Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυστραλιανο αντιγονο (Ηπατίτιδα)


Recommended Posts

κοριτσια σημερα εμαθα απο μια κοπελα απο την αλβανια που κανω παρεα οτι εχει θετικο αυστραλιανο αντιγονο και οτι μετα την γεννηση του παιδιου της δεν την αφησαν να θηλασει γιαυτο το λογω και οτι εκει στην αλβανια οι περισσοτεροι ειναι ειναι φορεις λογω του οτι δεν εμβολιαζονται ..εαν δεν κανω λαθος αυτο ειναι η ηπατιτιδα β και μου ειπε οτι ο μικρος της, φιλος του γιου μου, εμβολιαστικε με το που γεννηθηκε με εχτρα εμβολια για να μην κολλησει ...εγω ειμαι εντελως ασχετη αυτη μου ειπε οτι αυτο κολλα με αιμα και επαφη αλλα με επιασε φοβια τον μεγαλο μου τον αφηνω συχνα και αυτη τον δικο της σε μενα και εχει παει πολλες φορες τουαλετα στο σπιτι της και ο δικος μου πιανετε απο παντου μηπως ξερει καμια εαν ετσι κολλαει;;;

εχει κανει τα εμβολια ηπαττιδας β αλλα οχι α ο δικος μου... κοριτσια θελω τα φωτα σας ...:-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μεσω τουαλετας οταν εχει περιοδο π.χ εαν ακουμπησει καποιος΄΄ και διαβασα καπου οτι και μεσω τροφης δηλαδη σαλιου΄΄ ευχαριστω για την επιβαιβεωση αλλα αγχωθηκα

Link to comment
Share on other sites

To εμβόλιο της ηπατίτιδας Β γίνεται σε όλα τα μωρά από πολύ νωρίς. Είσαι σίγουρη ότι δεν το έχετε κάνει;

 

Αν δεν το έκανες από επιλογή όπως κάνουν πολλοί γονείς και το αφήνουν για αργότερα, ίσως τώρα να είναι η κατάλληλη στιγμή για να σκεφτείς να το κάνετε, καθώς η ηπατίτιδα Β είναι στην ουσία ανίατη ασθένεια. Αν δηλαδή κάποιος μολυνθεί μία φορά θα μείνει φορέας για πάντα, άσχετα αν νοσεί ή όχι.

 

Τώρα για τους τρόπους μετάδοσης: όπως και για τις άλλες ασθένειες που μεταδίδονται με το αίμα (aids, ηπατίτιδα C) εκτός από τους τρόπους που αναφέρθηκαν παραπάνω, υπάρχουν και δευτερογενείς τρόποι μετάδοσης, οι οποίοι περιλαμβάνουν την επαφή του αίματος κάποιου με το αίμα ενός φορέα. Π.χ. να κοπεί κάποιος με ένα αιχμηρό αντικείμενο, όπως ένα ψαλίδι ή ένα μαχαίρι και να το πιάσουμε και να κοπουμε κι εμείς. Ή ότι άλλο παρόμοιο μπορεί να βάλει το μυαλό σου. Αυτοί οι τρόποι μετάδοσης είναι πιο σπάνιοι αλλά όχι ανύπαρκτοι.

 

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι είναι προς τιμή της συγκεκριμένης κοπέλας που σου ανέφερε το θέμα υγείας που έχει. Σκέψου ότι καθημερινά ερχόμαστε σε επαφή με ένα σωρό κόσμο και θα μπορούσαν όλοι να είναι φορείς χωρίς να μας το αναφέρουν. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να σκεφτείς την πρόληψη γενικότερα και ως προς τις συνήθειες αλλά και ως προς τον εμβολιασμό και όχι μόνο σε σχέση με τη συγκεκριμένη κοπέλα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εκτός από τα παιδιά (που λογικά θα έπρεπε να το είχαν κάνει, εκτός αν είναι απόφασή σας όπως έχει γραφτεί και παραπάνω), θα ήταν καλό να σκεφτείς να το κάνεις και εσύ και ο άντρας σου? Είναι από τα καινούργια σχετικά εμβόλια, δεν το έχουμε κάνει όταν είμασταν μικρές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αυστραλιανό αντιγόνο αφορά την ηπατίτιδα β και μόνο αυτή.

Η ηπατίτιδα β μεταδίδεται μέσω αίματος και σεξ.επαφής, αλλά έχει πολύ μεγάλη μεταδοτικότητα (80 φορές μεγαλύτερη από τον ιό του aids). Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται μια έξτρα προσοχή σε αυτά που αναφέρει η marandnik ως δευτερογενείς τρόπους μετάδοσης, για τα άτομα που έχουν μολυνθεί.

Το παιδί σου μάλλον θα έχει εμβολιαστεί, αν δεν έχει παραλείψει εμβόλια.

Το άλλο παιδάκι που μόλις γεννήθηκε εμβολιαστηκε με έξτρα εμβόλια, δεν το έκαναν γιατί μπορεί να κολλούσε από τη μαμά του που το φρόντιζε, αλλά για να το προφυλάξουν από την κάθετη μετάδοση, δηλ. μετάδοση από μητέρα σε παιδί κατά τον τοκετό (συνηθισμένο αν δεν ληφθούν μέτρα).

Η ηπατίτιδα α είναι άλλος ιός, δεν έχει σχέση με την α, έχει άλλο τρόπο μετάδοσης (στοματοκοπρανική οδό) και υπάρχει σε μέρη με κακές συνθήκες υγιεινής.

Δεν μπορεί να κολλήσει κάποιος α από ατομα που πάσχουν από β!

Link to comment
Share on other sites

to εμβολιο της ηπατιτδας β το εχω κανει και στα δυο παιδια απλα της ηπατιτιδας α το εκανε ο μεγαλος μου ο μικρος μου ομως οχι το κανουν συνηθως στα 2 χρονια απλα αυτη μου ειπε οτι αυτος ο ιος δεν ξερω πως να το πω μεταβαλλετε σε ηπατιτιδα υπαρχουν πολλες α,β.c sigoyra ειναι μονο για την β ..και ψαχνωντας στο γκουγλ βρηκα αυτο που με Αγχωσε περισσοτερο.. σιγουρα ειανι προς τιμη της που τα ανεφερε και φυσικα δεν θα χαλασω την επαφη μαζι της απλα θελω να μαθω εαν πρεπει να προσεξω κατι ωστε να προφυλαξω τα παιδια μου ,,,

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλίθρα αγχώθηκες και τα μπέρδεψες λίγο.;)

Oπως είπε και η Ν76

 

Το αυστραλιανό αντιγόνο αφορά την ηπατίτιδα β και μόνο αυτή.

 

Δεν μπορεί να κολλήσει κάποιος α από ατομα που πάσχουν από β!

 

Κατά τα άλλα, κάνε και μια συζήτηση με τον παιδίατρο σας στην επόμενη επίσκεψή σας, για να έχεις και από αυτόν μια ενημέρωση.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το αυστραλιανό αντιγόνο αφορά την ηπατίτιδα β και μόνο αυτή.

Η ηπατίτιδα β μεταδίδεται μέσω αίματος και σεξ.επαφής, αλλά έχει πολύ μεγάλη μεταδοτικότητα (80 φορές μεγαλύτερη από τον ιό του aids). Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται μια έξτρα προσοχή σε αυτά που αναφέρει η marandnik ως δευτερογενείς τρόπους μετάδοσης, για τα άτομα που έχουν μολυνθεί.

Το παιδί σου μάλλον θα έχει εμβολιαστεί, αν δεν έχει παραλείψει εμβόλια.

Το άλλο παιδάκι που μόλις γεννήθηκε εμβολιαστηκε με έξτρα εμβόλια, δεν το έκαναν γιατί μπορεί να κολλούσε από τη μαμά του που το φρόντιζε, αλλά για να το προφυλάξουν από την κάθετη μετάδοση, δηλ. μετάδοση από μητέρα σε παιδί κατά τον τοκετό (συνηθισμένο αν δεν ληφθούν μέτρα).

Η ηπατίτιδα α είναι άλλος ιός, δεν έχει σχέση με την α, έχει άλλο τρόπο μετάδοσης (στοματοκοπρανική οδό) και υπάρχει σε μέρη με κακές συνθήκες υγιεινής.

Δεν μπορεί να κολλήσει κάποιος α από ατομα που πάσχουν από β!

 

Σωστή με κάλυψε απόλητα η συνάδελφος,επείσης να προσθέσω οτι καλό είναι αν δεν έχετε και εσεις εμβολιαστεί κατά της Ηπατίτιδας Β να κάνεται το εμβόλιο για τους ενήλικες είναι 3 δόσεις 0-1-6 μήνες σαν σχήμα.Πάντως ο πανικός δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος μην πανικοβάλεται και μην απομακρίνεται τα παιδάκια είναι κρίμα....

 

Άσχετο Ν76 τι έκανες με την β επιπέδου όλα καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαφορά μεταξύ Αυστραλιανού αντιγόνου και αντιγόνου επιφανείας ηπατίτιδας Β.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

κοριτσια καλησπερα ειμαι 5,5 μηνων εγκυος σημερα επαθα το εξης ηπια κατα λαθος απο τον καφε μιας κοπελας που εχει ηπατιτιδα υπαρχει περιπτωση να κολλησω???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαφορά μεταξύ Αυστραλιανού αντιγόνου και αντιγόνου επιφανείας ηπατίτιδας Β.

 

είναι το ίδιο πράγμα....


 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι 5,5 μηνων εγκυος σημερα επαθα το εξης ηπια κατα λαθος απο τον καφε μιας κοπελας που εχει ηπατιτιδα υπαρχει περιπτωση να κολλησω???

 

Δύσκολα... εξαρτάται και σε τι φάση είναι η κοπέλα... αλλά καλύτερα μίλα με το γιατρό σου!!!


 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...