Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικροί εξερευνητές -Νέο Ηράκλειο


Recommended Posts

Ξέρει καμιά μανούλα για τον παιδικό σταθμό "Μικροί εξερευνητές" στο Νέο Ηράκλειο;

Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις για παιδικούς σταθμούς στο Ηράκλειο, τη Νέα Ιωνία και πέριξ!

:D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα. εχω σχολη μπαλέτου και μία από τις δασκάλες που διδάσκουν τα μικρά παιδιά (2,5- 3,5) της σχολής, διδάσκει και στους "μικρούς εξερευνητές". τη ρώτησα λοιπόν και μου είπε ότι η κυρία που έχει τον σταθμό είνια πολύ πορομένη. εχει φοβερό κτήριο και κάνει καταπληκτική δουλειά με τα παιδιά. και η εκπάιδευση είανι πολύ καλή και οι γιορτές που κάνουνε. η ίδια αγαπάει πολύ αυτό που κάνει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

Επαναφέρω το θέμα γιατί κι εγώ ψάχνω για σταθμό στην περιοχή. Είδα τους "μικρούς εξερευνητές" και δεν μου άρεσε καθόλου το ότι είχαν μία μεγάλη τηλεόραση στην αίθουσα όπου παίζουν και τρώνε τα παιδιά. Στην ερώτησή μου τι χρειάζεται η τηλεόραση εκεί μέσα, η υπεύθυνη μου απάντησε ότι μία φορά την εβδομάδα βάζουν τα παιδιά να βλέπουν DVD, κάποιο παραμύθι κλπ.

Αναρωτιέμαι όμως, αν κάποιο παιδί ζητάει κι άλλες φορές τηλεόραση ή DVD, θα του αρνηθούν? Ή προκειμένου να μην τα έχουν στο κεφάλι τους θα τους βάζουν να βλέπουν?

Ξέρει κάποια μανούλα κάτι για το συγκεκριμένο?

Είναι σύνηθες να έχουν σε παιδικούς σταθμούς τηλεόραση?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Επαναφέρω το θέμα γιατί κι εγώ ψάχνω για σταθμό στην περιοχή. Είδα τους "μικρούς εξερευνητές" και δεν μου άρεσε καθόλου το ότι είχαν μία μεγάλη τηλεόραση στην αίθουσα όπου παίζουν και τρώνε τα παιδιά. Στην ερώτησή μου τι χρειάζεται η τηλεόραση εκεί μέσα, η υπεύθυνη μου απάντησε ότι μία φορά την εβδομάδα βάζουν τα παιδιά να βλέπουν DVD, κάποιο παραμύθι κλπ.

Αναρωτιέμαι όμως, αν κάποιο παιδί ζητάει κι άλλες φορές τηλεόραση ή DVD, θα του αρνηθούν? Ή προκειμένου να μην τα έχουν στο κεφάλι τους θα τους βάζουν να βλέπουν?

Ξέρει κάποια μανούλα κάτι για το συγκεκριμένο?

Είναι σύνηθες να έχουν σε παιδικούς σταθμούς τηλεόραση?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

είναι τοσο απασχολημενα με τις δραστηριότητες, που δε ζητανε να δουνε dvd.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

Τελικά αυτόν το σταθμό τον απέρριψα για το λόγο αυτό και μόνο, της τηλεόρασης εννοώ. Δεν μπορώ να βασιστώ και να πιστέψω ότι την έχουν εκεί για μόνο μία φορά την εβδομάδα.

Είμαι σχεδόν έτοιμη να καταλήξω αε απόφαση (μετά από 7 σταθμούς που επικοινώνησα και είδα).

PEPI1979 έχω ένα τελευταίο ραντεβού την Πέμπτη και σε ενημερώνω αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι.

 

Καλό ΣΚ σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά μανούλα για τον παιδικό σταθμό "Μικροί εξερευνητές" στο Νέο Ηράκλειο;

Καλοδεχούμενες και άλλες προτάσεις για παιδικούς σταθμούς στο Ηράκλειο, τη Νέα Ιωνία και πέριξ!

:D

 

 

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα κι εγώ να μας πείτε για παιδικούς σταθμούς στο Ηράκλειο, τη Νέα Ιωνία ,Ψυχικό οι οποίοι να παίρνουν και παιδιά κάτω του έτους και το οικονομικό εαν γνωρίζεται.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω μετα από κανενα χρονο και ημουν μεταξυ του καστελινο και μικρων εξ. Απλά μια κοπέλα δεν μου είχε πει καλά λόγια για τον 1 οπότε κλεινω προς τον 2. Πες μας τελικά ποιον βρηκες

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το Μικροί Εξερευνητές έχω ακούσει τα καλύτερα και από γονείς αλλά και από αλλους εκπαιδευτικούς στην περιοχή. Δεν είχα βρει θέση εκεί.

Στο Καστελίνο πηγαίναμε πέρυσι αλλά εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη.

Φέτος πηγαίνουμε στο Προσχολικό Κέντρο Εκκλησιαστικής Αγωγής από το οποίο είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

Τελικά αυτόν το σταθμό τον απέρριψα για το λόγο αυτό και μόνο, της τηλεόρασης εννοώ. Δεν μπορώ να βασιστώ και να πιστέψω ότι την έχουν εκεί για μόνο μία φορά την εβδομάδα.

Είμαι σχεδόν έτοιμη να καταλήξω αε απόφαση (μετά από 7 σταθμούς που επικοινώνησα και είδα).

PEPI1979 έχω ένα τελευταίο ραντεβού την Πέμπτη και σε ενημερώνω αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι.

 

Καλό ΣΚ σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ.ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Τελικά αυτόν το σταθμό τον απέρριψα για το λόγο αυτό και μόνο, της τηλεόρασης εννοώ. Δεν μπορώ να βασιστώ και να πιστέψω ότι την έχουν εκεί για μόνο μία φορά την εβδομάδα.

Είμαι σχεδόν έτοιμη να καταλήξω αε απόφαση (μετά από 7 σταθμούς που επικοινώνησα και είδα).

PEPI1979 έχω ένα τελευταίο ραντεβού την Πέμπτη και σε ενημερώνω αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι.

 

Καλό ΣΚ σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια.

 

Εγω θελω μετα από κανενα χρονο και ημουν μεταξυ του καστελινο και μικρων εξ. Απλά μια κοπέλα δεν μου είχε πει καλά λόγια για τον 1 οπότε κλεινω προς τον 2. Πες μας τελικά ποιον βρηκες

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ.ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?

 

 

μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπε μία μαμα για την τηλεόραση... και ρωτησα την κοπελα που διδάσκει χορο στους μικρους εξερευνητές.

ναι τους βαζουν κινουμενα σχεδια και βλεπουν, αλλα... εχουν συνδεσει την τηλεοραση με laptop και internet και τους διδάσκουν αριθμητική κλπ

κανουν τις ωραιοτερες γιορτες, συμμετεχουν στις παρελάσεις (28η και 25η) με μεγαλη επιτυχια και φαντασμαγορική συμμετοχη. η κυρια που τον εχει, εχει ριξει πολύ χρημα και συνεχιζει. ασχολειται πολυ με το σταθμό της και τις δραστηριότητες των παιδιών.

αξιζει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την τηλεοραση δεν είναι κριτηριο . και η μαμά μου δούλευε σε δημόσιο παιδικό και είχαν τηλεοραση γιατί έβαζαν στα απογευματινά παιδάκια κανενα παραμυθι όχι όλες τις μερες !

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο εμενα....ειμαι και εγω προβληματισμενη

•αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι δεν εχουμε οπτικη επαφη με τους χωρους που ειναι τα παιδια και δε μας αφηνουν και να μπουμε...

•το αλλο ειναι με τη τηλεοραση...(εχω καταλαβει οτι καθε μερα βλεπουν και αυτο δε μου αρεσει)

•θεωρω οτι ολο το προγραμμα της χρονιας επικεντρωνεται στη οργανωση της χριστουγεννιατικης και καλοκαιρινης γιορτης και η εκπαιδευση μενει πισω...

•κανει και φυλαξη παιδιων του δημοτικου και δε ξερω που χωρανε ολα αυτα τα παιδια...

δε ξερω εχω πολυ προβληματιστει και δε ξερω τι να αποφασισω...θελω τις γνωμες σας...παρακαλω...

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Τελικά αυτόν το σταθμό τον απέρριψα για το λόγο αυτό και μόνο, της τηλεόρασης εννοώ. Δεν μπορώ να βασιστώ και να πιστέψω ότι την έχουν εκεί για μόνο μία φορά την εβδομάδα.

Είμαι σχεδόν έτοιμη να καταλήξω αε απόφαση (μετά από 7 σταθμούς που επικοινώνησα και είδα).

PEPI1979 έχω ένα τελευταίο ραντεβού την Πέμπτη και σε ενημερώνω αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι.

 

Καλό ΣΚ σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια.

 

τελικα αποφασισες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπε μία μαμα για την τηλεόραση... και ρωτησα την κοπελα που διδάσκει χορο στους μικρους εξερευνητές.

ναι τους βαζουν κινουμενα σχεδια και βλεπουν, αλλα... εχουν συνδεσει την τηλεοραση με laptop και internet και τους διδάσκουν αριθμητική κλπ

κανουν τις ωραιοτερες γιορτες, συμμετεχουν στις παρελάσεις (28η και 25η) με μεγαλη επιτυχια και φαντασμαγορική συμμετοχη. η κυρια που τον εχει, εχει ριξει πολύ χρημα και συνεχιζει. ασχολειται πολυ με το σταθμό της και τις δραστηριότητες των παιδιών.

αξιζει...

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ Κ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.Κ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.

ΠΑΡΙΣΗΣ:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Μπορούν οι μαμάδες που πήγαν τα παιδακια τους εκεί να μας πουν εντυπώσεις? Είμαι ανάμεσα στον κουκλοτοπο και μικρούς εξερευνητες. Απλά ο πρώτος είναι πολύ ακριβός και θα θελα πληροφορίες για τον δευτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Μπορούν οι μαμάδες που πήγαν τα παιδακια τους εκεί να μας πουν εντυπώσεις? Είμαι ανάμεσα στον κουκλοτοπο και μικρούς εξερευνητες. Απλά ο πρώτος είναι πολύ ακριβός και θα θελα πληροφορίες για τον δευτερο

 

Καλησπέρα σας, είναι η δεύτερη χρονιά που στέλνω την κόρη μου στους Μικρούς Εξερευνητές. Ότι και να πώ θα είναι λίγο. Άψογοι εκπαιδευτικοί, ωραίο περιβάλλον, χωρίς φαμφάρες και φούμαρα, ουσιαστική διαπαιδαγώγηση. Διαρκής επικοινωνία με τον σταθμό, feedback απο τις δασκάλες - παιδαγωγούς, συναντήσεις γονέων και με ιατρό, παρακολούθηση από παιδίατρο. Γενικά φαίνεται η δουλειά στο παιδί. Είναι ότι χρειάζεται ένας γονιός αλλά και ότι χρειάζεται ένα παιδί. Η δικιά μου πάει κάθε μέρα χοροπηδώντας στον σταθμό. Πρίν την στείλω είχα κάνει έρευνα σε Ηράκλειο και Νέα Ιωνία. Κάποιοι ήταν πολύ χάλια, κάποιοι δεν πληρούσαν τα κριτήρια που είχαμε θέσει εμείς π.χ σχολικό. Επειδή έχω σχετικές σπουδές μπορούσα να αξιολογήσω εάν κάποιος είναι σοβαρός ή απλά ψάχνει να πάρει μηνιαία δίδακτρα από τους γονείς παρουσιάζοντας τα όλα τέλεια.. Τελικά μας σύστησαν τους Μικρούς Εξερευνητές και ευχαριστώ την φίλη που το έκανε! Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...