Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλη μυωπία


Recommended Posts

Καλημερα!

θα θελα τη βοηθειά σας και τυχόν ανάλογες εμπειρίες σχετικά με ενα θέμα που αντιμετωπίζω με τον 4,5 ετών γίο μου. Μετά από μια τυπική επίσκεψη σε οφθαλμίατρο διαπιστώσαμε ότι έχει μυωπία 9 βαθμών στο ένα του ματακι, ενώ το άλλο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Εκτός από τα γυαλάκια που πρέπει να φορα είναι απαραίτητο να κλεινουμε το υγιές μάτι αρκετές ώρες την ημέρα προκειμένου να ανέβει το ποσοστό όρασης στο μυωπικό μάτι. Με τα γυαλια οκ τα συνηθισαμε αλλα για το κλεισιμο του ματιού γίνεται πόλεμος. Εχω δοκιμάσει τα πάντα, νομίζω τουλάχιστον, αλλα δεν έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσατε να μου προτείνετε ¨κολπακια" να τον πείσω να κλείνουμε το ματάκι του ή οποια αλλη πρόταση.

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΈΡΑ,

 

O δικός μου μικρούλης ( που είναι τώρα 4,5 ετών ) έχει υπερμετρωπία και στραβισμό και φοράει γυαλιά από 8 μηνών. Με τα γυαλιά δεν είχαμε και εμείς κανένα πρόβλημα. Οταν όμως μετά την εγχείρηση για το στραβισμό ( που έγινε όταν ήταν 18 μηνών ) χρειάστηκε να κλείσουμε το ένα ματάκι είχαμε πολλά προβλήματα. Είχαμε δοκιμάσει διάφορα κόλπα και κανένα δεν είχε αποτέλεσμα. Δεν ήθελα όμως με τίποτα να βάζουμε σταγονίτσες για να θολώνει το μάτι του, οπότε ψάχνοντας στο διαδίκτυο ανακάλυψα τα παρακάτω patches

http://www.anissasfunpatches.com

Από τότε που τα παρήγγειλα δεν είχαμε κανένα πια πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω εμπειρια απο κατι τετοιο η να το εχω δοκιμασει, θα μπορουσες να του παρουσιασεις σαν παιχνιδι με πειρατες. Να γινει πειρατης, κλεινοντας το ματακι του κ να αυτοσχεδιαζετε με τετοια παιχνιδια για συγκεκριμενο χρονο καθε μερα. Μπορεις κ εσυ να μεταμφιεστεις σε πειρατινα για να τον παρασυρεις στον ρολο κ το παιχνιδι!:wink:

 

Ακουγεται πολυ χαζο;;:roll::roll::lol::lol:

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...