Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμος στις 20 μερες...


Recommended Posts

Καλησπερα, θα χρειαστω την βοηθεια σας σε κατι.Θηλαζω αποκλειστικα τον 18 ημερων γιο μου, αλλα επιθυμω να αρχισω τον αποθηλασμο, διοτι δεν την παλευω αλλο..Εννοω, οτι κλαιω καθε μερα, τις νυχτες κουτουλαω, το μωρο μετα απο καθε γευμα τεντωνεται και προσπαθει να βγαλει αερια κ δεν ηρεμει παραμονο αν κοιμηει πανω μου η πανω στον συζυγο...εκανα υπερπαραγωγη γαλακτος και την εφτιαξα δινοντας το ιδιο στηθος ανα τριωρο αλλα πολυ φοβαμαι οτι τωρα το μωρο δεν χορταινει..δεν ξερω αν μου επεσε βαρια η μητροτητα, αν εχω παθει επιλοχειο καταθλιψη, αν αν αν... Θεωρω οτι δινοντας μπιμπερο και ξενο γαλα, θα μπει το μωρο σε καποιο προγραμμα, δεν θα ξυπναω μες τη νυχτα τρομαγμενη κοιτωντας το ρολοι να δω αν περασε η οχι το τριωρο, και σκεφτομενη οτι μας περιμενει μια ολοκληρη ωρα θηλασμου-ρεψιματος-αλλαγματος πανας και προσπαθειας να ξανακοιμηθει που γινεται πολυ δυσκολα διοτι γκρινιαζει οπως προειπα και προσπαθει να αεριστει.. με εχει κουρασει η ολη κατασταση...αραγε με το ξενο γαλα, θα μπει καποια σειρα? Ο παιδιατρος ειναι φανατικος του θηλασμου κ προσπαθει να με αποτρεψει απο το να σταματησω, αλλα δεν αξιζει στο μωρο να θηλαζω και να σιχτιριζω την ωρα και τη στιγμη, να περιμενω ποτε επιτελους θα τελειωσει να τρωει, να τσαντιζομαι οταν τον παιρνει ο υπνος στο πενταλεπτο του θηλασμου...:-(:-(:-(:-(:-(

 

Σαν τροπο μου ειπα να αρισω να αντικαθιστω ενα γευμα θηλασμου την ημερα με ξενο γαλα, ξεκινοντας απο ημερα και οχι νυχτα που το στηθος παραπρηζεται και παθω μαστιτιδα... Εχω και καποιες ερωτησεις, αλλαγη πανας μετα το γευμα την νυχτα μηπως δεν πρεπει να κανω καθε φορα και αθελα μου το ξυπναω και δεν ξανακοιμαται? Δεν θελω να κοιμαται καθε βραδυ πανω μας, φοβαμαι μην κακομαθει και μετα ξεχασει το καλαθι του.. Αν ξεκινησω τον αποθηλασμο, σε ποσες μερες θα παιρνει πλεον μονο μπιμπερο? Και κατι ακομα, εστω οτι δινω το απογευμα μπιμπερο, στο επομενο γευμα που ειναι θηλασμος θα χορταινει απο εμενα η θα θελει παραπανω? Ετσι ομως, αν δωσω και το αλλο στηθος θα παθω παλι υπερπαραγωγη...Βοηθεια, δεν ξερω τι να κανω..:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν ΗΡΕΜΗΣΕ!! Κάθε αρχη και δύσκολη!! Δεν θα σωθείς από το ξενο γαλα...μπορεί να γλυτώσεις από κάποια αλλα θα σε βρουνε άλλα...εχει δικιο ο παιδίατρος σου...μπορει να κανει δυσκοιλιότητα το μωρο..μπορει να έχει αλλεργια στο αγελαδινο..μπορει όταν πας να βαλεις τις στερεες να κανει αλλεργιες στις στερρεες διοτι δεν θα θηλάζει...ευκολη μητροτητα δεν υπάρχει!! Και φυσικα ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ τα μωρα!! Το μωρο σου ηταν ραμμενο επάνω σου επι 9 μηνες ...εκουγε την καρδια σου...τα εντερακια σου...την φωνη σου...ξαφνικα προσγειωθηκε σε έναν αγνωστο πλανητη...φυσικα και θελει ανθρωπινη παρουσια...το φυσιολογικο είναι ...όχι το "κακομαθημενο"...το μπουκάλι δεν θα αναπληρώσει την αναγκη του για αγκαλια!! Αν τα έχεις παίξει ( πραγμα κατανοητο, ΟΛΕΣ τα παιξαμε στην αρχη) φερε καποιον για βοηθεια..μανα? Πεθερα? Αδελφή? Ξαδελφη?? Φίλη?? Οποιον μπορέσεις!! Φωναξε και καμια συμβουλο θηλασμου να δεις αν εχεις όντως υπερπαραγωγή και παρε τις αποφασεις σου με ψυχραιμια...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πάνας εγώ έκανα όταν ήταν βρεγμένη, συνήθως μετά το γευμα. Αν το αφήσεις μπορεί να συγκαεί ή χειρότερα να πάθει ουρολοίμωξη. Επίσης και με το μπιμπερό κάθε 3 ώρες θα τρώει το μωρό οπότε δε θα γλιτώσεις απο εκεί. Απλά αντί να ξαπλώνετε και να το θηλάζεις θα σηκώνεσαι, θα βράζεις νερό, θα μετράς μεζούρες, θα ταίζεις, θα περιμένεις να ρευτεί και θα πλένεις και θα αποστειρώνεις τα μπιμπερό... Το ίδιο και όταν θα πηγαίνετε κάπου, θα κουβαλάς αποστειρωμένα μπιμπερό, μετρημένο γάλα σε σκόνη, βρασμένο νερό και σαλιάρες... Σου τα λέω αυτά απο πρώτο χέρι, ισχύουν. Τώρα για τον αποθηλασμό δεν ξέρω ακριβώς, νομίζω ο παιδίατρος θα σε κατατοπίσει καλύτερα! Να σου ζήσει το μπεμπάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

επειδή εγω ακολουθησα μικτη διατροφή

θα σου πω ότι δεν υπαρχει πρόγραμμα με το μπιμπερο με τον τροπο που το εννοεις,,,,εχεις πρόγραμμα στο ταισμα σαφως (ξερεις ότι θα φαει τις ταδε ωρες τα ταδε mL) ΑΛΛΑ αυτό δε σημαινει σε καμμια περιπτωση ότι ενδιάμεσα το μωρο δεν κλαιει,ποναει,ουρλιαζει,ξυπναει κτλ επειδή εχει γεματο στομαχι,,ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ,,,,αν βλέπεις ότι δεν αντεχεις δωσε κανενα μπιμπερο το βραδυ η οποτε αισθάνεσαι χαλια για να παρεις τα πανω σου αλλα αν θες τη συμβουλη μου μην κοψεις το θηλασμο τελειως και όχι από τωρα γιατι θα χασεις ένα πολύ ισχυρο <οπλο> για να ηρεμεις το μωρο σου ΑΜΕΣΑ από τα πονακια κτλ,,,,,τωρα εισαι πολύ εξαντλημενη σωματικα για να σκεφτεις καθαρα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια και ιδιαίτερα με iouliana, δεν χρειάζεται να κοψεις εντελώς αλλά δώσε ίσως ένα μπουκάλι να δεις πως ειναι τα πράγματα

 

Και εγώ περνάω από το λούκι της κούρασης οπότε σε καταλαβαίνω (κοιμάμαι το πολύ 4 ώρες το βράδυ διακεκομμένες, εμένα με βοηθάει να δεχτώ ότι έτσι ειναι τα πράγματα αλλά θα καλυτερέψουν

Υπομονή! Αν δεις ότι δεν αντεχεις άλλο και πραγματικά πάθαινεις κατάθλιψη σταματά τον θηλασμο δεν αξίζει να εισαι έτσι.. Απλά για να μην πάθεις σοκ προετοιμάσου ότι το μπουκάλι μπορεί να το κάνει χειρότερο για κανά τρίμηνο!

Όλα να σου πανε καλα, και μιλά με ανθρώπους γύρω σου μην τα καταχωνιαζεις μέσα σου!

 

Edit

Και please μην τσατιζεσαι, σε χρειάζεται το πουλάκι μου, ειναι άκρως εξαρτημένο απο σένα, την αγάπη σου και την φροντίδα σου θελει... Δεν ξέρει πως να θηλάσει το κακομοίρο θα του πάρει λίγο καιρό .. Αν δεν ειναι ο θηλασμος το πρόβλημα σου μπορεί να ειναι κατι άλλο , εισαι μάλλον πολύ κουρασμένη, μιλά στον γιατρό σου και στον περίγυρο σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Η δική μου άποψη είναι οτι οτιδήποτε γίνεται με πίεση δεν είναι καλό.

 

Ισως να δοκίμαζες να βγάλεις το γάλα με θήλαστρο και να το αποθηκευσεις ωστε να τον ταιζει κάποιος άλλος για να κοιμηθείς λίγο?

Δοκίμασε να του δώσεις και γάλα ξένο μια φορά όπως σου εγραψαν και παραπάνω.

Αυτό με τα αέρια ειναι κολικοί και επιφέρουν γκρίνια που δεν αλλάζει με το μπιμπερό.

Εγω την πάνα την αλλαζω οταν κοιμάται στη μέση περίπου του γευματος, ακριβώς για να ξυπνήσει και να συνεχίσει.:wink:

 

Ο δικός μου παιδίατρος ειπε οτι ο θηλασμός δεν είναι "πρεπει" αλλά οσο θέλει και αντέχει η μάνα και το παιδί.

Αυτά ειχα να σου πω φιλικά, οσο περιμένει να ξυπνήσει ο δικός μου και να τον ταίσω για να πάω να κοιμηθώ...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα , όποτε αγανακτώ και κουράζομαι , η μάνα μου μου λέει μια παροιμία:

"Αυτή η στάνη , αυτό το τυρί βγάζει".Που σημαίνει οτι αυτά είναι τα αποτελέσματα της επιλογής σου.Παιδί δεν ήθελες;Ποιός ψεύτης σου είπε οτι είναι εύκολο να το μεγαλώνεις;;;

Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο σίτισης , παιδί=θυσία+υπομονή!

Δεν στα λέω κακοπροαίρετα , απλά να ξέρεις οτι μία δυσκολία θα περνάει ,μία θα έρχεται...κολικοί, δόντια , περπάτημα , νεύρα , δόντια πάλι , ιώσεις , σχολεία , φροντιστήρια , στρατός , πανεπιστήμια κ.ο.κ.

 

Εσύ έχεις πάθει το πρώτο σοκ της λεχώνας.Όλες το περνάμε!

Όταν το ξεπεράσεις , πίστεψέ με θα αισθάνεσαι πολύ δυνατή!

 

Υ.Γ. Ο θηλασμός είναι προτιμώτερος απο μπουκάλια , αποστειρώσεις και τα σχετικά!!Πετάς έξω το β^$\ οπου κι είσαι , ότι ώρα!

Link to comment
Share on other sites

.....αλλα δεν αξιζει στο μωρο να θηλαζω και να σιχτιριζω την ωρα και τη στιγμη, να περιμενω ποτε επιτελους θα τελειωσει να τρωει, να τσαντιζομαι οταν τον παιρνει ο υπνος στο πενταλεπτο του θηλασμου...:-(:-(:-(:-(:-(

 

 

Κοπέλα μου σίγουρα δεν αξίζει αυτό που περιγράφεις,αλλά πάρε δύναμη...γιατί όπως είπε κι η Χαρούλα Ολες Το Περνάμε!!!

 

 

Εγώ αυτό σκέφτομαι και συνεχίζω,

επίσης ο πρώτος μήνας ειδικά είναι πολύ δύσκολος συν το σοκ που παθαίνεις όταν συνειδητοποιεις πόσο κουραστικό είναι!

 

Κάνε λίγη υπομονή κι όλα θα στρώσουν!

 

Υ.γ Αυτή τη στιγμή 6.47 τοπική ώρα...σου γράφω και κουτουλαω!!!

Αλλα πλέον το έχω αποδεχθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια... Δεν πρόκειται να σωθείς με το ξένο γάλα. Πάλι θα το ταίζεις συχνά και επιπλέον θα πρέπει να αποστειρώνεις το μπιμπερό, να ετοιμάζεις το γάλα, να το ζεσταίνεις κτλ...

Εγώ αν είχα τόσο γάλα όσο εσύ (αφού λες για υπερπαραγωγή) θα προτιμούσα τον θηλασμό, αφού με το μπουκάλι είχα όλα όσα περιγράφεις + αποστειρώσεις...

Γιατί κοιμάται πάνω σας το μωρό;

Αφού θηλάσει να το βάζεις πίσω στην καλαθούνα του.

Αλλαγή πάνας τη νύχτα μόνο όταν είναι βρεγμένη... όχι προληπτικά, ή απλώς επειδή ξύπνησε να του αλλάξουμε μια πάνα (και ας του είχαμε αλλάξει πριν 1 ώρα).

Ο πρώτος καιρός με μωρό είναι πάντα κουραστικός. Εσύ βασικά πρέπει να μπεις σε πρόγραμμα και να προσαρμοστείς. :-) Ο άντρας σου βοηθάει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Με το ξένο γάλα δεν θα σωθείς, αλλά θα σωθείς με το μπιμπερό. Γιατί με το πλύσιμο και την αποστείρωση μπορεί να βοηθήσει ο οποιοσδήποτε (και αν έχεις αποστειρωτή δεν είναι καμιά δύσκολη διαδικασία η αποστείρωση εδώ που τα λέμε), και το μόνο που χρειάζεσαι για να φτιάχνεις το γάλα στη σωστή θερμοκρασία είναι ένας θερμαντήρας ή ένα θερμός, αναλόγως αν χρησιμοποιείς μητρικό γάλα ή σκόνη.

 

Κι εγώ έκανα μεικτή διατροφή και συμφωνώ με την iouliana και τα άλλα κορίτσια που λένε να δίνεις πού και πού κανένα μπουκάλι. Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ του μπιμπερό γιατί σημαίνει πως η μαμά μπορεί να είναι (πιο) ξεκούραστη, ο μπαμπάς μπορεί να δεθεί πιο εύκολα με το μωρό και η γιαγιά μπορεί να αιστανθεί χρήσιμη (άρα όλοι είναι χαρούμενοι) :D

 

Βασικά αυτό που πρέπει να καταφέρεις είναι να κοιμάσαι 4-5 ώρες σερί και κανένα δίωρο μέσα στη μέρα. Για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος άλλος να βοηθήσει με το τάισμα, το ρέψιμο και το άλλαγμα του μωρού, όπως και με τις δουλειές του σπιτιού. Βάλε τον μπαμπά δυναμικά στο παιχνίδι. Άρχισε να βάζεις το μωρό στην καλαθούνα να κοιμηθεί, κι ας είσαι εσύ δίπλα να σε μυρίζει. Ξεκουράσου όσο μπορείς. Δες αν υπάρχει ασφαλής τρόπος να θηλάζεις κοιμισμένη (σε πολυθρόνα ή καναπέ ίσως) όταν είναι κάποιος άλλος στο σπίτι. Εγώ είχα ρήξει τρελλούς ύπνους την ώρα του θηλασμού, ακόμα το θυμάμαι!!!

 

Ό,τι και να κάνεις πάντως, η αρχή είναι δύσκολη. Όλες κουτουλάγαμε τον πρώτο καιρό. Είναι το σοκ της αλλαγής, η ταλαιπωρία της γέννας, οι ορμόνες που κάνουν πάρτι, οι πρώτες αγωνίες, η κούραση, τα ξενύχτια. Αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις, είτε θηλάσεις, είτε δώσεις σκόνη, είτε κάνεις μεικτή διατροφή. Φρόντισε λίγο τον εαυτό σου, να κοιμάσαι, να τρως καλά και να βγαίνεις καμιά βόλτα. Εμένα ο γυναικολόγος μου με είδε 10 μέρες μετά τη γέννα και με κατσάδιασε που δεν είχα βγει ακόμα από το σπίτι. Αν φοβάσαι για επιλόχειο, είναι απαραίτητο να βγεις από το σπίτι!

 

Τον θηλασμό μην τον κόψεις τόσο νωρίς, είναι κρίμα. Τουλάχιστον περίμενε μέχρι να σαραντήσει το μωρό. Βάλε τον μπαμπά να δώσει έστω ένα μπουκάλι τη μέρα και θα δεις διαφορά.

 

Αλλαγή πάνας δεν χρειάζεται να κάνεις εκτός αν η προηγούμενη πάνα είναι κατουρημένη. Δηλαδή μην κάνεις αλλαγή πάνας προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βοηθάει κάποιος με την αποστείρωση-πλύσιμο μπιμπερό και τάισμα, σίγουρα θα ελαφρυνθεί η ίδια. Αν θα τα κάνει όμως όλα μόνη της, σίγουρα θα επιβαρυνθεί με τις αποστειρώσεις.

Επίσης, εμάς η παιδίατρος είχε συστήσει 10λεπτο βράσιμο για τους πρώτους 3 μήνες και όχι αποστειρωτή. Αποστειρωτή χρησιμοποιήσαμε μετά το τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το αν θα αποθηλάσεις, σου γράφω κι εγώ μερικές πρακτικές συμβουλές που ισχύουν για κάθε μορφή διατροφής.

 

δεν θα ξυπναω μες τη νυχτα τρομαγμενη κοιτωντας το ρολοι να δω αν περασε η οχι το τριωρο

 

1. Έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό στην πρόσληψη βάρους και το ξυπνάς για να φάει; Αν όχι, ρώτησε τον παιδίατρό σου μήπως μπορείς να το αφήνεις να κοιμάται τη νύχτα όσο θέλει. Από μια ηλικία και μετά μπορείς να εμπιστευθείς κάθε υγιές μωρό ότι θα ξυπνήσει από μόνο του αν χρειαστεί.

 

2. Πάνα εγώ πολύ σπάνια άλλαξα μέσα στη νύχτα, δηλαδή μόνο αν τύχαινε και έκαναν κακά. Συγκάμματα πολύ σπάνια είχαμε.

 

3. Αν εσύ καλύπτεις τις ανάγκες σου σε ύπνο καλύτερα βάζοντας το μωρό να κοιμάται πάνω σου και όχι στο καλάθι, τότε κάνε το χωρίς να σκέφτεσαι τι θα γίνει στο μέλλον αν κακομάθει. Όταν έρθει η ώρα και κρίνεις ότι κοιμάσαι καλύτερα με το μωρό στο καλάθι, θα βρεις σίγουρα έναν τρόπο να το κάνεις.

 

Καλό κουράγιο, κάθε αρχή είναι δύσκολη, αλλά μην νομίζεις ότι μια ζωή έτσι θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια... Δεν πρόκειται να σωθείς με το ξένο γάλα. Πάλι θα το ταίζεις συχνά και επιπλέον θα πρέπει να αποστειρώνεις το μπιμπερό, να ετοιμάζεις το γάλα, να το ζεσταίνεις κτλ...

Εγώ αν είχα τόσο γάλα όσο εσύ (αφού λες για υπερπαραγωγή) θα προτιμούσα τον θηλασμό, αφού με το μπουκάλι είχα όλα όσα περιγράφεις + αποστειρώσεις...

Γιατί κοιμάται πάνω σας το μωρό;

Αφού θηλάσει να το βάζεις πίσω στην καλαθούνα του.

Αλλαγή πάνας τη νύχτα μόνο όταν είναι βρεγμένη... όχι προληπτικά, ή απλώς επειδή ξύπνησε να του αλλάξουμε μια πάνα (και ας του είχαμε αλλάξει πριν 1 ώρα).

Ο πρώτος καιρός με μωρό είναι πάντα κουραστικός. Εσύ βασικά πρέπει να μπεις σε πρόγραμμα και να προσαρμοστείς. :-) Ο άντρας σου βοηθάει καθόλου;

 

Το μωρο κοιμαται πανω μας διοτι τις τελευταιες 5 μερες, το βραδυ μετα τον θηλασμο (ειτε στις 1 ειτε στις 5) και το αλλαγμα πανας το μωρο δεν αποκοιμιεται στο στηθος μου και κανει αυτα τα σφιξιματα,κοκκινισματα και προσπαθει να αεριστει...γκρινιαζει,καταληγει να κλαιει, οποτε ο μονος τροπος να ηρεμησει και αυτο και εμεις ειναι να το παρουμε πανω μας, και αφου καλοκοιμηθει, μετα απο καμια ωρα δλδ το βαζουμε στο καλαθι,.. Αλλαγη πανας κανω μετα απο καθε γευμα, αφου σχεδον παντα κανει κακα.. Ο αντρας μου κανει τις πιο πολλες δουλειες του σπιτιου, εγω αντε να βαλω πλυντηριο και το σιδερο.. Επισης,το βραδυ τον ξυπναω να με βοηθα στην αλλαγη πανας και φυσικα το παιρνει πανω του να κοιμηθει την μια φορα που ξυπναει..την αλλη εγω..

Link to comment
Share on other sites

Με το ξένο γάλα δεν θα σωθείς, αλλά θα σωθείς με το μπιμπερό. Γιατί με το πλύσιμο και την αποστείρωση μπορεί να βοηθήσει ο οποιοσδήποτε (και αν έχεις αποστειρωτή δεν είναι καμιά δύσκολη διαδικασία η αποστείρωση εδώ που τα λέμε), και το μόνο που χρειάζεσαι για να φτιάχνεις το γάλα στη σωστή θερμοκρασία είναι ένας θερμαντήρας ή ένα θερμός, αναλόγως αν χρησιμοποιείς μητρικό γάλα ή σκόνη.

 

Κι εγώ έκανα μεικτή διατροφή και συμφωνώ με την iouliana και τα άλλα κορίτσια που λένε να δίνεις πού και πού κανένα μπουκάλι. Προσωπικά είμαι πολύ υπέρ του μπιμπερό γιατί σημαίνει πως η μαμά μπορεί να είναι (πιο) ξεκούραστη, ο μπαμπάς μπορεί να δεθεί πιο εύκολα με το μωρό και η γιαγιά μπορεί να αιστανθεί χρήσιμη (άρα όλοι είναι χαρούμενοι) :D

 

Βασικά αυτό που πρέπει να καταφέρεις είναι να κοιμάσαι 4-5 ώρες σερί και κανένα δίωρο μέσα στη μέρα. Για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος άλλος να βοηθήσει με το τάισμα, το ρέψιμο και το άλλαγμα του μωρού, όπως και με τις δουλειές του σπιτιού. Βάλε τον μπαμπά δυναμικά στο παιχνίδι. Άρχισε να βάζεις το μωρό στην καλαθούνα να κοιμηθεί, κι ας είσαι εσύ δίπλα να σε μυρίζει. Ξεκουράσου όσο μπορείς. Δες αν υπάρχει ασφαλής τρόπος να θηλάζεις κοιμισμένη (σε πολυθρόνα ή καναπέ ίσως) όταν είναι κάποιος άλλος στο σπίτι. Εγώ είχα ρήξει τρελλούς ύπνους την ώρα του θηλασμού, ακόμα το θυμάμαι!!!

 

Ό,τι και να κάνεις πάντως, η αρχή είναι δύσκολη. Όλες κουτουλάγαμε τον πρώτο καιρό. Είναι το σοκ της αλλαγής, η ταλαιπωρία της γέννας, οι ορμόνες που κάνουν πάρτι, οι πρώτες αγωνίες, η κούραση, τα ξενύχτια. Αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις, είτε θηλάσεις, είτε δώσεις σκόνη, είτε κάνεις μεικτή διατροφή. Φρόντισε λίγο τον εαυτό σου, να κοιμάσαι, να τρως καλά και να βγαίνεις καμιά βόλτα. Εμένα ο γυναικολόγος μου με είδε 10 μέρες μετά τη γέννα και με κατσάδιασε που δεν είχα βγει ακόμα από το σπίτι. Αν φοβάσαι για επιλόχειο, είναι απαραίτητο να βγεις από το σπίτι!

 

Τον θηλασμό μην τον κόψεις τόσο νωρίς, είναι κρίμα. Τουλάχιστον περίμενε μέχρι να σαραντήσει το μωρό. Βάλε τον μπαμπά να δώσει έστω ένα μπουκάλι τη μέρα και θα δεις διαφορά.

 

Αλλαγή πάνας δεν χρειάζεται να κάνεις εκτός αν η προηγούμενη πάνα είναι κατουρημένη. Δηλαδή μην κάνεις αλλαγή πάνας προληπτικά.

 

Οχι, δεν κανω προληπτικα αλλαγη πανας, αφου σε καθε θηλασμο κανει και κακα..εκρηκτικες κ αφρωδεις κενωσεις... ισα ισα που στο ξυπνημα του γυρω στις 8 το πρωι, που μου βγαινει ολη η κουραση διοτι και ο συζυγος εχει φυγει για τη δουλεια δεν τον αλλαζω και το κανω στο επομενο ταισμα, γυρω στις 11μισι δλδ...τι να κανω, δεν την παλευω...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει κάποιος με την αποστείρωση-πλύσιμο μπιμπερό και τάισμα, σίγουρα θα ελαφρυνθεί η ίδια. Αν θα τα κάνει όμως όλα μόνη της, σίγουρα θα επιβαρυνθεί με τις αποστειρώσεις.

Επίσης, εμάς η παιδίατρος είχε συστήσει 10λεπτο βράσιμο για τους πρώτους 3 μήνες και όχι αποστειρωτή. Αποστειρωτή χρησιμοποιήσαμε μετά το τρίμηνο.

 

 

Η αποστειρωση δεν ειναι τπτ...εχω αποστειρωτη που παιρνει 6 μπιμπερο, σχεδον δλδ οσα θα ειναι και τα γευματα του μικρου..οποτε μια φορα την ημερα η αποστειρωση, βαζεις και το βραστο νερο, τα αποθηκευεις στο ψυγειο, οποτε οταν ειναι η ωρα του ταισματος το μονο που θα εχω να κανω θα ειναι να ζεστανω το μπιμπερο στον θερμαντηρα που κανει 4 λεπτακια και να ανακατεψω την σκονη..

Το 10 λεπτα βρασιμο μου ειπε η παιδιατρος οτι ισχυει για το νερο που θα βαλουμε μεσα στο μπιμπερο.Ο αποστειρωτης ειναι για να αποστειρωνεται το μπουκαλι και τα εξαρτηματα...Αλλο το ενα και αλλο το αλλο δλδ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι πως ο αποκλειστικος θηλασμος ειναι δυσκολος ειδικα στην αρχη.δεν θηλασα αποκλειστικα αφου το γαλα που ειχα δεν του εφτανε με τιποτα.μετα απο 2 εβδομαδες που πηρα θηλαστρο με βοηθησε αλλα οχι τρομερα πραγματα αφου ειχα και την αποστηρωση και το θηλαστρο που επερεπε να βγαλω και τον θηλασμο!το πηγα ετσι καπου 40 50 μερες οπου καποια στιγμη εβγαζα μονο 20 και απο τα 2 στηθη και καπως ετσι σταματησε απο μονο του χωρις χαποια χωρις τιποτα.η αληθεια ειναι πως απο αποψη κουρασης το μπιμπερο εχει περισσοτερα πραγματα αλλα μπορει να το κανει και καποιος αλλος ενω ο θηλασμος εισαι η μονη που μπορει να του το δωσει.να μην πιεστεις και να μην νιωθεις τυψεις αν δεν μπορεις αλλο δεν θα σε κανει αυτο καλη ή κακη μανα αυτο ειναι το σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Rita, εγώ θα σου πω μόνο κουράγιο! Μην πάρεις καμία απόφαση βιαστικά. Θηλαζε με παρέα βιβλίο/τηλεόραση/τηλέφωνο/ ίντερνετ και, όσο είναι εφικτό, δώσε μετά σε κάποιον άλλον το μωρό να το κουνήσει/πλύνει/αλλάξει/κοιμίσει.

 

Επίσης, μιλάς για εκρηκτικές και αφρωδεις κενώσεις, άρα η υπερπαραγωγή παραμένει. Προσπάθησε να λύσεις το πρόβλημα, γιατί το μωρό θα είναι και λιγοτερο γκρινιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

επίσης μάλλον έχετε μπει στο κλαμπ των κολικών.

Μίλα με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού να σε βοηθήσει για την υπερπαραγωγή που θα βοηθήσει πολύ να ηρεμίσει το μωράκι. Οι πρώτες 40 ημέρες είναι πάρα πολύ δύσκολες αλλά μετά στρώνουν πολύ τα πράγματα.

 

Φροντισε να μη μένεις μόνη όσο είναι δυνατό (όπως σου έγραψε και η σκρατε πιο πάνω). Μην πάρεις καμία απόφαση ακόμη περίμενε να σαραντίσεις και το κάνεις μετά.

 

Εγώ επειδή ήμουν σε πολύ κακή κατάσταση και μόνη όπως εσύ σκεφτόμουν μόνο πώς θα βγάλω τη συγκεκριμένη ημέρα και τίποτα άλλο.

 

Πάρε ένα μάρσιπο αγκαλιάς να έχεις το μωρό επάνω σου κατά τη διάρκεια της ημέρας να ηρεμεί και κοιμήσου με το μωρό σου τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας. Δεν κακομαθαίνει. ίσα ίσα θα απαγγιστρωθεί πιο εύκολα αργότερα, γιατί θα έχει χορτάσει μανούλα.

 

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σου στέλνω. Το κλάμα που ρίχνουμε οι μάνες τις πρώτες ημέρες είναι περισσότερο από των μωρών γκαραντί! Να ξέρεις όμως ότι όλα θα περάσουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχουμε παιδιατρο και ζυγισμα..δεν νομιζω να εχει προβλημα..Απλα κυπναω εγω με το που το ακουω να κανει θορυβους και βασικα αυτο που φοβαμαι ειναι μην ξυπνησω οταν θα ειναι ηδη πολυ αργα και θα κλαιει σπαρακτικα..

 

Πανα οπως εγραψα και πιο κατω αλλαζω σε καθε φαγητο αφου τα κανει..

 

3. Αν εσύ καλύπτεις τις ανάγκες σου σε ύπνο καλύτερα βάζοντας το μωρό να κοιμάται πάνω σου και όχι στο καλάθι, τότε κάνε το χωρίς να σκέφτεσαι τι θα γίνει στο μέλλον αν κακομάθει. Όταν έρθει η ώρα και κρίνεις ότι κοιμάσαι καλύτερα με το μωρό στο καλάθι, θα βρεις σίγουρα έναν τρόπο να το κάνεις.

 

Καθολου δεν ξεκουραζομαι ετσι, αλλα δεν εχουμε αλλη επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ συμφωνώ με όλες τις κοπέλες.

Ο πρώτος μήνας είναι ο πιο δύσκολος μέχρι να μάθει το μωρό να θηλάζει καλά και μέχρι να εξοικειωθείς κι εσύ με τα νέα δεδομένα.

Η δική μου εμπειρία μου λέει να μην τα παρατήσεις γιατί μετά τον πρώτο μήνα το μωρό θα κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ ( 4-6 ώρες συνεχόμενες)! Το γεγονός ότι κοιμάται πάνω σας το είχα κι εγώ μέχρι πριν 10 μέρες που έδωσα πιπίλα σε 2 μηνών μωρό και τώρα κοιμάται μόνη της. Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να εξαρτηθεί το μωρό από την πιπίλα και την δίνω μόνο όταν πρέπει. Για το θέμα ύπνος κάλεσε κάποιον να σου κρατήσει το μωρό έστω για ένα τρίωρο.

Το μωρό σου πιθανότατα γκρινιάζει γιατί αισθάνεται τον δικό σου εκνευρισμό και αντιδρά. Όταν αισθάνεσαι ότι δεν αντέχεις άλλο δώσε το μωρό να στο κρατήσει κάποιος άλλος να ηρεμήσεις.

Αφού έχεις μπόλικο γάλα καλό θα ήταν να το βγάλεις με θήλαστρο και να το αποθηκεύσεις ώστε να βγεις καμιά βόλτα.

 

Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλα κυπναω εγω με το που το ακουω να κανει θορυβους και βασικα αυτο που φοβαμαι ειναι μην ξυπνησω οταν θα ειναι ηδη πολυ αργα και θα κλαιει σπαρακτικα..

Γιατί? Καλό ειναι να προλαβαίνει να εκφράζει την επιθυμία του. (Το ειχα πάθει κι εγω στο πρώτο παιδί και ετρεχα πανικόβλητη μην τυχόν και προλάβει να κλάψει...)

 

Επίσης η αγκαλιά τον βοηθά και με τους κολικούς (μαζεμένα ποδαράκια για να φευγουν τα αέρια). Και βέβαια δεν θα κακομάθει απλα φρόντισε κι εσυ να κοιμηθείς λίγο.

Ρωτα τον παιδίατρο σου για το κιντερτε και βαλε του και μια θερμοφόρα στην κοιλίτσα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα κυπναω εγω με το που το ακουω να κανει θορυβους και βασικα αυτο που φοβαμαι ειναι μην ξυπνησω οταν θα ειναι ηδη πολυ αργα και θα κλαιει σπαρακτικα..

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω... γιατί?!

 

Κατ' αρχήν δε νομίζω να υπάρχει μάνα που να ξυπνάει όταν είναι "ήδη πολύ αργά", εδώ ένα μυξόκλαμα κάνει το μωρό και πεταγόμαστε!

 

(από μία άποψη καλά θα ήταν να μπορούσαμε να κατακτήσουμε τέτοιο επίπεδο νιρβάνας που να πρέπει το μωρό να κλάψει σπαρακτικά για να το ακούσουμε - πολύ φοβάμαι πως τη στιγμή που γεννήσαμε αποποιηθήκαμε την ικανότητα να πέσουμε σε βαθύ ύπνο όταν τα μωρά μας είναι μαζί μας)

 

Πάντως αν αγχώνεσαι τόσο πολύ στην ιδέα να κλάψει το μωρό, το μπιμπερό δεν θα σε βοηθήσει, αντιθέτως θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

 

Βασικά ξεαγχώσου - και δέξου πως το μωρό κάποια στιγμή θα κλάψει. Είναι ο τρόπος που έχει να σου μιλήσει, να επικοινωνήσει τη δυσφορία του ή την ανάγκη του. Αν προσπαθείς συνέχεια να προβλέψεις πότε θα δυσφορήσει και για ποιο λόγο... άσε, πας άπατη :lol:

 

Το μωρό σου πιθανότατα γκρινιάζει γιατί αισθάνεται τον δικό σου εκνευρισμό και αντιδρά. Όταν αισθάνεσαι ότι δεν αντέχεις άλλο δώσε το μωρό να στο κρατήσει κάποιος άλλος να ηρεμήσεις.

Αφού έχεις μπόλικο γάλα καλό θα ήταν να το βγάλεις με θήλαστρο και να το αποθηκεύσεις ώστε να βγεις καμιά βόλτα.

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ένα μωρό θηλάζει καλύτερα, όταν δεν έχει φτάσει στο ύστατο στάδιο πείνας, που είναι το κλάμα. Δικαίως η Ρίτα προσπαθεί να το προλάβει. Εντάξει, το να σου "ξεφύγει" και καμιά φορά δεν είναι τραγικό. Ένα από τα πλεονεκτήματα του ασφαλούς co-sleeping είναι ότι οι κύκλοι ύπνου-ξυπνηματος μητέρας και μωρού συντονίζονται και έτσι οι θηλασμοι γίνονται με τα πρώτα σημάδια πεινας του μωρού, που είναι και το ιδανικό και κάνει τη ζωή όλων ευκολότερη.

 

Όχι κιντερτε! Σε αντίθεση με τη συνήθη πρακτική, δεν έχει καμία θέση στη βρεφική διατροφή (πολλη ζάχαρη)...

 

Υ: το "ασφαλές" το τόνισα, για να προλάβω την BabyCute! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ένα μωρό θηλάζει καλύτερα, όταν δεν έχει φτάσει στο ύστατο στάδιο πείνας, που είναι το κλάμα. Δικαίως η Ρίτα προσπαθεί να το προλάβει. Εντάξει, το να σου "ξεφύγει" και καμιά φορά δεν είναι τραγικό. Ένα από τα πλεονεκτήματα του ασφαλούς co-sleeping είναι ότι οι κύκλοι ύπνου-ξυπνηματος μητέρας και μωρού συντονίζονται και έτσι οι θηλασμοι γίνονται με τα πρώτα σημάδια πεινας του μωρού, που είναι και το ιδανικό και κάνει τη ζωή όλων ευκολότερη.

 

Όχι κιντερτε! Σε αντίθεση με τη συνήθη πρακτική, δεν έχει καμία θέση στη βρεφική διατροφή (πολλη ζάχαρη)...

 

Υ: το "ασφαλές" το τόνισα, για να προλάβω την BabyCute! :lol::lol:

 

Χαχα! Και με το που είδα ήμουν έτοιμη να γράψω..... Δεν θα το συνιστούσα στην συγκεκριμένη περίπτωση που η κοπέλα τα εχει παίξει από την κούραση... Λίγο επικίνδυνο μην πλάκωσε το μωρακι και δεν το καταλάβει

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ ειναι λίγο μικρο για να το αφήσεις να κλαψει και αν θες να θηλάσει καλα καλό ειναι να πηγαίνεις αμέσως (τους πρώτους 2 μηνες τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Η αποστειρωση δεν ειναι τπτ...εχω αποστειρωτη που παιρνει 6 μπιμπερο, σχεδον δλδ οσα θα ειναι και τα γευματα του μικρου..οποτε μια φορα την ημερα η αποστειρωση, βαζεις και το βραστο νερο, τα αποθηκευεις στο ψυγειο, οποτε οταν ειναι η ωρα του ταισματος το μονο που θα εχω να κανω θα ειναι να ζεστανω το μπιμπερο στον θερμαντηρα που κανει 4 λεπτακια και να ανακατεψω την σκονη..

Το 10 λεπτα βρασιμο μου ειπε η παιδιατρος οτι ισχυει για το νερο που θα βαλουμε μεσα στο μπιμπερο.Ο αποστειρωτης ειναι για να αποστειρωνεται το μπουκαλι και τα εξαρτηματα...Αλλο το ενα και αλλο το αλλο δλδ..

 

Όχι, εμένα μου είχε πει 10 λεπτό βράσιμο για τα πάντα. Νερό, μπουκάλια, θήλαστρο, εξαρτήματα, τα πάντα. Έως 3 μηνών.

 

Τέλοσπάντων, αφού δεν την παλεύεις με τον αποκλειστικό θηλασμό και έχεις και υπερπαραγωγή, γιατί δεν βγάζεις με το θήλαστρο και τη νύχτα ή όταν είσαι πολύ κουρασμένη να του δίνεις μητρικό γάλα με μπουκάλι;

 

Αφού σε βοηθάει και τόσο ο άντρας σου, όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...