Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

THERMOMIX


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!!

Μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα για το Thermomix?? Διάβασα τα αντίστοιχα links που υπάρχουν στο Forum. Ήθελα όμως να μάθω αν γνωρίετε καμιά κοπέλα που το πουλάει ή αν υπάρχει κάπου σε μεταχειρισμένο??? ξέρω ότι το καινούργιο είναι πανάκριβο!!!δε λέω αξίζει τα λεφτά του , αλλά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι ένα μηχάνημα που μπορείς να φτίαξεις φαγητά και γλυκά.δηλαδή μαγειρεύεις σχεδόν όλα τα φαγητά. Χυμούς μαγιονέζα ζύμη πίτσες κτλ. Αλλά είναι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εμένα μου το πήρε δώρο η πεθερά μου πρίν 3 χρόνια και είχε 1400Ε.Γύρευε τώρα πόσο θα έχει.Πάντως ενώ είμουν διστακτική οφείλω να ομολογήσω οτι τα βγάζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.Μέχρι άχνη ζάχαρη φτίαχνω.Γρανίτες το καλοκαίρι,γλυκά χωρίς μίξερ κ εκατό μπολ, όλα πεντακάθαρα.Η αλήθεια είναι οτι δεν πολύμαγειρεύω εκεί,πιο πολλή ως ατμομάγειρα το χρησιμοποιώ αλλά μιας κ φτιάχνω πολλά γλυκά,τάρτες ζύμες,και διαφορα άλλα "τσου τσου",το έχω ευχαριστηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μητερα μου το εχει 15-20 χρονια, το χρησιμοποιει παρα πολυ και δεν της εχει παθει ποτε τιποτα αλλα ρε κοριτσια ειναι πανακριβο. Εγω θα προτιμουσα να τα δωσω σε ενα ωραιοτατο ταξιδακι (δεν ειμαι και fun της μαγειρικης δημιουργικοτητας) αλλα περι ορεξεως...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

1350 ευρω εχει,αλλα μπορεις να το παρεις με δοσεις γυρω στα 44ευρω το μηνα.

αξιζει τα λεφτα του σιγουρα ειναι επενδυση,μεταχειρισμενο ισως το βρεις στο ebay απο ντηλερ,

θα το βρεις και καινουριο γυρω στα 850 με 900 ευρω απο Γερμανια ή αλλες χωρες.

Προτιμω Ελλαδα λογω εγγυησης αλλα αυτα ειναι οτι βολευει τον καθενα.

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το εχω 7 χρονια και ειμαι απλα τελειο!!!Κανει τα παντα,καταργεις την κουζινα εντελως.Κανεις τα παντα σε χρονο μηδεν.Εχει πανω απο 1350 ευρω εαν θελεις να παρεις τα αξεσουαρ για το ψησιμο στον ατμο,που για μενα ειναι απαραιτητο.Στο ebay το εχει πολυ πιο φθηνα,τωρα τι γινεται με την εγγυηση αυτο θα το πουνε οι πιο πεπειραμενες στις ιντερνικες αγορες.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα με το θέρμομιξ, σήμερα έχω το παλιό(20 ετών) της μαμάς μου κι η μαμά μου το καινούργιο,αξίζει από όπου κι αν το πάρεις. Μάθε μόνο πόσο καιρό είναι η εγγυησή του και κανόνισε να δεις κι άλλη φορά την επίδειξή του. Το κέικ σοκολάτας του θέρμομιξ το έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα με το θέρμομιξ, σήμερα έχω το παλιό(20 ετών) της μαμάς μου κι η μαμά μου το καινούργιο,αξίζει από όπου κι αν το πάρεις. Μάθε μόνο πόσο καιρό είναι η εγγυησή του και κανόνισε να δεις κι άλλη φορά την επίδειξή του. Το κέικ σοκολάτας του θέρμομιξ το έχεις δοκιμάσει?

 

και εγώ εχω μεγαλώσει με το θερμομιξ και αυτό το κέικ σοκολάτας που λες είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ όπου μα όπου και να πηγαίναμε η μητέρα μου έφτιαχνε και ένα κεκάκι να δώσει και στάνταρ την επόμενη ημέρα είχαμε τηλέφωνο για ανεφοδιασμό:lol::lol::lol:

Μακάρι να μπορούσα να πάρω και εγώ τώρα:rolleyes:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα με το θερμομιξ είναι πως μπορείς να φτιάξεις πολύ εύκολα και το κεικ και πολλά άλλα! Έχτισα πόντο πόντο το κορμί με εκείνο το κεικ! Μου έχω απαγορέψει πια να φτιάχνω γλυκά με το θερμομιξ, τα εξαφανίζαμε εντός της ημέρας. Αχ τι θυμήθηκα κι έχω και κακάο εύκαιρο....

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές που έφτιαξα το κέικ ήταν αποτυχία , αν και το έκανα όπως έλεγε η συνταγή μου έγινε σαν λάστιχο τι να φταίει μπορετέ να με βοηθήσετε το έχω φάει από άλλου και είναι πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω τρία χρόνια και το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα. Είναι απίστευτα βολικό και το μονο κακο ειναι οτι δεν γλύτωσε απο την σκανταλιά του μικρου και μου έπαθε αρκετή ζημιά που ευτυχώς διορθωνόταν. Η χωρητικότητα του ειναι επαρκείς για τέσσερα άτομα. Το βιβλιο των συνταγών του ομως δεν είναι καλογραμμένο και εχει πολλά λαθη.

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το είχε η πεθερά μου και τώρα που δυστυχώς πέθανε το κληρονόμησα. Δεν πρέπει το χρησιμοποιούσε. Θα με ενδιέφερε να το δοκιμάσω αλλά δεν βρίσκω ούτε οδηγίες, ούτε βιβλίο με συνταγές. Μήπως ξέρετε πού θα μπορούσα να τα βρω;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βιβλίο με τις συνταγές νομίζω έχει 50 ? αλλά έχει πάρα πολλές συνταγές μέσα.

 

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο, όχι το τελευταίο. Το έχω 7 χρόνια. Δεν έχω άλλο μίξερ, ούτε ατμομάγειρα. Είναι εκπληκτικό εργαλείο και ιδανικό για τις "τεμπέλες" στη μαγειρική.

Είναι κάτι που όπως διάβασες, κληρονομείται.... :-P οπότε πιστεύω πως δύσκολα θα το βρεις μεταχειρισμένο. Αν μου έλεγε κάποιος να του το δώσω θα προτιμούσα να δώσω κάτι άλλο και όχι αυτό. Με τίποτα.

 

Καταπληκτικά τσουρέκια, λουκουμάδες ,ψωμί, μαρμελάδες, πίτες, τάρτες, γλυκά, αλμυρά, φαγητά ατμού και ένα σωρό άλλα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα με το θέρμομιξ, σήμερα έχω το παλιό(20 ετών) της μαμάς μου κι η μαμά μου το καινούργιο,αξίζει από όπου κι αν το πάρεις. Μάθε μόνο πόσο καιρό είναι η εγγυησή του και κανόνισε να δεις κι άλλη φορά την επίδειξή του. Το κέικ σοκολάτας του θέρμομιξ το έχεις δοκιμάσει?

IMGP3362.JPG

αχ ποσο θεικο

θα βαλω τη μαμα μου να το φτιαξει αυριο κιολας :cool:

 

ενα απλο ψαξιμο στο γκουγκλ με τις λεξεις: thermomix, thermomix recipes, thermomix συνταγες

 

σας βγαζει πολλα αποτελεσματα για τη χρηση του ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Thermomix κοστιζει 990? + ΦΠΑ ΦΙΞ και μην ακουτε τίποτε άλλο γιατί θα πέσετε σε καμιά παγίδα. Δεν πωλείται στα καταστήματα αλλά μόνο απο πιστοποιημένους συμβούλους της CADEX που ειναι η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Το τί ειναι το Thermomix όμως δεν μπορεί κανείς να σας το πεί απο εδώ (γιατί δεν υπάρχει κάποιος να μπορεί να εξαντλήσει τις δυνατότητες του) και θα καταλάβετε παρα πολά μόνο αν δείτε μια παρουσίαση του, live. Και το πιο βασικό είναι οτι σε λιγότερο απο ένα χρονο σας εχει δώσει τα χρήματα του πισω! Όσο για το κόστος υπάρχουν και δυνατοτητες διακανονισμού!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω κορίτσια εδώ και 6 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη....το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για πολλές εργασίες...έχει πολύ καλές συνταγές με μεγάλη επιτυχία....από αυτά που φτιάχνω ξεχωρίζω , μαρμελάδα (πιο απλή μαρμελάδα δεν θα έχετε φτιάξει στην ζωή σας), μερέντα, τιραμισού (απίστευτο γίνεται), πουρές, πάστα φλώρα, μηλόπιτα, λαχανικά στον ατμό, μπεσαμέλ, αυγολέμονο, ρυζόγαλο, διάφορα λικέρ και ποτά και αρκετά άλλα!!! Μέχρι και φακές βράζει ...ναι καλά ακούσατε.....

Είναι ακριβό καινούργιο περίπου στα 1300 που είπε και μία φίλη όμως πραγματικά αξίζει. Η αγορά του γίνεται μέσω ντίλερ που θα έρθει να στο παρουσιάσει κιόλας. Μεταχειρισμένο δεν ξέρω αν μπορείς να το προμηθευτείς από πουθενά....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ήξερα,έχει η πεθερά μου και το χρησιμοποιεί και έχω πάθει πλάκα...η τιμή είναι ολίγον τι τσουχτερή αλλά αφού λέτε οτι τα αξίζει τα λεφτά...μου δώσατε ιδέα για δώρο γάμου!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!!

Μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα για το Thermomix?? Διάβασα τα αντίστοιχα links που υπάρχουν στο Forum. Ήθελα όμως να μάθω αν γνωρίετε καμιά κοπέλα που το πουλάει ή αν υπάρχει κάπου σε μεταχειρισμένο??? ξέρω ότι το καινούργιο είναι πανάκριβο!!!δε λέω αξίζει τα λεφτά του , αλλά.....

 

μεταχειρισμενο δεν ξερω αν θα βρεις..αλλα η thermomix ειναι στην Μαρνης και μπορεις να βρεις τηλεφωνο για να σου στειλουν dealer.

 

εγω ξερω την εταιρεια και το προιον απο το 1989 και πραγματικα ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ..και πριν 5 χρονια τους καλεσα για να δω το κοστος και ηταν υπερογκο..αλλα ειλικρινα αν εχει κανεις να τα δωσει αξιζει τα χρηματα του το ατιμο και εχει και συνταγες δικες του.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το ήξερα,έχει η πεθερά μου και το χρησιμοποιεί και έχω πάθει πλάκα...η τιμή είναι ολίγον τι τσουχτερή αλλά αφού λέτε οτι τα αξίζει τα λεφτά...μου δώσατε ιδέα για δώρο γάμου!!!!

 

δωρο γαμου για να ΜΟΥ εκαναν.. οχι για να ΤΟΥΣ κανω..χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το βιβλίο με τις συνταγές νομίζω έχει 50 ? αλλά έχει πάρα πολλές συνταγές μέσα.

 

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο, όχι το τελευταίο. Το έχω 7 χρόνια. Δεν έχω άλλο μίξερ, ούτε ατμομάγειρα. Είναι εκπληκτικό εργαλείο και ιδανικό για τις "τεμπέλες" στη μαγειρική.

Είναι κάτι που όπως διάβασες, κληρονομείται.... :-P οπότε πιστεύω πως δύσκολα θα το βρεις μεταχειρισμένο. Αν μου έλεγε κάποιος να του το δώσω θα προτιμούσα να δώσω κάτι άλλο και όχι αυτό. Με τίποτα.

 

Καταπληκτικά τσουρέκια, λουκουμάδες ,ψωμί, μαρμελάδες, πίτες, τάρτες, γλυκά, αλμυρά, φαγητά ατμού και ένα σωρό άλλα.

 

Παρήγγειλα το βιβλίο συνταγών, 25 ευρώ κάνει και το περιμένω. Ερώτηση γιατί ανυπομονώ να το λάβω. Παγωτό το thermomix φτιάχνει;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το βιβλίο συνταγών, 25 ευρώ κάνει και το περιμένω. Ερώτηση γιατί ανυπομονώ να το λάβω. Παγωτό το thermomix φτιάχνει;

 

χαλαρά!

Και όχι μόνο παγωτό αλλά και γρανίτες σου τις συστήνω ανεπιφύλακτα.

Παγωτό όπως και τα απλά μίξερ, θέλει πάλι ένα καλό χτύπημα κοντά στο δίωρο που θα έχει μέινει στην κατάψυξη για να γίνει αφράτο.

Και μιας και με έπιασε η λιγούρα τώρα που το διάβασα, να προτείνω μετά το δεύτερο χτύπημα ανάμειξη με ξηρούς καρπούς και γλυκό κουταλιού της αρεσκείας μαζί με το σιρόπι του....

 

Το κέικ προχθες το ξαναφτιαξα και το πήγα στο γραφείο....

Πέσαν πάνω κι όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε....όχι μόνο δεν έμεινε ψίχουλο αλλά κάποιοι δεν πρόλαβαν ούτε να το δουν (κι έκανα και μιάμιση δόση έτσι?).

 

Και φυσικά πολτοποιεί τέλεια τις κρέμες του μικρού. Τι παιδικοί ατμομάγειρες και πράσσειν άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...