Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή αντι-candida (κατά της καντιντίασης)


DaF

Recommended Posts

Αποφάσισα για διαφορους λογους να ακολουθησω αυτη τη διατροφη, αλλά έχω μπερδευτεί απίστευτα.

 

το προβλημα ειναι:

1. δεν ξερω κανένα γιατρό/ειδικο, εναλλακτικό και μη, που να προτείνει αυτη τη διατροφη, ουτε κ εχω ιδεα ποια ειδικοτητα θα επρεπε να εχει για να τον ψαξω!

2.ό,τι ψάξει κανείς στο ίντερνετ είναι τρομερά μπερδεμένο, όλοι συμφωνουν στην αποφυγη της ζαχαρης...αλλά μεχρι εκει!!

 

πχ σε αυτό το σαιτ:http://www.yeastinfectionadvisor.com/candidadiet.html

δεν επιτρεπεται το κεχρι, κινοα, φαγοπυρο, ρυζι ενώ επιτρεπεται ο χυμος γκρειπφρουτ και η καταναλωση γιαουρτιου στο πρωτο σταδιο της διατροφης.

 

σε αυτο το σαιτ: http://www.candida-cure-recipes.com/candida-cleansing.html προτεινει πχ. αναποφλοιωτα δημητριακα (κινοα ρυζι κτλ), ενω δεν επιτρεπει απευθειας καταναλωση γιαουρτιου κ κεφιρ...

 

και παει λεγοντας....

 

επιπλεον προτεινουν διαφορα προιοντα, που ειναι δυσκολο να βρεθουν στην ελληνικη αγορα και φυσικα ειναι πανακριβα. πχ αντε να βρεις φρεσκια καρυδα! ή βουτυρο αμυγδαλου (οκ μονο στα βιολογικα, αλλα ειναι πανακριβο)

 

και φυσικα ευλογο ειναι να μην γραφουν κατι για ελιες, ταχινι, χαρουπι+χαρουπαλευρο, μαστιχα, ελληνικα βοτανα κα.

 

και κατι τελευταιο ...βλεπω οτι προτεινεται παρα πολυ το κρεας...εγω δεν ημουν φαν του κρεατος ποτε...και δεν ειμαι κ σιγουρη κατα ποσο ειναι υγιεινο να καταναλωνει κανεις κρεας τοσο συχνα. Οπως φυσικα και δεν αντεχει η τσεπη για βιολογικα κρεατα καθε 3 κ λιγο:rolleyes: (η αληθεια ειναι ουτε καν καθε 3:p)

 

Τελικα λοιπον τι τρωει κανεις; Ειδικα στο πρωτο σταδιο, μεχρι να ηρεμησουν τα συμπτωματα;

 

κανω μια λιστα με τις τροφες για τις οποιες εχω ακομα αμφιβολιες αν επιτρεπονται ή οχι, ειδικα σε πρωτο σταδιο:

 

φρουτα και χυμοι, αποξηραμενα φρουτα

δημητριακα (κεχρι, κινοα, φαγοπυρο, ρυζι, σουσαμι ...)

ξηροι καρποι και βουτυρα αυτων

γιαουρτι

σποροι (σουσαμι , κολοκυθοσπορος..)

μηλοξυδο που βρισκουμε σε σουπερμαρκετ

τζιντζερ

τονος

οσπρια

 

και φυσικα τα συμπληρωματα....ποια θεωρουνται καταλληλα;

 

εννοειται ελπιζω να απαντησει η Rosie8-) αλλα οποιοσδηποτε εχει ακολουθησει αυτη τη διατροφη θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του και σχετικες πληροφοριες. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια!και γωεχω candida:(!!

εγω παωσε μια ομοιπαθητικο..και μου κανει ενα τεστ δισνεξιας..απο τον νοεβριοτο κανω...μου γραφει ποιες τροφεσ με πειραζουν και την αποφευγω..\

εχω βρε την υγεια μου!!

απλοςπρεπει να το κανω αρκετο καιρο..και καθε 3μηνες παω για ελενχω....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σε ολουσ ειναι οι ιδιες τροφεσ..

εγω δεν κανει να τρωω..

ζαχαρι

σοκολατα

μελι

κακαο

μανιταρια..

λακτοζε

κρεμα γαλακτος

λεμονια

ψωμι

αθτα ειναι τα ποιο βασικα...

Link to comment
Share on other sites

thampelina διαβαζοντας κ αλλα σαιτ βλεπω οτι εχει μια λογικη αυτο που λες, παντως εγω μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο. δυστυχως δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις κ μονος σου, αν ισχυει το οτι δεν κανουν οι ιδιες τροφες για ολους και οτι μπορει καποια τροφη να σε πειραξει τελικα ενω στην αρχη δεν ειχες προβλημα (καποιο φρουτο πχ)

α, και τελικα ακομα και το κρεας αμφισβητειται!!

 

βρηκα και αυτα:

http://www.sheilashea.com/candida.html

 

http://www.alternativebipolar.gr/index.php/articles/natassa-vasilaki-articles/54-candida-albicans.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια!και γωεχω candida:(!!

εγω παωσε μια ομοιπαθητικο..και μου κανει ενα τεστ δισνεξιας..απο τον νοεβριοτο κανω...μου γραφει ποιες τροφεσ με πειραζουν και την αποφευγω..\

εχω βρε την υγεια μου!!

απλοςπρεπει να το κανω αρκετο καιρο..και καθε 3μηνες παω για ελενχω....

 

τι διαφορετικο ειδες;αδυνατισες η νιωθεις καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε και το βιβλίο "Γιατί τρώμε τόσο πολύ, ενώ θέλουμε να είμαστε αδύνατοι, Zoe Harcombe, εκδ. Μελάνι. Aσχετα με τη δίαιτα, αναφέρεται πάρα πολύ στην Candida.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

skybeam θα το κοιταξω και το βιβλιο αλλα μιας κ το ανεφερες...το προβλημα μου τοσον καιρο ειναι οτι ετρωγα ελαχιστα πραγματα κ αδυνατισα χωρις να ειμαι πριν με παραπανισια, σε σημειο εξαντλησης.:?

οποτε το θεμα μου (προσωπικα, ετσι; ) ειναι να μπορω επιτελους να τρωω κανονικα (δλδ να μην κανω διαιτα, αλλα διατροφη) και φυσικα χωρις να με βλαπτει αλλο!!!!

ουφ...απιστευτα πολυπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ό τι η Candida καταπολεμάται αποφεύγοντας ζάχαρη, άμυλα και υδατάνθρακες, οπότε αδυνατίζεις θες δε θες... Σου στέλνω π.μ.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι διαφορετικο ειδες;αδυνατισες η νιωθεις καλυτερα;
οπως ειπα παραπανω..εχω αυτον τον μυκητα;)δεν ηθελα να χασω

κιλα.εμενα με πιανει φαγουρα και για αυτο κανω αυτην την διατροφη...

τωρα σπανια με πιανει φαγουρα..αλλα αν φαω αυτες της τροφες με ξαναπιανει..

πρεπει να το κανω αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

rosie ειχα δει αυτη τη διαιτα σε μια απο τις αναζητησεις:-)

κ ειχα διαβασει αρκετα γι'αυτην, αλλα δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση μου. οι λογοι, παραμενουν ιδιοι, προτεινει πολυ κρεας, προτεινει καποια τροφιμα (και μανιταρια!!:shock:) και αφαιρει καποια αλλα, που αλλοι τα προτεινουν εντονα πχ κεχρι, κινοα.....η αναζητηση λοιπον δεν τελειωνει.

 

τουλαχιστον ενα συμπερασμα γενικο ειναι η καταναλωση τροφιμων οσο γινεται πιο κοντα σε φυσικη μορφη.

μαλλον θα συνεχισω τους πειραματισμους ...for the record θα ενημερωσω για τις εξελιξεις συντομα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
rosie ειχα δει αυτη τη διαιτα σε μια απο τις αναζητησεις:-)

κ ειχα διαβασει αρκετα γι'αυτην, αλλα δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση μου. οι λογοι, παραμενουν ιδιοι, προτεινει πολυ κρεας, προτεινει καποια τροφιμα (και μανιταρια!!:shock:) και αφαιρει καποια αλλα, που αλλοι τα προτεινουν εντονα πχ κεχρι, κινοα.....η αναζητηση λοιπον δεν τελειωνει.

 

τουλαχιστον ενα συμπερασμα γενικο ειναι η καταναλωση τροφιμων οσο γινεται πιο κοντα σε φυσικη μορφη.

μαλλον θα συνεχισω τους πειραματισμους ...for the record θα ενημερωσω για τις εξελιξεις συντομα:rolleyes:

 

 

Γεια!

 

Καθώς έχει περάσει καιρός απο τοτε που εγραψες γι αυτο το θεμα ηθελα να σε ρωτησω πως εχει εξελιχθει το ολο θεμα με τη διατροφή. Πάσχω κι εγω συχνα απο μυκητες και απο μονη μου ανακάλυψα ότι με πειραζει η ζαχαρη το κρασι τα αλλαντικα η κετσαπ και ετσι αρχισα να το ψαχνω. Τις τελευταίες μερες απο μονη μου πάλι ξεκινησα διατροφή και εκοψα αυτα που με πειραζουν καθλως και αλλα που βρηκα σε ενα site που μου φανηκε πολυ εγκυρο και ήδη εχω δει απιστευτη διαφορα! Μονο που δεν ξερω ποσο καιρο θα πρεπει να την κάνω. Δε θελω να παω σε γιατρο ξανα εχω βαρεθει να παω και να μου γραφουν φάρμακα. Και ποτε να μη μου εχει πει καποιος το απλο. ΚΟΨΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ για αρχη!

 

Επίσης να σου πω οτι κάνω και κάτι άλλο που με βοηθάει πολύ. Βουταω το ταμπον σε γιαουρτι δυο φορες τη μερα για κανα μισαωρο και κανω και πλυσεις με χαμομήλι. Έτσι αντιμετωπισα χωρις διατροφη τους μυκητες πριν 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Συνεχίζω το θέμα....

Αυτό το πρόβλημα με ταλαιπωρεί από πέρισυ, σύνολο 9 μήνες.

Τα αντιμυκητιασικά κολπικά που έδωσε γυναικολόγος μόνο καθησύχαζαν το πρόβλημα και μετά πάλι από τη αρχή. Όλη η ουσία είναι πως έχει διαταραχθεί η υγεία του εντέρου με τη χρόνια κατάσταση καντιντίασης και θέλει συστηματική αποκατάσταση μέσω της ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το θέμα....

Αυτό το πρόβλημα με ταλαιπωρεί από πέρισυ, σύνολο 9 μήνες.

Τα αντιμυκητιασικά κολπικά που έδωσε γυναικολόγος μόνο καθησύχαζαν το πρόβλημα και μετά πάλι από τη αρχή. Όλη η ουσία είναι πως έχει διαταραχθεί η υγεία του εντέρου με τη χρόνια κατάσταση καντιντίασης και θέλει συστηματική αποκατάσταση μέσω της ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και μόνο.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένα χάπια βιταμίνες probiotics που υποτειθεται βοηθάνε σε αυτο πολυ (τα κρατάς στο ψυγείο γιατι ειναι αγνά probiotics!)

Τα έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ό τι η Candida καταπολεμάται αποφεύγοντας ζάχαρη, άμυλα και υδατάνθρακες, οπότε αδυνατίζεις θες δε θες... Σου στέλνω π.μ.

 

κανω αυτη τη διατροφη εδω ακι 4 μηνες και κανενα αποτελεσμα καποια καινουργια πληροφορια?

Link to comment
Share on other sites

και γω χρονια βασανιζομαι...απο αυτον τον μυκιτα..εμενα δυστηχως ..οταν τρωω κατι απο αυτα που τον πειραζουν...με πιανει..φαγουρα εντονη ενοχλητικη..(στον πρωκτο:()

προσπαθω να μην τρωω αυτα που πειραζουν..αλλα υπαρχουν φορες..που παλι με πιανει..τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να πως σε όποιον τον ταλαιπωρεί την δική μου εμπειρία.

Μην το αντιμετωπίζετε τοπικά, πχ μη νομίζετε πως το πρόβλημα είναι μόνο στον κόλπο. Αν δεν περάσει με την πρώτη θεραπεία από γυναικολόγο (κολπική κρέμα κτλ), ψάξτε το αλλιώς. Το χρόνιο πρόβλημα έγκειται στο έντερο, αυτά τα παλιο-πράγματα εγκαθίστανται εκεί και δεν το αφήνουν να λειτουργήσει σωστά, προκαλώντας ένα σωρό παρενέργειες που δεν πάει το μυαλό σου πως είναι από την κάντιντα.

Link to comment
Share on other sites

Πχ, δυσκοιλιότητα, πτώση του ανοσοποιητικού (αρρωσταίνεις με το παραμικρό).

Χώρια από τη φαγούρα.

 

Τώρα ξεκινάω διατροφή, σε συνδυασμό με κάψουλες προβιοτικών και σκόρδο για αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΑΓΑΠΗΤΗ WHITE ROSE Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΙΝΤΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΑΝ ΒΡΗΚΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΡΔΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΑΛΑΚΤΟΒΑΚΙΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΓΤ Μ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ....:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

νομιζω οτι και τα προβιοτικα βοηθανε πολυ....διαγνωστηκα με ελαφρυα κολπιτιδα απο μυκητες στο τελευταιο παπ και μου εδωσε υποθετα και αντιβιωση για 7 μερες...μετα μου ηρθε περιοδος και μαζι τα συμπτωματα...δεν ηξερα τι να κανω...παλι αντιβιωση???ετρωγα γιαουρτια και παρατηρησα οτι τα συμπτωματα αμβλυνονταν, ετσι λοιπον αγορασα ενα προβιοτικο σκευασμα το οποιο παιρνω καθε βραδυ και εκτοτε μυκητες 0.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...