Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλη οιστραδιολη


Recommended Posts

Για οσες δεν με γνωριζετε λεω περιληπτικα την ιστορια μου και επειτα το σημερινο μου προβλημα.Εχω πολυκυστικες ωοθηκες και εκανα πριν απο ενα χρονο μια σπερματεγχυση με χαπια serpafar και ενεσεις ovitrelle που δυστυχως δεν πετυχε.Αμεσως μετα εκανα αλλη μια σπερματεγχυση με το κοντο πρωτοκολο και φαρμακα daronda , puregon, pregnyl η οποια πετυχε.Επαθα βεβαια υπερδιεγερση καθοτι ειχα γυρω στα εικοσι ωαρια.Εχασα το παιδι στην 17η εβδομαδα λογω αποκολλησης πλακουντα τον Ιουλιο που μας περασε.Τωρα , με αλλον γυναικολογο - ο προυγουμενος πεθανε- προσπαθω να ξαναμεινω εγκυος.Εχω ξεκινησει παλι τις ενεσεις daronda - ειμαι στην 16η ενεση- και θα καναμε σπερματεγχυση με το μακρυ πλεον πρωτοκολο για να μην παθω υπερδιεγερση.Το θεμα ειναι οτι η γιατρος μου, μου ειπε να τα σταματησω ολα προς το παρον γιατι ειναι πολυ ανεβασμενη η οιστραδιολη.Θα ξαναπροσπαθησουμε στον επομενο κυκλο με τον ιδιο τροπο (μακρυ πρωτοκολο), γιατι οσυγκεκριμενος κυκλος δεν ηταν καλος.Το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειχα ποτε καλο κυκλο.Τι θα αλλαξει τωρα;Αν εχει καποια εμπειρια πανω σ αυτο ας με βοηθησει γιατι ειμαι πολυ χαλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποσο ηταν δηλαδη,η οιστραδιολη? ρωταω ,γιατι και εγω στον προηγουμενο κυκλο,ειχα κανει πουρεγον,(8 ενεσεις),και πρεγνυλ.

Την 8η μερα ειχα 5 αυγουλακια.Και η οιστραδιολη 742(αν θυμαμαι καλα).Μου ειπαν,οτι ειναι πολυ καλη τιμη ,αυτη.(ολα αυτα,την 8η μερα).

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

30 η μερα του κυκλου οιστραδιολη 353 (10η ενεση daronda)

33 η μερα οιστραδιολη 335 (13η ενεση)

36η μερα οιστραδιολη 257 (16η ενεση)

 

περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα

εσυ εχεις πολυκυστικες;

τα puregon δεν με αφησε καν να τα ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πολυκυστικες.Απλα.εκανα τις πουρεγον,γα να εχω περισσοτερες πιθανοτητες. και ειχα καλη ανταποκριση,αν και ειναι πολυ δυνατα φαρμακα για προκληση,αυτα.

 

353 ...δεν ειναι και τοσο υψηλη η οιστραδιολη..αλλα.αφου σε ειδε στον υπερηχο,και ειχες πολλα αυγουλακια.....σωστα,σου σταματησε τις ενεσεις.

 

ΕΧΕΙΣ και π.μ.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πολυκυστικες.Απλα.εκανα τις πουρεγον,γα να εχω περισσοτερες πιθανοτητες. και ειχα καλη ανταποκριση,αν και ειναι πολυ δυνατα φαρμακα για προκληση,αυτα.

 

353 ...δεν ειναι και τοσο υψηλη η οιστραδιολη..αλλα.αφου σε ειδε στον υπερηχο,και ειχες πολλα αυγουλακια.....σωστα,σου σταματησε τις ενεσεις.

 

ΕΧΕΙΣ και π.μ.

 

δεν εχω κανει κανενα υπερηχογραφημα και απο οτι μου ειπε δεν κανω αυγα και αν κανω με το κοντο θα ειναι κυστικα γι αυτο περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασω μου, απ'οτι φαινεται υπαρχει μια υπερμετρη ανταποκριση των ωοθηκων σου στη θεραπεια διεγερσης και αυξημενη προδιαθεση για συνδρομο υπερδιεγερσης.

Η υψηλη οιστραδιολη υποδηλωνει την ταυτοχρονη αναπτυξη πολλων ωοθυλακιων σε βαθμο μεγαλυτερο απο τον επιθυμητο και ,αν η τιμη της ξεπερασει καποιο οριο ,τοτε διακοπτεται η θεραπεια.

Καποιες φορες πριν τη διεγερση, γινεται θεραπεια με αντισυλληπτικα, ωστε να εξαλειφθουν καποιες απο τις ηδη υπαρχουσες κυστεις και να στρωσει περισσοτερο ο κυκλος.

Η συχνη υπερηχογραφικη παρακολουθηση ειναι απαραιτητη κατα τη θεραπεια διεγερσης, ειδικα στις πολυκυστικες ωοθηκες.

Πολλα φιλια! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

...ρε κοριτσια εγω ειχα 1309 οιστραδιοληΕ2 την 12η μερα του κυκλου και αφου ειχαν προηγηθει 6 ενεσεις γκοναλ75....Εκανα 3 ωαρια και την εκανα την πρεγκνυλ...

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Βασω μου, απ'οτι φαινεται υπαρχει μια υπερμετρη ανταποκριση των ωοθηκων σου στη θεραπεια διεγερσης και αυξημενη προδιαθεση για συνδρομο υπερδιεγερσης.

Η υψηλη οιστραδιολη υποδηλωνει την ταυτοχρονη αναπτυξη πολλων ωοθυλακιων σε βαθμο μεγαλυτερο απο τον επιθυμητο και ,αν η τιμη της ξεπερασει καποιο οριο ,τοτε διακοπτεται η θεραπεια.

Καποιες φορες πριν τη διεγερση, γινεται θεραπεια με αντισυλληπτικα, ωστε να εξαλειφθουν καποιες απο τις ηδη υπαρχουσες κυστεις και να στρωσει περισσοτερο ο κυκλος.

Η συχνη υπερηχογραφικη παρακολουθηση ειναι απαραιτητη κατα τη θεραπεια διεγερσης, ειδικα στις πολυκυστικες ωοθηκες.

Πολλα φιλια! :D

 

σε ευχαριστω πολυ καλη μου , η αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν εχω κανει κανενα υπερηχογραφημα.Τι να πω;απλα κανω ο,τι μου πει η γιατρος.ελπιζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

...ρε κοριτσια εγω ειχα 1309 οιστραδιοληΕ2 την 12η μερα του κυκλου και αφου ειχαν προηγηθει 6 ενεσεις γκοναλ75....Εκανα 3 ωαρια και την εκανα την πρεγκνυλ...

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

 

η γκοναλ ειναι σαν την daronda η σαν τη puregon;

Link to comment
Share on other sites

...ρε κοριτσια εγω ειχα 1309 οιστραδιοληΕ2 την 12η μερα του κυκλου και αφου ειχαν προηγηθει 6 ενεσεις γκοναλ75....Εκανα 3 ωαρια και την εκανα την πρεγκνυλ...

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

 

Νιντζακι σε παραπεμπω στη δημοσιευση σχετικα με το ΣΥΩ στο ιατρειο μας...

Η οιστραδιολη σου ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα ορια - υπαρχει μια πιθανοτητα να σχετιζονται μ'αυτο οι δυο κυστεις που απεκτησες.

Επισης, για την εκτιμηση του κινδυνου αναπτυξης ΣΥΩ εχουν σημασια και ο αριθμος, το μεγεθος και καποια ακομη υπερηχογραφικα χαρακτηριστικα των ωοθυλακιων και η τελικη αποφαση σε σχεση με την αγωγη λαμβανεται ως συνισταμενη ολων των στοιχειων.

Φιλακια ζουζουνι! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasov απο τα λίγα που ξέρω.....

η daronda είναι για καταστολή, 30η ημέρα του κύκλου σου η οιστραδιόλη θα έπρεπε να είναι κοντά στο 50 και λιγότερο, για να αδιαθετήσεις και να ξεκινήσεις διέγερση. με αυτή την οιστραδιόλη θα αδιαθετήσεις τουλάχιστον 35η-40η μέρα , άρα καταστολή δεν επιτεύχθει, το καταλαβαίνει απο την τιμή της οιστραδιόλης γι' αυτό σου είπε να σταματήσεις.

nikijo η οιστραδιόλη σου ήταν πολύ καλή για 12η μέρα του κύκλου, ήσουν σε φάση διέγερσης, η vasov ήταν σε φάση καταστολής και η οιστραδιόλη πρέπει να είναι κάτω απο 50

 

καλή επιτυχία στον επόμενο κύκλο :lol:

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε εχθες η περιοδος.εκανα εξεταση οιστραδιολης σημερα και βγηκε 13.Τι σημαινει αυτο βρε κοριτσια;εχω ελπιδες για κατι;με την γιατρο μου θα μιλησω το απογευμα.Kinder καλη μου νεραιδα εισαι καπου εδω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκεια μου εγω θα σου δωσω δυο συμβουλες η μια ειναι ξεκινα τα βιτεξ αγκνους καστους κανουν πολυ καλο στις κυστες και δευτερον να προσεχεις πολυ την οιστραδιολη σου γιατι και καλα να πας εχω διαβασει οτι με παρα πολυ υψηλη οιστραδιολη δεν ειναι καλα υποδεκτικο το ενδομητριο οπωτε ψαχτω λιγο εεε :D

Γεια σας κοριτσια να μαι κι εγω εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 4 months later...

κοριτσια εγω εχω 252 Ε2.αλλα η FSH ειναι φυσιολογικη.το εκανα την τριτη μερα της περιοδου.εχω fsh 3,7.ενας απο τους γιατρους μου ειπε οτι θελει να τις ξανακανω.ο αλλος τις βρηκε φυσιολογικες τιμες.εχει καμια κοπελα ιδια εμπειρια; SOS!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...