Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΡΥΘΡΑ-ΙΛΑΡΑ-ΠΑΡΩΤΙΤΙΔΑ


ntinti

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!Έχω μία πιτσιρίκα 15 μηνών και την δευτέρα που μας πέρασε έκανε το εμβόλιο της ερυθράς-ιλαράς-παρωτίτιδας.Της το έκαναν και στα δύο μπρατσάκια.

Μου είπαν ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα παρουσιάσει ψιλό πυρετό,μπορεί και εξάνθημα.

 

Σήμερα είναι Κυριακή,έχουν περάσει 6 μέρες και το μωρό δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καθόλου πυρετό??

μπορεί να παίζει ρόλο το γεγονός ότι θήλασε 13 μήνες και να την βοήθησαν πολύ τα αντισώματα που πήρε απτο γάλα μου?? μπορεί να ρωτάω χαζομάρες αλλά καλύτερα να τις λέω παρά να μένω με την απορία και να τρώγομαι...!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!Έχω μία πιτσιρίκα 15 μηνών και την δευτέρα που μας πέρασε έκανε το εμβόλιο της ερυθράς-ιλαράς-παρωτίτιδας.Της το έκαναν και στα δύο μπρατσάκια.

Μου είπαν ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα παρουσιάσει ψιλό πυρετό,μπορεί και εξάνθημα.

 

Σήμερα είναι Κυριακή,έχουν περάσει 6 μέρες και το μωρό δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καθόλου πυρετό??

μπορεί να παίζει ρόλο το γεγονός ότι θήλασε 13 μήνες και να την βοήθησαν πολύ τα αντισώματα που πήρε απτο γάλα μου?? μπορεί να ρωτάω χαζομάρες αλλά καλύτερα να τις λέω παρά να μένω με την απορία και να τρώγομαι...!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:rolleyes:

 

AΑν θέλεις πήγαινε στο θέμα:εμβόλιο mmr, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες πιστεύω:D

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Έχω μία πιτσιρίκα 15 μηνών και την δευτέρα που μας πέρασε έκανε το εμβόλιο της ερυθράς-ιλαράς-παρωτίτιδας.Της το έκαναν και στα δύο μπρατσάκια.

Μου είπαν ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα παρουσιάσει ψιλό πυρετό,μπορεί και εξάνθημα.

 

Σήμερα είναι Κυριακή,έχουν περάσει 6 μέρες και το μωρό δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καθόλου πυρετό??

μπορεί να παίζει ρόλο το γεγονός ότι θήλασε 13 μήνες και να την βοήθησαν πολύ τα αντισώματα που πήρε απτο γάλα μου?? μπορεί να ρωτάω χαζομάρες αλλά καλύτερα να τις λέω παρά να μένω με την απορία και να τρώγομαι...!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:rolleyes:

 

Καλημερα η δικια μου δεν εκανε καθολου πυρετο, μονο εβγαλε κατι σπυρακια τα οποια και εφυγαν, εξαρταται παντα απο το παιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα η δικια μου δεν εκανε καθολου πυρετο, μονο εβγαλε κατι σπυρακια τα οποια και εφυγαν, εξαρταται παντα απο το παιδι!!!

 

 

Αλ'ηθεια μου λες??και η δικιά μου έχει πετάξει από χτες κάτι σπυράκια σαν κουνούπια και πυρετός τίποτε!! έτσι ήταν τα σπυρακια της δικής σου??? η πιό ψιλά??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααααα ευχαριστώ πολύ!! και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι από το εμβόλιο.Γιατί οι δικοί μου πιστεύουν ότι είναι κουνούπι.Ξαφνικά από την μια μέρα στην άλλη την κοσκίνισε κουνούπι που δεν έχει μέσα στο σπίτι με σίτες που δεν άνοιξα καθόλου??τι να πω.....θα ήταν πολύ έξυπνο το κουνούπι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Διάβασα παραπάνω ότι το εμβόλιο έγινε και στα δύο μπρατσάκια. Τι σημαίνει αυτό?? Δύο διαφορετικές ενέσεις??? Αρχίζω και πανικοβάλλομαι..

 

και εγω τωρα που διαβασα την απορια σου πηγα και ανοιξα το βιβλιαριο της μικρης να δω αν το εχει κανει (γιατι δεν τα εχουμε κανει ολα)και τελικα το εχει κανει(μια δοση βεβαια)αλλα ποτε και σε κανενα εμβολιο δεν την τσιμπησε ο γιατρος στα δυο μπρατσακια...τι να πω!ρωτα και την παιδιατρο σου ετσι για να σου φυγει η απορια οταν θα πας!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι το επόμενο εμβόλιο είναι το priorix (ιλαρά παρωτίτιδα ερυθρά), το έχω ήδη στο ψυγείο μου. Μόλις είδα την συσκευασία και λέει περιέχει ένα φιαλίδιο με την σκόνη, μια σύριγγα και 2 βελόνες??? Πανικοβάλλομαι στα αλήθεια. Ας μας πεί κάποια μανούλα με πρόσφατη εμπειρία από priorix!

Eπίσης το τελευταίο εμβόλιο που κάναμε της το έκανε στο μπράτσο επειδή λέει πάνω από έτος δεν το κάνουνε πλέον στο μπούτι (η δική μου είναι τώρα 13 μηνών). Εσάς που σας τα κάνουν τα εμβόλια, μπούτι ή χέρι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ster η μια βελονα που αναφερεις ειναι για τη ληψη του υγρου που προστιθεται στο φιαλιδιο της σκονης για να γινει η αναμειξη. Η αλλη ειναι για το εμβολιο. Μετα το χρονο τα εμβολια τα κανουν στο μπρατσακι. Ειμαι επισκεπτρια υγειας γι'αυτο και σου τα λεω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...