Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑΣ


AFRODITI

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!

Κάνω ένα μίνι γκάλοπ γιατί υποψιάζομαι ότι έχω γίνει λίγο υπερβολική με τη ποσότητα φρουτόκρεμας της μικρής. Πόσα φρούτα βάζετε στη φρουτόκρεμα?

Ξέχασα να πω ότι η μικρή είναι 13 μηνών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ συνεχίζω την ίδια ποσότητα που της έδινα από την αρχή... Μισή μπανάνα, μισό μήλο, μισό αχλάδι. Αν τη βλέπω πολύ πεινασμένη, της βάζω όλη την μπανάνα ή της δίνω επιπλέον κανένα φρούτο. Και μετά πίνει και όσο γάλα θέλει.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω της βάζω μία μπανανα και ένα μήλο, ή ένα αχλάδι (ή κάποιο άλλο φρούτο ολόκληρο αλλά τέτοιου μεγέθους) και 3 κουταλιές γιαούρτι στραγγιστό.

 

Το τρώει όλο μετά μανίας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

240-260γρ. φρουτόκρεμα την ίδια ποσότητα χρησιμοποιώ παντού είτε είναι γάλα είτε είναι φαγητό και τρώει όσο θέλει :wink::wink:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρια με τεσσερα ολοκληρα φρούτα. Ανάλογα με το πόσο πεινασμένο ειναι ένα παιδί.

Μην φοβαστε να δώσετε παραπανω φρουτο. Δεν παχαινει. Δεν κανει κακο. Ισα ισα βοηθάει πολυ το παιδί. Δηλ καλυτερο να τρώει περισσότερα φρουτα παρά να δινουμε συμπληρωμα με μπισκότα, κρέμες κτλ. :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαστε 8 μηνών

1 μπανάνα, 1 μήλο, 1 αχλάδι και 1 πορτοκάλι

 

Και την τρώει όλη;;!! Εμείς που είμαστε 10 μηνών του βάζω από μισά μπανάνα, μήλο, αχλάδι, προσθέτω και λίγο αβοκάντο και πάλι αφήνει δυο κουταλιές.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς από την αρχή τρώμε 1 μήλο, 1 αχλάδι, 1 μπανάνα και τώρα προσθέσαμε και χυμό από πορτοκάλι. Την τρώει όλη και και του αρέσει πολύ :)

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω μια μπανανα,μισο μηλο,μισο αχλαδι και τωρα και λιγο ακτινιδιο συνηθως αλλα αναλογα ποσο μεγαλα ειναι μπορει να αλλαξω την αναλογια.Κοιταω να βγαινει τουλαχιστον 250 ml εως 300 και τρωει οσο θελει.Αλλες φορες το τρωει ολο αλλες οχι.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδή δεν τρώει τα φρούτα μου είπε ο παιδίατρος να της δίνω σκέτη φρουτόκρεμα εμπορίου.Ξέρετε,τη σκόνη.Της κάνω 150 γραμμάρια και συνήθως τρώει τα 130-140.

Link to comment
Share on other sites

Και γω κορίτσια τρια φρούτα ολόκληρα και λίγο εβαπορε ή γιαούρτι και χυμό πορτοκάλι, το καλοκαίρι έβαζα και άλλα φρούτα λίγο πεπόνι, λίγο βερύκοκο συν τα άλλα

και τη τρώει όλη σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μπουμπού μου είναι 6μισι μηνών και η γιατρός μου είπε ότι 200γρ είναι αρκετά και να μην της δίνω παραπάνω..τα 200 γρ. είδα ότι αντιστοιχούν περίπου σε μισά φρούτα (μήλο-αχλάδι-μπανάνα). το θέμα είναι ότι το παιδί πεινάει μετά. Εγώ πίστευα ότι δεν πειράζει όση ποσότητα φρούτων και να δώσεις...εσείς δίνετε και γάλα μετά τη φρουτόκρεμα και πριν το γεύμα το μεσημεριανό?εμάς πάντως με 200 γρ φρούτα καναπεινάει πριν το 3ωρο καλα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ξαναπεινάει η καημένη. Τι να της κάνει το μισό φρούτο. Εμάς μας είπε ότι το παιδί ξέρει από μόνο του που να σταματήσει και πόσο να φάει.

 

Ο δικός μας είναι τώρα 9 κιλά και 75 πόντους ......... που να τον κρατήσει η φρουτόκρεμα. Να φανταστείς τρώει από ένα φρούτο και στο τρίωρο τρώει το μεσημεριανό του.

 

Νομίζω ότι πρέπει να της δώσεις να φάει όσο θέλει - Το κλειδί είναι να μην την πιέζεις να φάει παραπάνω από όσο θέλει. Εξάλλου, φρούτο είναι, πόσο να την κρατήσει?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ...κι εγω πιστεύω ότι είναι λίγο υποερβολικό να της δίνω μόνο 200γρ. η δική μας είναι 7870 και 74 πόντους...δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα βάρους για να ανυσυχώ...δίνεις και γάλα μετά? ή κατευθείαν το μεσημεριανό? και με την ευκαιρία μετά από πόσο καιρό, αφού έβαλες την χορτόσουπα,έδωσες κρέας?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου πρότεινε ο παιδίατρος δεκαπέντε μέρες μετά από την χορτόσουπα ξεκινήσαμε το κρέας.

Το αν θα δώσεις γάλα μετά την φρουτόκρεμα εξαρτάται στο αν θα της χαλάσει το επόμενο γεύμα, δηλ. μην παραφάει και μετά πάει πολύ πίσω το μεσημεριανό. Δοκιμάζεις και βλέπεις με τι ποσότητα είναι και αυτή ευχαριστημένη αλλά και το προγραμματάκι σας οκ!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Δέσποινα, και νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου είναι τεράστιος!! :D:D

 

Του δίνω γάλα μόνο αν δεν φάει αρκετή φρουτόκρεμα και αρχίζει να γκρινάζει σε μια ώρα. Ακόμα και έτσι, τρώει το μεσημεριανό του μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

έρευνες έχουν δείξει ότι όσο αφήνετε τα μωρά να ελέγχουν το πόσο φαγητό θέλουν τόσο λιγότερο αργότερα έχουν πιθανότητες να γίνουν παχύσαρκα. ακούστε δηλαδή την ανάγκη τους για περισσότερο καλό φαγητό - και μην αγχώνεστε αν δεν τρώνε πολύ (απο την στιγμή που καλύπτεται το βάρος τους στην αντίστοιχη καμπύλη της ηλικίας τους).

δεν θυμάμαι που είναι η έρευνα τώρα, όταν την βρώ θα την βάλω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς που είναι 11 μηνών για φρουτόκρεμα τρώει μια μπανάνα, ένα ακτινίδιο (χωρίς τα σπόρια), μισό αχλάδι (από τα μεγάλα, καμπάνες λέγονται νομίζω) και μισό μήλο. Δεν ξέρω πόσο είναι αυτό σε ποσότητα αλλά φαίνεται να τον κρατάει για κανά τρίωρο. Και δεν μπορώ να πω, είναι μεγαλόσωμο παιδάκι (σχεδόν 12 κιλα, 80 πόντους). Το μόνο "αρνητικό" με τα φρούτα είναι ότι έχουν πολλά σάκχαρα... οπότε σε πολύ μεγάλες ποσότητες δεν ξέρω πόσο καλό είναι....:)

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα ,

θα σου έλεγα να δώσεις στο παιδί να φάει φρούτα όσα θέλει! Η παιδίατρος μας είπε ότι σε αυτή την ηλικία δεν περιορίζουμε καθόλου το μωρό, και όσο πεινάει τρώει! Βέβαια αυτά τα είπε έχοντας στο νου το δικό μας μωρό, δεν ξέρω πως είναι η δική σου κορούλα, αλλά απο ότι λες δεν εχει πρόβλημα, άρα δώστης!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...