Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΑΤΑ,ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Καλημερα σας, εχω ανοιξει αυτο το θεμα γιατι πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ πολλους γονεις που ψαχνουν παιδικους η βρεφονηπιακους σταθμους, γιατι εγω που ψαχνω και εχω στειλει δυο π.μ. για κατι διευκρινησεις δεν πηρα εδω και εναμιση μηνα καμια απαντηση. Οποτε καλο ειναι οι γονεις που πηγαινουν ηδη τα παιδακια τους σε σταθμους να γραφουν εδω το ονομα του σταθμου,περιοχη σταθμου αν ειναι δυνατον και διευθυνση,ωραριο σταθμου,τι προσφερει ο σταθμος και φυσικα και το ποσο που πληρωνει ο καθενας και αν ειναι ευχαριστημενη

 

Π.Χ Εχω βρει τον βρεφονηπιακο σταθμο τομ τομ βρισκεται στην κοραη 29-33 κατω Ηλιουπολη και αυτα που προσφερει ειναι προετοιμασια για δημοτικο ,αγγλικα,ρυθμικη,θεατρικο παιχνιδι,συστημα ΟRFF το οποιο δεν ξερω τι ειναι ,παιδιατρο-παιδοψυχολογο και σχολικο το ποσο δεν το γνωριζω οπως και για το ωραριο ακομη γιατι δεν βρηκα την υπευθυνη για να συζητησουμε αλλα μια απο αυτες τις μερες θα παω και οταν μαθω θα σας ενημερωσω

 

Καλο ειναι να μας γραψετε ολες εσεις που στελνετε τα παιδια σας να ξερουμε και εμεις οι νεες μαμαδες τι να κανουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα και απο εμενα

εγω ειχα στειλει περυσι την μικρη στο μανταρίνι το οποιο βρίσκεται στην κηφισια πίσω απο την ΔΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ έχει τεράστιο προαύλιο με δέντρα κουνιες το κτίριο ειναι λιγο παλιό άλλα ωραια διαμορφωμένο μέσα για το βρεφικό τμημα ζητάνε 440 ευρω τον μήνα εγγραφή 280 ευρω και έχει μέσα και το φαγητό του παιδιου...ωράριο απο 7:30-6:00 έχει και προνηπια δεν γνωρίζω τιμες...αλλά έχει πολλες δραστηριοτητες θεατρικα κολυμβητηριο αθλήματα εφηνεριδα αγγλικα εκδηλωσεις για παιδια κ.α

Επίσης για κηφισιά είναι και το tender age ειναι παιδικος...σταθμός γνωρίζω τις ιδιοκτήτριες έχει τεραστιο χωρο πολλές δραστηριοτητες επίσης και μακάρι να είχε και βρεφικο τμημα....

το castelino ειχα πάει περυσι δεν μου άρεσε καθόλου πολυ κρυοι οι άνθρωποι εκει εντελώς επιχειρηση....τα μωρα καθόταν στην άκρη μαραμένα και οι κοπέλες οι μισες αλλοδαπές και κάτι κυράτσες..... να μην σχολιάσω κάτι παραπάνω........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

για το σύστημα orff.

το μάθημα είναι μουσικοκινητική αγωγή και τα παιδιά εκφράζονται με την κίνηση πάνω στη μουσική. χρησιμοποιουν τη φαντασία τους παίζοντας. το μάθημα διδάσκεται από ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ και ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΧΟΡΟΥ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα

εγω ειχα στειλει περυσι την μικρη στο μανταρίνι το οποιο βρίσκεται στην κηφισια πίσω απο την ΔΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ έχει τεράστιο προαύλιο με δέντρα κουνιες το κτίριο ειναι λιγο παλιό άλλα ωραια διαμορφωμένο μέσα για το βρεφικό τμημα ζητάνε 440 ευρω τον μήνα εγγραφή 280 ευρω και έχει μέσα και το φαγητό του παιδιου...ωράριο απο 7:30-6:00 έχει και προνηπια δεν γνωρίζω τιμες...αλλά έχει πολλες δραστηριοτητες θεατρικα κολυμβητηριο αθλήματα εφηνεριδα αγγλικα εκδηλωσεις για παιδια κ.α

Επίσης για κηφισιά είναι και το tender age ειναι παιδικος...σταθμός γνωρίζω τις ιδιοκτήτριες έχει τεραστιο χωρο πολλές δραστηριοτητες επίσης και μακάρι να είχε και βρεφικο τμημα....

το castelino ειχα πάει περυσι δεν μου άρεσε καθόλου πολυ κρυοι οι άνθρωποι εκει εντελώς επιχειρηση....τα μωρα καθόταν στην άκρη μαραμένα και οι κοπέλες οι μισες αλλοδαπές και κάτι κυράτσες..... να μην σχολιάσω κάτι παραπάνω........

 

Θα μπορούσες να μας πεις εάν στην τιμή των 440 περιλαμβάνεται σχολικό και ποιά είναι η τακτική τους για την πληρωμή (με τον μήνα ή σε δόσεις). Επίσης πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστός και τα νήπια (2 χρονών) που δεν έχουν βγάλει πάνα τα δέχονται, αλέθουν τα φαγητά και πού τα κοιμίζουν;

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας πεις εάν στην τιμή των 440 περιλαμβάνεται σχολικό και ποιά είναι η τακτική τους για την πληρωμή (με τον μήνα ή σε δόσεις). Επίσης πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστός και τα νήπια (2 χρονών) που δεν έχουν βγάλει πάνα τα δέχονται, αλέθουν τα φαγητά και πού τα κοιμίζουν;

τα 440 ειναι χωρίς σχολικό νομίζω γυρω στα + 50 ειναι με σχολικό, πληρωνεις 10 δοσεις και η τελευταια ειναι μεχρι 25 Ιουνιου,ο βρεφικός κλεινει στι 25-7-09 και κάθε χρονια εκει γυρω...ανοιγει 25-8-09

δεχονται μωρά και απο 40 ημερων....το φαγητο είναι δικό τους δεν ξερω αν τα αλεθουν αλλά μάλλον....το παιδι το ταιζουν συμφωνα με τις οδηγιες της μητερας και του παιδίατρου... (όυτος η άλλος τα μωρα 2 ετων μασανε ηδη μικρα κομματάκια κρεας) υπάρχει ένας χωρος που έχει παρκοκρέβατα....κουβερτούλες και τέτοια τα βάζεις εσυ στο σακο του παιδιου...τα δικα του παιχνίδια για να μην μασουλάνε όλα τα μωρα τα ίδια παιχνίδια...τα μωρα που μπουσουλάνε και περπατάνε τα έχουν στον χωρο με τα κρεβατακια που έχει κάτω και μαλακό δάπεδο για να μην χτυπάνε.. και μετα όταν τα μεγαλυτερα κάνουν διάλειμα τα βγαζουν στον χωρο που έχει τραπεζάκια για ζωγραφική...έχουν καθισματακια που βάζουν τα πολυ μωρα.... πλενουν τα παιδια με νεράκι σε κάθε αλλαγή πάνας...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες να μας πεις εάν στην τιμή των 440 περιλαμβάνεται σχολικό και ποιά είναι η τακτική τους για την πληρωμή (με τον μήνα ή σε δόσεις). Επίσης πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστός και τα νήπια (2 χρονών) που δεν έχουν βγάλει πάνα τα δέχονται, αλέθουν τα φαγητά και πού τα κοιμίζουν;

 

αν το μωρό σου ειναι 2 ετων και ψαχνεις σχολειο σε αυτη την περιοχη πήγαινε το tender age....κάνουν πολυ καλη δουλεια...χθες σε ένα γάμο γνωρισα μι κυρια νηπιαγωγός η οποία με επιβεβαιωσε για το tender age....άσε που ξέρω τις ιδιοκτητριες.....απλά άκουσα τα καλυτερα και από εκεινη η οποία τωρα δουλευει στον γείτονα...και επειδή η τσεπη μας ακόμη δεν φτάνει για κάτι τέτοιο ζητήσα να με ενημερώσει για κάποια σχολεία....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΣΩΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ 360 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ΠΑΛ.ΦΑΛΗΡΟ 510 ΕΥΡΩ ΜΕ ΣΧΟΛΙΚΟ,ΓΟΥΤΟΥ ΓΟΥΠΑΤΟΥ 4500 ΤΟ ΧΡΟΝΟ+800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ+380 ΕΓΓΡΑΦΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το πατρικό μου είναι στα σύνορα Γαλατσίου-Ψυχικού και στέλνω την κόρη μου στον Παιδικό σταθμό του Συνδέσμου Ελληνίδων Μητέρων στο Ψυχικό. Παίρνουν από 1,5 χρ. Έχει ωραίο κήπο, παλιό - αλλά αξιοπρεπές - κτίριο και δεν έχω ρωτήσει για επιπλέον παροχές γιατί το βρίσκω υπερβολικό για τόσο μικρά παιδάκια!

Στα μεγαλύτερα νομίζω οτι κάνουν μπαλέτο.

Πάντως οι κοπέλες είναι ήρεμες και λογικές, το φαγητό προφανώς είναι καλό γιατί η κόρη μου τρώει μιά χαρά και γενικότερα το παιδί μου είναι ήρεμο και ευχαριστημένο και έχει κάνει καλούς φίλους. Τα δίδακτρα από Σεπτέμβρη θα είναι νομίζω ? 200/μήνα. Αν θες τηλέφωνα ή λεπτομέρειες στείλε μου ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πατρικό μου είναι στα σύνορα Γαλατσίου-Ψυχικού και στέλνω την κόρη μου στον Παιδικό σταθμό του Συνδέσμου Ελληνίδων Μητέρων στο Ψυχικό. Παίρνουν από 1,5 χρ. Έχει ωραίο κήπο, παλιό - αλλά αξιοπρεπές - κτίριο και δεν έχω ρωτήσει για επιπλέον παροχές γιατί το βρίσκω υπερβολικό για τόσο μικρά παιδάκια!

Στα μεγαλύτερα νομίζω οτι κάνουν μπαλέτο.

Πάντως οι κοπέλες είναι ήρεμες και λογικές, το φαγητό προφανώς είναι καλό γιατί η κόρη μου τρώει μιά χαρά και γενικότερα το παιδί μου είναι ήρεμο και ευχαριστημένο και έχει κάνει καλούς φίλους. Τα δίδακτρα από Σεπτέμβρη θα είναι νομίζω ? 200/μήνα. Αν θες τηλέφωνα ή λεπτομέρειες στείλε μου ΠΜ.

 

πλάκα κάνεις....και ειναι ιδιωτικος με 200€

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την παώ εγώ, δεν ξέρω για σχολικό. δεν έχω ακούσει κάτι πάντως. Είναι μέχρι τις 5 το απόγευμα, το πρωϊ δεν ξέρω τι ώρα ανοίγει (νομίζω 7).

Αν θες περισσότερες πληροφορίες το τηλέφωνο είναι 2106725992 (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε τηλέφωνα, αν όχι ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ τους admin να το σβήσουν!)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για τον 2,5 ετών γιό μου στην περιοχή της αγίας παρασκευής. διαβάζω για το abc nursery school και για το acs, αλλά το πρώτο δεν το ξερω (καμία από εσάς?) και το 2ο μου φαίνεται πολύ ακριβό (5,600/ έτος). καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χθες πήγα στο μικρο πόνυ περιοχη λυκοβρυση...τα δίδακτρα 400*12 μηνες κλεινει λιγες μέρες τον αυγουστο...σχολικο 30ευρω πρωι το ιδιο και το απογευμα και 220 ειναι όχι η εγγραφή αλλα τα χρήματα που δινει όλη την χρονια το σχολειο για κλοουν θεατρο μερικα αναλωσιμα ο χωρος ειναι πολυ καθαρός δεν εχει πολυ πρασινο έξω δηλαδη μεγαλη αυλή ειναι πολυ οργανωμενοι οι χωροι....μου έκενε εντυπωση ότι έχει κουνιες για τα μωρα να κοιμουνται και όχι παρκοκρέβατα....ειναι ηλιολουστο τα βρέφη κάνουν διάφορες δραστηριοτητες με τις δασκάλες μαθαινουν στα παιδάκια να περπατανε με ειδικα παιχνιδια....πάνω ειναι τα πιο μεγαλα παιδια σε ξεχωριστο όροφο...και κανουν μάθημα....με διάφορα ψυχοκινητικα παιχνιδια και άλλα...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την παώ εγώ, δεν ξέρω για σχολικό. δεν έχω ακούσει κάτι πάντως. Είναι μέχρι τις 5 το απόγευμα, το πρωϊ δεν ξέρω τι ώρα ανοίγει (νομίζω 7).

Αν θες περισσότερες πληροφορίες το τηλέφωνο είναι 2106725992 (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε τηλέφωνα, αν όχι ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ τους admin να το σβήσουν!)

 

Kalimera Natali,

pigame simera mazi me ton syzigo kai to eidame apo konta. Se genikes grammes kalo mas fanike kai parolo pou to ktirio einai palio einai foteino kai diamperes. To problima mas einai oti den exei kapoio sxoliko. Exo tin dynatotita na tin pame alla den prolabainoume sot gyrismo opote mas blepo gia kapoio allo stathmo.

pantos s'eyxaristo ksana kai kalo kalokairi

Link to comment
Share on other sites

χθες πήγα στο μικρο πόνυ περιοχη λυκοβρυση...τα δίδακτρα 400*12 μηνες κλεινει λιγες μέρες τον αυγουστο...σχολικο 30ευρω πρωι το ιδιο και το απογευμα και 220 ειναι όχι η εγγραφή αλλα τα χρήματα που δινει όλη την χρονια το σχολειο για κλοουν θεατρο μερικα αναλωσιμα ο χωρος ειναι πολυ καθαρός δεν εχει πολυ πρασινο έξω δηλαδη μεγαλη αυλή ειναι πολυ οργανωμενοι οι χωροι....μου έκενε εντυπωση ότι έχει κουνιες για τα μωρα να κοιμουνται και όχι παρκοκρέβατα....ειναι ηλιολουστο τα βρέφη κάνουν διάφορες δραστηριοτητες με τις δασκάλες μαθαινουν στα παιδάκια να περπατανε με ειδικα παιχνιδια....πάνω ειναι τα πιο μεγαλα παιδια σε ξεχωριστο όροφο...και κανουν μάθημα....με διάφορα ψυχοκινητικα παιχνιδια και άλλα...

 

Fenaki σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Είχα πάει κι εγώ να δω το μικρό πόνυ αλλά επειδή δίπλα είδα ότι έχει μαρμαράδικο το απέρριψα με μιάς γιατί η σκόνη είναι πολύ σοβαρή αιτία για αλλεργικό άσθμα. Επίσης ενώ μου είχε πει ότι θα ήταν ο ιδιοκτήτης εκεί τελικά το είχε ξεχάσει και στις 5 που έφτασα τότε τον ειδοποίησαν να έρθει και ενώ περίμενα σε ένα στενό χωλ στο ισόγειο, άκουγα ένα μωρό να βήχει και να κλαίει ανελέητα και του είχαν βάλει να ακούει τα ...ζουζούνια. Όπως καταλαβαίνεις έφυγα κρυφά χωρίς να πω τίποτα γιατί πλεόν δεν με ενδιέφερε να δω τους χώρους παρότι φαινόταν πολύ περιποιημένο.

 

Για το tender age έχεις καθόλου τιμές και μέχρι τί ώρα είναι ανοιχτό;

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Fenaki σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Είχα πάει κι εγώ να δω το μικρό πόνυ αλλά επειδή δίπλα είδα ότι έχει μαρμαράδικο το απέρριψα με μιάς γιατί η σκόνη είναι πολύ σοβαρή αιτία για αλλεργικό άσθμα. Επίσης ενώ μου είχε πει ότι θα ήταν ο ιδιοκτήτης εκεί τελικά το είχε ξεχάσει και στις 5 που έφτασα τότε τον ειδοποίησαν να έρθει και ενώ περίμενα σε ένα στενό χωλ στο ισόγειο, άκουγα ένα μωρό να βήχει και να κλαίει ανελέητα και του είχαν βάλει να ακούει τα ...ζουζούνια. Όπως καταλαβαίνεις έφυγα κρυφά χωρίς να πω τίποτα γιατί πλεόν δεν με ενδιέφερε να δω τους χώρους παρότι φαινόταν πολύ περιποιημένο.

 

Για το tender age έχεις καθόλου τιμές και μέχρι τί ώρα είναι ανοιχτό;

 

όχι δεν ξέρω αλλά ξέρω ότι ειναι σουπερ το σχολειο εκει έστελνε η αφεντικινα μου τον γιο της εχει μεγαλο τεράστιο προάυλιο και κάνουν τα παιδια μάθημα στη φυση....μια χαρα ηλικια εινα το δικο σου θα στο πάρουν...εμένα παρόλο που είναι γνωστες μου δεν την παιρνουν....αλλά να περιμενεις πάνω απο 450 φανταζομαι....εδω η μπαμπινερια μια τρυπά και μιση και ζηταει 450 και σε 9 δωσεις κιολας.....αν θες μπορω να ρωτησω η αν σε ενδιαφερει.....πεσ μου να σου στειλω πμ για να σε συστεισω σε αυτες......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

αν το μωρό σου ειναι 2 ετων και ψαχνεις σχολειο σε αυτη την περιοχη πήγαινε το tender age....κάνουν πολυ καλη δουλεια...χθες σε ένα γάμο γνωρισα μι κυρια νηπιαγωγός η οποία με επιβεβαιωσε για το tender age....άσε που ξέρω τις ιδιοκτητριες.....απλά άκουσα τα καλυτερα και από εκεινη η οποία τωρα δουλευει στον γείτονα...και επειδή η τσεπη μας ακόμη δεν φτάνει για κάτι τέτοιο ζητήσα να με ενημερώσει για κάποια σχολεία....

 

 

Θα διαφωνίσω πλήρως. Το μόνο που προσφέρει το tender age είναι ένα τεράστιο κήπο 4 στρεμμάτων για παιχνίδι. ΄Οσο δε για τις ιδιοκτήτριες , γνώρισα τη μία , η οποία ήταν πλήρως αδιάφορη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Θα διαφωνίσω πλήρως. Το μόνο που προσφέρει το tender age είναι ένα τεράστιο κήπο 4 στρεμμάτων για παιχνίδι. ΄Οσο δε για τις ιδιοκτήτριες , γνώρισα τη μία , η οποία ήταν πλήρως αδιάφορη.

 

αν εννοείς την κύρα δεν μπορω να πω το επιθετο της έτσι είναι το στυλ της....έτσι μιλάει γενικώς.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Μηπως γνωριζετε φετινες τιμες? Ευχαριστω!

 

τον Ιούνιο αυτές ήταν οι τιμές.Δεν πιστεύω να έχουν αποκλείσεις

 

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑΣ -Καλαμάκι- 380 € (σχολικό-φαγητό) + 290 € εγγραφή , αλλά προσοχή : θέλει 12,5 μηνιάτικα το χρόνο

 

ΤΟ ΜΗΛΟ - Άλιμος - 350 € (σχολικό-φαγητό) + 200 € εγγραφή

 

ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ- Άλιμος - 360 € (σχολικό-φαγητό) + ? € εγγραφή ,

από 2,5ετών και πάνω

 

ΚΟΛΥΜΠΡΙ- Άλιμος - 340 € (σχολικό-φαγητό) + 60 € εγγραφή εφάπαξ + 150€ αναλώσιμα

 

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ - Ηλ/λη - 400 € (σχολικό-φαγητό) + 280 € εγγραφή

 

Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ - Αργ/λη - 320 ή 340 € (σχολικό-φαγητό) + 50 € εγγραφή

 

ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ- Άλιμος- 350 € (σχολικό-φαγητό) + 200 € εγγραφή

 

ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΣΠΙΤΟ - Ελληνικό - 340 € +20€ σχ.πρωί+20€σχ.απογ + 200 € εγγραφή ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 340€ ή 320€.

Link to comment
Share on other sites

ΒΥΡΩΝΑΣ

ροουζμαρι (340 χωρις σχολικό, 370 με σχολικό, 250 εγγραφη)

ηλιοχαμογελο

πρωτο σκαλι

κουνιακης

μικρη κιβωτος

γλυκα πειραχτηρια

αλφαμπετ

λιλιαν λυκου

δελφινακια

φωτεινοί ορίζοντες

 

ΠΑΓΚΡΑΤΙ

φραουλιτσα

ροουζμαρι

αγκαλη

σνουπυ

σεραφίνο

νατάσσα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...