Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

*** Μοσχαρι Χοιρινο Αρνάκι Κατσίκι ***


kalamaraki

Recommended Posts

Ξέρω οτι θα με κράξετε μαλλον....

αλλα εχω καιρο που σκεφτομαι να το ανεβάσω το θεμα...

 

Λοιπον το θεμα μου ειναι το εξης....Δεν γνωριζω τα μερη του μοσχαριου πως τα λενε...ελια χτενι κιλοτο κτλπ και που αναλογουν και τι τα κανουμε?

Δηλαδη ποιο μερος μοσχαριου ειναι καλυτερο για κοκκινιστο πχ?

Ποιο μερος χοιρινου ζηταμε για χοιρινο στη γάστρα????

Ποιο κομματι ειναι καλυτερο για τι φαγητο...απο την εμπειρια σας!

 

Θελω να κανουμε μια λιστα γιατι πραγματικα θα ηθελα να μαθω.....

Δηλαδη να λεμε πχ

ΜΟΣΧΑΡΙ

Χτενι..............κρεατοσουπα κτλπ

 

Ε...? Μη γελάτε...2μιση χρονια ειμαι μονο νοικοκυρουλα μαγειρισσα.....

αντε προκομένες μανουλιτσες και μη βοηθηστε με!!

Αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειμαι η μοναδικη ....που εχει αγνοια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σου πω ουτε εγω δε ξερω....οταν παω κρεοπωλη του ζηταω πχ μοσχαρι χωρις λιπακια και ζελεδακια και ινες (αν και αυτος επιμενει οτι ειναι πιο γευστικο ) για κοκκινιστο πχ....

 

αλλα γενικα δε ξερω

 

 

αντε να δουμε οι νοικουρες οι υπολοιπες τι θα πειτε...μονο στο κοτουπουλο ξερω τι ειναι μπουτι και στηθος και φτερουγα κλπ χαχαχαχα:cool:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ .....μεγάλη αχρηστίλα μιλάμε............ αν δεν είχα τη μάνα μου και την πεθερά μου θα ήμουν έρμαιο στα χέρια του κάθε χασάπη (εμένα μου τα μαγειρούν κιόλας .... οι καλές μου).

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω πολλά...

ποντίκι μοσχάρι για τις σούπες

αρνάκι σβέρκο είναι μαλακό για τα μωρά, με λαχανικά πχ

χοιρινές μπριζόλες λαιμού έχουν μεν πάχος, ευδιάκριτο δε για βγάλσιμο, είναι πιο μαλακές και εύγευστες στο φούρνο απ αυτές με κόκκαλο.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι ευτυχως εχω πολύ καλο χασάπη και του λέω...

μοσχαρι για φουρνο - κατσαρολα - σουπα κτλ

χοιρινο για σχαρα

κατσικακι για φουρνο

και μου δινει τα αναλογα....

 

βεβαια θα με ενδιεφερε να μαθω κι εγω...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

για το μοσχάρι μπορείτε να δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40320

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι ευτυχως εχω πολύ καλο χασάπη και του λέω...

μοσχαρι για φουρνο - κατσαρολα - σουπα κτλ

χοιρινο για σχαρα

κατσικακι για φουρνο

και μου δινει τα αναλογα....

 

βεβαια θα με ενδιεφερε να μαθω κι εγω...

 

Ναι βρε παιδι μου....αλλά να μη ξέρουμε?

Δηλαδη γιατι να του λεω τι θελω να κάνω καθε φορα....γιατι να μη ζητάω σαν τις μεγάλες το κομμάτι που θελω?

Ας πουμε εγω το χτένι προσφατα το ανακάλυψα.....

Και ειναι οντως πολυ καλυτερο για κρεατόσουπα...βγάινει λουκουμι!

 

Link to comment
Share on other sites

Bραστό γίδα, πρόβειο ή το βοδινό... Kατάλληλα μέρη του ζώου για βραστο:

Σπάλα, μηρός, λάπα, ποντίκι, σβέρκος, στήθος, στηθοπλευρές, κότσι.

Για μαγείρεμα στην κατσαρόλα (φρικασέ, κοκκινιστό, λεμονάτο, χοιρινό με σέλινο κ.ά.)Kατσαρόλας γίνεται το αρνάκι, το κατσικάκι, το μοσχάρι και το χοιρινό.Kατάλληλα μέρη του ζώου για κατσαρόλας:

Kιλότο, κόντρα φιλέτο, μπον φιλέ, σπάλα, νουά, ουρά μπουτιού, μηρός, στρογγυλό, τρανς, σβέρκος.

Ψητό στο φούρνο Kατάλληλα μέρη του ζώου για ψητά στο φούρνο:

Kιλότο, σπάλα, μηρός.

για ψητά στη σχάρα ή στο γκριλ (μπριζόλες, παϊδάκια, σουβλάκι,είναι το αρνάκι, το κατσικάκι και το χοιρινό. Για σχάρας προτιμάμε συνήθως τις μπριζόλες που είναι λιπαρές, για να στραγγίσουν στο ψήσιμο.

Kατάλληλα μέρη του ζώου για ψητά σχάρας:

Mπριζόλες, παϊδάκια, κόντρα φιλέτο, κιλότο.

Tηγανητό (τηγανιά, σνίτσελ κ.ά.) γίνεται κυρίως το χοιρινόKατάλληλα μέρη του ζώου για τηγανητό:

Kιλότο, μπον φιλέ, ψαρονέφρι, μπριζόλες.

Για κιμά προσφέρονται κυρίως το μοσχάρι και το χοιρινό. Kατάλληλα μέρη του ζώου για κιμά:

Kόντρα φιλέτο, σπάλα, νουά, μηρός, λάπα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ συνήθως του λέω του κρεοπώλη τι θα το κάνω και μου δίνει το ανάλογο!

ξέρω όμως ...χοιρινό στο φούρνο κομμάτι πάιρνω ωμοπλάτη...το βάζω να ψηθεί 4-5 ώρες σε χαμηλή φωτιά και γίνεται "λουκούμι"!!

μπριζόλες χοιρινές λαιμού,πολύ μαλακές.

μοσχάρι για κατσαρόλα ξέρω ελιά ότι είναι καλό... αλλά έχω πάρει κι άλλα μέρη του μοσχαριού,που δεν ξέρω όνομα...

από αρνί και κατσίκι δεν ξέρω και πολλά,δεν το μαγειρευώ συχνά.

ένας χασάπης δεν υπάρχει εδώ να μας πει?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε παιδι μου....αλλά να μη ξέρουμε?

Δηλαδη γιατι να του λεω τι θελω να κάνω καθε φορα....γιατι να μη ζητάω σαν τις μεγάλες το κομμάτι που θελω?

Ας πουμε εγω το χτένι προσφατα το ανακάλυψα.....

Και ειναι οντως πολυ καλυτερο για κρεατόσουπα...βγάινει λουκουμι!

 

το χτενι να σου πω δεν το ειχα ξαναακουσει...

Εννοειται πως θα ηταν σουπερ να ξερουμε...

 

 

Εγω καμια φορα ρωταω τη μαμα του καλου μου που ειναι εξπερτ... αμα την πετυχω σε διαθεση καμια απο αυτες τις μερες θα της ζητησω οληροφοριες και θα τις παραθεσω!!!:)

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Bραστό γίδα, πρόβειο ή το βοδινό... Kατάλληλα μέρη του ζώου για βραστο:

Σπάλα, μηρός, λάπα, ποντίκι, σβέρκος, στήθος, στηθοπλευρές, κότσι.

Για μαγείρεμα στην κατσαρόλα (φρικασέ, κοκκινιστό, λεμονάτο, χοιρινό με σέλινο κ.ά.)Kατσαρόλας γίνεται το αρνάκι, το κατσικάκι, το μοσχάρι και το χοιρινό.Kατάλληλα μέρη του ζώου για κατσαρόλας:

Kιλότο, κόντρα φιλέτο, μπον φιλέ, σπάλα, νουά, ουρά μπουτιού, μηρός, στρογγυλό, τρανς, σβέρκος.

Ψητό στο φούρνο Kατάλληλα μέρη του ζώου για ψητά στο φούρνο:

Kιλότο, σπάλα, μηρός.

για ψητά στη σχάρα ή στο γκριλ (μπριζόλες, παϊδάκια, σουβλάκι,είναι το αρνάκι, το κατσικάκι και το χοιρινό. Για σχάρας προτιμάμε συνήθως τις μπριζόλες που είναι λιπαρές, για να στραγγίσουν στο ψήσιμο.

Kατάλληλα μέρη του ζώου για ψητά σχάρας:

Mπριζόλες, παϊδάκια, κόντρα φιλέτο, κιλότο.

Tηγανητό (τηγανιά, σνίτσελ κ.ά.) γίνεται κυρίως το χοιρινόKατάλληλα μέρη του ζώου για τηγανητό:

Kιλότο, μπον φιλέ, ψαρονέφρι, μπριζόλες.

Για κιμά προσφέρονται κυρίως το μοσχάρι και το χοιρινό. Kατάλληλα μέρη του ζώου για κιμά:

Kόντρα φιλέτο, σπάλα, νουά, μηρός, λάπα.

 

Προσκυνω.....!

 

Link to comment
Share on other sites

Το χτενι ουτ εγω τ ακουσα,νομιζω ομως οτι ειναι το ποντικι που λεμε και περιγραφει τις ινες του μυ να μοιαζουν με χτενι....δεν ξερω λεω.....

Για ρωτηστε τον κρεοπωλη σας,ειναι το ιδιο......

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι δεν ειναι το ιδιο....η μαμα μου μου το συστησε γιατι εγω επαιρνα ποντικι και ειναι ποιο μαλακο απο το ποντικι...λιωνει μιλαμε!

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το χτενι, αλλο το ποντικι!!!!!!!!!!!!

 

Για μπριζολα χοιρινη, εγω παιρνω την τριχρωμη.

Ειναι με κοκκαλο, πολυ πιο ωραια απο του λαιμου!!!

 

Ποντικι παιρνω του μωρου για την σουπα.

Για κοκκινιστο η λεμονατο κατσαρολας παιρνω ελια, που εχει και λιγο λιπος!!

 

Αυτα ξερω μονο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα,η μπριζολα η τριχρωμη πρωτη φορα ακουω τετοια ονομασια ,μαλλον εννοει την μπριζολα το παΙδακι η κοντρα το λενε ειναι οι πρωτες μπριζολες που ειναι μεγαλες συνηθωσ και ειναι οι πιο μαλακες και οι πιο νοσστιμες οσο για το μοσχαρι το κοτσι ειναι το ιδανικο για σουπες και κοκκινιστα βεβαια πολυ μαλακο γιατι εχει αυτη τη κολλα που λεμε τις ινες αλλιως υπαρχει ελια μοσχου χωρισ ινεσ μαλακο κρεας για φουρνο η ψητο κατσαρολας να προτιματε νουα μοσχου ειναι τελειο και κοβεται ομοιομορφα σαν φραντζολιτσα ψωμιου,αρνακι παντα μπροστινο ειναι πιο μαλακο το μπουτι ειναι πιο στιφο .Οτι αλλο θελετε με ρωτατε εχω θειο χασαπη και δουλευα ενα διαστημα μικροτερη βεβαια εκει στο χασαπικο γνωριζω αρκετα οτι χρειαστειτε ρωτηστε με........

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααα οσο για το χτενι που λετε ειναι η σπαλα το μπροστινο της μεροσ ετσι να το ζητατε ειναι και αυτο πολυ μαλακο κομματι....αυτο που δεν μαγειρευεται με τιποτα ειναι το μπουτι απο το μοσχαρι και ειναι πολυ σκληρο ....

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλα....που ήρθες και μας γραφεις!!!!!!! Γιατι πραγματικά θελω να μάθω να ζητάω σωστά τα κομμάτια που χρειάζομαι, πες μας και αλλα σε κομμάτια σε συνδυασμό με φαγητα!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με τα κρέατα. Αν και παλιά μαγείρισσα βαρέθηκα τα ίδια μέρη κρέατος που αγοράζω, ίσως γιατί δεν γνωρίζω και πολλά πάνω σε αυτά. Δηλαδή για κοκκινιστό ή λεμονάτο μοσχάρι πέρνω ποντίκι. Για κιμά ζητάω άπαχο αλλά τα μπιφτέκια βγαίνουν στεγνά. Πείτε μου λοιπόν τι κομμάτια κρέατος αγοράζετε (μοσχάρι, χοιρινό, αρνί, ή κατσίκι) και που το χρησιμοποιήτε το καθένα, δίνοντάς μου έτσι ιδέες για νέα πιάτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βοήθησαν αυτα τα δυο αρθρα παρα πολυ γιατι αλλιως ελεγε πχ η πεθερα μου ενα κομματι και αλλιως η μαμά μου..πχ ελιά , στρογγυλό και μπερδευόμουν

Το εχω σαν τυφλοσουρτη

 

Μοσχάρι

http://www.sintagespareas.gr/simboules/kreas/56-ta-kommatia-tou-mosxariou

 

Χοιρινό

http://www.sintagespareas.gr/simboules/kreas/50-ta-kommatia-tou-xoirinou

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία..

Αν πάω στον χασάπη της γειτονιάς μου και του ζητήσω χτένι μοσχαρίσιο, δε θα με κοιτάει σαν να κατέβηκα από τον Άρη?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...