Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επεσε στην καμπύλη ανάπτυξης (ύψος) στο 10%


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...και της Αγλαΐας αν είναι δυνατό.

Η μικρή μου 11 μηνών τώρα πίνει μόνο μητρικό γάλα μέχρι στιγμής. Ανησυχώ για το ύψος της. Στην καμπύλη ανάπτυξης ( η οποία ξέρω οτι δεν αφορά παιδιά που θηλάζουν-αλλά διάβασα οτι για το ύψος δεν έχει μεγάλη απόκλιση από αυτή των παιδιών που θηλάζουν) από 50% πέσαμε στο 10%.

Γεννήθηκε 49 εκ και 2760γρ και 33,8 περ.κρανιου. Τώρα είναι 11 μηνών, 8700γρ και 69εκ. και 43,7 περ κρανίου. Μετά τον 7ο μήνα άρχισε να πέφτει στην καμπύλη. Να ανησυχώ?

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες ότι πίνει μόνο μητρικό γάλα, εννοείς ότι δεν τρώει τίποτα άλλο μέσα στην ημέρα εκτός από γάλα, ή ότι τρώει στερεές τροφές αλλά το γάλα που της δίνεις είναι μόνο μητρικό; Μπερδεύτηκα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

tarshou Λάθος δικό μου. Τρώει κανονικά φαγητό απλά δεν της εχω δώσει ξένο γάλα ως τώρα. Τρώει φρουτοκρεμες, σουπούλες με μοσχαρακι κοτοπουλάκι, έχω ξεκινήσει και ψάρι.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως επεσε οταν μπηκαν οι στερεες τροφες η ηταν αρρωστο....Παντως δεν ειναι τιποτα το ανησυχιτικο!!Ξερεις πολλες φορες γινονται και λαθος μετρησεις.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...και της Αγλαΐας αν είναι δυνατό.

Η μικρή μου 11 μηνών τώρα πίνει μόνο μητρικό γάλα μέχρι στιγμής. Ανησυχώ για το ύψος της. Στην καμπύλη ανάπτυξης ( η οποία ξέρω οτι δεν αφορά παιδιά που θηλάζουν-αλλά διάβασα οτι για το ύψος δεν έχει μεγάλη απόκλιση από αυτή των παιδιών που θηλάζουν) από 50% πέσαμε στο 10%.

Γεννήθηκε 49 εκ και 2760γρ και 33,8 περ.κρανιου. Τώρα είναι 11 μηνών, 8700γρ και 69εκ. και 43,7 περ κρανίου. Μετά τον 7ο μήνα άρχισε να πέφτει στην καμπύλη. Να ανησυχώ?

 

Εγω τωρα η χαζη αναλογικα υψος/κεφαλι δεν βλεπω κατι κουλο.....παει αναλογικα και στο κεφαλι και στο υψος το μωρακι. Η γιατρος τι λεει? Ανησυχει? ΑΝ αναπτυσετε το παιδι συνηθως οι γιατροι δεν ανησυχουν. Για να σου δωσω να καταλαβεις η μικρη 4 μηνων ηταν 7 1/2 κιλα, τωρα ειναι 10 και δεν παει ουτε πανω ουτε κατω. Μετα τον 7ο που αρχισε να κινηται η καπμυλη βαρους εχει πεσει αρκετα και ΔΕΝ ανεβαινει. Μου ειπε η γιατρος οτι αν ψηλωνει και μεγαλωνει και η κουτρα της να μην ανησυχω. Εσας τι λεει η γιατρος?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου. Ο παιδίατρος μου λέει οτι είναι καλά, απλά με ρώτησε το ύψος το δικό μου (1,62) και του άντρα μου(1,77) και αν υπάρχει κανεις κοντός στην οικογένεια. (η κουνιάδα μου ειναι..τάπα, ελπίζω να μην της μοιάσει η μικρή). Επίσης μου είπε οτι εκτίμηση για το υψος των παιδιών κάνουν περίπου στα 2 έτη. Μου είπε να την μετήσουμε σε κανένα τρίμηνο πάλι. Αναλογικά βάρος και περ κεφαλιου είναι ο.κ.

Όντως έπεσε όταν μπήκε στις στερεές τροφές κατα τον 7ο μήνα. Δεν έχει το ρυθμό ανάπτυξης που είχε

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος μου ειπε οτι το υψος που θα εχει στο 2ο ετος περιπου το διπλασιο θα εχει κ σαν ενηλικας.τωρα 2 ποντοι` πανω 2 κατω` η ακριβως το διπλασιο.εκει αναμεσα παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ο παιδιατρος μου ειπε οτι το υψος που θα εχει στο 2ο ετος περιπου το διπλασιο θα εχει κ σαν ενηλικας.τωρα 2 ποντοι` πανω 2 κατω` η ακριβως το διπλασιο.εκει αναμεσα παντως.

 

αν ισχύει αυτό τότε η δικιά μου θα είναι νάνος μέσα στους πανύψηλους. Ξέρω πάρα πολλά κοριτσάκια που 2 ετών είναι 90-95 πόντους ... (τα περισσότερα δλδ) και ο μέσος όρος στις καμπύλες για 2 χρονών είναι 87. Αυτό σημαίνει δλδ ότι με βάση αυτά που βλέπω τα περισσότερα κορίτσια θα γίνουν 1,80-1,90 και με βάση τις καμπύλες ο μέσος όρος ύψους στα κορίτσια θα είναι 1,74. Νομίζω ότι αυτό δε στέκει λογικά. Δεν έχει ψηλώσει ΤΟΣΟ η γενιά αυτή.

 

Κατά τη δικιά μου παιδίατρο δε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από τόσο μικρά. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, όπως η άθληση, η διατροφή αλλά και για τα κορίτσια το πότε θα δουν περίοδο ... είναι πολύ σημαντικό.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.vita.gr/svc/kidsHeight/

 

μολις βρηκα αυτο.

η κορη μου 2 ετων ηταν 86 εκ/

αρα βγαινει 172

κ το τεστ που εκανα στο λινκ τοσο την βγαζει.καντε το να δουμε αν κολλαει τελικα

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ σ' αυτό το site έβαλα διάφορα για να δω και μου βγάζει στάνταρ την κόρη μου 1,65 ... υπολογίζει μόνο το μέσο όρο ύψους των γονιών!

Έβαλα πχ την κόρη μου κανονικά που είναι 86πόντους και μετά έβαλα διάφορα άλλα και πάντα 1,65 μου έβγαινε. Ακόμα έβαλα ότι είναι 1,50(!!!) και 45 κιλά και ηλικία <4 και πάλι 1,65 μου έβγαλε ότι βγαίνει. Άρα είναι σα να μην υπολογίζει καθόλου το πόσο είναι το παιδί 2 χρονών!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βρηκα κατι πιο εγκυρο

θα υπολογισω κ εγω.την εξισωση στο τελος κοιτα

http://health.eportal.gr/health/ygeiaoz_paidi/1252oz_200507131252.php3

 

Εντάξει ... όλα αυτά τα site αναφέρουν έναν τρόπο υπολογισμού του αναμενόμενου ύψους που βασίζεται στο ύψος των γονιών και βάζουν και μια απόκλιση της τάξεων των 5cm για άλλους παράγοντες. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το 2*ύψος παιδιού στα 2.

 

Εγώ ξέρω πολλά κοριτσάκια (κυρίως) που με βάση αυτός τον τύπο είναι να γίνουν 1,65 περίπου και ΄στα 2 τους ήταν 90-95πόντους. Ειδικά το 92παίζει πολύ! Δλδ τι θα γίνουν όλα αυτά? 1,85 όταν ο μέσος όρος του ύψους των γονιών τους βγάζει ότι θα γίνουν 1,65. Πολύ μεγάλη απόκλιση είναι αυτή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες μηπως εννοουσε για τ αγορια?:shock: ειχα παει τονν γιο μου κ τον ρωτησα γιαυτο το λεω.τα γερμανικα μου δεν ειναι κ τελεια:rolleyes:

παντως οταν ξαναπαω θα τον ξαναρωτησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα που το λες μηπως εννοουσε για τ αγορια?:shock: ειχα παει τονν γιο μου κ τον ρωτησα γιαυτο το λεω.τα γερμανικα μου δεν ειναι κ τελεια:rolleyes:

παντως οταν ξαναπαω θα τον ξαναρωτησω

 

Δε νομίζω ότι διαφοροποιείται στα αγόρια από τα κορίτσια. Στη γερμανία μένεις?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι.απο οσο ξερω η αναπτυξη των κοριτσιων σταματαει πιο νωρις λογο περιοδου.αναλογα ποτε θα ερθει η περιοδος.εμενα πχ μου ηρθε μικρη.11.5 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

ναι.απο οσο ξερω η αναπτυξη των κοριτσιων σταματαει πιο νωρις λογο περιοδου.αναλογα ποτε θα ερθει η περιοδος.εμενα πχ μου ηρθε μικρη.11.5 χρονων.

 

και στ' αγόρια όμως δε μπορείς να πεις με σιγουριά γιατί βλέπεις αγόρια πολύ κοντά που ψηλώνουν απότομα στα 18 πχ. Εμένα ο άντρας μου ήταν πολύ κοντός μικρός και πολύ μεσαίος στο γυμνάσιο και τελικά έγινε 1,85 και πέρασε πολλούς συμμαθητές του που ήταν πιο ψηλοί του.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ε ναι αυτο λεω κ εγω οτι στ αγορια συνεχιζεται η αναπτυξη ενω στα κοριτσια σταματαει στην περιοδο.αντε να βαλει 2-3 ποντουσ μετα:evil:

Link to comment
Share on other sites

ε ναι αυτο λεω κ εγω οτι στ αγορια συνεχιζεται η αναπτυξη ενω στα κοριτσια σταματαει στην περιοδο.αντε να βαλει 2-3 ποντουσ μετα:evil:

 

ναι ... ισχύει αλλά αυτό που λέω εγώ είναι ότι όλα αυτά και στ' αγόρια και στα κορίτσια δεν έχουν τόσο σχέση με το πόσο είναι στα 2 τους. Γιατί άλλα παιδιά παίρνουν νωρίς και άλλα αργούν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμεις κάναμε εξετάσεις αίματος και βρήκαμε λίγο χαμηλή τη φερριτίνη (7,0) και μας είπε να πάρουμε σίδηρο για 2 μήνες. Τώρα στις 24 του φεβρουαρίου θα γίνει 1 έτους και θα την μετρήσουμε και θα τη ζυγίσουμε πάλι.

Ξέρω πολλά αγοράκια που ήταν πολύ κοντα σε πολυ μικρή ηλικία και μετά ψήλωσαν απότομα. Πάντως για τα κοριτσάκια καθοριστική είναι η ηλικία που θα έρθει η περίοδος δυστυχώς.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμεις κάναμε εξετάσεις αίματος και βρήκαμε λίγο χαμηλή τη φερριτίνη (7,0) και μας είπε να πάρουμε σίδηρο για 2 μήνες. Τώρα στις 24 του φεβρουαρίου θα γίνει 1 έτους και θα την μετρήσουμε και θα τη ζυγίσουμε πάλι.

Ξέρω πολλά αγοράκια που ήταν πολύ κοντα σε πολυ μικρή ηλικία και μετά ψήλωσαν απότομα. Πάντως για τα κοριτσάκια καθοριστική είναι η ηλικία που θα έρθει η περίοδος δυστυχώς.

 

Γεια σου dimmar. Σας είπε ο γιατρός ότι η έλλειψη σιδήρου σχετίζεται με το ύψος; Με ενδιαφέρει, γιατί και ο δικός μου έχει μείνει στάσιμος εδώ και 2 μήνες, έχει στίγμα αναιμίας και είναι πιθανό ο σίδηρος που απορροφά να μην είναι αρκετός. Για την ώρα δεν του δίνω κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου και του δίνω κρόκο καθημερινά και δαμάσκηνα. Την επόμενη βδομάδα έχουμε πάλι ραντεβού με την παιδίατρο και έχω πάθει αγωνία....:-(

Link to comment
Share on other sites

madq συγνωμη που αργησα να απαντήσω αλλά σήμερα μπηκα στο forum. O παιδίατρος δε μου είπε κάτι. Ο μικροβολόγος όμως μου είπε ότι ο σίδηρος έχει σχέση με την ανάπτυξη του παιδιού. Θα το ψάξω και θα σου πω.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την παρατήρηση για το ύψος ΔΕΝ φταίει το γάλα σου.

Τα παιδιά αναπτύσσονται με το δικό τους ρυθμό.

 

Εμένα έχει τύχει να βρεθεί στο 10% με το μητρικό κι όταν είχα πια αποθηλάσει, βρεθήκαμε για κάποιες στιγμές και στο 3% και εκτός κλίμακας μπορώ να σου πω.

 

Η μία από τις κόρες μου αναπτύσσεται κάνοντας "σκαλοπάτια". Δηλαδή... μένει σταθερή για κάποιο διάστημα και μετά την πιάνει φάση ανάπτυξης και τουπ... τρώει του σκοτωμού, παίρνει πόντους και βάρος και μετά πάλι σταθερά. Αν το καταγράψεις αυτό σε τακτικά χρονικά διαστήματα μοιάζει πραγματικά με σκαλοπάτια.

Η παιδίατρος δεν ακουγόταν ανησυχη, αλλά με είχε σε εγρήγορση.

 

Αυτή τη φορά όμως την καθησύχαζα εγώ, γιατί και η δική μου ανάπτυξη κάπως έτσι ήταν.

 

Από τότε λοιπόν που ανησυχούσαμε, μέχρι τώρα που είναι κοντά στα 4 χρόνια της... Μπορώ να πω πως δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ το ανησυχητικό.

Δηλαδή είναι ένα υγιές παιδί, που συνολικά στη χρονιά παίρνει το ύψος και το βάρος που αντιστοιχεί στα φυσιολογικά όρια (χαμηλά μεν, φυσιολογικά όμως!!)

 

Έχε το νου σου, αλλά δε χρειάζεται άγχος... και κυρίως ΔΕΝ οφείλεται στο γάλα σου αυτό!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...