Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι στο εξωτερικό με το μωρό ή μόνοι μας ;;


Recommended Posts

:confused::(:confused: ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΝΗ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ.ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ?ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ Η ΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΕΙ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΕ ΜΟΥ?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή και εγώ τα ίδια κολλήματα με σένα έχω όσο αφορά το θέμα γιαγιαδες απέφυγα τα ταξίδι στο εξωτερικό εδώ και ένα χρόνο που έχω τον μικρό μου.

Αν έχεις ήδη κλείσει το ταξίδι και αν έχεις ένα ήρεμο και καλόβολο μωρό τότε θα σε συμβούλευα να το πάρεις μαζί σου. Αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον ειδικά αν δεν το είχα αφήσει ξανά μόνο του στις γιαγιάδες. Στην αντίθετη περίπτωση σε βλέπω να σε τρώει το άγχος αφού ήδη έχεις φρικάρει. Σκεψου και το άλλο, τα αγγλάκια, τα γερμανάκια κτλ που βλέπουμε στα ελληνικά νησιά κάθε καλοκαίρι παθαίνουν τίποτα?;)

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ , ΑΠΛΑ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ(ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΚΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΚΑ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ(ΓΕΜΑΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΧΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ,ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ,ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

:confused::-(:confused: ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΝΗ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ.ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ?ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ Η ΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΕΙ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΕ ΜΟΥ?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Η Κωνσταντινούπολη είναι πολύ πιο καθαρή από την Αθήνα και δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Τουρκία ως προς τις τουριστικές και όχι μόνο υποδομές. Το πρόγραμμα δεν είσαι υποχρεωμένη να το ακολουθείς π.χ ένα απόγευμα μπορείς να απολαύσεις έναν χαλαρό περίπατο με το μικρό σου αντί να ακολουθήσεις το γκρούπ.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused::(:confused: ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΝΗ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ.ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΝ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ?ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ Η ΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΕΙ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΕ ΜΟΥ?:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Είναι υποχρεωτικό να πας τώρα Κωνσταντινούπολη; Δε μπορείς να μεταθέσεις την ημερομηνία μέχρι να νιώσεις έτοιμη και ασφαλής να πάρεις την απόφαση "παίρνω/δεν παίρνω μαζί μου το μωρό";

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριέσαι και μη το σκεφτεσαι , εγω με 6 μηνω και πήγα Ιταλια με το σουπερ φαστ. σε πληροφορώ ο μικρός ειχεξετρελαθεί καθολου γκρίνια κοιταγε συνεχώς γύρω γύρω και κουραζόταν μόνο απο τις πολλές εικόνες και έπεφτε ξερός. Δοκιμάστε !!! γιατι διαφορετικά θα είσαι τοσο αγχωμένη που δεν θα περάσεις καλά. απλά οπλίσου σίγουρα με όλα τα πράγματα ανάγκης και ειδικα΄με σουπερ φαρμακειο, (για τσι΄μπήματα, ιγα αλλεργίες για πυρετούς, για πληγές, αλοιφές σιρόπια και μια ουδέτερη αντιβίωση ....ρώτησε παιδίατρο και γενικα΄πριν φύγεις κανε της ένα τηλεφωνάκι για τις βασικές λεπτομέριες ααααα και μη ξεχάσεις το βιβλιάριο υγείας του μωρού σου) ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ , ΑΠΛΑ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ(ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΚΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΚΑ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ(ΓΕΜΑΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΧΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ,ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ,ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ)

 

Εμένα αυτό το "γεμάτο πρόγραμμα" με λεωφορεία με τρομάζει... Αν διάλεγες ένα χαλαρό πακέτο διακοπών, πήγαινες σε ένα ωραίο ξενοδοχείο και κάνατε και μερικές εκδρομούλες χαλαρά (χωρίς φορτωμένο πρόγραμμα) θα σου έλεγα να μην το σκεφτείς καθόλου και να πας.

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς τι ακριβώς περιλαμβάνει το πρόγραμμα διακοπών που διάλεξες. Αν έχει πολλές μετακινήσεις καθημερινά με λεωφορείο πιστεύω ότι θα κουραστείτε και εσείς και το μωρό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Κωνσταντινούπολη είναι πολύ πιο καθαρή από την Αθήνα και δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Τουρκία ως προς τις τουριστικές και όχι μόνο υποδομές. Το πρόγραμμα δεν είσαι υποχρεωμένη να το ακολουθείς π.χ ένα απόγευμα μπορείς να απολαύσεις έναν χαλαρό περίπατο με το μικρό σου αντί να ακολουθήσεις το γκρούπ.

 

 

Εννοείς τη Κωνσταντινούπολη που βρίσκεται στο Ευρωπαικό τμήμα της Τουρκίας, στα στενά του Βοσπόρου;;;;

 

Πριν 2 χρόνια τουλάχιστον δεν θα το έλεγα αύτό. Εκτός και αν άλλαξε κάτι μέχρι σήμερα. Ή εκτός αν μιλάμε για άλλη πόλη...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

IAA,

από τη προσωπική μου εμπειρία σε ταξίδια με γκρουπ και χωρίς γκρουπ:

1. Με το γκρουπ θα είστε μαζί μόνο 1 ημέρα που θα σας κάνουν μια σβέλτη περιήγηση. Ξεναγό δεν θα έχετε αλλά συνοδό. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα σας πει τίποτα περισσότερο από ένα καλό τουριστικό οδηγό πχ της explorer.

2. όπως όλη τη ζωή σας θα τη προσαρμόσετε στη πατρότητα/μητρότητα έτσι θα προσαρμόσετε και το ταξείδι σας στη Κωνσταντινούπολη: Προμηθευτείτε ένα μάρσιπο και το καροτσάκι και οργανώστε τις περιήγήσεις σας ούτως ώστε ούτε εσείς ούτε το παιδί να ταλαιπωρηθείτε.

3. όταν πάτε ένα ταξείδι δεν χρειάζεται να εξαντλήσετε όλα τα αξιοθέατα. Δεν υπάρχει πιο λυπηρό θέαμα από αλαφιασμένους τουρίστες να τρέχουν από μουσείο σε μουσείο, από λόφο σε λοφάκι από ναό σε ναούλη με ένα χάρτη και ένα σακίδιο. Δείτε τα βασικά και αφήστε το πνεύμα της Πόλης να σας παρασύρει.

Η αδερφή μου η μεγάλη έχει 3 παιδιά: 9, 6 και 4. ΄τώρα είναι όλοι μαζί στη ντίζνειλαν. Πριν 3 χρόνια είχαν πάει Βενετία ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Η μικρή τότε ήταν 1 έτους.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχεις σκεφτεί πως ακριβώς θα μαγειρεύεις στο παιδί αφού θα μετακινείσαι συνέχεια? Τι θα του δίνεις να φάει? Και πόσες μέρες είναι το ταξίδι?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τη Κωνσταντινούπολη που βρίσκεται στο Ευρωπαικό τμήμα της Τουρκίας, στα στενά του Βοσπόρου;;;;

 

Πριν 2 χρόνια τουλάχιστον δεν θα το έλεγα αύτό. Εκτός και αν άλλαξε κάτι μέχρι σήμερα. Ή εκτός αν μιλάμε για άλλη πόλη...

 

Να κάνω τόσο λάθος?Μπορεί...ίσως επειδή δεν είχα μωρο μαζί μου και δεν πρόσεχα λεπτομέρειες. Πάντως θυμάμαι ότι τα εστιατόρια στα οποία φάγαμε άστραφταν από καθαριότητα καθώς και το ξενοδοχείο. Η γιαγιά μου επίσης γύρισε πριν 5 μέρες και είχε να το λέει για την καθαριότητα.

Αλλα πάλι μπορεί όταν πήγα εγώ να τους είχε πιάσει κρίση καθαριότητας...:lol:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Και όταν "άδραξες την ευκαιρία", τι σκεφτόσουν ότι θα κάνεις με το μωρό σου;

 

 

 

το μωρο ειναι ενα με εμας , αποφασισα να παμε ολοι μαζι με το μωρο ετσι εβγαλα και πληρωσα το πακετο απλα τωρα που εφτασαν οι μερες να φυγουμε ολοι σοι γνωστοι με πυροβολουν οτι δεν πρεπει να παρω μαζι το μωρο ειναι επικυνδυνο και ειναι κριμα να ταλαιπωρειται, με βαζουν σε σκεψεις και να αναρωτιεμαι μηπως ειμαι λαθος που θελω να το παρω μαζι.το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι εκεινο καλα γιατι εγω δεν εχω αναγκη απο διακοπες μονη μου με τον ανδρα μου για να ανανεωθω,ανανεωμενοι ειμαστε απλα θελουμε να γεμισουμε το μυαλο μας με καινουργιες εικονες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης έχεις σκεφτεί πως ακριβώς θα μαγειρεύεις στο παιδί αφού θα μετακινείσαι συνέχεια? Τι θα του δίνεις να φάει? Και πόσες μέρες είναι το ταξίδι?

 

 

το ταξιδι ειναι μια βδομαδα σκεφτηκα οτι δεν πειραζει αν για μια βδομαδα αντι για μαγειρεμενο φαγητο του δωσω ετοιμες φρουτοκρεμες σε σκονη και φυσικα γαλα. τι λετε? σε κανονικες συνθηκες τρωμε κρεατοσουπες γαλα και φρουτοκρεμες με φρεσκα φρουτα ,αλλα για λιγες μερες διακοπων δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα.:?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια και μόνοι μας και με γκρουπ αλλά ακι τώρα με το μωρο..το γκρουπ είναι αρκετά κουραστικό και μόνος σου να είσαι. τρέχουν όλη μέρα και σου αφήνουν λίγη ώρα να βρεις μόνος σου κάτι να φας, εκτος από το πρωινό και το βραδυνο (αν περιλαμβάνεται)

 

θυμάμαι όταν είχαμε πάει γερμανία ήταν μια κυρία με ένα παιδάκι το οποίο ήθελε πιπι...ο δρόμος μέσα στα χιόνια για αρκετή ώρα και τελικά το μωρό (μαλλον μολις είχε κόψει τις πάνες) τα έκανε σε μπουκαλάκι που του κράταγα εγώ (η μαμά κράταγε το αγοράκι και κέντραρε!!!)...

 

Μην απογοητεύεσαι, εξαρτάται από το μωρό, πχ με τη δικιά μου που είναι η ΑΡΧΙγκρινιάρα δεν θα πήγαινα, αν όμως το δικό σου μωρό είναι ήρεμο και γελαστο δοκίμασέ το. βέβαια να έχεις στο νού σου ότι μπορεί να χρειαστεί να μην ακολουθήσετε μερικές φορές το γκρουπ, για να ξεκουραστείτε λίγο αλλά οκ...και ρώτα οπωσδήποτε τί γίνεται με την ασφάλεια και αν χρειαστείτε (που αχρείαστος να είναι) παιδίατρο.

 

Κάνε ένα οργανοδιάγραμμα, κάθε μέρε τί θα τρώει, πόσες πάνες θα χρειάζεστε, πόσα ρουχαλάκια, πόσα μπιμπερό κλπ συνδυασέ το με το πρόγραμμα του γκρουπ και όλα ΟΚ! Για την Κων/πολη δεν θα σχολιάσω, θα πας και θα δεις μόνη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

κι αλλο προβλημα τωρα εκτος απτα αλλα αρχισαμε και σκεφτομαστε το κουνουπι του δυτικου νειλου !!! πειτε και τιποτα αλλο να καταλειξω στο τι θα κανω . παντως στο φαρμακειο πηγα και πηρα ολα τα απαραιτητα το σταξαμε το πενηνταρη...καλα ειναι δυνατον να μην γραφονται στο βιβλιαριο σημαντικα και απαραιτητα φαρμακα depon lamisil ultra levur dolal....υστερα σου λενε δωρεαν υγεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 6 μηνών μωρό σε ταξίδι με πούλμαν και γκρουπ, δεν θα το έπαιρνα με τίποτα... Με δικό μου αυτοκίνητο και με δικό μου χαλαρό πρόγραμμα μπορεί, αλλά να εξαρτάται το ωράριό μου από άλλους, να μην μπορώ να μαγειρέψω ή έστω να ζεστάνω γάλα, να σταματήσω για άλλαγμα πάνας κλπ, δεν θα το έκανα. Άμα δε το έπιανε καμιά διάρροια, ή πονόδοντος ή συνάχι, ούτε να το σκέφτομαι.

Αν έχεις πρόθυμες γιαγιάδες, η γνώμη μου είναι να το αφήσεις εδώ και να πας να ευχαριστηθείς το ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κανει το συγκεκριμενο ταξιδι με γκρουπ πριν καποια χρονια θα σε συμβουλευα να αφησεις το μωρακι σου σε μια απο τις γιαγιαδες, ισως σε αυτην που εχεις περισσοτερο εμπιστοσυνη και να πας να απολαυσεις το ταξιδακι σου με τον αντρουλη σου. Το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο για τετοια ταλαιπωρια και επιπλεον στην Κωνσταντινουπολη εχετε να δειτε τοσα πολλα και ομορφα πραγματα και ειναι κριμα να ειστε μεσα στο αγχος με το μωρο. Αλλωστε ειναι μονο 9 μηνων οποτε και θα προσαρμοστει πανευκολα στη γιαγια και δεν θα σε ζητησει. Ειναι μικρουλη ακομη μην αγχωνεσαι και το βασικοτερο μην του μεταδιδεις το αγχος σου και τις ανασφαλειες σου, καλο ειναι τα παιδακια να πηγαινουν και αλλου και να μην ειναι εξαρτημενα απο τους γονεις..προσωπικη μου γνωμη παντα!:D

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ.ΗΤΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

 

Και όταν "άδραξες την ευκαιρία", τι σκεφτόσουν ότι θα κάνεις με το μωρό σου;

 

το ταξιδι ειναι μια βδομαδα σκεφτηκα οτι δεν πειραζει αν για μια βδομαδα αντι για μαγειρεμενο φαγητο του δωσω ετοιμες φρουτοκρεμες σε σκονη και φυσικα γαλα. τι λετε? σε κανονικες συνθηκες τρωμε κρεατοσουπες γαλα και φρουτοκρεμες με φρεσκα φρουτα ,αλλα για λιγες μερες διακοπων δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα.:?

 

κι αλλο προβλημα τωρα εκτος απτα αλλα αρχισαμε και σκεφτομαστε το κουνουπι του δυτικου νειλου !!! πειτε και τιποτα αλλο να καταλειξω στο τι θα κανω . παντως στο φαρμακειο πηγα και πηρα ολα τα απαραιτητα το σταξαμε το πενηνταρη...καλα ειναι δυνατον να μην γραφονται στο βιβλιαριο σημαντικα και απαραιτητα φαρμακα depon lamisil ultra levur dolal....υστερα σου λενε δωρεαν υγεια !!!!!

 

Κατα βαθος νομιζω οτι απλα μας κανεις πλάκα, ετσι δεν ειναι; :D

Μια εβδομαδα στα λεοφωρεια, στην Κωνσταντινουπολη (που καθολου πιο καθαρη απο την Αθηνα δεν ειναι!) να τρωει το 9 μηνων παιδι σου τροφες απο βαζακια και φρουτοκρεμα σε σκονη και να του παιρνεις ultra levour για τη διαρροια (προληπτικα) και παυσιπονα και να φοβασαι και τα κουνουπια του Δυτικου Νειλου;;;

Μηπως τωρα που βλεπεις πιο συγκεντρωτικα τα ποστ σου, συνειδητοποιεις τι μας ρωτας;;;;

Οι φιλοι μου οι Αγγλομαθεις θα ελεγαν:

 

:shock:WHAT WHERE YOU THINKING???:shock:

Συγνωμη αν σου φαινομαι αγενης. Δεν ειμαι ουτε θελω να σε προσβαλω απλα να σε κανω να καταλαβεις τι ρωτας. Αφου ζητησες την αποψη μας, εγω κατεθεσα και τη δικη μου. Αν ομως τελικα το εχεις αποφασισει, τοτε μη δινεις συνεχεια γιατι απλα θα αγχωθεις πιο πολυ.

Το ενδεχομενο να ζητησεις τα χρηματα πισω ή να πατε του χρονου ή σε καποια αλλη ημερομηνια τελος παντων, το εχετε εξετασει;

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ειναι ενα με εμας , αποφασισα να παμε ολοι μαζι με το μωρο ετσι εβγαλα και πληρωσα το πακετο απλα τωρα που εφτασαν οι μερες να φυγουμε ολοι σοι γνωστοι με πυροβολουν οτι δεν πρεπει να παρω μαζι το μωρο ειναι επικυνδυνο και ειναι κριμα να ταλαιπωρειται, με βαζουν σε σκεψεις και να αναρωτιεμαι μηπως ειμαι λαθος που θελω να το παρω μαζι.το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι εκεινο καλα γιατι εγω δεν εχω αναγκη απο διακοπες μονη μου με τον ανδρα μου για να ανανεωθω,ανανεωμενοι ειμαστε απλα θελουμε να γεμισουμε το μυαλο μας με καινουργιες εικονες.

 

Αφού λοιπόν είχες αποφασίσει ότι θα το πάρετε μαζί σας στο ταξίδι, λέω να σταματήσεις να ακούς τους γύρω γύρω και να κάνει ό,τι θέλεις. Η γνώμη μου είναι ότι ένας μαλακός μάρσιππος αγκαλιάς θα σε βοηθήσει πολύ. Και δεν πιστεύω ότι θα πάθει κάτι το μωρό αν για μία εβδομάδα τρώει μόνο έτοιμες τροφές. Αρκεί να τις έχει συνηθίσει και όντως να τις τρώει.

Αν πάλι αποφασίσεις τελικά να το αφήσεις σε γιαγιά, προτείνω να κάνετε δοκιμαστικά παραμονής στη γιαγιά που κλιμακωτά θα αυξάνονται σε διάρκεια. Την πρώτη μέρα 1 ώρα, τη δεύτερη 2 ώρες, την τρίτη να προσπαθήσει να το κοιμίσει η γιαγιά κλπ. Καλή επιτύχία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

το ταξιδι ειναι μια βδομαδα σκεφτηκα οτι δεν πειραζει αν για μια βδομαδα αντι για μαγειρεμενο φαγητο του δωσω ετοιμες φρουτοκρεμες σε σκονη και φυσικα γαλα. τι λετε? σε κανονικες συνθηκες τρωμε κρεατοσουπες γαλα και φρουτοκρεμες με φρεσκα φρουτα ,αλλα για λιγες μερες διακοπων δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα.:?

 

 

Δεν μπορεί το μωρό να τρέφεται 1 βδομάδα με φρουτόκρεμες και γάλα... Αν θέλεις να το πάρεις μαζί θα πρέπει να προετοιμαστείς να μην ακολουθείς κατά πόδας το γκρουπ εάν αυτό είναι εφικτό και να βρεις τρόπο να του παρέχεις μαγειρεμένο φαγητό. Συνεννοήσου έστω με το τουριστικό πρακτορείο.

Πάντως πιστεύω ότι το μωρό θα κουραστεί τόσες ώρες με το λεωφορείο. Θα μπορούσες να κανόνιζες να πας Κωνσταντινούπολη με αεροπλάνο και να είχες ένα χαλαρό πρόγραμμα εκεί.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

οκ ... οκ ... μαλλον θα σας πω μετα το ταξιδι τι εκανα και πως τα περασα ... γιατι δε με βλεπω να αποφασιζω νωριτερα... ο θεος βοηθος σε οτι κι αν κανω .. δωσ μου δυναμη να αποφασισω το σωστοτερο ... η γιατρος μου ειπε οτι ειτε το παρω μαζι ειτο το αφησω στη γιαγια θα ειναι το ιδιο ασφαλη να αποφασισω οτι νοιωθω εγω πιο ανετα ... αντε τωρα να αποφασισω... καλα πρεπει να ειμαι για δεσιμο ! σας ευχαριστω ολους παντως που μου γραφετε..αντε και καλη αποφαση..για να σας πω την αληθεια μεχρι χτες βραδυ αποφασισα να το αφησω στη γιαγια αλλα το πρωι που μιλησαμε μου ειπε καλυτερα να μην πηγαιναμε καθολου οτι εκεινη δεν εχει προβλημα να το κρατησει αλλα το μωρο ειναι που θα κλαιει συνεχεια θα θελει αγκαλια συνεχεια και οι γειτονες που θα το ακουνε συνεχεια να κλαιει . μετα απο αυτα τι κανουν τελικα? sorry αν σας πρηζω γενικοτερα και ειδικοτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάρτο μαζί σου αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις το πρόγραμμα. Μην ακολουθείς το γκρουπ συνέχεια, πάρε μαζί σου καρότσι, φρόντισε να κοιμάται το παιδί και να μην είναι συνέχεια στον ήλιο και τη ζέστη και συνεννοήσου με το ξενοδοχείο/πρακτορείο να σου βράζουν κανένα φαγάκι. Πάρε μαζί σου θερμός φαγητού και νερού.

Φυσικά και θα είναι ασφαλές μαζί σου, απλώς προσπάθησε να μην το κουράσεις πολύ.

 

edit. Επίσης πάρε μαζί του τα απαραίτητα φάρμακα και το βιβλιάριό του. Αντιπυρετικά, ultra levir, αταραχ και ότι άλλο σου πει η παιδίατρος.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...