Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηλόπιτες-Μηλοπιτάκια....


Elenia

Recommended Posts

Να σας παρακαλέσω και εγώ για κάτι;

τρελενόμαστε οικογενειακώς για μηλόπτα...

αν σας πω ότι έχω δοκιμάσει πολλές συνταγες αλλά καμμία δεν (τουλάχιστον εμένα) με έχει ξετρελλάνει...

σας ικετεύω γράψτε μου μερικές συνταγες (τις δοκιμάζω ΟΛΕΣ) και αν κάποια γνωρίζει την λεγόμενη ανάποδογυριστή ή κάπως έτσι ας μπει στον κόπο να μου την γράψει -την είχα φάει στην βυτίνα και είχα ξετρελλαθεί... την ψήνεις και όταν είναι έτοιμη την αναποδογυρίζεις... η κοπέλα που την είχε φτιάξει (ήμουν βλαμένη και δεν της ρώτησα την συνταγή :mad: ) μου είπε οτι ήτανε πανέυκολη... πανεύκολη και ήτανε πεντανόστιμη... !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναποδογυριστή :

http://www.jotis.gr/recipes.asp?m=46&recid=9

Κατι διαφορετικό

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/12/blog-post_4395.html

Με σφολιάτα

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/light.html

 

 

Αυτα τα χω δοκιμασμένα και τα κανω συχνα . Επισης στο κλασικο κεικ αντι αλλων υγρών βάζω τριμμένο μήλο ή σε κομματάκια . Γινεται πολυ νοστιμο και ζουμερό :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι το σιροπι ζεστό , το γλυκό θα αφησεις να παρει μια ανάσα :D

 

Θυμηθηκα κατι τωρα που μου πε μια φιλη ....της φανηκε λιγο το σιρόπι ..εμενα μου αρεσει απλα βρεγμενο το γλυκο εκεινη το ήθελε με το σιροπάκι του ... Βάλε την διπλή δοση αν το θελεις πολυ σιροπιαστό ..αα και μηλα βαλε και παραπάνω ..τα τραβάει η συνταγή :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

diaforesfoto897-1.jpgdiaforesfoto899-1.jpg

ΜΗΛΟΠΙΤΑ

 

ΥΛΙΚΑ

400gr Ζάχαρη

250γρ βούτυρο

4 αυγά

1 φαρίνα

2 βανίλιες

250 κυβ.εκατ. γάλα ή χυμό πορτοκαλιού

Λίγο κονιάκ

3-4 μήλα

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Καθαρίζουμε τα μήλα και τα κόβουμε σε ροδέλες. Βουτυρώνουμε την φόρμα και καλύπτουμε την επιφάνεια με ζάχαρη και από πάνω ρίχνουμε κανέλα. Βάζουμε μια στρώση μήλα και τα πασπαλίζουμε με ζάχαρη και κανέλα και από πάνω βάζουμε άλλη μια στρώση μήλα. Στο τέλος ρίχνουμε λίγο κονιάκ πάνω στα μήλα. Αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε και λίγες σταφίδες στο κέντρο των μήλων.

Χτυπάμε το βιτάμ με την ζάχαρη στο μίξερ σε δυνατή ταχύτητα μέχρι να αναμειχθούν καλά τα υλικά.Προσθέτουμε ένα ένα τα αυγά και χτυπάμε σιγά μέχρι να γίνουν ένα μέιγμα.Κατόπιν ρίχνουμε σιγά σιγά το γάλα ή τον χυμό πορτοκαλιού , την φαρίνα , τις βανίλιες και το κονιάκ. Χτυπάμε σε χαμηλή ταχύτητα περίπου για 4 λεπτά και η ζύμη μας είναι έτοιμη.

Ρίχνουμε το μείγμαστη φόρμα πάνω στα μήλα .

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 C για περίπου 1 ώρα.

Αναποδογυρίζουμε την μηλοπιτάς μας σε μια πιατέλα μόλις κρυώση και είναι έτοιμη.

Καλή επιτυχία!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή τη συνταγή της Σοφίας κάνω κι εγώ αλλά βάζω μια στρώση μήλα,για τις σταφίδες δεν το ήξερα.

Πάντως είναι πανεύκολη και νοστιμότατη,ειδικά με την ζάχαρη και την κανέλα που βάζεις κάτω στο ταψί και καραμελώνουν τα μήλα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

diaforesfoto897-1.jpgdiaforesfoto899-1.jpg

ΜΗΛΟΠΙΤΑ

 

ΥΛΙΚΑ

400gr Ζάχαρη

250γρ βούτυρο

4 αυγά

1 φαρίνα

2 βανίλιες

250 κυβ.εκατ. γάλα ή χυμό πορτοκαλιού

Λίγο κονιάκ

3-4 μήλα

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Καθαρίζουμε τα μήλα και τα κόβουμε σε ροδέλες. Βουτυρώνουμε την φόρμα και καλύπτουμε την επιφάνεια με ζάχαρη και από πάνω ρίχνουμε κανέλα. Βάζουμε μια στρώση μήλα και τα πασπαλίζουμε με ζάχαρη και κανέλα και από πάνω βάζουμε άλλη μια στρώση μήλα. Στο τέλος ρίχνουμε λίγο κονιάκ πάνω στα μήλα. Αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε και λίγες σταφίδες στο κέντρο των μήλων.

Χτυπάμε το βιτάμ με την ζάχαρη στο μίξερ σε δυνατή ταχύτητα μέχρι να αναμειχθούν καλά τα υλικά.Προσθέτουμε ένα ένα τα αυγά και χτυπάμε σιγά μέχρι να γίνουν ένα μέιγμα.Κατόπιν ρίχνουμε σιγά σιγά το γάλα ή τον χυμό πορτοκαλιού , την φαρίνα , τις βανίλιες και το κονιάκ. Χτυπάμε σε χαμηλή ταχύτητα περίπου για 4 λεπτά και η ζύμη μας είναι έτοιμη.

Ρίχνουμε το μείγμαστη φόρμα πάνω στα μήλα .

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 C για περίπου 1 ώρα.

Αναποδογυρίζουμε την μηλοπιτάς μας σε μια πιατέλα μόλις κρυώση και είναι έτοιμη.

Καλή επιτυχία!!!

 

ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!

ΑΥΤΗ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ!

ΤΗΝ ΣΥΝΔΙΑΖΩ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ Η ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΒΥΣΣΙΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε τη συνταγή της μηλόπιτας στην οποία τρίβουμε τη ζύμη?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To στρούντελ φτιάχνω και εγώ με σφολιάτα και άχνη από πάνω. Το σερβίρω ζεστό με παγωτό και σιρόπι καραμέλας, μιαμ-μιαμ! Κι αν είναι χειμώνας με ένα κονιακάκι πάει σούπερ.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

μυλόπιτα που τρίβουμε τη ζύμη από επάνω

 

1 βιταμ μικρό

1 μπαικιν

1 αυγό

1 βανίλια

1 φλυτζάνα του τσαγιού ζάχαρη

4 μήλα μέτρια

αλεύρι όσο σηκώσει

κανέλα

 

χτυπάμε στο μιξερ το βιταμ , τη ζάχαρη , το αυγό , βανίλια και μπείκιν , στη συνέχεια ρίχνουμε το αλέυρι λίγο λίγο και ανακατεύουμε με το χέρι μέχρι να γίνει μια ζύμη μαλακιά που δεν θα κολάει στα χέρια και θα απλώνεται έυκολα στο ταψί. Κρατάμε λίγη από τη ζύμη στην άκρη περίπου το 1/3 μπορεί και λιγότερο . Απλώνουμε την υπόλοιπη σε βουτηρωμενο-αλευρωμένο ταψάκι. τρίβουμε τα μήλα στον τρίφτη και τα ρίχνουμε από επάνω πασπαλίζουμε με κανέλα ( προαιρετικά) Στην ζύμη που κρατήσαμε προσθέτουμε και άλλο αλεύρι και τρίβουμε με τα χέρια την ζύμη να γίνει τρίμματα . και την ρίχουμε πάνω από τα μήλα. Το ταψάκι να έχει διάμετρο περίπου 30 εκ. Καλή επιτυχία

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επειδη καλλιο αργα παρα ποτε!!! Θα σου γραψω κι εγω μια συνταγη για μηλοπιτα πολυ γρηγορη και ευκολη!! Ειναι η αναποδογυριστη που η ζυμε της ειναι σαν κεκακι. Την ειχε κανει η μαγειρισα της Μενεγακη πριν απο κανα μηνα περιπου. Την εχω φτιαξει απο τοτε καμια 10αρια φορες και εχει γινει ολες αναρπαστη!!

 

Υλικα

 

Για τα μηλα

 

2 μηλα

125 γρ μαργαρινη

1 κουπα ζαχαρη

1 κουτ.γλυκ. κανελλα

 

Για τη ζυμη

4 αβγα

1 κουπα ζαχαρη

1κουπα αλευρι

1κουτ. γλυκ. bakin

2 βανιλιες

 

Εκτελεση

 

Λιωνεις το βουτυρο,το ανακατευεις με 1 κουπα ζαχαρη και την κανελλα (με ενα πηρουνι) και το βαζεις στον πατο απο ενα ταψακι η μια φορμα στρογγυλη. Κοβεις τα μηλα σε ροδελες και τα βαζεις πανω απο το βουτυρο.

Χτυπας στο μιξερ τα αβγα με την ζαχαρη για 3 λεπτα περιπου,προσθετεις το αλευρι,τις βανιλιες και το bakin powder,τα χτυπας για κανα-δυο λεπτακια και μετα στρωνεις το μειγμα στο ταψακι. Ψηνεις σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 βαθμους για 45 λεπτα ή μεχρι να βαζεις το μαχαιρι στη ζυμη και να μην κολλαει. Μετα το αφηνεις να σταθει 5 λεπτακια και το αναποδογυριζεις σε μια πιατελλα. That's it! Ευκολο και γρηγορο!!

 

Enjoy!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους/ες

Ο γιος μου τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση τα μήλα, και θέλω να του κάνω μηλόπιτα για το πρωί. Επειδή περνάει μεγάλη άρνηση με κάθε ιδιαιτερότητα στο φαγητό (γύρω στα τρία, βλέπετε), είμαι βέβαιη ότι θα βγάλει τα μήλα και θα φάει μόνο το κέικ, πράγμα το οποίο δεν το θέλω γιατί ο στόχος είναι τα μήλα, αλλά δεν θέλω να αρχίσω με πίεση πρωί πρωί. Οπότε ερωτώ: Μήπως έχετε καμία συνταγή που το μήλο στη μηλόπιτα να ενσωματώνεται με το μίγμα του κέικ. Να είναι ένα πράγμα δηλαδή, ώστε να έχει μόνο τη γεύση (που του αρέσει) χωρίς να μπορεί να τα ξεχωρήσει. Σκέφτηκα να λιώσω το μήλο και να το βάλω στο μίγμα, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα 'καθίσε'. Υπάρχει καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συνταγή με καρότα που ο ενσωματώνεις και δεν κάθεται. Τα μήλα γιατί να καθήσουν; Απλά ίσως χρειαστεί να βάλεις και λίγο σιμιγδάλι γιατί τα μήλα βγάζουν υγρά

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όπως το κέικ καρότο, εσύ λες αντί για καρότο να βάλω μήλο. Δεν είναι κακή ιδέα, φοβάμαι όμως ότι αν δεν πετύχει θα το φάω εγώ μόνη μου και αυτό, όπως καταλαβαίνεις, θα είναι διπλή καταστροφή. Θα αντικαταστήσω και μέρος από το αλεύρι με σιμιγδάλι οπότε θα βάλω και λίγο μπέικιν πάουντερ παραπάνω. Ευχαριστώ, αν δεν βρω κάτι πιο δοκιμασμένο, θα το επιχειρήσω.

Link to comment
Share on other sites

1 φλ αραβοσιτέλαιο

2 φλ ζάχαρη (εγώ βάζω καστανή και μερικές φορές λίγο λιγότερη ποσότητα)

3 φλ αλεύρι

4 αβγά

2 κ.γλ μπέικιν

 

4 μήλα (σε κύβους)

σταφίδες, κράνα (όσα θες, αν βάλεις πολλές σταφίδες ελάττωσε τη ζάχαρη)

1 σφηνάκι λικέρ ή κονιάκ

1 πρέζα κανέλλα (μερικές φορές βάζω και τριμμένο γαρύφαλο)

 

Αναμιγνύεις τα 5 πρώτα υλικά και κατόπιν προσθέτεις τα επόμενα.

Το ψήνεις είτε σε φόρμα είτε σε λαδωμένο ταψί (εγώ τα βάζω σε φορμάκια για μάφινς και γίνονται τέλεια! Σε φάση γουρουνιάς το ζεσταίνεις και βάζεις λίγο σιρόπι καραμέλας από πάνω και λίγο παγωτό βανίλιας και μετά κάνεις δίαιτα για 2 μήνες)

 

1 ώρα στους 180. (αν έχεις φούρνο με αέρα λίγο λιγότερο το βλέπεις πόσο χρειάζεται)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

3/4 ΒΙΤΑΜ

1 ΠΟΤΗΡΙ ΖΑΧΑΡΗ

4 ΑΥΓΑ

1 ΜΠΕΙΚΙΝ

1 ΒΑΝΙΛΙΑ

1 ΚΟΥΤ. Τ ΓΛΥΚΟΥ ΚΑΝΕΛΛΑ

1 ΚΟΥΤ.Τ ΓΛΥΚΟΥ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ

ΞΥΣΜΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ

2 ΚΟΥΠΕ ΜΗΛΑ ΚΟΜΕΝΝΑ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ

ΛΙΓΑ ΚΑΡΥΔΙΑ [ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ]

1 ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΚΟΝΙΑΚ

2 1/2 ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΑΛΕΥΡΙ

ΧΤΥΠΑΣ ΤΑ ΑΥΓΑ ΣΕ ΜΑΡΕΓΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΥΛΙΚΑ ΜΑΖΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΑΛΕΥΡΙ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 φλ αραβοσιτέλαιο

2 φλ ζάχαρη (εγώ βάζω καστανή και μερικές φορές λίγο λιγότερη ποσότητα)

3 φλ αλεύρι

4 αβγά

2 κ.γλ μπέικιν

 

4 μήλα (σε κύβους)

σταφίδες, κράνα (όσα θες, αν βάλεις πολλές σταφίδες ελάττωσε τη ζάχαρη)

1 σφηνάκι λικέρ ή κονιάκ

1 πρέζα κανέλλα (μερικές φορές βάζω και τριμμένο γαρύφαλο)

 

Αναμιγνύεις τα 5 πρώτα υλικά και κατόπιν προσθέτεις τα επόμενα.

Το ψήνεις είτε σε φόρμα είτε σε λαδωμένο ταψί (εγώ τα βάζω σε φορμάκια για μάφινς και γίνονται τέλεια! Σε φάση γουρουνιάς το ζεσταίνεις και βάζεις λίγο σιρόπι καραμέλας από πάνω και λίγο παγωτό βανίλιας και μετά κάνεις δίαιτα για 2 μήνες)

 

1 ώρα στους 180. (αν έχεις φούρνο με αέρα λίγο λιγότερο το βλέπεις πόσο χρειάζεται)

 

Αυτό ακούγεται πολύ ωραίο!Να σου πω, έχει νόημα να ρίξεις στα μήλα λίγο λεμόνι πριν τα προσθέσεις, για να μην μαυρίσουν; (το κάνω για ένα άλλο γλυκό)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...