Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ???


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 50 ΗΜΕΡΩΝ,ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 3 ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ 150ML!! Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΟΡΤΕΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΚΟΜΑ Κ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΩΝ 150ML ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ! ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΟ 150 Η ΠΙΝΟΥΝ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ??:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αρχικα να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!

θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξής.. η γιατρος ειπε να κρατησεις τον θηλασμο, εσυ θες ή σου ειναι αδιαφορο? γιατι απο το τι θες εσυ θα εξαρτηθει και η συνεχεια!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΘΥΛΑΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ,Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΙΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΑ 150 ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΟΥΝ Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΥΞΙΣΩ ΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με τον γιο μου. Τον θήλαζα, του έδινα και συμπλήρωμα και δεν χόρταινε. Η παιδίατρος τότε μας είχε πει ότι θα τρώει όσο πεινάει και κανονικά θα πρέπει να αφήνει μόνος του το μπουκάλι ή το στήθος. Βέβαια ο γιος μου ήταν και αδυνατούλης και έπρεπε να τρώει καλά για να παίρνει βάρος.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑ 30 ΜΕ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Κ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΤΟ 2ΩΡΟ ! ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ 150 ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙΑΩΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΙΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ !!! 180 ΑΣ ΠΟΥΜΕ !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι κατά μεσο όρο "πρέπει" να πίνουν στην ημέρα 150γρ γάλα για κάθε κιλό βάρους τους. Αν δηλαδή είναι 4 κιλά "πρέπει" να πίνει 600γρ την ημέρα. Βέβαια υπάρχουν παιδάκια που πίνουν και περισσότερο και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΘΥΛΑΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ,Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΙΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΑ 150 ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΟΥΝ Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΥΞΙΣΩ ΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟΥ!

 

εαν θες -το τονιζω το εαν θες - πρεπει να ξερεις οτι μπορεις ακομα κι αν δουλευεις οχταωρο να συνεχιζεις να θηλαζεις κανονικα και αποκλειστικα..

το γεγονος ομως οτι εχεις ξεκινησει το μπιμπερο και με τετοιες ποσοτητες θα ειναι δυσκολο αν αλλαξεις γνωμη στην πορεια να ξαναγυρισεις στον αποκλειστικο θηλασμο..ασχετα λοιπον με την αποψη σου αν χορταινει ή οχι σε ρωταω για το αν πραγματικα θες να θηλασεις..

αυτα στα λεω γιατι εχεις δημιουργησει μια ''λαθος'' εντυπωση αυτην την στιγμη για το αν χορταινει ή οχι η μικρη...κατι το οποιο στα γραπτα ειναι πολυ δυσκολο να στο εξηγησω χωρις να γινουν παρερμηνειες σε αυτα που θα σου πω..

αυτην την στιγμη λοιπον δινοντας στην μικρη μπιμπερο μειωνεις το δικο σου γαλα..η μικρη ξερει οτι θα ακολουθησει μπιμπερο και δεν κανει και ιδιαιτερη προσπαθεια να πιει το γαλα που ηδη εχεις, οποτε σταδιακα θα κοβεται κι αυτο.. μειωνεις λοιπον την παραγωγη που ηδη εχεις αλλα και δεν αφηνεις να γινει και η αυξηση της παραγωγης σου..

τελος να ξερεις οτι ενα μωρο που μολις εφαγε αν του δωσεις μπιμπερο θα ξαναφαει..δεν εχουν προβλημα σε αυτο! δεν μπορω να σου εξηγησω την ''διαδικασια'' του θηλασμου, απλα σε ρωταω αν πραγματικα θες να θηλασεις γιατι απο εκει εξαρταται και τι συμβουλες μπορουν να σου δωσουν τα κοριτσια!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑ 30 ΜΕ 40 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Κ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΤΟ 2ΩΡΟ ! ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ 150 ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙΑΩΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΔΙΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ !!! 180 ΑΣ ΠΟΥΜΕ !!

 

ποιοι ειναι αυτοι που σου λενε????????????????????

τι ακριβως ξερουν???????????????

το μωρο μπορει να κανει προσπαθεια να αυξησει το γαλα σου και γι αυτο θελει να καθεται περισσοτερη ωρα στο στηθος..αυτο ειναι κατι που μπορει να κρατησει καποιες μερες..το ξενο γαλα ειναι ''βαρυ'' για το στομαχι του γι αυτο και κοιμαται λιγο παραπανω..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα μωρο που θηλαζει δεν μπορεις να υπολογισεις αν πινει 100,200 ή 500 ml γαλα.υπαρχουν αλλοι τροποι για να καταλαβεις αν το μωρο που θηλαζει αποκλειστικα τρεφεται σωστα.. γι αυτο σε ρωταω αν εχεις σκοπο να θηλασεις ή οχι..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΩ ΒΑΦΩΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ Κ ΙΣΩΣ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΑ 180!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω κι εγώ κάτι... με κάθε καλή διάθεση, έτσι?

Επειδή όπως λες κι εσύ δε σκοπεύεις να θηλασεις πολύ ακόμα και δε θηλάζεις αποκλειστικά.

Έκανες την ερώτησή σου στην ενότητα του θηλασμού. Οι μαμάδες εδώ που θηλάζουν αποκλειστικά, δεν ξερουν να σου απαντήσουν πόσο πρεπει να τρώει ένα μωρό, το στήθος δεν εχει μετρητή. :) Κι εγώ δυο μωρά εχω θηλάσει και συνεχίζω να θηλαζω, δε με απασχόλησε ποτέ το πόσο θα φάνε, τα βαζω στο στήθος και όσο θέλουν τρώνε. Το αν τρέφονται αρκετα, το παρακολουθώ έμμεσα (βάρος, πάνες κλπ).

Ισως καλύτερα να ζητήσεις να μεταφερθεί το θέμα σου στην άλλη ενότητα, νεογνά και μωρα/διατροφή/υποκατάστατα μητρικού γαλακτος.

 

Αν πάντως σε ενδιαφέρει ο θηλασμός, αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις την ενότητα, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες και...παραπληροφορίες από παιδίατρους. ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ κάτι... με κάθε καλή διάθεση, έτσι?

 

εννοειτε οτι απανταμε με καθε καλη διαθεση!!!

οπως λοιπον σου εξηγησε πολυ καλα η zouzounel οταν ενα μωρο θηλαζει δεν μπορεις να υπολογισεις ποσο τρωει..το γαλα σου μπορει να εχει μειωθει πολυ και πλεον να μην του φτανει γι αυτο και πινει τοσο πολυ απο το μπιμπερο..απο την αλλη ενα μωρο που μολις εφαγε απο το στηθος μπορει να πιει και απο το μπιμπερο..οσο του δινεις.. αυτο ομως δεν μπορει να δειξει ουτε το ποσο εφαγε απο το στηθος αλλα ουτε και οτι δεν χορταινει απο το στηθος..

δυστηχως δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να επιτρεπεται οταν εισπνεεις τις βαφες, να θηλαζεις..

αν δεν επιτρεπεται καθολου, μηπως θα επρεπε να ξεκινησεις να αποθηλασεις φυσικα?ωστε να μην παρεις χαπι? ή ειναι προτιμοτερο να την βαζεις για οσο μπορεις στο στηθος εστω και ανα μια ωρα ωστε να τρωει οσο μπορει μητρικο γαλα? νομιζω οτι πρεπει να μιλησεις με μια πιο εμπειρη μαμα σε αυτα τα θεματα..:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εξαταται το μωρο.δεν υπαρχει πρεπει.απο τη μικρη μου εμπειρια.

εμενα η μπεμπα οταν ηταν 3 ημερων επινε 80 γραμ.δικο μου γαλα απο θηλαστρο.και μαλιστα η μαια μεσα στην εντατικη μου απαγορευσε να της δωσω αλλο γιατι θα εκανε εμετο και θα γεμιζε τον τοπο και δεν μπορουσε να καθαριζει, και να χυσω στο νεροχυτη το υπολιπο πολυτιμο γαλατακι μου!

αν το μωρο μου επιανε στηθος μπορει να επινε και παραπανω.ποιος ξερει.:-(:-(:-(:-(

μεχρι 10 ημερων εκανα αντλησεις και επινε ανα δυο με τρεις ωρες απο 100-120 γραμ.μετα την 10η μερα δεν εχω ιδεα ποσο πινει.

νομιζω οτι πρεπει καλυτερα να κοψεις το ξενο,ειναι κριμα για το νινι σου.θα ελεγα οτι αν πεινουσε δεν θα αφηνε το μαστο αλλα θα συνεχιζε να θηλαζει,και το γαλατακι θα κατεβαινε.στη θεση σου θα εκοβα το ξενο και θα επιδιωκα αυξηση θηλασμων.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...