Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι εννοείς για μεσημεριανό...

Εμένα μέχρι στιγμής έχει φάει μακαρόνια με κιμά, φακές, ψαρόσουπα, φασολάκια και κοτόπουλο με ρύζι!

Σε εσάς τι δώσανε και αναρωτιέσαι?

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς για μεσημεριανό...

Εμένα μέχρι στιγμής έχει φάει μακαρόνια με κιμά, φακές, ψαρόσουπα, φασολάκια και κοτόπουλο με ρύζι!

Σε εσάς τι δώσανε και αναρωτιέσαι?

 

Και για το πρωινο αναρωτιεμαι. Τρωνε πρωινο στις 9-9.30 τη μια μερα εχουν κεικ, την αλλη μαρμελαδα με ψωμι, δημητριακα με γαλα, μπισκοτα με γαλα, αυγο. Ετσι παει η βδομαδα. Μεσημεριανο τρωνε στις 12-12.30. Σημερα ειχαν μακαρονια με κιμα, το τυρι τους του πηγα εγω. Φρουτο δεν εχουν ενδιαμεσα με αποτελεσμα εμενα αυτες τις μερες να μην τρωει καθολου. το απογευμα δεν τα θελει. Μου φαινεται φτωχο. Εμενα γαλα πινει σπιτι οταν σηκωθει στις 8. Μεχρι της 12 θα την βγαλει με κεικ ή λιγα δημητριακα? Το κοτοτπουλο μονο σε σουπα το εχουν αυτο το μηνα. Εσας τι πρωινο τρωει? Δεν θα επρεπε το φαι να συνοδευεται και με τυρι ιδιως τα λαδερα?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στα λαδερά έχουν αυγό και ψωμί.Εσάς σκέτα τα έχουν?Στα ζυμαρικά το σωστό είναι ή κιμά ή τυρί. Εμάς τρώνε στις 9-9:30 πρωινό που έχει αυτά που είπες αλλά και φρούτο. Το μεσημεριανό είναι στις 12:30 και είναι ισορροπημένο γενικά ... Εγώ σε αυτά που περιγράφεις μόνο το φρούτο βλέπω λάθος.Αλλά η μεγάλη μου οταν πήγαινε δεν το ετρωγε οπότε ετσι κι αλλιώς της το έδινα στο σπίτι. Η μικρή τρωει αλλα σιγουρα της συμπληρωνω και με φρούτα το απόγευμα. Ετσι κι αλλιώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Φρόντισε εσύ στο σπιτι να δίνεις τις ομάδες τροφών που λείπουν.

 

Επίσης αφού πίνει γάλα εκεί γιατί δεν του δινεις φρούτα το πρωι. Ενα χυμό πορτοκάλι, αποξηραμένα φρούτα, εναν χυμό απο αποχυμωτή...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στα λαδερά έχουν αυγό και ψωμί.Εσάς σκέτα τα έχουν?Στα ζυμαρικά το σωστό είναι ή κιμά ή τυρί. Εμάς τρώνε στις 9-9:30 πρωινό που έχει αυτά που είπες αλλά και φρούτο. Το μεσημεριανό είναι στις 12:30 και είναι ισορροπημένο γενικά ... Εγώ σε αυτά που περιγράφεις μόνο το φρούτο βλέπω λάθος.Αλλά η μεγάλη μου οταν πήγαινε δεν το ετρωγε οπότε ετσι κι αλλιώς της το έδινα στο σπίτι. Η μικρή τρωει αλλα σιγουρα της συμπληρωνω και με φρούτα το απόγευμα. Ετσι κι αλλιώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Φρόντισε εσύ στο σπιτι να δίνεις τις ομάδες τροφών που λείπουν.

 

Επίσης αφού πίνει γάλα εκεί γιατί δεν του δινεις φρούτα το πρωι. Ενα χυμό πορτοκάλι, αποξηραμένα φρούτα, εναν χυμό απο αποχυμωτή...

 

Τα λαδερα σκετα τα εχουν, μονο ψωμι. Στα μακαρονια ειχαν κιμα και τυρι εστειλα εγω. Επειδη φρουτα γενικα δεν τρωει του συνεχίζουμε τη φρουτοκρεμα γιατι ειναι δυσκοιλιος και αυτο τον βοηθαει, αλλα αφιυ δεν εχει φρουτα το μενου πως να τα στειλω εγω? Ποτε θα τα φαει? Δεν υπαρχει περιπτωση να τα φαει μετα το γαλα. Σηκωνομαστε πινουμε γαλα και φευγουμε . Γιατι στα ζυμαρικα βαζουν η το ενα η το αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δεκατιανό και μένα μέχρι στιγμής έχει φάει ψωμί με μαρμελάδα, με μέλι, με μερέντα, τόστ και κανένα μπισκότο. Τους δίνουν και φρούτο ή χυμό μαζί, αλλά η δικιά μου δε τα τρώει τα φρούτα ολόκληρα, της τα έδινα αλεσμένα για να τα φάει, οπότε τώρα ή θα τις τα δώσω το απόγευμα ή δε θα φάει καθόλου μέσα στη μέρα!

Στα λαδερά τους δίνουν τυρί!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τη ρωτησω αλλιως θα πρέπει να συμπληρωνω εγω. Σημερα πρωινο ειχε ψωμι με μαρμελαδα, δεν θα επρεπε να ειχε χυμο? Σκετο θα το φανε?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τη ρωτησω αλλιως θα πρέπει να συμπληρωνω εγω. Σημερα πρωινο ειχε ψωμι με μαρμελαδα, δεν θα επρεπε να ειχε χυμο? Σκετο θα το φανε?

πριν πας το παιδί σου εκεί δεν είχες ενημερωθεί για το φαγητό??

 

στον δικό μας σταθμό δίνουν το πρωί αβγό με ψωμί / ψωμί με μαρμελάδα ή μέλι / κέικ

 

το μεσημέρι δίνουν 1 φορά τη βδομάδα όσπρια, 1 φορά λαδερό, 1 φορά μακαρονάδα (με κιμά ή καρμπονάρα), 1 φορά κοτόπουλο, 1 φορά κρέας και κάθε 15 μέρες ψαρόσουπα. όλα αυτά με ψωμί και τυρί η σαλάτα (πχ αγγουροντομάτα, πατζάρια, καροτοσαλάτα)

 

όποιο παιδί θέλει τρώει και 2η μερίδα

 

μετά το μεσημαριανό έχει φρούτο εποχής (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, ροδάκινο, πεπόνι)

 

ενημερωνόμαστε για το μενού στην αρχή του μήνα και έχει πάνω τη σφραγίδα του παιδιάτρου

Link to comment
Share on other sites

Και για το πρωινο αναρωτιεμαι. Τρωνε πρωινο στις 9-9.30 τη μια μερα εχουν κεικ, την αλλη μαρμελαδα με ψωμι, δημητριακα με γαλα, μπισκοτα με γαλα, αυγο. Ετσι παει η βδομαδα. Μεσημεριανο τρωνε στις 12-12.30. Σημερα ειχαν μακαρονια με κιμα, το τυρι τους του πηγα εγω. Φρουτο δεν εχουν ενδιαμεσα με αποτελεσμα εμενα αυτες τις μερες να μην τρωει καθολου. το απογευμα δεν τα θελει. Μου φαινεται φτωχο. Εμενα γαλα πινει σπιτι οταν σηκωθει στις 8. Μεχρι της 12 θα την βγαλει με κεικ ή λιγα δημητριακα? Το κοτοτπουλο μονο σε σουπα το εχουν αυτο το μηνα. Εσας τι πρωινο τρωει? Δεν θα επρεπε το φαι να συνοδευεται και με τυρι ιδιως τα λαδερα?

 

Μια χαρά μου φαίνεται το πρόγραμμα... Αν το παιδί φάει στι 9-9:30 (έχει πιει και γάλα νωρίτερα), ε δεν θα ξαναπεινάσει μέχρι τις 12...

Μετά το μεσημεριανό γεύμα σερβίρουν κάποιο φρούτο;

Τυράκι ναι θα μπορούσαν να έχουν. Είσαι σίγουρη ότι δεν σερβίρουν καθόλου; Δεν μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Τα λαδερα σκετα τα εχουν, μονο ψωμι. Στα μακαρονια ειχαν κιμα και τυρι εστειλα εγω. Επειδη φρουτα γενικα δεν τρωει του συνεχίζουμε τη φρουτοκρεμα γιατι ειναι δυσκοιλιος και αυτο τον βοηθαει, αλλα αφιυ δεν εχει φρουτα το μενου πως να τα στειλω εγω? Ποτε θα τα φαει? Δεν υπαρχει περιπτωση να τα φαει μετα το γαλα. Σηκωνομαστε πινουμε γαλα και φευγουμε . Γιατι στα ζυμαρικα βαζουν η το ενα η το αλλο?

 

Εγώ έλεγα αντί για γάλα το πρωί να του δώσεις χυμό φρέσκο και κάποια αποξηραμένα φρούτα. Να έχει φάει δλδ τα φρούτα του και στο σχολείο να φάει το γαλακτοκομικό του στο πρωινό.

 

Πάντως και εμείς στη μεγάλη φρουτόκρεμα δίναμε πέρσυ, αφού δεν έτρωγε τα φρούτα. Δεν πειράζει ... καλή και η φρουτόκρεμα από το να κάθεται με το φρούτο στο πιάτο και να το κοιτάει ή να το ξύνει στα δόντια της ... :P

Και στο σχολείο η μεγάλη που της βάζω φρούτο μου το γυρνάει οπότε σταμάτησα να το βάζω και της δίνω το απόγευμα (με το ζόρι ....).

 

Πόσο χρονών είναι ο δικός σου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν πας το παιδί σου εκεί δεν είχες ενημερωθεί για το φαγητό??

 

στον δικό μας σταθμό δίνουν το πρωί αβγό με ψωμί / ψωμί με μαρμελάδα ή μέλι / κέικ

 

το μεσημέρι δίνουν 1 φορά τη βδομάδα όσπρια, 1 φορά λαδερό, 1 φορά μακαρονάδα (με κιμά ή καρμπονάρα), 1 φορά κοτόπουλο, 1 φορά κρέας και κάθε 15 μέρες ψαρόσουπα. όλα αυτά με ψωμί και τυρί η σαλάτα (πχ αγγουροντομάτα, πατζάρια, καροτοσαλάτα)

 

όποιο παιδί θέλει τρώει και 2η μερίδα

 

μετά το μεσημαριανό έχει φρούτο εποχής (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, ροδάκινο, πεπόνι)

 

ενημερωνόμαστε για το μενού στην αρχή του μήνα και έχει πάνω τη σφραγίδα του παιδιάτρου

 

με τα λαδερά και οσπρια σαλατα δεν βαζουν. Τα ειχα δει μηνες πριν κσι μου ειχε φανει σωστο, εχω την εντυπωση οτι το μειωσαν

 

 

 

Κι εμείς μια φορα το μηνα ενημερωνομαστε για το φαι. Σαλατα δεν βγαζουν με οσπρια η λαδερα. Τα ειχα δει οταν κοίταγα σταθμους και μου φαινεται οτι ηταν πιο πληρης

 

 

 

Ειχα ενημερωθει και μου ειχε δωσει ενα μηνιαιο μενου και απ οτι θυμάμαι το βρηκα σωστο, πανε και μηνες βεβαια αοι τοτε

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται το πρόγραμμα... Αν το παιδί φάει στι 9-9:30 (έχει πιει και γάλα νωρίτερα), ε δεν θα ξαναπεινάσει μέχρι τις 12...

Μετά το μεσημεριανό γεύμα σερβίρουν κάποιο φρούτο;

Τυράκι ναι θα μπορούσαν να έχουν. Είσαι σίγουρη ότι δεν σερβίρουν καθόλου; Δεν μπορεί...

 

Μετα το μεσημεριανό φευγουμε, αλλα μου ειπαν αν θελω να τρωει φρουτοκρεμα να τα δινω εγω τα φρούτα αρα δεν θα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα αντί για γάλα το πρωί να του δώσεις χυμό φρέσκο και κάποια αποξηραμένα φρούτα. Να έχει φάει δλδ τα φρούτα του και στο σχολείο να φάει το γαλακτοκομικό του στο πρωινό.

 

Πάντως και εμείς στη μεγάλη φρουτόκρεμα δίναμε πέρσυ, αφού δεν έτρωγε τα φρούτα. Δεν πειράζει ... καλή και η φρουτόκρεμα από το να κάθεται με το φρούτο στο πιάτο και να το κοιτάει ή να το ξύνει στα δόντια της ... :P

Και στο σχολείο η μεγάλη που της βάζω φρούτο μου το γυρνάει οπότε σταμάτησα να το βάζω και της δίνω το απόγευμα (με το ζόρι ....).

 

Πόσο χρονών είναι ο δικός σου?

 

Δεν πινει φυσικο χυμο μονο φρουτοκρεμα δεχεται αλλα με τίποτα οταν σηκωθεί. Ειναι 2,5 χρονων

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι φτωχό....αλλά για το την φέτα με τα λαδερά εχεις δίκιο.

Είσαι σίγουρη ότι το πρωί δε δινουν και γάλα , αλλά μόνο πχ ψωμί με μαρμελάδα ?

Ο γιος μου πάει σε δημόσιο παιδικό σταθμό , 2η χρονιά φέτος, και κάθε εβδομάδα έχουν αναρτημένο το πρόγραμμα της εβδομάδας (εκτυπωμένο με σφραγίδες κλπ από τον Δήμο) , και σε ένα πινακάκι.

Το πρωινό (στις 9-9 30)είναι πάντα γάλα +ψωμί-βούτυρο-μαρμελάδα ή μέλι, τοστ, δημητριακά, κέικ, τυρόπιτα και μετά φρούτο εποχής

Το μεσημεριανό μακαρόνια με σάλτσα ή κιμά,κοτόπουλο με ρύζι ,φακές ,ψαρόσουπα ή κοτόσουπα, ψάρι πλακί.....παρα πολλά φαγητά.....μέχρι και γεμιστά και την προτελευταία μέρα τον Ιούλιο , είχαν πίτσα.Πάντα έχουν σαλάτα ,το χειμωνα συνήθως λάχανο ,με τα φασολάκια ή τον αρακά φέτα , το καλοκαίρι ντομάτα-αγγούρι. Και όποιο παιδάκι θέλει τρώει και 2ο. Ο δικός μου σχεδόν πάντα στην ψαρόσουπα θα φάει 2 πιάτα.Για τα μακαρόνια απ ότι εχω καταλάβει δεν έχουν πάντα τυρί....μια φορά μου είχε πει ο μικρός , ''ο ΄μάγειρας ξέχασε να μας βάλει σήμερα τυρί στα μακαρόνια''

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες πήγε πρώτη φορά φέτος , Σημερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι έφαγαν χθες . Μου είπαν στις 10 κολατσιο κ μετα 12,30 ψάρι με σαλάτα κ μετα ως τις 5 τίποτα ! Έπαθα σοκ! Του άλλαξα το πλάνο κ θα σχολάει πια 5...έλεος

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγε πρώτη φορά φέτος , Σημερα πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι έφαγαν χθες . Μου είπαν στις 10 κολατσιο κ μετα 12,30 ψάρι με σαλάτα κ μετα ως τις 5 τίποτα ! Έπαθα σοκ! Του άλλαξα το πλάνο κ θα σχολάει πια 5...έλεος

 

συνήθως στους παιδικούς σταθμούς σερβίρουν πρωινό (μέχρι τις 10) και μεσημεριανό/φρούτο γύρω στις 12-12.30. πού είναι το περίεργο και έπαθες σοκ? δεν είχες ρωτήσει πριν πάει το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Η σίτηση στους σταθμούς καλύπτει μέχρι και το μεσημεριανό. Από εκεί και πέρα αν το παιδί κάθεται πιό αργά, το απόγευματινό το στέλνουν οι γονείς από το σπίτι.

Αυτό ισχύει για όλους τους σταθμούς είτε ιδιωτικούς είτε δημόσιους.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και μου ειπαν χυμο και τυρι δεν δινουν. Για πρωινο εχουν τη Δευτέρα κεικ, τρίτη ψωμι με μαρμελάδα, Τετάρτη δημητριακά με γαλα, πεμπτη μπισκοτα με γαλα και Παρασκευή αυγο. Ουτε καθε μερα γαλα εχουν αν και ο δικος μου δεν θα το επινε γιατι πινει μολις σηκωθει. Τι να πω, αλλα λενε αλλα κανουν. Τυρι εμενα τρωει σε ολα τα γεύματα και δεν εχω σκοπο να του το κοψω, γενικα τρωει πολλα γαλακτοκομικα και δεν το θεωρω κακο

Link to comment
Share on other sites

Μετα το μεσημεριανό φευγουμε, αλλα μου ειπαν αν θελω να τρωει φρουτοκρεμα να τα δινω εγω τα φρούτα αρα δεν θα εχουν.

 

Συγνώμη, για τι σταθμό μιλάμε ? ιδιωτικό ή δημόσιο ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικό και να μη δίνουν χυμό ή τυρί με το φαγητό τους είναι λίγο περίεργο...

Πάντως σε ανακοίνωση ιδιωτικού παιδικού σταθμού που είδα, έλεγε ότι για τα παιδάκια που τρώνε ακόμη αλεσμένα ή φοράνε πάνες, θα πρέπει οι γονείς να στέλνουν τα φρούτα, τις πάνες και το αλεσμένο μεσημεριανό που θα έδιναν στο παιδί τους καθημερινώς.

Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και σε εσάς? Και επειδή ο δικός σου δε τρώει το φρούτο ολόκληρο, δε του το δίνουν κάν?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και νόμιζα ότι το θέμα το είχα μόνο εγώ που πάει σε δημόσιο...το πρωί επειδή δεν τρωει μαρμελάδα δεν του δίνουν εναλλακτικά ψωμί με τυρί ή μέλι. Το μεσημέρι αν δε φάει δεν του δίνουν ψωμί με τυρί. Σκέτο ψωμί μόνο. ...είπα αν μπορώ να φέρω ταπερακι από το σπίτι. Μου αρνήθηκαν. .

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι το θέμα το είχα μόνο εγώ που πάει σε δημόσιο...το πρωί επειδή δεν τρωει μαρμελάδα δεν του δίνουν εναλλακτικά ψωμί με τυρί ή μέλι. Το μεσημέρι αν δε φάει δεν του δίνουν ψωμί με τυρί. Σκέτο ψωμί μόνο. ...είπα αν μπορώ να φέρω ταπερακι από το σπίτι. Μου αρνήθηκαν. .

 

Ο παιδικός δεν είναι το σπίτι σου για να έχει επιλογές. Καλά κάνουν και δεν δίνουν τίποτα άλλο ....αλίμονο αν το κάθε παιδάκι ,ήθελε κάτι διαφορετικό επειδή δεν το τρώει το συγκεκριμένο. Μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν σε ΕΝΑ δώσουν μέλι και όχι μαρμελάδα που είναι στο πρόγραμμα? Θα σηκωθούν σίγουρα κι άλλα παιδάκια που θα θέλουν μέλι. Το ίδιο και το μεσημέρι. Επιπλέον δεν τρώνε κάθε μέρα μαρμελάδα, αν είναι μόνο αυτό που δεν τρώει. Οσο για το ταπεράκι, φαντάζομαι αστειεύεσαι.............

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικό και να μη δίνουν χυμό ή τυρί με το φαγητό τους είναι λίγο περίεργο...

Πάντως σε ανακοίνωση ιδιωτικού παιδικού σταθμού που είδα, έλεγε ότι για τα παιδάκια που τρώνε ακόμη αλεσμένα ή φοράνε πάνες, θα πρέπει οι γονείς να στέλνουν τα φρούτα, τις πάνες και το αλεσμένο μεσημεριανό που θα έδιναν στο παιδί τους καθημερινώς.

Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και σε εσάς? Και επειδή ο δικός σου δε τρώει το φρούτο ολόκληρο, δε του το δίνουν κάν?

 

Τους ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν προσφερουν τυρι και χυμο και μπορω να πηγαινω εγω. Αν θελω να του δωσουν φρουτοκρεμα του δινουν αρκει να παω εγω τα φρουτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...