Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TEFAL actifry ή τεπανγιάκι?


Recommended Posts

Μια όμορφη καλημέρα σε όλες και όλους.

Τι νομίζεται ότι θα΄είναι πιο χρήσιμο να αγοράσω? Την συγκεκριμένη φριτέζα ή το τεπανγιάκι?Είμαστε 4μελής οικογένεια.Επίσης ξέρω ότι το τεπανγιάκι είναι σχετικά μεγάλο σε όγκο και βρήκα στο σούπερ μάρκετ ένα μικρότερο σε μέγεθος , αλλά δεν ξέρω πως μαγειρεύουνε μέσα σε αυτό και αν θα είναι αρκετό για να καλύψω τις ανάγκες μας σαν οικογένεια.Οσο για την φρυτέζα , μπορείς όπως μου είπανε να ψήσεις και μπριζόλες , κοτόπουλο κλπ.Δεν θέλω να τρώμε τηγανιτά.Παρακαλώ τη γνώμη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις tepangiaki...Εϊναι σαφώς μεγαλύτερο...Ξέρεις τι χωράει??? Θα εκπλαγείς...

Ψήνει σε απιστευτα μικρό χρόνο και τα ψήνει - μαγειρεύει ΟΛΑ..Κάνει πεντανόστιμα φαγητά..Για μένα δαγκωτό τεπανγιακι...

Link to comment
Share on other sites

Έμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις tepangiaki...Εϊναι σαφώς μεγαλύτερο...Ξέρεις τι χωράει??? Θα εκπλαγείς...

Ψήνει σε απιστευτα μικρό χρόνο και τα ψήνει - μαγειρεύει ΟΛΑ..Κάνει πεντανόστιμα φαγητά..Για μένα δαγκωτό τεπανγιακι...

 

καλημέρα!το έχω κ εγώ αλλά ειναι σηκωμένο!ξέρεις που μπορώ να δώ πως κάνουν τα φαγητά οι τουλάχιστον που να βρω συνταγές?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Έμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις tepangiaki...Εϊναι σαφώς μεγαλύτερο...Ξέρεις τι χωράει??? Θα εκπλαγείς...

Ψήνει σε απιστευτα μικρό χρόνο και τα ψήνει - μαγειρεύει ΟΛΑ..Κάνει πεντανόστιμα φαγητά..Για μένα δαγκωτό τεπανγιακι...

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Απλά σκεφτόμουν και την φρυτέζα , μια και ψήνει με μόνο μία κουταλιά λάδι , όπως λέει, γιατί όσο να ναι στα παιδιά αρέσουν οι τηγανιτές πατάτες εγώ όμως δεν τους φτιάχνω όσο συχνά θέλουνε ,΄γενικά αποφεύγω το τηγάνι, για λόγους υγείας-θερμίδων βέβαια.

Μπορώ να κάνω και στο τεπανγιάκι τηγανιτές πατάτες χωρίς να χρειάζεται να κολυμπάνε στο λάδι?

Link to comment
Share on other sites

sakissmaro όταν το είχε πάρει η μητέρα μου είχε βιβλιαράκι με συνταγές μέσα...Αρκετές μπορώ να πω...και έτσι μαθαμε και κάναμε....

 

vasiliki40 επειδή εμείς δεν είμαστε τις πατάτας της τηγανιτής δεν φτιάχναμε εκεί μέσα πατάτες, όμως μια φορά δοκιμάσαμε και κάναμε το εξής...Κοψαμε τις πατάτες έτοιμες για τηγάνι..αλατίσαμε ριγανίσαμε και ρίξαμε και λίγη παπρικα πάνω (λίγη), τις ανακατέψαμε και βάλαμε και μια κουταλιά λάδι μαζί....αφου αναμειχθηκαν καλα τις βάλαμε στο τεπανγιακι και τις απλωσαμε καλα να είναι ένα στρωμα όλες....Αποτέλεσμα έγιναν νοστιμες αλλά σαν τσιπς όχι πατάτες κανονικές!!!

Αυτό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!το έχω κ εγώ αλλά ειναι σηκωμένο!ξέρεις που μπορώ να δώ πως κάνουν τα φαγητά οι τουλάχιστον που να βρω συνταγές?

 

 

Κάποιες πληροφορίες υπάρχουν λίγο πιο κάτω από το δικό μου θέμα.Διάβασε αν θέλεις της Mirsini77 με τίτλο <τεπανγιάκι>.Αν μάθεις και κάτι παραπάνω , εδώ είμαι...μπας και σωθούμε από το φούρνο.

Ισως σήμερα κιόλας να πάω να το χτυπήσω...

Link to comment
Share on other sites

sakissmaro όταν το είχε πάρει η μητέρα μου είχε βιβλιαράκι με συνταγές μέσα...Αρκετές μπορώ να πω...και έτσι μαθαμε και κάναμε....

 

vasiliki40 επειδή εμείς δεν είμαστε τις πατάτας της τηγανιτής δεν φτιάχναμε εκεί μέσα πατάτες, όμως μια φορά δοκιμάσαμε και κάναμε το εξής...Κοψαμε τις πατάτες έτοιμες για τηγάνι..αλατίσαμε ριγανίσαμε και ρίξαμε και λίγη παπρικα πάνω (λίγη), τις ανακατέψαμε και βάλαμε και μια κουταλιά λάδι μαζί....αφου αναμειχθηκαν καλα τις βάλαμε στο τεπανγιακι και τις απλωσαμε καλα να είναι ένα στρωμα όλες....Αποτέλεσμα έγιναν νοστιμες αλλά σαν τσιπς όχι πατάτες κανονικές!!!

Αυτό!!

 

 

Υπάρχουν πολλά από αυτά ?Δηλ. από διαφορετικές εταιρείες ?Και είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα κατά την αγορά?¨Είχα δει και παλαιότερα στην τηλεόραση διαφήμιση , δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα...θυμάμαι που έλεγε και τόνιζε <το τεπανγιάκι το βαθύ>.Αν έχει κανείς το τηλέφωνο για παραγγελία......

Link to comment
Share on other sites

Μια όμορφη καλημέρα σε όλες και όλους.

Τι νομίζεται ότι θα΄είναι πιο χρήσιμο να αγοράσω? Την συγκεκριμένη φριτέζα ή το τεπανγιάκι?Είμαστε 4μελής οικογένεια.Επίσης ξέρω ότι το τεπανγιάκι είναι σχετικά μεγάλο σε όγκο και βρήκα στο σούπερ μάρκετ ένα μικρότερο σε μέγεθος , αλλά δεν ξέρω πως μαγειρεύουνε μέσα σε αυτό και αν θα είναι αρκετό για να καλύψω τις ανάγκες μας σαν οικογένεια.Οσο για την φρυτέζα , μπορείς όπως μου είπανε να ψήσεις και μπριζόλες , κοτόπουλο κλπ.Δεν θέλω να τρώμε τηγανιτά.Παρακαλώ τη γνώμη σας!!!!

 

εγω εχω την actifry και ειναι τελεια.οι πατατες μοιαζουν πολυ με τηγανιτες.επισης εγω τις κοβω στο μεγεθος κυβου βαζω ριγανη κ λεμονακι κ γινονται σαν φουρνου.φτιαχνω και φαγητα.π.χ κοτοπουλο γλυκοξινο και τουρλου.τωρα λογω δουλειας εγω το τεπανγιακι δεν θα το αγοραζα με τιποτα.μου ψιλοφαινεται απατη...δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια , αγόρασα το διάσημο τεπανγιάκι!!!!

Είπα λοιπόν να αρχίσω με κάτι απλό , μην πετάω και τζάμπα το φαγητό σε περίπτωση που δεν πετύχει.Και έψησα πατατούλες.Αυτό που παρατήρησα και εγώ , είναι ότι θέλει αρκετό νερό , αλλα και γρήγορο δεν ήτανε το ψήσημο ,αλλά ας το αφήσω αυτό.΄

Οι πατάτες μου λοιπόν , ψήθηκαν , αλλά μαύρισαν κιόλας φαίνονταν δηλ σαν καμμένες , αλλά δεν ήτανε.Εμφάνιση δηλ. μηδέν.Ο άντρας μου ούτε που δοκίμασε . λόγω αυτής της εμφάνισης...Η αδερφή μου ήτανε πιο θαρραλέα και δοκίμασε , είπε ότι είναι μιά χαρά....αλλα γιατί μου βγήκανε μαύρες ???Και όχι τίποτε άλλο αλλά έτσι και δεν γίνονται καλά τα φαγητά , θα τρώω φοβερό δούλεμα από τον σύζυγο , επέμενα τόσο πολύ σε αυτή την αγορά...ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θέλω να την αγοράσω .. και είναι και άλλοι ενθουσιασμένοι .. μάλλον τις αφησες αρκετή ώρα.. κάνε κανένα πειραμα και σήμερα

 

 

Μπααααααα...πολύ ώρα δεν τις άφησα , αφού από έξω άρχισαν να μαυρίζουνε και από μέσα ήτανε άψητες.Ρίξε ρίξε νερό , έγιναν κάτι σαν βρασμενοτηγανισμένες , αλλά δεν ήτανε και άσχημες στη γεύση , απλά τπτ το ιδιαίτερο..:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μπααααααα...πολύ ώρα δεν τις άφησα , αφού από έξω άρχισαν να μαυρίζουνε και από μέσα ήτανε άψητες.Ρίξε ρίξε νερό , έγιναν κάτι σαν βρασμενοτηγανισμένες , αλλά δεν ήτανε και άσχημες στη γεύση , απλά τπτ το ιδιαίτερο..:cry:

 

Κορίτσια εμείς αγοράσαμε το ρομποτάκι της Rohnson και είμαστε ενθουσιασμένοι με τα φαγητά που κάνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααα...πολύ ώρα δεν τις άφησα , αφού από έξω άρχισαν να μαυρίζουνε και από μέσα ήτανε άψητες.Ρίξε ρίξε νερό , έγιναν κάτι σαν βρασμενοτηγανισμένες , αλλά δεν ήτανε και άσχημες στη γεύση , απλά τπτ το ιδιαίτερο..:cry:

 

 

Μπορείς να κόψεις τις πατάτες στο σχήμα που θα τις τηγάνιζες, τις αλοίφεις με λίγο λαδάκι γύρω γύρω και μετά τις βάζεις πάνω σε ένα ταψί με λαδόκολλα και τις ψήνεις στον φούρνο. Γίνονται περίπου σαν τηγανιτές.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω εχω παρει τησ tefal και το εχω 2χρονια!εχω μεινει ευχαριστημενη!!εχω ψησει πατατεσ,κεφτεδακι,μπριζολεσ,ψαρι...!!!το τεπανγιακι το εχω δει γιατι το εχει η θεια μου!οντωσ ειναι ογκωδεσ!ειχε μαγειρεψει μπριαμ και ηταν αρκετα καλο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ τη φριτέζα έχω. Οταν την πήρα ήθελα να πάρω φριτέζα αλλά σκεφτόμουν το τόσο λάδι που πάει για πέταμα και τους ατμούς που βγάζει. Με την actifry είμαι κατευχαριστημένη. Εχω κάνει πατάτες σε διάφορα σχήματα κομμένες και δεν έχω κανένα παράπονο, το αντίθετο μάλιστα. Εχω φτιάξει κεφτέδες, καλαμάρια, γαρίδες χωρίς λάδι, μπριζόλες χωρίς λάδι, παϊδάκια χωρίς λάδι και κοτομπουκιές. Το μόνο θέμα είναι οτι παίρνει 2 μπριζόλες τη φορά αλλά δεν αργεί να τις ψήσει.

Η αδερφή μου που έχει το τεπανγιάκι και έχει κάνει πατάτες δεν γίνονται το ίδιο. Νομίζω άλλωστε πως είναι 2 εντελώς διαφορετικά εργαλεία. Εκείνη φτιάχνει πολύ ωραίο γιουβέτσι εκεί.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...