Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός, νέα εγκυμοσύνη, συσπάσεις και αποθηλασμός


eirinako

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

 

Θηλάζω την 14 μηνών κορούλα μου 2-3 φορές το 24ωρο. Εδώ και λίγες μέρες κατάλαβα πως είμαι πάλι έγκυος. Ήθελα να ρωτήσω κάποια μανούλα που να έχει εμπειρία θηλασμού κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αν είχε παρόμοιο θέμα.

Όταν θηλάζω, κάποιες φορές νιώθω έντονο φτερούγισμα χαμηλά στην κοιλιά. Μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία. Όμως μετά από τόσο καιρό οι συσπάσεις επαναφοράς της μήτρας δεν θα έπρεπε να έχουν σταματήσει? Χθες τη νύχτα την θήλασα κατά τις 3 και είχα έντονη κινητικότητα στην κοιλιά και φοβήθηκα και την σταμάτησα. Όμως έκλαιγε και στεναχωρήθηκα πολύ.

 

Φοβάμαι μήπως είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Είχατε τέτοια συμπτώματα?

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα πρόβλημα με συσπάσεις και ήμουν ξάπλα από τον έκτο μήνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Άντε, με το καλό!

 

Οι ειδικοί επί του θηλασμού λένε ότι μπορείς να θηλάζεις όσο είσαι έγκυος, όταν δεν υπάρχει επιβαρυμένο ιστορικό. Στην ουσία, δηλαδή, δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο. Νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου, αν και μου φαίνεται ότι κανείς γυναικολόγος δε θα πάρει το ρίσκο να σου πει να συνεχίσεις, γιατί ακόμα και κάτι στραβό να πάει (χτύπα ξύλο), δε θα μπορεί να αποδειχτεί τι έφταιγε.

 

Για την ιστορία, εγώ, όσο θήλαζα το πρώτο μου παιδί, έμεινα 3 φορές έγκυος, οι 2 εκ των οποίων κατέληξαν σε αποβολή. Ο δικός μου γυναικολόγος ήταν κατηγορηματικός πως δεν έφταιγε ο θηλασμός. Πράγματι, η τρίτη εγκυμοσύνη πήγε μια χαρά (αποθήλασα όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις δικιο σε ολα.

Ειναι σύνηθες που εχω αυτες τις ενοχλησεις??

Η αληθεια ειναι οτι και φοβαμαι, και στεναχωριεμαι για διαφορετικο λογο το καθενα. Ο γυναικολογος ξερω τι θα μου πει, δεν ειναι και φοβερος υπερμαχος του θηλασμου και ηδη το θεωρει τραβηγμενο που θηλαζω ακομα. Το θεμα ειναι πως μου φαινεται και πολυ δυσκολο να αποθηλασω καθως η μικρη αντιδρα πολυ ασχημα οταν δεν ανταποκριθω. Νομιζω οτι ειναι σε μια δυσκολη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες ενοχλήσεις είναι συνηθισμένες. Μάλιστα, πριν από λίγες ημέρες, μία κοπέλα ρωτούσε στο φόρουμ γιατί, όταν θηλάζει, πονάει η κοιλιά της, τα κορίτσια της είπαν ότι μπορεί να είναι έγκυος και...ήταν! Δες:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2704035#post2704035.

 

Υπάρχει η θεωρία ότι η ωκυτοκίνη που εκκρίνεται κατά το θηλασμό δεν μπορεί να επηρεάσει τις μυικές ίνες της μήτρας και να προκαλέσει αποβολή, καθώς οι αντίστοιχοι υποδοχείς της μήτρας δεν είναι ενεργοποιημένοι (το λέω πολύ απλοϊκά) στα πρώιμα στάδια της εγκυμοσύνης.

 

Τώρα, βέβαια, η απόφαση είναι δική σου. Ο γυναικολόγος σου μπορεί να σου πει να το κόψεις μαχαίρι. Ίσως ο σταδιακός αποθηλασμός, χωρίς άγχος, να είναι μία βιώσιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοιο θα γινει αλλα εχω στεναχωρηθει πολυ. Δεν το περιμενα πως θα ημουν τοσο ευαισθητη. Νιωθω σαν να απογοητευω το μωρο μου. Δεν ξερω τι με εχει πιασει γιατι πριν λιγες μερες θεωρουσα πως οτι και να γινει, θα γινει και οτι θα ειμαι :cool: ειτε συνεχισω ειτε διακοψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα χθες με τον γιατρο μου και ηταν απολυτος και καθετος πως δεν εχει καμια σχεση ο θηλασμος με πιθανες επιπλοκες στην εκυμοσυνη και οτι αυτο το φτερουγισμα που νιωθω δεν ειναι κατι ανησυχητικό. Πραγματικα με ξαφνιασε ο συγκεκριμενος.

 

Αν και ειμαι καπως επιφυλακτικη ακομα, λογω του αγχους που νομιζω πως ειναι φυσιολογικο να εχω, ομολογω πως ηρεμησα αρκετα. Η μικρη μολις με βλεπει κανει το χερακι της μπουνιτσα, το βαζει αναμεσα στο χωρισμα στηθος και μουγκριζει μμμμμ μμμμμ. :D

 

Θα δω πως θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Eirinako καλησπέρα. Πέρυσι τέτοια εποχή έμεινα έγκυος στο δεύτερο αγοράκι μου. Ο μεγάλος μου γιός ήταν 18 μηνών και θήλαζε πριν και μετά τον ύπνο και κάποιες μέρες κατά τη διάρκεια της νύχτας. Ο γιατρός μου είπε ότι ο θηλασμός δεν ήταν πρόβλημα, (βέβαια είναι γενικά χαλαρός πχ επιτρέπει το sex καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και η πρώτη μου εγκυμοσύνη κύλησε πολύ ομαλά) οπότε συνεχίσαμε έτσι. Ήθελα ο γιός μου να αποθηλάσει όταν θα ήταν έτοιμος και πίστευα ότι θα συνέβαινε αργά ή γρήγορα. Τελικά ακόμα και όταν γύρω στον 5ο μήνα μειώθηκε το γάλα μου συνέχισε ακάθεκτος και πλέον τους τελευταίους 3,5 μήνες κάνουμε tandem nursing μαζί με τον αδελφούλη του.

Το πρώτο τρίμηνο είχα ενόχληση στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού και μετά πετρώματα στην κοιλιά που όμως δεν ήταν επίπονα. Όσο ήμουν έγκυος δεν άλλαξα τίποτα στην καθημερινότητα μας(η οποία όπως θα ξέρεις και εσύ με ένα τόσο μικρό παιδί είναι πολύ απαιτητική σωματικά) και γέννησα φυσιολογικά και πολύ πιό εύκολα σε σχέση με την πρώτη φορά 3 μέρες πριν την ΠΗΤ μου.

Φυσικά η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, απλά ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν δημιουργεί πρόβλημα και όλα πάνε μιά χαρά. Σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με τον γιατρο μου και ηταν απολυτος και καθετος πως δεν εχει καμια σχεση ο θηλασμος με πιθανες επιπλοκες στην εκυμοσυνη και οτι αυτο το φτερουγισμα που νιωθω δεν ειναι κατι ανησυχητικό. Πραγματικα με ξαφνιασε ο συγκεκριμενος.

 

 

 

Έλα ρε συ!!! Ε, κοίτα, αν αυτός που του φαίνεται περίεργο το ότι θηλάζεις ακόμα το 14 μηνών μωρό είναι τόσο καθησυχαστικός, νομίζω πως μπορείς να ηρεμήσεις! Εύχομαι μία υπέροχη εγκυμοσύνη και, γιατί όχι, tandem nursing!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ!!! Ε, κοίτα, αν αυτός που του φαίνεται περίεργο το ότι θηλάζεις ακόμα το 14 μηνών μωρό είναι τόσο καθησυχαστικός, νομίζω πως μπορείς να ηρεμήσεις! Εύχομαι μία υπέροχη εγκυμοσύνη και, γιατί όχι, tandem nursing!

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!

Αν και διέκρινα μια ελαφριά ειρωνεία όταν μου είπε "μπορείς λοιπόν να συνεχίζεις να θηλάζεις ακάθεκτη" αλλά το παραβλέπω :P.

 

Επειδή παρακολουθώ τα post σου, μιας και σε βρήκα, θα ήθελα να σε εκμεταλλευτώ και να σε ρωτήσω αν με τους εμετούς που είχες στην δεύτερη εγκυμοσύνη σου, θήλαζες παράλληλα. Εγώ είχα τεράστιο πρόβλημα στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα είμαι σε επιφυλακή...

Link to comment
Share on other sites

Eirinako καλησπέρα. Πέρυσι τέτοια εποχή έμεινα έγκυος στο δεύτερο αγοράκι μου. Ο μεγάλος μου γιός ήταν 18 μηνών και θήλαζε πριν και μετά τον ύπνο και κάποιες μέρες κατά τη διάρκεια της νύχτας. Ο γιατρός μου είπε ότι ο θηλασμός δεν ήταν πρόβλημα, (βέβαια είναι γενικά χαλαρός πχ επιτρέπει το sex καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και η πρώτη μου εγκυμοσύνη κύλησε πολύ ομαλά) οπότε συνεχίσαμε έτσι. Ήθελα ο γιός μου να αποθηλάσει όταν θα ήταν έτοιμος και πίστευα ότι θα συνέβαινε αργά ή γρήγορα. Τελικά ακόμα και όταν γύρω στον 5ο μήνα μειώθηκε το γάλα μου συνέχισε ακάθεκτος και πλέον τους τελευταίους 3,5 μήνες κάνουμε tandem nursing μαζί με τον αδελφούλη του.

Το πρώτο τρίμηνο είχα ενόχληση στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού και μετά πετρώματα στην κοιλιά που όμως δεν ήταν επίπονα. Όσο ήμουν έγκυος δεν άλλαξα τίποτα στην καθημερινότητα μας(η οποία όπως θα ξέρεις και εσύ με ένα τόσο μικρό παιδί είναι πολύ απαιτητική σωματικά) και γέννησα φυσιολογικά και πολύ πιό εύκολα σε σχέση με την πρώτη φορά 3 μέρες πριν την ΠΗΤ μου.

Φυσικά η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, απλά ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ο θηλασμός δεν δημιουργεί πρόβλημα και όλα πάνε μιά χαρά. Σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

 

Ιζακι σε ευχαριστώ πολύ για το ενθαρρυντικό σου μήνυμα. Έχω κι εγώ μικροενοχλήσεις στις θηλές αλλά το θεωρώ αναμενόμενο. Όντως η καθημερινότητα είναι πολύ απαιτητική. Εμένα η μικρή μου δεν περπατάει ακόμα και έχω και τα σηκώματα. Να φανταστείς χαίρομαι να πηγαίνω στη δουλεία γιατί ξεκουράζομαι. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ !!

Αν και διέκρινα μια ελαφριά ειρωνεία όταν μου είπε "μπορείς λοιπόν να συνεχίζεις να θηλάζεις ακάθεκτη" αλλά το παραβλέπω :P.

 

Επειδή παρακολουθώ τα post σου, μιας και σε βρήκα, θα ήθελα να σε εκμεταλλευτώ και να σε ρωτήσω αν με τους εμετούς που είχες στην δεύτερη εγκυμοσύνη σου, θήλαζες παράλληλα. Εγώ είχα τεράστιο πρόβλημα στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα είμαι σε επιφυλακή...

 

Χαχαχα! Θεός ο γυναικολόγος!

 

Ναι, θήλαζα παράλληλα με τους εμετούς, αλλά πολύ λίγο, γιατί ο γιος μου ήταν ήδη 3 ετών και το γάλα που έπινε ήταν κυρίως το φρέσκο αγελαδινό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...