Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναπτυξιολόγος στην Αθήνα?


menia21

Recommended Posts

Καλημέρα. Στον παιδικό σταθμό που πάει το 3χρονο αγόρι μας έρχεται κάθε μήνα παιδοψυχολόγος για εκτίμηση. Αυτή τη φορά μάς είπε ότι θα ήθελε μια εκτίμηση αναπτυξιολόγου γιατί ο μικρός είναι λίγο ανώριμος για την ηλικία του... Δηλαδή είναι σβούρας και δεν κάθεται λεπτό χωρίς επιτήρηση, τσιρίζει και βάζει ότι βρει στο στόμα του. Οσον αφορά την ομιλία είναι πάρα πολύ καλός για την ηλικία του.

Εψαξα στα Παίδων Αγ. Σοφία και Αγλ. Κυριακού, και τα δύο έχουν διαθέσιμα ραντεβού το Φλεβάρη του 2016 !!!!!!:confused: Πήρα και στο Αττικό, κι εκεί δεν έχει ραντεβού. Προσπαθώ εδώ και μέρες να πιάσω γραμμή στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής στην Ηπείρου 17, αλλά όλο μιλάει. Δοκίμασα να ρωτήσω για την κα Γκόλτσιου, επειδή διάβασα καλά λόγια εδώ στο φόρουμ, αλλά ρε κορίτσια 120 ευρώ για μια εκτίμηση μιας ώρας ΔΕΝ τα δίνω. Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο? Δηλαδή αν δεν έχεις παχυλές τσέπες δεν μπορείς να βρεις γιατρό για το παιδί σου σε αυτή την χώρα?

Κι έρχομαι εδώ και σάς ρωτάω εάν γνωρίζετε κάποια αναπτυξιολόγο ιδιώτη να πάμε να πάρουμε επιτέλους μια εκτίμηση, ή αν γνωρίζετε κάποιον άλλον φορέα που εμένα μου διαφεύγει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η παιδίατρος μας είναι αναπτυξιολόγος.

Είναι πολύ αναλυτική, καθησυχαστική, εξαιρετικά οργανωμένη & τη βρίσκουμε πάντα.

Θα σου στείλω τα στοιχεία της με πμ & αν θέλεις επικοινωνίας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν σου οτι αν χρειαστειτε εργοθεραπειες για να σου καλυπτει το ταμειο σου

τα χρηματα που θα δινεις ο αναπτυξιολογος που θα δει τον μικρο κ θα σου δωσει την γνωματευση πρεπει να ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο,

κ εγω δεν το ηξερα!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω όμως την εξής απορία: εάν χρειαστούμε εργοθεραπείες, ΠΩΣ θα πάρω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, αφού πήρα τηλ. στα ΠΑΙΔΩΝ και μού είπαν ότι έχει διαθέσιμα ραντεβού μετά από 13 μήνες????

Τελοσπάντων, πήγε ο άντρας μου στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής στην Ηπείρου 17, αφού αγανάκτησα που δεν μπορούσα να πιάσω γραμμή στο τηλέφωνο. Εκεί του είπαν ότι δεν έχουν αναπτυξιολόγο, αλλά έχουν παιδοψυχολόγους, δλδ ειδικότητες που θα σου συστήσει ο αναπτυξιλόγος να επισκεφτείς εάν διαγνώσει πρόβλημα στο παιδί. Ο σύζυγος λοιπόν μίλησε με τη διευθύντρια και, αφού τον ρώτησε μερικά πράματα σχετικά με το παιδί (εάν μιλάει κανονικά, αν εκτελεί εντολές, αν μας ακούει κλπ), η γυναίκα είπε ότι πιθανόν ο μικρός δεν έχει απολύτως τίποτα, απλά είναι ένα ζωηρό αγοράκι. Γενικά ήταν πολύ καθησυχαστική. Μας συνέστησε, αν υπάρχει ακόμα κάποια αμφιβολία, να τον πάμε σε αναπτυξιολόγο σε ένα χρόνο, όταν θα είναι 4 ετών. Και ο παιδίατρός μας είπε ότι τα αγοράκια γενικά είναι λίγο πιο ζωηρά από τα κορίτσια και αυτός δεν βλέπει κάτι που θα έπρεπε να τον ανησυχήσει. Και αυτός μάς είπε σε ένα χρόνο να πάμε για εκτίμηση, όπου θα είναι και πιο ασφαλής η εκτίμηση λόγω ηλικίας. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η παιδίατρος μας είναι αναπτυξιολόγος.

Είναι πολύ αναλυτική, καθησυχαστική, εξαιρετικά οργανωμένη & τη βρίσκουμε πάντα.

Θα σου στείλω τα στοιχεία της με πμ & αν θέλεις επικοινωνίας.

:)

 

Καλησπέρα! Είδα το μύνημά σου και θα με ενδιέφερε να μου γράψεις, αν θέλεις το τηλέφωνο της παιδιάτρου σου. Με ενδιαφέρει να δει την κόρη μου αναπτυξιολόγος.

 

σε ευχαριστώ πολύ

Σοφία

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...