Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταφορά φρουτόκρεμας-χορτόσουπας


NickyL

Recommended Posts

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν υπάρχει ήδη το θέμα, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι.

Πως μεταφέρουμε την σπιτική φρουτόκρεμα ή χορτόσουπα; Από τότε που ξεκινήσαμε να τρώμε έχουμε ψιλοκλειστεί μέσα(με εξαίρεση μια μέρα που έδωσα φρουτόκρεμα και μετά φύγαμε για βόλτα). Δεν μιλάω για βόλτα μέχρι το πάρκο, αλλά θέλω να πάω στο κέντρο για ψώνια και δεν μπορώ... (τραβάτε με κι ας κλαίω ένα πράγμα :D )

Πως πρέπει λοιπόν να το κάνω για να πάρω μαζί μου τα φαγητά μας; Ετοιμάζω φρουτόκρεμα και τη μεταφέρω κρύα στο ισοθερμικό τσαντάκι/ετοιμάζω χορτόσουπα και τη μεταφέρω ζεστή στο ισοθερμικό τσαντάκι ή τη μεταφέρω κρύα και τη ζεσταινω εκεί; Εσείς πως το κάνετε;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μιας και ειδα πρωτη το θεμα ας απαντησω...Κανω αυτα που περιγραφεις.

Βεβαια χειμωνα δεν την μετεφερα ακομα αλλα το καλοκαιρακι στο ισοθερμικο

και μαλιστα εβαζα ή μια παγοκυστη που εχω ή σας εχουν δωσει με το εμβόλιο μια σακουλιτσα παλι σα παγοκυστη αλλα πολυ μικρο ισα ισα να το κραταει

δροσερο?Αυτην παιρνω και κουβαλαω ειτε φαγητο ειτε φρουτο.Μετα με μπεν μαρι το ζεσταινω οπου και αν ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το μεταφέρω κρύο και αλεσμένο και το ζεσταίνω εκεί! ΟΚ θα το δοκιμάσω, ίσως και σήμερα και θα σας πω εντυπώσεις και εγώ. Ελπίζω να μας πάει καλά.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα παει μην αγχωνεσαι..Και να μην αποτελει αυτο ενας λογος που δεν θα βγαινεις εξω...Ασε που σιγα σιγα θα μπορεις να ταιζεις και διαφορα αλλα φαγητα(οπως γιαουρτακι) οποτε δεν θα χρειαζεται η διαδικασια... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγόρασα από το Τζάμπο..ένα δοχείο-θερμός...το οποίο με έχει σώσει. Το πλεονεκέκτημα είναι οτι κρατάει το φαγητό για αρκετή ώρα στην θερμοκρασία που θέλεις...και έτσι δεν περιοριζόμαστε στις εξόδους μας. Το μειονέκτημα του είναι οτι είναι αρκετά μεγάλο...θυμίζει λίγο τα σκεύη που εχουν οι στρατιώτες..αλλά την δουλειά του την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

NickyL γεια σου!

Τη φρουτόκρεκα καλύτερα να μην τη μεταφέρεις...τα φρούτα χάνουν τις βιταμίνες τους αμα κοπούν :? -όχι ότι θα παθπυν τίποτα οι μικρές βέβαια.

Τη χορτόσουπα, αλεσμένη, καλύτερα κρύα και τη ζεσταίνεις εκεί. Μπορείς να την έχεις σε βαζάκι και να τη ζεστάνεις μεσα σε ζεστό νερό που κουβάλας επίσης μαζί σου :wink:

Επειδή όμως θηλάζεις, σου θυμίζω ότι για μια στο τόσο -δεν φαντάζομαι να κατεβαίνεις για ψώνια κάθε μέρα :lol: - καθόλου δεν πειράζει να μην φάνε φρούτα ή χορτόσουπα. Με το γαλατάκι της μανούλας θα είναι μια χαρά :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

NickyL

γειά σου εγώ καθημερινά την παίρνω μαζί μου στο γραφείο οπότε έχω αντιμετωπίσει αυτό το θέμα ... μου έχουν κάνει δώρο ένα θερμός φαγητού της chicco και έχω σωθεί!!!

μαγειρεύω το πρωί το αλέθω και το βάζω ζεστό ακόμα στο θερμός (το οποίο έχω στο καλαθάκι του καροτσιού) και κρατάει το φαγητό ζεστό για ~5 ώρες

φρούτα δεν της έχω δώσει ποτέ εκτός σπιτιού

αν δεν είναι η ώρα για το φαγητό της τότε της δίνω γιαουρτάκι που συντηρώ με τρόπο παρόμοιο με αυτόν που περιέγραψε και η th@lia :wink: δηλαδή ισοθερμικό τσαντάκι και παγοκύστη

age.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που οι ζουζούνες είναι ήρεμες ας σας γράψω και τα περί μεταφοράς μας...

Το Σάββατο το πρωί ήπιαμε το γαλατάκι μας, ετοιμάσαμε τη φρουτόκρεμα και τη χορτόσουπά μας, η πρώτη δροσερή, η δεύτερη ζεστή(ετοιμάστηκε εκείνη την ώρα) και τις βάλαμε στο ισοθερμικό τσαντάκι μας και πήραμε τους δρόμους... Πρώτη στάση στο Σύνταγμα για φρουτόκρεμα! Η απόλυτη επιτυχία!!! Την έφαγαν όλη!!! Θηλάσαμε και λιγάκι και πήραμε και έναν υπνάκο. Πήγαμε τη βόλτα μας, κάναμε τα ψώνια μας και κατά τις 2μμ ξανασταματήσαμε για χορτόσουπα. Εντάξει δεν την έφαγαν όλη, αλλά φάγανε αρκετά!

Περιττό να σας πω ότι ενθουσιάστηκα τόσο που θα το επαναλάβω σύντομα!!!

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές σας!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το φαγητό το έχω μεταφέρει κι εγώ με το ειδικό θερμός της Chicco, όντως πολύ καλό! Αλλά με τη φρουτόκρεμα ψιλοκολλάω. Βάζω βλέπετε και χυμό πορτοκαλιού και φοβάμαι μην ξυνίσει.

Εσείς στο ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστη βάζατε και φρουτόκρεμα με πορτοκάλι; Για πόση ώρα διατηρείται;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεσποινα79, ποσο ειναι το μωρακι σου?

εγω απο 7 μηνων, και στις 2 εδινα μπανανα σε κομματακια, οποτε ειχα λυσει το προβλημα. επισης, δινω και γιαουρτακι. Το παιρνω μαζι σε ενα ισοθερμικό τσαντάκι, και δινω τη φρουτοκρεμα το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας μου είναι σχεδόν 8 μηνών. Για το γιαουρτάκι το σκέφτηκα κι εγώ. Έχω πάρει 3 είδη παιδικών γιαουρτιών κι ενώ φαίνεται να τα τρώει με ευχαρίστηση, όλα μου τα κάνει εμετό. Μάλλον το στομαχάκι του είναι ακόμα ευαίσθητο..., τι άλλο να υποθέσω;!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου προτεινα μπανανα και κανενα μπισκοτακι οδοντοφυίας για να σβήσει την πεινα του και μετα θα γυρίσετε σπιτι.

Η αν ειναι να αργησετε τοοοσο πολυ παρε μια ετοιμη κρεμα σκονη, πχ βανιλια ή κατι αλλο για μια φορα που και που δεν θα παθει τιποτα.

Κομμενα φρουτα αλεσμενα δεν θα το εκανα καθως χανουν την αφια τους μετα απο ωρα συντηρημενα ή στο ψυγειο ή σε ταπεράκι.

Και τα γιαουρτακια αφου τα κανει εμετο...σημαινει οτι δεν τα αντεχει.

Εγω εδινα γιαουρτακι αν εβρισκα εκει κοντα σουπερ, μπανανα και μπισκοτάκια οδοντοφυίας ειναι ποιο μαλακα και λιωνουν δεν εχουν φοβο για πνιγμο , παντα ομως με την επιβλεψη σου.

 

Link to comment
Share on other sites

αααααα επισης στο καρφουρ εχει πολυ ωραια βιολογικα γιαουρτακια πουλιουνται σε δυαδα με γυαλινο βαζάκι, τα εχει στο ψυγειο με τα βιολογικα, στην ιδια τιμη με τα παιδικα....

Ειναι ομως γιαουρτια οχι επιδορπια γιαουρτιου οπως τα παιδικα

εχει σκέτο,με βανιλια, με φραουλα , με κεράσι, με μύρτιλο , με βερυκοκο αν στο επιτρεπει ο γιατρος για τα φρουτακια αυτα παρτα μια φορα και δοκιμασε τα. Ειναι ποιο ελαφρυα απο τα παιδικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ kalamaraki θα πάω στο Καρφούρ να τα δοκιμάσουμε κι αυτά. Ελπίζω να τα δεχτεί ο οργανισμός του, γιατί όντως είναι μεγάλη ευκολία όταν είσαι έξω.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης το χειμωνα μπορεις να το παρεις μαζι σου εξω και να το καταναλώσετε το πολυ σε μια ωρα...αλλα το καλοκαιρι δεν θα το εκανα εκτος αν ειχα ισοθερμικο μπουκαλακι ή τσαντακι και παλι ομως με φοβο θα το εκανα. Το χειμωνα που πηγαιναμε παρκο επαιρνα ενα μαζι μου σε μια ωρα αν δεν το ετρωγε....το ετρωγα εγω χαχαχαχαχ

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σε βρίσκω! Καλά κι εγώ ό,τι περισσεύει εκτός από τις γλυκές κρέμες το τρώω εγώ! Μην πάει και χαμένα, κρίση έχουμε άλλωστε...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αυτό το ειδικό θερμός της chicco καταλαβαίνω ότι διατηρεί ζεστό το φαγάκι (χορτόσουπα) για κάποιες ώρες. Όμως, μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν θα χαλάσει το φαγητό τώρα με τις ζέστες; Στις αρχές του καλοκαιριού, πριν πιάσουν οι καλές οι ζέστες, είχα πάρει μαζί μου σε ένα ταπεράκι το φαγητό του (κρέας + λαχανικά αλεσμένα) για μερικές ώρες και όταν το άνοιξα, είχε ξινίσει. Είχε βγάλει φουσκάλες και ευτυχώς μου "έκοψε" και το δοκίμασα και κατάλαβα ότι είχε χαλάσει. Θέλει πολλή προσοχή!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, οταν τα παιδιά έτρωγαν αλεσμένα, ειδικά το καλοκαίρι, απέφευγα το φαγητό έξω. Άφηνα για έξω την κρέμα, που την έφτιαχνα επί τόπου με νερό. Επειδή τα παιδιά μου ήταν 'φαγανά', μπορεί να αγόραζα γιαούρτι -από ένα περίπτερο- και να έσκαγα μέσα μία μπανάνα, ή ώριμο πεπονάκι. Φαγητό ποτέ δεν πήρα αλεσμένο, ειδικά φρούτα. Γενικά δεν είχα άγχος στις διακοπές για τις ώρες των γευμάτων. Αρκεί να έτρωγαν όλα τα γεύματά τους (γάλα, φρούτο, φαγητό, δημητριακά,γάλα) μέσα στη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φρυτοκρεμα δεν μετεφερα ποτε. αν ηθελα να βγω εξω, τη θηλαζα, και της εδινα φρουτοκρεμα το απογευμα. Αργοτερα που αποθηλασε τις εδινα ή γαλα ή μπανανα.

 

Το μεσημεριανο το αλεθα στο σπίτι πριν φυγω, και το εβαζα σε θερμος. Εκει που πηγαιναμε του εβζα μόνο λεμονακι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες γυρίσαμε από τις διακοπές μας. Τελικά όλα πήγαν μια χαρά με τα φαγητά του Νικόλα μου. Το πρωί τον ξύπναγα του έδινα το γάλα του, μετά από κανά 3ωρο τη φρουτόκρεμα και στη συνέχεια πηγαίναμε για μπάνιο. Αν καθόμασταν πολλές ώρες (σε σκιά και με αντιηλιακό πάντα) έπαιρνα μαζί μου το φαγητό του αλεσμένο και ζεστό στο ειδικό θερμός της Chicco. Το απόγευμα αν ήμουν σπίτι του έδινα κρεμούλα κι άμα ήμασταν έξω του έδινα παιδικό γιαούρτι. Το βράδυ που συνήθως ήμασταν σε ταβέρνα την ώρα που έπρεπε να πιει το γάλα του, του το έδινα έξω και συνήθως δεν είχα πρόβλημα. Πάντα βέβαια κουβαλούσαμε ένα σωρό πράγματα και ήμουν μες στο άγχος αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αυτό λέτε;

 

http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/chicco-thepmos-gia-fagito-inox-e20-60181-00

 

Και καλά το μεσημέρι είμαστε πάντα σπίτι....

 

Το απόγευμα που δεν τρώει γιαούρτι, δεν της αρέσει, ούτε έτοιμες κρέμες αλλά πάλι το μεσημεριανό χωρίς το κρέας πως να το μεταφέρω;

 

Είμαστε 11 μηνών...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...