Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΡΣΟΙ ΣΤΑ ΓΕΝΝΗΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ!!!SOS


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!

μια ερωτηση για οσες ξερουν ή εχουν παροομοια εμπειρια...

εχω βγαλει κυρσους στα γεννητικα οργανα και ο γιατρος μου ειπε πως μπορει να παμε για καισαρικη κατα 50% γιατι υπαρχει φοβος αιμοραγιας..... :(:(

 

ειναι οντως ετσι???

και επισης υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να υπαρξει καποια βελτιωση στην κατασταση??

 

σας ευχαριστω για τη βοηθεια!! :)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πιεζει με το κεφαλακι της η μικρη και η κυκλοφορια του αιματος στο σημειο δεν ειναι και η καλυτερη.... :(

φευγουν μετα τον τοκετο...αλλα τωρα τι γινεται???? :cry:

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ήξερα κοπέλα που είχε κιρσούς στην μήτρα. Δημιουργήθηκαν στην πρώτη της εγκυμοσύνη και στην δεύτερη γέννησε όντως με καισαρική και αρκετά πρόωρα γιατί έσπασαν και αιμοραγούσε.

Τώρα δεν θέλω να σε αγχώσω ίσως στην περίπτωσή σου να είναι διαφορετικά.

 

Με το καλό το μπεμπάκι σου, και εύχομαι να σου πάνε όλα καλα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

αντε καλε!!

 

εγω ειμουν τιγκα στους κιρσους στα γεννητικα οργανα και οχι μονο γεννησα φυσιολογικα αλλα και χωρις καν επισκληριδιο..τωρα απο εκει και επειτα ειναι θεμα γιατρου..εμενα απλα οι δυο μαιες με τα δακτυλα τους εκαναν χωρο να παραμεριστουν οι διογκωμενοι κιρσοι για να περασει το κεφαλακι..

εγω μια φορα αν δεν μου το ειχαν πει δεν θα χα καταλαβει τιποτε!

Link to comment
Share on other sites

αντε καλε!!

 

εγω ειμουν τιγκα στους κιρσους στα γεννητικα οργανα και οχι μονο γεννησα φυσιολογικα αλλα και χωρις καν επισκληριδιο..τωρα απο εκει και επειτα ειναι θεμα γιατρου..εμενα απλα οι δυο μαιες με τα δακτυλα τους εκαναν χωρο να παραμεριστουν οι διογκωμενοι κιρσοι για να περασει το κεφαλακι..

εγω μια φορα αν δεν μου το ειχαν πει δεν θα χα καταλαβει τιποτε!

 

εμαθες μετα απο κανεναν , απο το γιατρο ή απο τις μαιες, οτι ηταν μια επικινδυνη κατασταση ή σου το ειπαν σαν να ηταν κατι normal??

επισης ειχες του κυρσους στον κολπο ή εξωτερικα??

και κατι ακομα...υποχωρισαν μετα τον τοκετο??

 

σε ευχαριστω για την απαντηση!! :)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

αντε καλε!!

 

εγω ειμουν τιγκα στους κιρσους στα γεννητικα οργανα και οχι μονο γεννησα φυσιολογικα αλλα και χωρις καν επισκληριδιο..τωρα απο εκει και επειτα ειναι θεμα γιατρου..εμενα απλα οι δυο μαιες με τα δακτυλα τους εκαναν χωρο να παραμεριστουν οι διογκωμενοι κιρσοι για να περασει το κεφαλακι..

εγω μια φορα αν δεν μου το ειχαν πει δεν θα χα καταλαβει τιποτε!

 

εμαθες μετα απο κανεναν , απο το γιατρο ή απο τις μαιες, οτι ηταν μια επικινδυνη κατασταση ή σου το ειπαν σαν να ηταν κατι normal??

επισης ειχες του κυρσους στον κολπο ή εξωτερικα??

και κατι ακομα...υποχωρισαν μετα τον τοκετο??

 

σε ευχαριστω για την απαντηση!! :)

 

απο τα λεγομενα της μαιας ηταν και εσωτερικοι και εξωτερικοι και μαλλον οι εσωτερικοι ηταν περισσοτεροι..δεν σκεφτηκα ΚΑΝ να ρωτησω αφου το εμαθα εκ των υστερων για την επικινδυνοτητα αλλα γενικα μου ακουστηκε σαν κατι νορμαλ αλλα οχι τακτικο φαινομενο γιατι συνηθως οι κιρσοι απο οσο μου ειπαν εκδηλωνονται στα ποδια και σπανια στα γεννητικα οργανα..σχετικα με το αν υποχωρησαν? δεν ξερω γιατι γεννησα πριν 12 μερες και ετσι ακομη δεν εχω εικονα..θα σου απαντησω οταν σαραντισω που θα παω να με δει ο γυναικολογος..βεβαια μου ανεφεραν οι υποχωρουν μετα τον τοκετο (δημιουργουνται απο την πιεση που ασκει το μωρο στη λεκανη)

οπως και να χει αυτο αφορα την δικη περιπτωση, στη δικη σου καλο ειναι να μιλησεις με τον γιατρο σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είχα και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης είχανε φύγει. Και ο δικός μου γιατρός είχε πει ότι σε πιθανότητα μεγάλης διογκωσης μπορεί να γίνει καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει στο πόδι στο εσωτερικό λίγο πιο πάνω απο το γόνατο. Είναι μώβ και χτές το βράδυ που σηκώθηκα την νύχτα με έκαιγε λίγο. Δεν ήξερα οτι είναι κάτι επικίνδυνο. Μπορεί να επηρρεάσει τον τοκετό και σε αυτό το σημείο?

Να ρωτήσω κάτι στα γεννητικά σας όργανα πώς το είδατε? Εγώ πήγα χτές και πήρα καθρεφτάκι γιατί έχει γίνει άλσος η περιοχή. Θα πάω να γεννήσω και θα τρομάξει η νοσοκόμα....

Link to comment
Share on other sites

εγω το καταλαβα κανοντας μπανιο και ψιλαφιζοντας την περιοχη, επιασα 2 μικρα πρηξιματακια, το ειδε και ο συντροφος μου και στην αρχη νομιζαμε πως θα ηταν καμια μολυνση.

και οταν πηγα στο γιατρο του το ειπα και με ειδε και μου ειπε τι ηταν.

θα με εξετασει και εσωτερικα την αλλη εβδομαδα και αν εχω μεσα κολπικα μου ειπε για καισαρικη

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ανακάλυψα μεγάλο πρήξιμο κι ειδικά το βράδυ είναι πολύ πιο έντονο. Έχω και στα πόδια κιρσούς. Ο ιατρός μου είπε ξεκούραση, να αποφεύγω την ορθοστασία και κομπρέσσες με χαμομήλι. Με βλέπω να την βγάζω στο κρεββάτι τις υπόλοιπες 6 εβδομάδες. Κι έχω κι έναν μικρό 16 μηνών που είναι ακούραστος...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ανακάλυψα μεγάλο πρήξιμο κι ειδικά το βράδυ είναι πολύ πιο έντονο. Έχω και στα πόδια κιρσούς. Ο ιατρός μου είπε ξεκούραση, να αποφεύγω την ορθοστασία και κομπρέσσες με χαμομήλι. Με βλέπω να την βγάζω στο κρεββάτι τις υπόλοιπες 6 εβδομάδες. Κι έχω κι έναν μικρό 16 μηνών που είναι ακούραστος...

 

σου ανεφερε ομως τιποτα ο γιατρος για το αν ειναι οκ ο φυσικος τοκετος με τους κυρσους??

εγω ρωτησα και εναν αλλο γιατρο μονο θεωριτικα να μου πει (δε με εξετασε δηλαδη) , και μου ειπε πως και εσωτερικα να εχεις κυρσους δεν γινεται απαραιτητα καισαρικη παιζει ρολο το μεγεθος του μωρου αλλα και κατα ποσο θα διογκωθουν οι κυρσοι κατα τον τοκετο.... :(

 

τωρα δεν ξερω τι να πω.... εχω στενοχωρηθει γιατι θελω πολυ Φ.Σ. και φοβαμαι μηπως ο γιατρος το παει για καισαρικη χωρις ιδιαιτερο λογο....

απο την αλλη η δικαιολογια που μας εδωσε ηταν απο αυτες που δεν μπορεις να απαντησεις τιποτα, αφου μας ειπε πως προτιμαει καισαρικη στην περιπτωση των κυρσων γιατι φοβαται μηπως καποιος ανοιξει λογω της πιεσης και εχω αιμοραγια.... :(

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με καισαρική θα πάω ούτως η άλλως.. άρα δεν ξέρω αν επηρεάζει τον φυσιολ. τοκετό. Γενικά ο ιατρός δεν το αντιμετώπισε τραγικά. Είπε ξεκούραση και κομπρέσσες χαμομηλιο (που βοηθούν). Όσο είμαι με τα πόδια ψηλά είναι καλά..

Πάντως και με φίλο γυναικολόγο που το συζητήσαμε δεν μας ανησύχησε, ξεκούραση πρότεινε και δεν ανέφερε τίποτα για αιμορραγία.

Link to comment
Share on other sites

Η μαια στην οποια παρακολουθω μαθηματα και η οποια ειναι καργα υπερ του Φ.Τ. μας ειπε οτι σε περιπτωση κυρσων στα γεννητικα οργανα παμε για καισαρικη τομη διοτι ειναι πολυ επικυνδινο. Τωρα τι να σου πω καλυτερα να ακουσεις τον γιατρο σου αν οντως του εχεις εμπειστοσυνη.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Η μαια στην οποια παρακολουθω μαθηματα και η οποια ειναι καργα υπερ του Φ.Τ. μας ειπε οτι σε περιπτωση κυρσων στα γεννητικα οργανα παμε για καισαρικη τομη διοτι ειναι πολυ επικυνδινο. Τωρα τι να σου πω καλυτερα να ακουσεις τον γιατρο σου αν οντως του εχεις εμπειστοσυνη.

 

καταλαβα.... :(

σε ευχαριστω πολυ, τουλαχιστον να ακουσω και απο καποιον αλλο πως πανε για καισαρικη αν υπαρχουν κυρσοι γιατι ειχα αρχισει να αμφισβητω το γιατρο μου.... :cry: και να πιστευω πως με παει για καισαρικη χωρις λογο.

thx

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι άλλωστε το θέμα είναι να έρθει το μωρακι σου και να ειστε αι οι 2 υγειης. δεν λες που εχει ανακαλυφθει κι αυτη η μεθοδος και αποφευγονται δυσαρεστες καταστασεις...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ds να ακουσεις τον γιατρο σου σε παρακαλω πολυ!

Ο γιατρος μου ειχε πριν 2-3 χρονια ενα τετοιο περιστατικο και δεν το ηξερε.....τον ανακαλυψαν την ωρα που αιμοραγουσε

4

Link to comment
Share on other sites

ds να ακουσεις τον γιατρο σου σε παρακαλω πολυ!

Ο γιατρος μου ειχε πριν 2-3 χρονια ενα τετοιο περιστατικο και δεν το ηξερε.....τον ανακαλυψαν την ωρα που αιμοραγουσε

 

σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!!!

δεν νομιζω πως θα εχω αλλη επιλογη περαν του να τον ακολουθησω ετσι και αλλιως....

το μονο που μπορει να κανω ειναι να παω και για μια δευτερη γνωμη σε εναν αλλο γιατρο για να μου πει αν οντως εχω κυρσους εσωτερικα, ωστε να ειμαι σιγουρη πως ο γιατρος μου θελει καισαρικη για αυτον το λογο και οχι απλα γιατι προσπαθει να αποφυγει Φ.Τ. :(

 

σε ευχαριστω πολυ!!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...