Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτεινω ιδεες για σπιτικες κρεμες!


Recommended Posts

Δώστε στα παιδια σας κρεμες φτιαγμενες απο τα χερακια σας. Προτεινω κρεμα ρυζιου με γευση μπανανα. Βραζουμε το ρυζι σκετο με νερο μεχρι να γινει πολυ πηχτο και φυσικα μεχρι να γινει το ρυζι. Το ριχνουμε στο μπλεντερ, αν θελουμε προσθετουμε λιγο γαλα, μητρικο ή ξενο, και τελος προσθετουμε τη μπανανα. Πιστέψτε με γινεται μια νοστημη κρεμα, ο μικρος μου ξετρελαινεται.

Μια αλλη ιδεα ειναι κρεμα απο σιμιγδάλι. Εγώ εκει που γεννηθηκα μεγάλωσα με αυτη την κρεμα, αλλά επειδη το σιμιγδαλι περιεχει γλουτενη καλο ειναι να μη τη δωσουμε σε μωρο κατω των 7 μηνων. Βαζουμε το γαλα στη φωτια και πριν καψει το γαλα ριχνουμε το σιμιγδαλι, λιγη ζαχαρη και βανιλια και συνεχως ανακατεύουμε για να μην σβολιασει. Το σιμιγδαλι ειναι ετοιμο μετα τα 7-10 λεπτα και η κρεμα πρεπει να πηξει. Αν η κρεμα δεν ειναι πηχτη σημαινει πως ηθελε παραπανω σιμιγδαλι. Μολις ειναι ετοιμη η κρεμα μπορουμε να προσθεσουμε ελαχιστο βουτυρο για γευση, αλλα και ετσι ειναι νοστιμη!

ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ καλή μου φάνηκε η συνταγή με το ρυζάκι και την μπανάνα! για την κρέμα με το σιμιγδάλι μάλλον είναι νωρίς ακόμα για τη μικρή μου αλλά θα την δοκιμάσω στο μέλλον!

Είχα διαβάσει ένα άλλο παρόμοιο ποστ με σπιτικές συνταγές, εννοείται ότι καλύτερα να τα φτιάχνουμε εμείς από το να δίνουμε του εμπορίου. Εκεί είχα δει συνταγή με ωμό ρύζι αν θυμάμαι καλά το οποίο το αλέθουμε να γίνει ρυζάλευρο και μετά το βράζουμε. Αυτό μου φάνηκε πιό δύσκολο γιατί δυστυχώς δεν έχω το κατάλληλο μπλέντερ, η συνταγή σου μου φαίνεται πιό εύκολη. Κάνει για 7 μηνών μωρό ε;

F8vwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κανει. Ο δικος μου ειναι 4 μηνων και τη τρωει, και δεν του βαζω γαλα καθολου, γιατι εχει την εντονη γευση της μπανανας. Ο δικος σου ειναι μεγαλος. Ξεχασα να προσθεσω οτι το σιμιγδαλι καλο ειναι να ειναι ψιλο. Καλη απολαυση!

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και σε άλλο θέμα αλλά το γράφω κι εδώ

ο μικρός είναι 7 μηνών και είναι ολιγόφαγος και

δύσκολος στο φαγητό του

δηλαδή το τρώει αλλά με σκάει

 

το παρακάτω όμως το τσακίζει χωρίς βάσανα στο ταίσμα

και τον βοηθάει και στη δυσκοιλιότητα

 

συνταγή κρέμα κουάκερ με μπανάνα

 

για 170γραμ

ζεσταίνω λίγο κουάκερ (το κλασικό από το σουπερ μαρκετ)

με νερο στο μπρίκι

(περίπου 2-3 κουταλιές σούπας με 60μλ νερό)

μέχρι να γίνει χυλώσει (σε 5 περίπου λεπτά έχει γίνει)

και το ρίχνω στο μπλέντερ με μια μεσαία ώριμη μπανάνα

το χτυπάω λίγα δευτερόλεπτα

και γίνεται μιαμ μιαμ

 

τρέλενεται κι μπαμπάς μας και του φτιαχνω κι αυτουνού

αλλά εκείνου του βάζω κι άλλα μέσα

καρύδια, καρύδα, κανέλα κτλ.

 

γίνεται και με γάλα αλλά δεν θέλω να του δώσω ακόμα ξένο

του δικού μου

 

επίσης έχω δοκιμάσει να προσθέσω και λίγο αχλάδι ώριμο

μαζί με την μπανάνα

 

 

άλλη συνταγή είναι ο πουρές γλυκοπατάτας

βράζω ξεφλουδισμένες τις γλυκοπατάτες (κόκκινες Αμερικής)

και μετά τις αλέθω.....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πληροφοριακά:

"Σε κανένα φαγητό του βρέφους δεν πρεπει να προσθέτετε αλάτι ή ζάχαρη"

 

Περα απ την κοινή λογική, μπορείτε να το βρειτε και γραμμένο στο βιβλιάριο ύγείας του μωρού σας, σελίδα 13 "Η διατροφή του βρέφους από τους 6 εως τους 12 μήνες"

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι απο μενα μια πληροφορια

Το ρυζι σας αν θελετε πραγματικα να προσφερεται κατι θρεπτικο στο μωρο σας να προτιματε να ειναι καστανο και γενικα οσο λιγοτερο επεξεργασμενο τοσο καλυτερα.Το λευκο ρυζι δεν ειναι και οτι καλυτερο και γενικα καλο ειναι να το αποφευγουμε και εμεις...

Το μονο "αρνητικο" ειναι οτι αργει πολυ να βρασει για να γινει ευπεπτο(τουλαχιστον 40 λεπτα)..αλλα αυτο λυνεται καπως αν το εχουμε μουλιασει αποβραδυς σε νερακι ή μηλοξυδο.

 

Επισης σχετικα με την ζαχαρη καλο ειναι τουλαχιστον μεχρι τον πρωτο χρονο το παιδι σας να μην την εχει δοκιμασει καθολου...μετα τον χρονο θα μπορει να φαει μελι οποτε θα ειναι καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

και ασπρο να βαλετε το κανονικο που τρωμε εμεις (νυχακι) δεν θα εχει κανενα προβλημα, απλως λεμε παντα τι ειναι το καλυτερο, οπως και το βιολογικο. Και εμεις τρωμε ασπρο ψωμι π.χ. αλλα το καλυτερο ειναι το μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να ειναι βιολογικο το ρυζακι...και οχι,το ρυζι το ασπρο δεν ειναι καλο...προσφερει στο παιδι κενες θερμιδες και οχι θρεπτικα συστατικα.Λυπαμαι αλλα ετσι ειναι,μην λεμε οτι θελουμε...Εννοειται βεβαια οτι αν ο γονιος δεν βρισκει καστανο ρυχι θα δωσει λευκο,αλλα αν ειναι να φτιαχνουμε μονες μας κρεμουλες ας τις κανουμε οσο πιο τελειες γινεται...Οταν μπαινεις στην διαδικασια του χειροποιητου ας μην κανουμε ημιμετρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή μου φάνηκε η συνταγή με το ρυζάκι και την μπανάνα! για την κρέμα με το σιμιγδάλι μάλλον είναι νωρίς ακόμα για τη μικρή μου αλλά θα την δοκιμάσω στο μέλλον!

Είχα διαβάσει ένα άλλο παρόμοιο ποστ με σπιτικές συνταγές, εννοείται ότι καλύτερα να τα φτιάχνουμε εμείς από το να δίνουμε του εμπορίου. Εκεί είχα δει συνταγή με ωμό ρύζι αν θυμάμαι καλά το οποίο το αλέθουμε να γίνει ρυζάλευρο και μετά το βράζουμε. Αυτό μου φάνηκε πιό δύσκολο γιατί δυστυχώς δεν έχω το κατάλληλο μπλέντερ, η συνταγή σου μου φαίνεται πιό εύκολη. Κάνει για 7 μηνών μωρό ε;

 

Φυσικα και κανει. Ο δικος μου ειναι 4 μηνων και τη τρωει, και δεν του βαζω γαλα καθολου, γιατι εχει την εντονη γευση της μπανανας. Ο δικος σου ειναι μεγαλος. Ξεχασα να προσθεσω οτι το σιμιγδαλι καλο ειναι να ειναι ψιλο. Καλη απολαυση!

 

Καλό ειναι το φορουμ, παίρνουμε πληροφορίες από άλλες μαμάδες, αλλά επίσης καλό ειναι να έχουμε υπόψιν μας ότι για το ο,τιδήποτε, όσο αθώο και αν μας φαίνεται, συμβουλές θα ζητάμε από τον ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ μας, για τόσο μικρά μωράκια. Και εξηγουμαι: στον γιο μου λογω αλλεργίας του εδωσα μπανάνα μετά τον 10ο μήνα.

christinathom δε σου κρύβω ότι θεωρώ τα ποστ σου επικίνδυνα, και γιατί δίνεις "συμβουλές" σε άλλες μαμάδες χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν σου τυχον κινδύνους ΥΓΕΙΑΣ και επιπλέον στα περισσότερα ποστ υπερηφανεύεσαι για την προωρη εισαγωγή στερεών στο μωρό σου, σε αντιθεση με τις οδηγίες των οργανισμών υγείας (ΠΟΥ, Αμερικάνικη/Βρεττανική Ενωση Παιδιάτρων, Ελληνικό Υπουργείο Υγείας, Unicef κλπ). Δικαίωμά σου να επιλέγεις για το δικό σου παιδί αυτό που θεωρείς καλύτερο, αλλά δε χρειάζεται να προσπαθείς να πείσεις και άλλες μαμάδες ότι αυτό που κάνεις ειναι και το σωστό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κανει. Ο δικος μου ειναι 4 μηνων και τη τρωει, και δεν του βαζω γαλα καθολου, γιατι εχει την εντονη γευση της μπανανας. Ο δικος σου ειναι μεγαλος. Ξεχασα να προσθεσω οτι το σιμιγδαλι καλο ειναι να ειναι ψιλο. Καλη απολαυση!

 

 

4 μηνών και τρώει κρέμα?????? Εμείς φάγαμε πρώτη φορά όταν έγινε 5,5 μηνών και φυσικά όχι μπανάνες και ρύζια και τέτοια. Πολύ καλή η συνταγούλα σου αλλά νομίζω ότι είναι για μωρό άνω των 6,5 μηνών, δεδομένου ότι τη μπανάνα την εισάγουμε στη φρουτόκρεμα περίπου 1 μήνα αφού δοκιμάσει το πρώτο φρούτο.

 

Επίσης, σκέφτομαι ότι ο συνδυασμός ρύζι-μπανάνα μπορεί να είναι μιαμ μιαμ αλλά δε θα "στουμπώσει" το μωρό??? Η μπανάνα και το ρύζι κάνουν δυσκοιλιότητα συνήθως....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

4 μηνών και τρώει κρέμα?????? Εμείς φάγαμε πρώτη φορά όταν έγινε 5,5 μηνών και φυσικά όχι μπανάνες και ρύζια και τέτοια. Πολύ καλή η συνταγούλα σου αλλά νομίζω ότι είναι για μωρό άνω των 6,5 μηνών, δεδομένου ότι τη μπανάνα την εισάγουμε στη φρουτόκρεμα περίπου 1 μήνα αφού δοκιμάσει το πρώτο φρούτο.

 

Επίσης, σκέφτομαι ότι ο συνδυασμός ρύζι-μπανάνα μπορεί να είναι μιαμ μιαμ αλλά δε θα "στουμπώσει" το μωρό??? Η μπανάνα και το ρύζι κάνουν δυσκοιλιότητα συνήθως....

 

ακριβως Κοκορακι,οι μπανανες και τα ρυζια δεν ειναι ασχημα αν το μωρακι ειναι ετοιμο να μπει στις στερεες σε φυσιολογικο χρονο.....!Δηλαδη απο 5.5 μηνων περιπου....κι αν θηλαζει μπορει και αργοτερα...

 

Οσο για τον συνδυασμο....οχι απλα θα στουμπωσει,θα το ακους στο τετραγωνο απο το κλαμα οταν θα σφιγγεται να ενεργηθει....Εδω η κορη μου που δεν ειναι δυσκοιλιο παιδι και με την εισαγωγη στερεων μεχρι να συνηθισει το εντερακι της εκλαιγε σπαρακτικα και ετρωγε μονο ρυζακι με φουλ λαδακι οχι να της βαλω και μπανανα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κορίτσια την παραπάνω κρέμα για ποιά ηλικία την προτείνετε? Για εμάς είναι νωρίς απλώς διαβάζω από τώρα πολύ γύρω από την εισαγωγή στις στερεές. Για πρώτη κρέμα (σε ηλικία 5,5 π.χ) τί προτείνετε που να μπορεί να φτιαχτεί σπιτικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι το φορουμ, παίρνουμε πληροφορίες από άλλες μαμάδες, αλλά επίσης καλό ειναι να έχουμε υπόψιν μας ότι για το ο,τιδήποτε, όσο αθώο και αν μας φαίνεται, συμβουλές θα ζητάμε από τον ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ μας, για τόσο μικρά μωράκια. Και εξηγουμαι: στον γιο μου λογω αλλεργίας του εδωσα μπανάνα μετά τον 10ο μήνα.

christinathom δε σου κρύβω ότι θεωρώ τα ποστ σου επικίνδυνα, και γιατί δίνεις "συμβουλές" σε άλλες μαμάδες χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν σου τυχον κινδύνους ΥΓΕΙΑΣ και επιπλέον στα περισσότερα ποστ υπερηφανεύεσαι για την προωρη εισαγωγή στερεών στο μωρό σου, σε αντιθεση με τις οδηγίες των οργανισμών υγείας (ΠΟΥ, Αμερικάνικη/Βρεττανική Ενωση Παιδιάτρων, Ελληνικό Υπουργείο Υγείας, Unicef κλπ). Δικαίωμά σου να επιλέγεις για το δικό σου παιδί αυτό που θεωρείς καλύτερο, αλλά δε χρειάζεται να προσπαθείς να πείσεις και άλλες μαμάδες ότι αυτό που κάνεις ειναι και το σωστό.

Πες τα ντε!! οκ αυτη μπορει να δινει οτι θελει αλλα γιατι παροτρυνεις τις μαμαδες να κανουν το ιδιο?ξερεις τι μπορει να συμβει αν καποια ακολουθησει τη συμβουλη σου και τελικα το μωρο της εχει αλλεργια????καλυτερα να εισαι και λιγο επιφυλακτικη...και ζαχαρη σε βρεφος???αν ειναι δυνατον...οσο για την μπανανα με το ρυζι...ναι ειναι στουπωτικο!εγω τους εδεινα απαυτο οποτε ειχαν δοιαριες!!!

Δηλαδή κορίτσια την παραπάνω κρέμα για ποιά ηλικία την προτείνετε? Για εμάς είναι νωρίς απλώς διαβάζω από τώρα πολύ γύρω από την εισαγωγή στις στερεές. Για πρώτη κρέμα (σε ηλικία 5,5 π.χ) τί προτείνετε που να μπορεί να φτιαχτεί σπιτικά?

για 5.5 μηνων ξεκινας με ρυζαλευρο και μαλιστα σπιτι με καστανο ρυζι.εχει η μαρσολαν μια τελεια συνταγη !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω ρυζαλευρο μια βδομαδα πριν γινει 5μηνων. εφαγε μια βδομαδα ρυζαλευρο κ μετα το σταματησαμε κ ξεκινησαμε φρουτα. ενα - ενα... τα φρουτα ανα 2-3 μερες εβαζα κ κατι καινουργιο. τωρα σωστο ή λαθος δεν ξερω αλλα γενικα ακουω οτι το ρυζαλευρο μπορει να ξεκινησει απο 4μηνων. εγω δεν θηλαζω παντως αν αυτο εχει σχεση. ολοι ακουμε τους παιδιατρους πανω απο ολα. παντως κ εμενα ο συνδυασμος ρυζι - μπανανα μου ακουγεται... ζορικος:-D. καλο βραδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

νέος συνδυασμός που καταβρόχθισε

ο δυσκοίλιος και ολιγόφαγος μπέμπης μου

 

αβοκάντο με καρπούζι....

μούρλια έγινε η κρεμούλα του

την έφαγε όλη καθισμένος στο καρεκλάκι του

 

γιατί για να φάει γυρίζουμε και πασαλίβουμε όλο το σπίτι

 

εμείς είμαστε 7 μηνών

και λόγω δυσκοιλιότητας κάνουμε συνδυασμούς για να μας βοήθησουν

 

να σημειώσω ότι ξεκινήσαμε τις στερεές με κρέμα βανίλια

μόλις μπήκαμε στον 6ο μήνα (η γιατρός βέβαια ήθελε 2 βδομάδες νωρίτερα)

μέχρι τον 6ο θήλαζε αποκλειστικά

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Θελω να σημειωσω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Το ενα μπορει να ειναι ετοιμο να αρχισει τις στερεες τροφες νωρις και το αλλο οχι. Σε καποιο παιδι μπορει να παρουσιαστει αλλεργια και σε καποιο οχι. Καποιο μπορει να κανει δυσκοιλιοτητα και καποιο οχι. Το δικο μου μου δεν εχει προβλημα κανενα, και τα τρωει εδω και ενα μηνα, μια χαρα τα κοπρανα του. Η καθε μαμα ξερει το παιδι της και κρινει αναλογως τι πρεπει να φαει και τι οχι. Το οτι εδωσα μια ιδεα δεν σημαινει πως πρεπει ολες να την ακολουθησουν. Το ξαναλεω, δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως -το ξέρω οτι κάθε μανούλα ανυπομονεί να δει το μωράκι της στο επομενο "βήμα"- αλλά καλό είναι να μην βιαζόμαστε με τις στερεές.

Οπώς λέει η zouzounel παραπάνω, καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας την οδηγία του παγκόσμιου οργανισμου υγείας (αλλά αν θέλετε δείτε και στο ελληνικο βιβλιάριο υγείας του παιδιού σας) για εισαγωγή στερεών μετά τους 5,5- 6 μήνες.

Τεσσαρων μηνών είναι πολύ μικρά και ακόμα και εαν μπορούν να φάνε στερεες δεν έχουν να τους προσφέρουν τίποτα καλό (εκτός αν το μωράκι έχει κάποιο πρόβλημα και ο γιατρός έχει συστησει κάτι αλλο)

Εμεις ξεκινήσαμε με φρουτάκι όταν είχαμε συμπληρώσει τους 6 μήνες.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα δεν νομιζω οτι καποια απο οσες γραψαμε αντεδρασε που εδωσες κατι στο δικο σου παιδι...εσυ εισαι υπευθυνη για αυτο,εσυ ξερεις...Ουτε κανεις σου απαγορευσε να προτεινεις...αλλα οπως και να το κανουμε οταν προτεινεις κατι σε ενα δημοσιο φορουμ πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ηπιο για την πλειοψηφια των μωρων και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα δημιουργησει παρα ισως τα ελαχιστα..αν και ποτε δεν ξερεις τι ειναι το ελαχιστο...Ακομη και η δυσκοιλιοτητα για ενα μωρο μπορει να ειναι το πιο δυσκολο πραγμα...

 

Οταν λοιπον εισαι αναμεσα σε φιλες σου,μπορεις να πεις οτι θες,να εξαρεις τον δικο σου τροπο μεγαλωματος του παιδιου σου και να ωθησεις να τον ακολουθησουν.Εδω μεσα ομως επειδη δεν ξερεις ποιος διαβαζει και πρεπει να εισαι προσεκτικη στο πως προτεινεις και τι!!!

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω ρυζαλευρο μια βδομαδα πριν γινει 5μηνων. εφαγε μια βδομαδα ρυζαλευρο κ μετα το σταματησαμε κ ξεκινησαμε φρουτα. ενα - ενα... τα φρουτα ανα 2-3 μερες εβαζα κ κατι καινουργιο. τωρα σωστο ή λαθος δεν ξερω αλλα γενικα ακουω οτι το ρυζαλευρο μπορει να ξεκινησει απο 4μηνων. εγω δεν θηλαζω παντως αν αυτο εχει σχεση. ολοι ακουμε τους παιδιατρους πανω απο ολα. παντως κ εμενα ο συνδυασμος ρυζι - μπανανα μου ακουγεται... ζορικος:-D. καλο βραδυ!!!

 

Ούτε εγώ θήλαζα τότε αλλά η παιδίατρος ούτως ή άλλως ήταν αντίθετη στην εισαγωγή στερών τροφών πριν τους 5,5 - 6 μήνες. Και πολύ σωστά έκανε διότι μέχρι τότε ο μικρός καλά καλά δεν έλεγχε τη γλωσσίτσα του (ξέρετε, αυτό που τη β΄;αζουν και τη βγάζουν στο στόμα σαν αντανακλαστικό) συν το ότι δεν καθόταν καλά καλά. Στο ριλάξ τον τάιζα σε ημικλινή θέση. Το γοργόν σε αυτές τις περιπτώσεις, χάριν ΔΕΝ έχει :-P.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...