Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για ηλικία


Marmota

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι μανούλα 2 παιδιών, 14 και 7 χρονων. Είμαι έγκυος τώρα στο τρίτο που θα γεννηθεί κατά τις 22 Ιουλίου πρώτα ο Θεός. Το πρόβλημά μου είναι ότι τα δυο πρώτα μου παιδιά δε τα θήλασα λόγο της κακής επιροής του φιλικού μου περιβάλλοντος. Το ίδιο πρόβλημα πάνε να μου βγάλουν και τώρα. Επειδή λέει είμαι 38 χρονών δε θα έχω καλό γάλα και θα κάνω κακό στο κοριτσάκι μου αν το θηλάσω. Είναι αλήθεια αυτό; Χαλάει το γάλα της μάνας μετά τα 35;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μαρμοτα να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλο να ερθει και το τριτο!

κατσε διαβασε στο φορουμ εδω,παρε το βιβλιο της πατσουρου

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=134604

 

και μην ακους ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

 

Το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο δωρο που μπορεις να κανεις στο μωρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μαρμότα μου, κάνε έναν κόπο σε παρακαλώ, και βάλτο στο "τι άλλο θ'ακούσω"!! :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα, δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Το γάλα σου θα είναι τέλειο για το παιδάκι σου. Αν μπορείς να μείνεις έγκυος και να γεννήσεις, μπορείς να παράγεις και γάλα! Και δε σε πήραν και τα χρόνια μην τρελαθούμε. Εγώ όπως με βλέπω, μπορεί θηλάζω μέχρι τα 39 αν κάνω και δεύτερο παιδάκι σε κανα χρόνο... κι αν κάνω και τρίτο...

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που μωράκια τα έχει θηλάσει η γιαγιά τους!

 

Όπως λέει και η Φρύνη, μην ακούς κανέναν!

 

Με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου, και μ'εναν πόνο! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είσαστε καλά βρε κορίτσια που μου απαντήσατε αμέσως!!! Τελικά είναι βλακείες αυτά που μου λένε; :D Το γάλα της αγελάδας δεν έχει ημερομηνία λήξεως; :shock: Το βιβλίο τι λέει μέσα; Δεν είμαι και πολύ του διαβάσματος........ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαστε καλά βρε κορίτσια που μου απαντήσατε αμέσως!!! Τελικά είναι βλακείες αυτά που μου λένε; :D Το γάλα της αγελάδας δεν έχει ημερομηνία λήξεως; :shock: Το βιβλίο τι λέει μέσα; Δεν είμαι και πολύ του διαβάσματος........ :oops:

 

καλέ πλάκα σου κάνει με την αγελάδα! εννοεί πως στις αγελάδες που δίνουνε τις σκόνες στα μωράκια, κανείς δεν κοιτάει την ηλικία τους, μόνο στις μαμάδες λένε τέτοια κουλά! :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το γάλα της αγελάδας δεν έχει ημερομηνία λήξεως; :shock:

Τι σε εκπλήσει;

Όσο η αγελάδα παράγει γάλα αυτό είναι κάθε μέρα φρέσκο. Δεν λήγει στο σώμα της!!! :wink:

 

Όπως και το ανθρώπινο, όπως και κάθε άλλου θηλαστικού! Το γάλα δεν μπορεί να χαλάσει μέσα στο σώμα, εκεί παράγεται, εκκρίνεται δεν μπορεί να παραγεις χαλασμένο γάλα, μπαγιάτικο ιδρώτα, ξυνισμένο αίμα. Αυτοί που τα λένε αυτά δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα και ο τρόπος που την αντιλαμβάνονται ξεπερνά τα όρια της δισειδαιμονίας...

 

ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΕΩΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μαρμότα, όταν με το καλό γεννήσεις το μωράκι σου, και θα το θηλάζεις, κι αυτό θα έχει σφιχτό απαλό δερματάκι, και πανέξυπνα ματάκια, και θα αναπτύσεται τόσο καλά, αυτή θα είναι η απόδειξη για το πόσο καλό γάλα έχεις.

 

Κι αν και πάλι δε σε πιστεύουν, βάλτούς λίγο σ΄ένα ποτηράκι να μυρίσουν το υπέρωχο άρωμά του, κι αν θέλουν να γευτούν τη γλυκιά γεύση του!! :lol::lol::lol: Και μετά δωστους και λίγη σκόνη να συγκρίνουν ( που μυρίζει κάπως σα βρεγμένος σκύλος :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο τι λέει μέσα; Δεν είμαι και πολύ του διαβάσματος........ :oops:

 

Marmota, έχουν πέσει στα χέρια μου διάφορα βιβλια για εγκυμοσύνη και μωρά αλλά διάβασα μόνο συγκεκριμένα κεφάλαια ή παραγράφους μεμονομένες, και κανένα βιβλίο δεν το διάβασα ολόκληρο γιατί βαριόμουν (παρόλο που είμαι του διαβάσματος).

 

Τα συγκεκριμένα βιβλία τα αγόρασα πριν μια εβδομάδα και είναι καταπληκτικά. Τελείωσα το πρώτο βιβλίο και το διάβασα ΟΛΟ από τη αρχή μέχρι το τέλος, με τη σειρά και όχι ανακατεμένα όπως τα άλλα βιβλία. Το ΣΚ θα διαβάσω και το δεύτερο. Θα μάθεις πολλά πράγματα που δεν ήξερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μετά δωστους και λίγη σκόνη να συγκρίνουν ( που μυρίζει κάπως σα βρεγμένος σκύλος :lol: )

 

XAXAXAXA!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

αυτό πάντα μου φαίνεται σούπερ αστείο!! :lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!! Δε το περίμενα τέτοια ταχύτητα να πάρω απάντηση!!! Θα πω του γιου μου να μου τυπώσει τη σελίδα να τους την τρίψω στα μούτρα ολωνών. Αν σας πω το τι έχω ακούσει από γνωστές και φίλες θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Μια στην ηλικία μου λίγο πιο μεγάλη 39 χρονών μου έλεγε προχτές στο κομμωτήριο με αηδία ότι δε μπορεί να βλέπει μεγάλες γυναίκες να θηλαζουν τα παιδιά τους. Μεγάλες είμαστε εμείς; Τι να πουν και οι εξηντάρες δηλαδή; Τέλος πάντων μια αλλη φίλη μου υποτίθεται μου έλεγε ιστορίες για μια γνωστή της που είχε κακό γάλα επειδή ήταν σε προχωρημένη ηλικία και το τρέχανε στο τέλος στο νοσοκομείο γιατί το είχε κατσιάσει με το άχρηστο γάλα της!!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω το τι έχω ακούσει από γνωστές και φίλες θα τραβάτε τα μαλλιά σας.

 

έχουμε ολόκληρο τόπικ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4461

 

για να γελάμε! :lol:

 

Δεν τραβάμε τα μαλλιά μας, μην ανησυχείς, το διασκεδάζουμε αφάνταστα! :wink::cool:

 

Μια στην ηλικία μου λίγο πιο μεγάλη 39 χρονών μου έλεγε προχτές στο κομμωτήριο με αηδία ότι δε μπορεί να βλέπει μεγάλες γυναίκες να θηλαζουν τα παιδιά τους.

Να πεις στη φίλη σου ότι εμείς βρίσκουμε αηδιαστικό να δίνουμε στα παιδιά μας γάλα για μοσχαράκια...

 

 

Τέλος πάντων μια αλλη φίλη μου υποτίθεται μου έλεγε ιστορίες για μια γνωστή της που είχε κακό γάλα επειδή ήταν σε προχωρημένη ηλικία και το τρέχανε στο τέλος στο νοσοκομείο γιατί το είχε κατσιάσει με το άχρηστο γάλα της!!!!

 

Καλέ πού τις βρίσκεις όλες αυτές που λένε ψέμματα και μάλιστα τόσο βλακώδη;

 

Δηλαδή τα δικά της παιδιά δεν είχανε πρόβλημα με το γάλα της εγκύου ολλανδικής αγελάδας και θα έχουν τα δικά μας επειδή μεγαλώσαμε; έλεος! :roll:

 

Οι ανάγκες των μοσχαριών είναι πολύ διαφορετικές από αυτές του ανθρώπου... :roll:

 

Πάντως οι φίλες σου από IQ, ούτε 80...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πάνω που είχα τρελαθεί από τη χαρά μου που βρήκα μανάδες να ακούσουν τα προβλήματά μου και να βοηθήσουν αρχίσατε μερικές μερικές τις ειρωνίες. Ότι και να΄ναι οι φίλες μου δε δέχομαι από κανένα να μου τις κατηγορεί.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων δε θέλω να δώσω συνέχεια στο θέμα. Άλλα περίμενα να διαβάσω εδώ πέρα και άλλα διάβασα και απογοητεύτηκα. Να με συγχωρείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλος πάντων δε θέλω να δώσω συνέχεια στο θέμα. Άλλα περίμενα να διαβάσω εδώ πέρα και άλλα διάβασα και απογοητεύτηκα. Να με συγχωρείται.

Όχι , όχι προς Θεού!!

Κι εγώ νόμιζα κάτι τέτοιο στις πρώτες μου επαφές με το forum,αλλά τελικά απέδειξα στον εαυτό μου ότι πόσο υπομονή να έχει κάποιος που πραγματικά γνωρίζει το θέμα του θηλασμού με την καθεμιά μας που εκφράζει πολύ χαζές απόψεις περί αυτού? Οι απορίες μου και οιγνώσεις μου μπορώ να πω ότι άγγιζαν τη γελοιότητα πια!

Κι όσο για το IQ της αδερφής μου αν την κρίνεις από τις απόψεις της περί θηλασμού? IQ ραδικιού!!!χαχαχα

Αλλά την υπεραγαπάω!!!!!!!!!!!!!

Καλως όρισες λοιπόν Marmota και μείνε εδώ! Ηρθε η ώρα να θηλάσεις το τρίτο σου παιδάκι!!!!

 

Εγώ ανακάλυψα το forum στο δεύτερο παιδάκι μου!Δυστυχώς για το πρώτο αλλά ας είναι!!! :lol::lol:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανεχτώ τα πάντα εκτός από το ψέμμα και την κοροϊδία, ακόμη και αν δεν απευθύνονται σε μένα αλλά σε κάποιον άλλον.

 

Όποιος είπε αυτή την ιστορία

για μια γνωστή της που είχε κακό γάλα επειδή ήταν σε προχωρημένη ηλικία και το τρέχανε στο τέλος στο νοσοκομείο γιατί το είχε κατσιάσει με το άχρηστο γάλα της!!!!

 

σίγουρα έλεγε ψέμματα και σίγουρα κορόιδευε...

 

και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να διαδίδει τόσο απαράδεκτη παραπληροφόρηση για να δικαιλογήσει τα αδικαιολόγητα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανεχτώ τα πάντα εκτός από το ψέμμα και την κοροϊδία, ακόμη και αν δεν απευθύνονται σε μένα αλλά σε κάποιον άλλον.

 

Όποιος είπε αυτή την ιστορία

για μια γνωστή της που είχε κακό γάλα επειδή ήταν σε προχωρημένη ηλικία και το τρέχανε στο τέλος στο νοσοκομείο γιατί το είχε κατσιάσει με το άχρηστο γάλα της!!!!

 

σίγουρα έλεγε ψέμματα και σίγουρα κορόιδευε...

Αν σου πω βρε aglaia ότι αυτό το άκουσα από γυναίκα φίλου μας την οποία έκαναν να πιστέψει αυτό ακριβώς το πράγμα! Ακριβώς αυτό! :shock::shock:

Και ακόμη και τώρα που ο γιος της είναι 10 ετών το 'χει να το λέει για το άχρηστο γάλα της!

Τι να πω?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω βρε aglaia ότι αυτό το άκουσα από γυναίκα φίλου μας την οποία έκαναν να πιστέψει αυτό ακριβώς το πράγμα! Ακριβώς αυτό! :shock::shock:

Και ακόμη και τώρα που ο γιος της είναι 10 ετών το 'χει να το λέει για το άχρηστο γάλα της!

Τι να πω?

 

Σε πιστεύω, όμως αυτό που δεν μπορώ να ανεχτώ είναι ότι κάποιος έχει το θράσσος να πει ότι ένα παιδί κατέληξε στο νοσοκομείο γιατί έπινε άχρηστο γάλα!

 

Δηλαδή σε ποια εποχή ζούμε; Αυτά μπορούσαν να τα λένε την εποχή των δειδιδαιμονιών! Σήμερα όμως έχουμε όλα τα μέσα να μετρήσουμε τις θερμίδες του γάλακτος, την περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη, το μικροβιακό φορτίο και όλα αυτά με πολύ στοιχειώδη μέσα, στο τελευταίο εργαστρήριο.

 

Κι εγώ άκουσα μητέρα να λέει ότι το καλοκαίρι με τις ζέστες το γάλα της ξύνισε και δεν το ήθελαν τα μωρά.

 

Το να θέλει να αποθηλάσει το καταλαβαίνω. Το να λέει όμως ότι βλακεία της κατέβει για να δικαιολογήσει την αποφασή της ούσα σίγουρη ότι ο καθένας μπορεί να χάψει τη βλακεία, ξεπερνάει τα όρια... Το χειρότερο που συμβαίνει με την ανοχή είναι ότι ευνοεί τη διάδοση της παραπληροφόρησης.

 

Την κάρφωσα με την απλούστατη λογική: οι αγελάδες, τα πρόβατα και τα κατσίκια που είναι ολημερίς στον ήλιο δεν έχουν πρόβλημα, εμείς γιατί να έχουμε;

 

Το μάζεψε λοιπόν και άλλαξε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι βρε κορίτσια και να με συγχωρείται. :D Πως το κανετε αυτο που παιρνεται τα λογια η μια της αλλης και τα βαζετε σε κουτακι και απο κατω απαντατε; Δε θέλω να ρωταω ολο το μεγαλο μου γιο γιατι με εχει αρχισει στο δουλεμα που εχω μαθει το ιντερνετ τωρα στα γεραματα. Ποια γεραματα δηλαδή που σε λίγο θα του κάνω και καινουριο αδερφακι; :lol:

Τέλος πάντων να μη φεύγουμε και από το θέμα μας. Επειδή την εχω χρονια φίλη εκείνη που μου είπε για το άχρηστο γάλα ακούστε να σας πω πως έχουνε τα πράγματα.

Η Β για να μη λέμε και ονόματα είχε ένα μωράκι κάπου 4 μηνών που δεν έπαιρνε μπιμπερό αλλά μόνο στήθος. Εντο μεταξύ το παιδί δεν είχε μια ήσυχη ώρα. Όλη μερά κλάμα και τη νύχτα τα ίδια. Δεν αναπτυσότανε σχεδόν καθόλου. Άντε να είχε πάρει 1 κιλό από τη γέννα και λίγους πόντους. Ο παιδίατρος δε τους έλεγε πως υπάρχει πρόβλημα αλλά τα κακά της μπέμπας μετά συγχωρήσεος ήταν πράσινα και με μύξες μέσα, και όταν τα έκανε της φτάνανε μέχρι την πλάτη!!!Με τόση δύναμη τα έβγαζε το παιδί. Μου έλεγε η φίλη μου πως αν το έβλεπες ήταν σαν αιθιοπάκι. Μη τα πολυλογώ βρήκανε τελικά οι γιατροί πως το γάλα της μάνας ήταν νερουλό και δεν είχε μέσα τις απαραίτητες ουσίες για να θραφεί το μπεμπουλάκι και της είπανε να το γυρίσει στο έτοιμο γάλα. Μετά που σταμάτησε το θηλασμό έφτιαξε το κοριτσούδι και πήρε μπόι, βάρος από όλα. Την είδα και εγώ μια φορά πριν τα Χριστούγεννα και είναι ολόκληρη κοπέλα!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι βρε κορίτσια και να με συγχωρείται. :D Πως το κανετε αυτο που παιρνεται τα λογια η μια της αλλης και τα βαζετε σε κουτακι και απο κατω απαντατε; Δε θέλω να ρωταω ολο το μεγαλο μου γιο γιατι με εχει αρχισει στο δουλεμα που εχω μαθει το ιντερνετ τωρα στα γεραματα. Ποια γεραματα δηλαδή που σε λίγο θα του κάνω και καινουριο αδερφακι; :lol:

Τέλος πάντων να μη φεύγουμε και από το θέμα μας. Επειδή την εχω χρονια φίλη εκείνη που μου είπε για το άχρηστο γάλα ακούστε να σας πω πως έχουνε τα πράγματα.

Η Β για να μη λέμε και ονόματα είχε ένα μωράκι κάπου 4 μηνών που δεν έπαιρνε μπιμπερό αλλά μόνο στήθος. Εντο μεταξύ το παιδί δεν είχε μια ήσυχη ώρα. Όλη μερά κλάμα και τη νύχτα τα ίδια. Δεν αναπτυσότανε σχεδόν καθόλου. Άντε να είχε πάρει 1 κιλό από τη γέννα και λίγους πόντους. Ο παιδίατρος δε τους έλεγε πως υπάρχει πρόβλημα αλλά τα κακά της μπέμπας μετά συγχωρήσεος ήταν πράσινα και με μύξες μέσα, και όταν τα έκανε της φτάνανε μέχρι την πλάτη!!!Με τόση δύναμη τα έβγαζε το παιδί. Μου έλεγε η φίλη μου πως αν το έβλεπες ήταν σαν αιθιοπάκι. Μη τα πολυλογώ βρήκανε τελικά οι γιατροί πως το γάλα της μάνας ήταν νερουλό και δεν είχε μέσα τις απαραίτητες ουσίες για να θραφεί το μπεμπουλάκι και της είπανε να το γυρίσει στο έτοιμο γάλα. Μετά που σταμάτησε το θηλασμό έφτιαξε το κοριτσούδι και πήρε μπόι, βάρος από όλα. Την είδα και εγώ μια φορά πριν τα Χριστούγεννα και είναι ολόκληρη κοπέλα!!! :lol::lol:

 

Πατάς αυτό το τετραγωνάκι που είναι πάνω δεξιά στην απάντηση κάθε μέλους και γράφει "quote". Ετσι μεταφέρεσαι αυτόματα στη απάντηση με παράθεση τη δημοσίευση της οποίας πάτησες quote.!

Αν θες πριν πατήσεις "υποβολή" της απάντησης σου, πάτα προεπισκόπηση για να δεις πως θα εμφανιστεί αυτό που έγραψες πριν απαντήσεις και να δεις και φυσικά τη παράθεση σου! Μετά πατάς υποβολή

Εύκολο δεν είναι?

Πάντως και της κόρης μου τα κακάκια φτάνουν στο σβέρκο αλλά τα χεράκια μου το ξέρουν για το πόσο βαριά είναι.Αχχχ

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε, Marmota, η μαμά είχε υπερπαραγωγή και το μωρό έπαιρνε το "μπροστινό" γάλα που είναι όταν πιο αραιό και όσο το πλούσιο σε λιπίδια που παράγεται αρκετά λεπτά αργότερα από την έναρξη του θηλασμού.

Είναι κρίμα που οι γιατροί δεν μπόρεσαν να την κατευθύνουν σωστά

 

Στη χώρα μας και οι μαμάδες με λίγο γάλα και οι μαμάδες με πολύ γάλα, το μόνο που ακούνε από παιδιάτρους είναι το συμπλήρωμα. Σχεδόν κανείς δεν μπορεί να δώσεις λύσεις σε προβλήματα που αν΄λίγο ασχοληθείς είναι πολύ απλά

 

Καλή λευτεριά να έχεις

Link to comment
Share on other sites

marmota αν πράγματι σκέφτεσαι να θηλάσεις άδεισε το κεφάλι σου απο όσα ξέρεις μέχρι τώρα, μην πιστεύεις εύκολα ότι ακούς και πάρε κανένα σχετικό βιβλίο! εγώ πράγματι νόμιζα ότι αστειεύεσαι ... :oops:

κι εγώ έχω ακούσει πολλά τον τελευταίο μήνα που προσπαθώ να εδραιώσω τη γαλουχία αλλά δεν τα πιστεύω πάντα (καμιά φορά βέβαια κλονίζομαι)

προσπάθησε το πάντως , αξίζει τον κόπο

παρεπιπτόντως κι εγώ είμαι 41 :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Πως το κανετε αυτο που παιρνεται τα λογια η μια της αλλης και τα βαζετε σε κουτακι και απο κατω απαντατε;

 

:lol: Αχ, που δεν κατάλαβα τι ρωτούσες!!!

 

Νόμιζα ότι είναι κάποιο παιχνίδι! :lol:

(παίρνουμε τα λόγια και τα βάζουμε σε κουτάκι!!!)

 

Η Β για να μη λέμε και ονόματα είχε ένα μωράκι κάπου 4 μηνών που δεν έπαιρνε μπιμπερό αλλά μόνο στήθος. Εντο μεταξύ το παιδί δεν είχε μια ήσυχη ώρα. Όλη μερά κλάμα και τη νύχτα τα ίδια. Δεν αναπτυσότανε σχεδόν καθόλου. Άντε να είχε πάρει 1 κιλό από τη γέννα και λίγους πόντους.

Θα σου γράφω τα σχόλιά μου για να δεις τα προβλήματα της ιστορίας και να διακρίνεις την αλήθεια.

 

Τα μωρά στην Ελλάδα παρακολουθούνται κάθε μήνα το πρώτο εξάμηνο.

 

Τις πρώτες 3 εβδομάδες το χειρότερο βάρος που μπορεί να πάρει ένα μωρό είναι να επανέλθει στο βάρος γέννησης.

 

Μετά από την τρίτη εβδομάδα πρέπει να βάζει 175-200 γρ την εβδομάδα.

 

Αν το μωρό βάζει κάτω από 175 γρ την εβδομάδα παρακολουθείται στενά για ένα διάστημα για να διαπιστωθεί αν βάζει αργά βάρος από φυσικού του ή υπάρχει παθολογική αιτία.

 

Αν το μωρό βάζει κάτω από 135 γρ την εβδομάδα, δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξή του και αν για δύο συνεχόμενες εβδομάδες βάλει τόσο λίγο βάρος (κάτω από κάτω από 270 στις δύο εβδομάδες) τότε αρχίζει πρόγραμμα παρακολούθησης, σίτισης με κάθε τρόπο.

 

Δεν υπάρχει παιδίατρος στην Ελλάδα που θα δει ένα μωρό 2 μηνών να έχει πάρει συνολικά 1 κιλό και να μην το βάλει σε τεχνητή σίτιση και πολύ σωστά κάνει.

 

Ο παιδίατρος δε τους έλεγε πως υπάρχει πρόβλημα

Αποκλείεται να το άφησε 4 μήνες με ένα κιλό. Αυτό είναι εγκληματική αμέλεια. Μπορεί κάτι τέτοιο να συνέβη τους 2 πρώτους μήνες και στην ιστορία οι 2 μήνες να έγιναν 4... Όμως σίγουρα δεν υπάρχει κανένας παιδίατρος που θα διακινδύνευε να αφήσει ένα παιδί να υποσιτίζεται...

 

αλλά τα κακά της μπέμπας μετά συγχωρήσεος ήταν πράσινα και με μύξες μέσα, και όταν τα έκανε της φτάνανε μέχρι την πλάτη!!!Με τόση δύναμη τα έβγαζε το παιδί.

Αυτά είναι κλασικά συμπτώματα υπερπαραγωγής...

 

Μη τα πολυλογώ βρήκανε τελικά οι γιατροί πως το γάλα της μάνας ήταν νερουλό και δεν είχε μέσα τις απαραίτητες ουσίες για να θραφεί το μπεμπουλάκι και της είπανε να το γυρίσει στο έτοιμο γάλα.

ελαφρύ είναι πάντα το γάλα που εκκρίνεται στην αρχή, αν το παιδί συνεχίσει να θηλάζει στο ίδιο στήθος για 2-3 γεύματα, χωρίς να αλλάξει, τότε παίρνει το σωστό γάλα.

 

Δεν υπάρχουν γάλατα διαφορετικής ποιότητας, οι διαφορές είναι ελάχιστες. Όμως οι μαμαδες με μεγάλη παραγωγή μπορεί να έχουν παιδιά που δεν αναπτύσσονται σωστά γιατί τους δίνουν μόνο το ελαφρύ γάλα. Ακουγεται οξύμωρο όμως συμβαίνει αρκετά συχνά γιατί η υπερπαραγωγή είναι πιο συχνή από όσο νομίζουμε.

 

Δυστυχώς οι γιατροί που τη συμβούλεψαν, υπέθεσαν ότι το γάλα ήταν νερουλό. Είναι από αυτούς τους "επιστήμονες" που έχουν τόσο μεγάλη αυτοπεποίθηση για τις γνώσεις τους που νομίζουν ότι η ημιμάθειά τους είναι αρκετή για να κάνουν μια υπόθεση και χωρίς κανέναν έλεγχο να ανάγουν την υπόθεση σε θεωρία.

 

Είναι αυτοί που μας κοροϊδεύουν...

 

Κι επειδή η εξουσία τους είναι τόσο ισχυρή, κανείς δεν τολμά να τους αφμισβητήσει, να τους ελέγξει, να τους ρωτήσει αν το έχουν δει πουθενά γραμμένο ή το κατέβασαν από το κεφάλι τους...

 

Είναι πραγματικά άξιο απορίας: εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες η τεχνολογία τροφίμων έχει εξαντλήσει πολλά θέματα με τα γάλατα διαφόρων ειδών. Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που νομίζουν ότι ειδικά το ανθρώπινο γάλα περιβάλλεται από μυστήρια και δεισιδαιμονίες που δεν μπορεί να τα αγγίξει η επιστήμη!

 

Πού έχουν σπουδάσει όλοι αυτοί;

Γιατί δεν ξέρουν όσα ξέρει ο τελευταίος τσομπάνης;

Γιατί δεν είναι ικανοί να σκεφτούν ότι μπορούν να πάρουν ένα δείγμα γάλακτος (ανάθεμά με αν ξέρουν να το παίρνουν αυτό το δείγμα...) και να το στείλουν σε οποιοδήποτε έλεγχο τροφίμων μιας γαλακτοβιομηχανίας να το εκτιμήσει;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πάνω που είχα τρελαθεί από τη χαρά μου που βρήκα μανάδες να ακούσουν τα προβλήματά μου και να βοηθήσουν αρχίσατε μερικές μερικές τις ειρωνίες. Ότι και να΄ναι οι φίλες μου δε δέχομαι από κανένα να μου τις κατηγορεί.

 

Συγνώμη Μαρμότα αν είπα κι εγώ κάτι που σε στεναχώρησε, κι εμείς τις φίλες μας τις αγαπάμε και τις δεχόμαστε όπως είναι κι ας μας λένε βλακείες περί θηλασμού. Απλά εδώ ερχόμαστε και τα λέμε, και γελάμε κι εμείς, γιατί έχουομε ανάγκη να μιλήσουομε με κάποιον που μας καταλαβαίνει και να μοιραστούμε τα κουφά που ακόυμε κάθε λίγο και λιγάκι. Όταν αρχίσεις κι εσύ να θηλάζεις το μωράκι σου, θα καταλάβεις τι εννοώ. Θα περνάς συχνά απ'το "Τι άλλο θ'ακούσω" να μας λες καινούργια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...