Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκευτικά στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Λύστε μου μια απορία.

Στα δημόσια νηπιαγωγεία κάνουν θρησκευτική αγωγή;

:?::?::?:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

να 'σαι καλά μ'έκανες και γέλασα βρε! στα δημόσια νηπιαγωγεία (τα περισσότερα) δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ χρυσό μου παιδί! (τους λείπουν υλικά, χρήματα, συμπόνια, κατανόηση και πολλά άλλα) :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσευχες δοξα το θεο λενε πολλες χααχαχαχαχα

Μια για το πρωινο μια για το μεσημεριανο μια για τον υπνο :lol::lol::lol:

Α και πανε και εκκλησια. (να μην ξεχνιωμαστε κιολλας)

 

ΜΙα μερα μου λεει η μικρη σημερα πηγαμε εκκλησια. Εμεινα εγω. Καλα δεν επρεπε να μας ειχαν ενημερωσει?? Παω στην δασκαλα της λεω " Μου ειπε η μικρη οτι πηγατε εκκλησια" "Ναι πηγαμε" "δεν επρεπε να ενημερωθουμε οι γονεις? Μην μου πειτε οτι κοινωνησαν κιολας???" Οχι δεν κοινωνησαν αλλα ο παπας ειπε αν θελουν να κοινωνησουν" Της λεω την αλλη φορα να εχω ενημερωθει για αυτο"......

 

Δεν ειμαι κατα της Θρησκειας αλλα κατα των εκκλησιων και των παππαδων :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσευχες δοξα το θεο λενε πολλες χααχαχαχαχα

Μια για το πρωινο μια για το μεσημεριανο μια για τον υπνο :lol::lol::lol:

Α και πανε και εκκλησια. (να μην ξεχνιωμαστε κιολλας)

 

Ξέρεις τί έπαθα και το ανακινώ το θέμα;

Επεσε στα χέρια μου το μηνιαίο πρόγραμμα ιδιωτικού νηπιαγωγείου και εκτός απ'τις θεματικές ενότητες του μήνα π.χ. Πλανήτες και Γη, Περιβάλλον, Κατασκευές κλπ κλπ είχε στις Αναγνώσεις .... Η βάπτιση του Χριστού, Οι Αγιοι Ιεράρχες, τέτοια.

 

Και λέω είναι ή όχι στο πρόγραμμα του Υπουργείου να κάνουν θρησκευτική αγωγή τα νήπια. Ε?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Ξέρεις τί έπαθα και το ανακινώ το θέμα;

Επεσε στα χέρια μου το μηνιαίο πρόγραμμα ιδιωτικού νηπιαγωγείου και εκτός απ'τις θεματικές ενότητες του μήνα π.χ. Πλανήτες και Γη, Περιβάλλον, Κατασκευές κλπ κλπ είχε στις Αναγνώσεις .... Η βάπτιση του Χριστού, Οι Αγιοι Ιεράρχες, τέτοια.

 

Και λέω είναι ή όχι στο πρόγραμμα του Υπουργείου να κάνουν θρησκευτική αγωγή τα νήπια. Ε?????

 

Κοιτα σε καθε θρησκευτικη γιορτη μεγαλη τους μιλανε για αυτη. Για του 3 ιεραρχες τους ειχαν ζωγραφισει κιολας, για τα Χριστουγεννα τους μιλησαν ακομα και για τον Ηρωδη, πιστευω τωρα και για το Πασχα.....

Link to comment
Share on other sites

το νηπιαγωγείο πλέον είναι υποχρεωτικό. έτσι και στα δημόσια και στα ιδιωτικά κάνουν προγραφικές ασκήσεις.

στα ιδιωτικά έχουν πιο πλούσιο πρόγραμμα. αυτό που λέτε με τις θεματικές ενότητες, ισχύει. κάθε εβδομάδα αναλύουν- μαθαίνουν κάτι. ότι δηλαδή κάνουν (τραγουδια, παραμύθια, ζωγραφιές, κατασκευές, συζητήσεις ότι ότι), είναι πάνω σε ένα θέμα.

έτσι πιστεύω και τα θρησκευτικά. απλά πράγματα. να πχ στις 30 ιανουαρίου δεν είχα σχολείο. δεν πρέπει να μάθουν, γιατί; τι είναι οι τρεις ιεράρχες;

δεν το βρίσκω κακό. στο δημοτικό... αποκλείεται καποιος να τους το μάθει. όπως και πολλά άλλα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ !!!! :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

 

Δε σε κάνω πλάκα, το δα με τα ίδια μου τα μάτια το πρόγραμμα κι αναρωτήθηκα, είναι πρωτοβουλία του συγκεκριμμένου νηπιαγωγείου (ιδιωτικό) ή και το πρόγραμμα των δημοσίων είναι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι η θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση ειναι θεμα καθαρα και αυστηρα της οικογενειας. Το πως θα αντιληφθει το παιδι μου το θεμα της θρησκειας ειναι δικη μου υποθεση. Επειδη λοιπον εχω διδαξει σε κεντρο μελετης μαθητων δημοτικου θυμαμαι ακομη τα απαραδεκτα μεσαιωνικα, αναχρονιστικα κτλ κτλ κτλ βιβλια που διδασκονται και μου σηκωνεται η θριξ!

 

Καποιος να τους ενημερωσει οτι πλεον στην συγχρονη ελληνικη κοινωνια δεν ισχυει το μοντελο της εκτεταμενης οικογενειας αλλα της πυρηνικης. Αρα, εικονες με τον παππου που η μητερα του σερβιρει το πρωινο και το παιδι στα γονατα του τον ρωταει τι ειπε ο παπας στην Κυριακατικη κατηχηση και ο παππους ρουφωντας τον ελληνικο αρχιζει να αγορευει μπλεκοντας μεσα Κολοκοτρωνη και Μακρυγιαννη και τους αγωνες του Εθνους απεχουν παρασαγγας απο τη συγχρονη πραγματικοτητα.

 

Η αλλο κεφαλαιο που ο αρχιμαντριτης παει στο σχολειο να ευλογησει τα νηπια και τους κανει κατηχηση και ολα μα ολα τα παιδια προσκυνουν το σταυρο και φιλανε το χερι του και η Αννουλα και ο Δημητρακης και αλλα ονοματα... Δηλάδη οταν διδασκεται αυτο το κεφαλαιο στα φημοτικα σημερα ο Μαρτιν, η Σβετλανα και η μικρη Ουρσουλα πως νιωθουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Ursa.....κατατρόμαξα!!!!!!!Μην τα λες έτσι απότομα στον τίτλο!:lol::lol:

 

Καποιος να τους ενημερωσει οτι πλεον στην συγχρονη ελληνικη κοινωνια δεν ισχυει το μοντελο της εκτεταμενης οικογενειας αλλα της πυρηνικης. Αρα, εικονες με τον παππου που η μητερα του σερβιρει το πρωινο και το παιδι στα γονατα του τον ρωταει τι ειπε ο παπας στην Κυριακατικη κατηχηση και ο παππους ρουφωντας τον ελληνικο αρχιζει να αγορευει μπλεκοντας μεσα Κολοκοτρωνη και Μακρυγιαννη και τους αγωνες του Εθνους απεχουν παρασαγγας απο τη συγχρονη πραγματικοτητα.

 

ω ναι.....ποια θριξ...εδώ είναι να καραφλιάζεις...

 

Η αλλο κεφαλαιο που ο αρχιμαντριτης παει στο σχολειο να ευλογησει τα νηπια και τους κανει κατηχηση και ολα μα ολα τα παιδια προσκυνουν το σταυρο και φιλανε το χερι του και η Αννουλα και ο Δημητρακης και αλλα ονοματα... Δηλάδη οταν διδασκεται αυτο το κεφαλαιο στα φημοτικα σημερα ο Μαρτιν, η Σβετλανα και η μικρη Ουρσουλα πως νιωθουν;

 

'φιμωτικά' Jean...'φιμωτικά' πράγματι.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομης εγραψα φημοτικα αντι δημοτικα... Διπλανα γραμματα στο πληκτρολογιο...

 

Κατα τα αλλα δεν σε αντεληφθην. Συμφωνεις, διαφωνεις, ειρωνευεσαι;;;...

 

Σπαστα και ξαναριξτα, δεκτη πασα αποψη... :D

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις (καλα ξεφευγω απ το θεμα ) δλδ για ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ και για να μην φιλησει το χερι του παπαταδε .... υπαρχει διαδηκασια με χαρτουρα που πρεπει να καταθεσει ο κηδεμονας στο σχολειο ή στο υπουργειο?

υπαρχει εθνικο θρησκευμα?

και αν ναι .... γιατι εγινε αυτο μετης ταυτοτητες και την μη αναγραφη ?

η τελικα εγινε μονο για τις ταυτοτητες

οσο για την Ουρσουλα εγω ξερω και αλοθρησκα να ειναι τα παιδακια υα βαζουν να φιλανε τα χερια του παπαταδε..!

και εχω ακουσει δασκαλα να λεει :ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΙ ΟΛΑΣ..! ΕΜΕΙς ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ! μαλλον εχουν δικιο ...τι να πω? τι ξερω κι εγω ? ενα ουφο ειμαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη καλημέρα ! Το θέμα της θρησκείας είναι πολύ ιδιαίτερο για τον καθένα μας ! Επίσης, ας μη ξεχνάμε τον μεγάλο αριθμό θρησκειών που υπάρχουν ! Άρα ένα παιδάκι προσχολικής ηλικίας , θεωρώ πως πρέπει να λάβει την καλλιέργεια -αν τη λάβει-όσον αφορά τη θρησκεία, αποκλειστικά μέσα στην οικογένεια. Ας φανταστούμε ένα παιδί με γονείς χώρις σαφή θρησκευτική κατεύθυνση κι ένας παιδικός σταθμός- νηπιαγωγείο που ΄΄ διδάσκει ΄΄ θρησκευτικά. Νομίζω πως όλοι θα νιώσουν άβολα ! Υπάρχει κάποιος λόγος να γίνει με αυτό τον τρόπο και τόσο νωρίς ? Έχω δουλέψει σε αρκετούς παιδικούς σταθμούς και ποτέ δεν έχω συναντήσει παρεμφερή θεματολογία διδασκαλίας με εμβάνθυνση. Αυτό που , βέβαια , έχω συναντήσει είναι η προσθήκη κάποιων ενδιαφερόντων με άσκοπο χαρακτήρα που ίσως να έχουν καθαρά εμπορική σκοπιμότητα. Σ΄ ένα παιδικό σταθμό είχαν ένα γαιδουράκι , πάνω στο οποίο τα προνήπια εφήρμοζαν το μάθημα της ιππασίας... Νομίζω πως δεν είναι σωστό ! Η νηπιαγωγός θα πρέπει να είναι πάντα σε επικοινωνία με τους γονείς της ομάδας της και να τους ενημερώνει για τη μηνιαία θεματολογία της.

Link to comment
Share on other sites

Εκ παραδρομης εγραψα φημοτικα αντι δημοτικα... Διπλανα γραμματα στο πληκτρολογιο...

 

Κατα τα αλλα δεν σε αντεληφθην. Συμφωνεις, διαφωνεις, ειρωνευεσαι;;;...

 

Σπαστα και ξαναριξτα, δεκτη πασα αποψη... :D

 

λογοπαίγνιο συνάδελφε!! :lol:

 

λόγω συνειρμού : θρησκευτικα :arrow: αλλόθρησκοι, άθεοι :arrow: δημοτικά σχολεία :arrow: φημοτικά :arrow: φιμωτικά (φιμώνω, δεν ακούω το διαφορετικό, δεν δέχομαι την ετερότητα, τη φιμώνω κτλ κτλ.....)

 

(θύελλες θα ξεσηκώσει το θεματάκι...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΙ ΟΛΑΣ..! ΕΜΕΙς ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ! μαλλον εχουν δικιο ...τι να πω? τι ξερω κι εγω ? ενα ουφο ειμαι !!!

 

Αρία είσαι σκεπτόμενο ούφο και μη μας δουλεύεις, εντάξει;;; :cool::lol::lol:

 

υπάρχει και το εξής άρρητο μέσα από τη δήλωση αυτής της δασκάλας : αυτό το παιδί δεν διαφέρει γιατί θα το κάνω ΕΓΩ να μη διαφέρει...

 

"αχρωματοψία" δηλαδή απέναντι στο κάθε παιδί και τα χαρακτηριστικά του πολιτισμού του, πλην όμως...του κυρίαρχου που έτσι κι αλλιώς τον διδάσκει η δασκαλίτσα μας!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδι μου (με εχει πιασει το φιλσοφικο μου σορι ε!)

αν εμεις δνε μπορουμε να ανεχθουμε την μαντηλα ...σαν ατομα(εστω σαν ουφο πες) πως μετα να αλλαξει το καθεστως αυτο και στην εκπαιδευση !

αν τα αλλοθρησκα πχ τα μαζευουν σε συκγαικρηημενα σχολεια λες και ειναι ...δε ξερω τι ... ε αντε να βγαλει του Υ.Παιδ. μετα τα θρησκευτικα απο τα σχολεια.!!! θα συκωθει ο Χριστοδουλος να πουμε απο το μνυμα και θα στοχειωσει την βουλη!

τα θρησκευτικα στα σχολεια ειναι ενα παρα πολυ δυνατο εμπορικο και πολιτικο χαρτι!!!!οι αναζητησεις που κανουμε εδω αλλα και σε προσωπικο επιπεδο ειναι για εσωτερικη καταναλωση !

οταν το κρατος θα αποδεσμευσει την θρησκεια απο την πολιτεια ξαναμιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

α και ξεχασα εμας στο παιδικο πριν το μεσημεριανο η δασκλα βαζει μαριζα κωχ στα παιδια και βιβαλντι να πουμε και στο διπλανο τμημα λενε προσευχη !!!!

(ε ρε τι θα εχει ακουσει η ερμη!!! :lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

οταν το κρατος θα αποδεσμευσει την θρησκεια απο την πολιτεια ξαναμιλαμε!

 

NO WAY!!!! :lol:

 

και μετά τι θα κάνουμε χωρίς Βατοπέδια μου λες;;;;;;; 'Ησαν μια κάποια λύσις!' :lol::lol::lol:

 

ας κάνουμε εμείς την εσωτερική κατανάλωση, δεν πειράζει

 

http://www.132grava.net/node/96 (ένα από τα πολλά άρθρα που ίσως θα το έχει πάρει κάπου το μάτι σας...αν και περσινό ) :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εχω δει το αρθρο οπως και πολοι αλλοι εχουν εκδιωχθει απο τις θεσεις τους για τους ιδιους λογους ...

ε να αυτα μου βαζεις και μου τα θυμιζεις και μετα αφρίζω ..!!! και θες να κανουμε και κουβεντα περι θρησκευτικων !!!! :lol:

εγω θα την πω την πικρη μου αληθεια .... μιλαγα με την διευθυντρια του δημοσιου δημοτικου σχολειου που θα παει το απιδι μου σ ε λιγα χρονια(ειναι γειτονησα και σχετικα οκ ανθρωπος...)

και ειχαμε κουβεντα περι ανυπαντρη μητερα κολληματα εγγραφης (δυσκολευετε να καταχωρηθει στα ηλεκτρονικα συστηματα το παιδι γιατι το ονομα πατρος ειναι κενο ...τεσπα) για εμβολια και για για θρησκευτικα

και μου ειπε ...οκ με το ανυπαντρη ...θα δουμε ..ετσι ειεναι το κ@λ@ συστημα ...οκ για τα εμβολια (μπορουσε να μου πει και τιποτα????χαχαχ) και στο θεμα της θρησκειας θρησκευτικα κλπ μου λεει μη θες να διαφερεις ποια τοσο

το παιδι σου δεν το σκευτεσαι?

ε με τσακισε... ! τι να λεμε τωρα .... η θα εχεις ιδεολογια για καποια πραγματα ή οχι ...κι αν η κοινωνικη σου θεση ειναι μειονεκτικη να το πω ...σου πετανε ενα τουμπεκι εσυ ..! και λες τωρα ...τι κανω?

ΚΑΙ ΓΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΛΕΨΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ!

αυτα μια προσωπικη εμπειρια κατεθεσα....το τι θα κανω με τα θρησκευτικα ....παλι στα καναλια θα απειλω να βγω ...ΤΑ ΜΜΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!! :lol: (κακα τα ψεματα παντως ειναι ψιλοκουραστικο!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εμ, τι θες κι εσύ, να διαφέρει;;;;;;; (η αχρωματοψία που λέγαμε....)

:roll:

ειμαι και ψωναρα γμτ μου!!!! καικοντη και θελω να φαινομαι !!!!χαααααααααχαχαχαχαχ

ΟΛΑ ΓΚΡΙ ΟΛΑ ΓΚΡΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νηπιαγωγός σε δημόσιο νηπιαγωγείο ...και θέλω και εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου....Γιατί τελικά δεν πας εσύ να δουλεύεις με πολυπολιτισμικά προγράμματα....να προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα κλίμα σεβασμού και επικοινωνίας όπου τα παιδιά να νιώθουν ελεύθερα να εκφραστούν χωρίς διακρίσεις φύλου, γλώσσας, θρησκείας ή καταγωγής....Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι γονείς...που θα τα παραβλέπουν και με το βλέμμα έτοιμο να σε κατακεραυνώσει ...ρωτούν..μα εκκλησία δεν θα πάμε;;;;Πάντα τα κοινωνάμε με το σχολείο τα Χριστούγεννα!!!!Και ψύχραιμη τους μιλάς για το αναλυτικό πρόγραμμα που ισχύει και ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ θρησκευτική αγωγή, μιλάς για το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει και για ένα ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ σε όλα τα παιδιά που δεν λειτουργεί σαν κατασταλτικός μηχανισμός αφομοίωσης της διαφορετικότητας....και παρότι βλέπεις την δυσπιστία στο ύφος τους...εσύ συνεχίζεις να μιλάς...μήπως και κάπως, κάποτε, κάτι αλλάξει. Άλλωστε αυτός δεν είναι και ο ρόλος της παιδείας;....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...