Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

INTERNATIONAL BABY COLLEGE


Recommended Posts

Koρίτσια καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια που πηγαίνει το παιδάκι της στο international Baby College ή αν έχει ακούσει σχόλια σχετικά με το σχολείο. O δικός μου θα γίνει 4 ετών τον Αυγουστο οπότε θα είναι προνήπια.

πριν από ένα μήνα μετά από αρκετό ψάξιμο τον είχα γράψει ήξη στο Πολύχρωμο όμως στο μεταξύ έμαθα για τα προγράμματα της Εργατικής Εστίας και έκανα μία αίτηση. Βέβαια το Πολυχρωμο δεν ήταν στους Παιδικούς Σταθμούς που συμπεριλαμβάνονταν στο πρόγραμμα και διάλεξα κάποιους άλλους στην περιοχή.

Τελικά μαθαίνω ότι εντάχθηκα στο πρόγραμμα και πήραν τον μικρό στο International Baby College. σήμερα πήγα μια βόλτα να δω τις εγκαταστάσεις. Παρόλα αυτά λόγω εποχής δεν είχε σχεδόν καθόλου παιδάκια για να δώ τί γινεται. βέβαια η κυρία που μου μίλησε ήταν πολύ ευγενική όμως θα ήθελα να μάθω τί γίνεται από κάποιον γονιό.

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια

καλό Σ.Κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρακι καλημερα!!!Δυστηχως δεν εχω προσωπικη πειρα καθολου...ουτε απο φιλες μου..το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχει καλο ονομα...τι εννοω;Και εγω ειμαι στο προγραμμα της εργατικης εστιας,ημουνα και περσι,πρωτο ονομα δηλωσα το σταθμο στον οποιο πηγαιναμε και περσι(αφου εμεινα αρκετα ευχαριστημενη)και δευτερο δηλωσα το baby college!Α,και να σημειωσω,οτι και γω περσι που εστειλα τον πιτσιρικα μου παιδικο,δεν ηξερα τιποτα για τον συγκεκριμενο(junior, θερμη)αλλα ολα πηγαν πολυ καλα!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. είναι μόνο που από τη μια τον έχω γράψει στο Πολύχρωμο για τον οποίο όλοι λένε τα καλύτερα και από την άλλη έχω τη δυνατότητα να κερδίσω τα χρήματα του σταθμού και είμαι σε σοβαρό δίλλημα. γι' αυτό θέλω τουλάχιστον να ακούσω κάποια σχόλια για το baby college.

 

ελπίζω να βρεθεί κάπαια μανούλα να με βοηθήσει

 

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι.....εγω στη θεση σου δε θα το σκεφτομουν και πολυ....στο κατω κατω...αν τυχον παει κατι στραβα με το baby college(που δε το πιστευω..)Δε μπορεις παντα να τον πας στο πολυχρωμο;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elkarak, φαντάζομαι ότι από θέμα συνείδησης θα πρέπει να ενημερώσω ότι δεν θα πάω. δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κρατάμε τη θέση από κάποιο άλλο παιδάκι....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ρε Μαρακι δε το συζητω αυτο!!Απλα εννοοουσα οτι αφου ειναι ιδιωτικος σταθμος το πολυχρωμο δε μπορεις να τον πας ας πουμε και στα μεσα της χρονιας ή ενα δυο μηνς μετα την εναρξη της σχολικης περιοδου;;Αυτο εννοουσα και συγνωμη αν σε μπερδεψα...

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεις να πάρεις τηλ στο 2310510831, 514447, 510923, είναι η Πρόνοια. Είναι ο αρμόδιος φορέας της Νομαρχίας που ελέγχει και αξιολογεί όλους τους σταθμούς. Και απλά ρώτα τη γνώμη τους.

Εμένα μου άνοιξαν τα μάτια (ρώτησα για 3 σταθμούς, μέσα σε αυτούς δε σου κρύβω ότι ήταν το baby college, μου είπαν καλά λόγια, και για τον 2ο που ρώτησα έμαθα ότι δεν έχει άδεια λειτουργίας για το βρεφικό τμήμα και φρίκαρα...... ο 3ος ήταν και αυτός που τελικά κάναμε εγγραφή (όμως ο δικός μου είναι στο βρεφικό τμήμα)

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είναι σωστά τα τηλ μόνο, είχα παιδευτεί αρκετά να τα βρω... αν όχι, μπες στο σάιτ της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης και θα το βρεις από εκεί...

ΧΜΜΜΜΜ...

μπορεί και να ήταν τα:

ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ

http://www.nath.gr/default.aspx?page=17&at=2&g=41

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μένα!

Λοιπον σχετικά με το International Baby College, έχω να σου πω οτι ειναι πολυ καλός παιδικός σταθμός.

Εκει πηγαίνανε και πηγαίνουνε πάρα πολλοί γνωστοί μου τα παιδάκια τους, μεσα σε αυτούς οι κουμπάροι μας και τις δύο κόρες τους και 2 συναδερφοι μου τα παιδιά τους και΄ήταν όλοι πολύ ευχαριστημένοι!

Να το πας το παιδάκι σου ανεπιφύλακτα.

θεωρείται απο τους καλύτερους παιδικούς στη Θεσαλονίκη.

Εγώ τον είχα βάλει πρώτο στις επιλογές μου στο πρόγραμμα της εργατικής εστίας , αλλά τελικά με πήραν στην 2η επιλογή μου στο junior, το οποίο πρέπει να είναι επίσης καλό, απο οτι μου είπε και εμενα η Elkarak!

Ελπίζω να βοήθησα....

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ "statoulis". Τώρα θα πρέπει να δούμε τί θα γίνει το Σεπτέμβριο με τη γρίπη...και τί θα κάνουμε με τα μικρά μας. Πέρυσι πήγαμε σχολείο συνολικά περίπου 1,5 μήνα.. το υπόλοιπo ήμασταν άρρωστοι. Ολοι μου λέγανε μη στεναχωριέσαι του χρόνου δεν θα αρρωσταίνετε. Τώρα να δούμε.

Αλλά για να αλλάξουμε θέμα έχετε κάνει την εγγραφή στο σταθμό σας μέσω του προγράμματος. Εμείς θα πάμε αυτήν την εβδομάδα. Σας έχουνε ζητήσει εξτρά χρήματα για τη μεταφορά ή είναι μέσα στις καλύψεις του σταθμού?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...σ΄αυτο το θεμα μπορω να σε καλυψω νομιζω....στη προκυρηξη αν τη διαβασεις λεει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο παιδικος σταθμος να σου ζητησει επιπροσθετα χρηματα για τις παροχες τις οποιες εχει ΔΗΛΩΜΕΝΕς στο προγραμμα....Βεβαια..αυτο ειναι κατι που συμβαινει,εγω οταν πηγα περσι ξεκινησαν να μου λενε οτι αν οι τιμες λεει αλλαξουν θα ενημερωθειτε γραπτως και κατι τετοιες π@π@ριες! Εγω το παιξα χαζη και ειπα οτι φυσικα αυτο δε με αφορα αφου μεσω του προγραμματος ΔΕΝ πληρωνω..ετσι δεν ειναι;;;;;;;;;Πηγαν βεβαια μετα να το κουκουλοσουν αλλα τους το ξεκοψα!Επισης κατι αλλο που εγινε ειναι οτι γραφανε στο καταλογο οτι κλεινουν 17,00...ενω τελικα κλειναν 16,00 κι αυτο με το ζορι....ειχαμε προβληματα στην αρχη αλλα αν υπαρχει θεληση,ολα λυνονται και δοξα το θεο η χρονια μας κυλησε μια χαρα!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε τί θα μου πούνε όταν πάω για εγγραφή. Πάντως από κάποια γνωστή μου που επίσης πήγε μέσω του προγράμματος έμαθα ότι ζητήσανε εξτρά περίπου 55 ευρώ το μήνα για τη μεταφορά του παιδιού και μάλιστα από περιοχή αρκετά κοντά στο σταθμό. (ασε που δεν νομίζω ότι αυτό πρέπει να παίζει ρόλο). εκείνη δεν ήξερε και συμφώνησε για τα χρήματα. Φυσικά εάν το πρόγραμμα λέει ότι δεν επιτρέπεται να πληρώνουμε εξτρά θα το ζητήσω. ελπίζω μόνο να μη δημιουργήσουνε κάποιο πρόβλημα με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το φοβομουν αυτο βρε Μαρια μου....να μη φερονται διαφορετικα στο παιδι μου....αλλα ευτυχως ολα ηταν μια χαρα!!!!Και να σου πω κατι;Περσι η επιδοτηση ηταν 2,500 φετος πηγε 3,500 νομιζω οτι ειναι αρκετα λεφτα για ενα ετος για ενα παιδακι!!Ειναι σκετη εκμεταλλευση να ζητανε επιπλεον!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ,

TΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΜΕ? ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ INTERNATIONAL BABY COLLEGE ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ .... ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ.(ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ, ΕΙΝΑΙ Ο ΒΡΕΦ/ΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ, Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)?:roll::roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

ΜΥΡΤΙΑ δες λίγο εδώ http://www.oee.gr/pages.asp?Page=60

κι εδώ http://www.oee.gr/docs/prosklisi_55505_8-4-2009.zip το δικαιούνται εργαζόμενες μητέρες αλλά φέτος μπορούσαν κι ανεργες αν θυμάμαι καλά με κάρτα ανεργίας και αφορά παιδάκια από μηνών μέχρι νήπια νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μυρτιά,

 

όπως είδα μόλις σήμερα η maraki 1 σου έστειλε τα ενημερωτικά για την εργατική εστία. δυστηχώς για φέτος νομίζω ότι το πρόγραμμα έχει κλείσει. Οσον αφορά το I.B.C.ναι είναι ο βρεφ/κος του Ελληνικού Κολεγίου. Εχεις μήπως κάτι να μου πεις γιατί με το ...επιφυλάσσομαι με τρόμαξες.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία συγχαρητήρια που σας πήρανε, μας πήρανε και εμάς μέσω εργατικής εστίας στους "λιλιπούτειους". Εμείς είμαστε δυτικά.

Και μεις έχουμε 3500 ευρώ επιδότηση και 1 κουβέντα που έκανα με την υπεύθυνη μου είπε πως εμείς από την εργατική εστία δεν πληρώνουμε καθόλου λεφτά.

Αυτός ο παιδικός που λες είναι πάνω στο δρόμο προς Θέρμη? Γιατί αν ναι μου φαίνεται πολύ καλός (τουλάχιστον από αυλή σκίζει). Περνάμε και τον χαζεύουμε.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω λίγο το θέμα.....

Κάποιες μανούλες που να στελνούν τα παιδάκια τους στο baby college??

Τον επισκέφθηκα σήμερα, μίλησα με την διευθυντρια απλά δεν μπόρεσα να δω χωρους και εγκαταστασεις διότι είχε παιδάκια. Μου ε'ιπε μετα τις 4 καθημερινες μπορω να παω για ξενάγηση. Σε γενικές γραμμές όμως οι εγκαταστασεις μου φάνηκαν πολύ καλές.

Πιο πολύ ομως με ενδιαφέρει να μάθω για την συμπεριφορά των παιδαγωγών.

 

Έυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω λίγο το θέμα.....

Κάποιες μανούλες που να στελνούν τα παιδάκια τους στο baby college??

Τον επισκέφθηκα σήμερα, μίλησα με την διευθυντρια απλά δεν μπόρεσα να δω χωρους και εγκαταστασεις διότι είχε παιδάκια. Μου ε'ιπε μετα τις 4 καθημερινες μπορω να παω για ξενάγηση. Σε γενικές γραμμές όμως οι εγκαταστασεις μου φάνηκαν πολύ καλές.

Πιο πολύ ομως με ενδιαφέρει να μάθω για την συμπεριφορά των παιδαγωγών.

 

Έυχαριστώ.

 

Καλημέρα, αυτο με τις παιδαγωγούς ειναι οντως απο τα πιο κρίσιμα σε ενα παιδικό, μιας και αυτές ειναι σε τελική αναλυση που θα υλοποιήσουν καποιο πρόγραμμα, θα κανουν το παιδάκι να αισθάνεται ανετα, να εκφράζεται και πολά άλλα ακόμη. ΑΛΛΑ τι? να πει κανείς για τις δασκάλες ενός παιδικού τον Ιούνιο, αφού τον σεπτέμβριο οι λιγότερες από τις μισές συνεχίζουν να εργάζονται στον ίδιο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ για το Baby college, αν υπάρχει κάποια κοπέλα ή κάποιος κύριος με ανάλογη εμπειρία θα με ενδιέφερε να μάθω την άποψή τους. Επίσης, αν κανείς έχει πάει απλά να δει τις εγκαταστάσεις και θυμάται, βλέπω στις φωτο ότι έχει μάρμαρο στο δάπεδο? Ευχαριστώ :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...