Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς ότι ο θηλασμός εκτός από τροφή είναι μια τρυφερη πράξη αγαπης; Ότι το κάνουμε επειδή μας το λέει το ένστικτό μας; Ακόμα και το ξένο γάλα ήταν πράγματι το ίδιο σαν το μητρικό και μου το έδιναν τσάμπα και το νεογέννητο μπορούσε να πιάσει ποτήρι και να πιει μόνο του εγώ θα θήλαζα! Γιατί είναι μια υπέροχη σχέση! Ειδικά τώρα ππου είναι πιο μεγάλος και παίζουμε την ώρα του θηλασμού. Γιατί με τρελαίνει όταν παίρνει φόρα και έρχεται πάνω μου μπουσουλώντας με ανοιχτό το στόμα και το πιάνει για να το βάλει στο στόμα του (αν και αυτό πονάει λίγο όταν έχω ξεχάσει να του κόψω τα νύχια του :lol:)

 

 

ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!!!!! ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ!!!!!! ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ!

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula μου, πάντως θα χαρούμε τωρα όταν με το καλό γεννήσεις να σε βλέπουμε στο φορουμ και να τα λέμε και για το θηλασμό και για άλλα θέματα. Με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ.... Με έναν γιο 8 ετών, και μια μπέμπα 10 μηνών και χωρίς βοήθεια από μαμάδες, πεθερές και τα συναφή, θα τις χρειαστώ τις ευχές... Τώρα για το θηλασμό δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω γιατί έχω κ ένα σοβαρό πρόβλημα με τη μέση που πρέπει άμεσα να αντιμετωπιστεί μόλις γεννήσω και ίσως να μην μπορέσω λόγω φαρμάκων. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

επειδη πιο πανω διαβασα για την βρεφικη θνησιμοτητα τα περασμενα χρονια ,εψαξα να σασ βαλω καποια ιατρικα αρχεια που ειχα διαβασει παλιοτερα .σασ παροτρινω να τα διαβασετε ειναι πολυ επιμορφωτικα .σε γενικεσ γραμμες λεει οτι η θνησιμοτητα ηταν μεγαλητερη στα αστικα κεντρα που οι γυναικεσ επελεγαν να μην θηλασουν και εδειναν ακαταληλα γαλατα η τροφους που δεν τα ταιζαν οσο επρεπε .στην επαρχια η θνησιμοτητα ηταν λιγοτερη γιατι οι γυναικες επελεγαν να θηλασουν.αργοτερα που εγεινε τησ "μοδασ" το ξενο γαλα και συμβολο απελευθεροσης τησ γυναικας εξαπλωθηκε η θνησιμοτητα και στην επαρχια οσπου ανακαλυφθηκαν τα καταλληλα γαλατα που δεν ειχανε παρενεργιεσ .

 

http://www.mednet.gr/archives/2008-4/pdf/520.pdf

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο θηλασμός δεν είναι η... λύση για όλα...!!! Κι ούτε σημαίνει ότι, αν θηλάζεις, το παιδί σου ή εσύ δεν θα αρρωστήσετε ποτέ από όλα αυτά που προστατεύει ο θηλασμός παιδί και μητέρα. Αν ήταν αλλιώς όλες οι γυναίκες θα θήλαζαν, ξαφνικά όλες θα είχαν γάλα. Αν θέλω εγώ να πείσω μια φίλη μου για τα καλά του θηλασμού πάει την έχασα τη μάχη... η μικρή μου είναι αρρωστιαρούλα.... και πολύ-πολύ αλλεργική. Ξέρω όμως ότι της έχω δώσει-της δίνω-και θα της δίνω το πιο υγιεινό γάλα. Ε, δεν θέλει και πολύ σκέψη. Και για να είμαι και μέσα στο θέμα να πω ότι τώρα πια μου λένε ότι το ξένο γάλα για την ηλικία της κόρης μου είναι εμπλουτισμένο με αυτά που χρειάζεται ενώ το δικό μου είναι φτωχό... ε μα αυτό λέω βρε παιδιά είναι το πρόβλημα... ο εμπλουτισμός... χαχαχα

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είπα ότι οι σημερινές γυναίκες θηλάζουν λόγω φτώχιας!!!!!! Ίσα ίσα που οι σημερινές γυναίκες που θηλάζουν το κάνουν καθαρά από επιλογή και γνώση, οι παλιότερες γυναίκες το έκαναν από ανάγκη! Έλεος ρε κορίτσια με τις ειρωνίες! Έλεος!!!!!!!

 

Δυστυχώς, τώρα είδα το μνμ σου...το σχόλιό μου αφορούσε αυτό που άκουσε η Palladin από τη γιατρό και όχι αυτό που έγραψες εσύ. Θα έπρεπε να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλήθεια τα σημερινά ποσοστά νεογνικής θνησιμότητας καμία σχέση με παλιότερα;;;; Ξέρει καμία να πει γιατί επικράτησε η ευχή "να σου ζήσει", όταν γεννιέται ένα μωράκι;;;;;; Με λυπεί το γεγονός ότι ενώ συμφωνούμε είστε όλες τόσο απόλυτες και ρίχνετε στο πυρ το εξώτερον τις μανούλες που δε θηλάζουν......

 

Δε νομιζω να εριξε κανεις κανεναν στο πυρ το εξωτερο...

Οσο για το "απολυτες" που αναφερεις, οσο απολυτο ειναι να λες οτι θεωρουμε το θηλασμο πανακεια τοσο απολυτο ειναι να λεμε και να συγκρινουμε ποσοστα θνησιμοτητας με γνωμονα το θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

Οι πλούσιες, από την αρχαιότητα ακόμη, ανέθεταν σε τροφούς το θηλασμό των παιδιών τους. Τι πλούσιος, τι φτωχός ... από τον Ιπποκράτη ακόμη συστηνόταν ο αποκλειστικός θηλασμός για 6 μήνες και ήταν καλά τεκμηριωμένη η νοσηρότητα που επερχόταν με τη διακοπή του θηλασμού.

Πιστεύω ότι με τα επιχειρήματα περί φτώχειας και κακών αναμνήσεων κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Ο θηλασμός δεν άφηνε τις γυναίκες να δουλέψουν αποτελεσματικά στα εργοστάσια, ιδιαιτέρως όταν οι άντρες έφευγαν στον πόλεμο. Από τη στιγμή που η γυναίκα μπήκε στη γραμμή παραγωγής, ο θηλασμός, οι εγκυμοσύνες, τα παιδιά, ήταν εμπόδιο. Και τώρα, η μέριμνα των κρατών για το θηλασμό δεν είναι από το αγνό ενδιαφέρον τους για την υγεία (ψυχική και σωματική) αλλά για την μείωση του κόστους φαρμάκων και νοσηλείων και αδειών λόγω ασθένειας παιδιών - διότι τα κράτη *γνωρίζουν* ότι ο θηλασμός προστατεύει, και τα άλλα παιδιά, στατιστικώς, όλο και κάτι έπαθαν και παθαίνουν και οι έρευνες δείχνουν τις επιπτώσεις ακόμη και στις καρδιακές παθήσεις στα 60. Όταν σταματήσουν και κάποιοι έλληνες γιατροί και ιθύνοντες να τα παίρνουν από τις εταιρείες (εδώ γελάνε), τότε θα φανούν και οι επιπτώσεις στη δημόσια υγεία. Μέχρι τότε, όποιος θέλει να γίνεται πειραματόζωο στις φόρμουλες που κάποτε "ήταν εξίσου καλές με το μητρικό γάλα", έχουν αλλάξει τόσες φορές συνταγή και εμπλουτίζονται και πάλι θεωρούνται "εξίσου καλές με το μητρικό γάλα", με γεια του με χαρά του.

Καλά τα λες amaretto μου και μπράβο που έχεις ακόμη την διάθεση να παραθέτεις αποδείξεις και επιχειρήματα για το αυτονόητο....

 

Εγώ απλά θα πω ότι αυτή η "διαμάχη" μ' έχει ελαφρώς προβληματίσει (και κουράσει). Λες και είμαστε δύο στρατόπεδα. Γι' αυτό και έχω επιλέξει σε όποιον με ζαλίζει στο δρόμο, σε πλατεία, στο γιατρό... να μην απαντάω τίποτα. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει, χωρίς να κρίνει τον άλλον, αλλά και χωρίς να επιμένει ότι ο γάιδαρος πετάει! Τι να κάνουμε βρε κορίτσια, όσο και να προσπαθήσει, δεν θα πετάξει ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ακούστε τι μου είπανε προχθές: μια κοπέλα είχε πρόβλημα με το παιδί της, ερχόταν το βράδυ και κοιμόταν πάνω της. Είδε κι απόειδε και το πήγε σε παιδοψυχολόγο. Και τί της είπε ο παιδοψυχολόγος:" Η συμπεριφορά του παιδιού οφείλεται επειδή το θήλασε 3 μήνες και τη συνήθισε γι' αυτό δεν μπορούσε να την αποχωριστεί". Και ρωτώ εγώ: ένα παιδάκι περπατάει όταν χρονίσει, που σημαίνει ότι από τότε που έπαψε να θηλάζει, μεσολάβησαν 9 μήνες. 9 μήνες κουβαλούσε το παιδάκι αυτόν τον φόβο του αποχωρισμού και το εκδήλωσε τότε? Μου φαίνεται κάπως κουφό να ενοχοποιεί το θηλασμό και μάλιστα επιστήμων άνθρωπος.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το άκουσα, αλλά το διάβασα....Τα συμπεράσματα των εν λόγω ερευνητών πρέπει να αποτελούν παγκόσμια πρωτοτυπία!Δεν έχω λόγια....

 

 

Μητέρες που θεωρούν δύσκολο το θηλασμό και εγκαταλείπουν δεν θα πρέπει να κατηγορούν τον εαυτό τους, σύμφωνα με τους ερευνητές. Νορβηγική έρευνα καταλήγει ότι η δυσκολία στο θηλασμό μπορεί να οφείλεται στα υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Μετά την ανασκόπηση των διαθέσιμων στοιχείων οι ερευνητές αμφιβάλλουν για τα οφέλη που έχει στην υγεία ο θηλασμός σε σχέση με το γάλα φόρμουλα. Η ερευνητική ομάδα από το Πανεπιστήμιο Επιστήμης και Τεχνολογίας, της Νορβηγίας, παρακολούθησε 180 εγκύους. Σε αυτές περιλαμβάνονταν όσες βρίσκονταν σε κίνδυνο να γεννήσουν μικρό μωρό, περιστατικά που επηρεάζονται από υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης. Έχοντας λάβει υπόψη άλλους παράγοντες όπως η ηλικία, η εκπαίδευση, και το κάπνισμα, οι ερευνητές παρατήρησαν σαφή σχέση μεταξύ χαμηλών ποσοστών θηλασμού στους 3 και 6 μήνες και υψηλότερων επιπέδων τεστοστερόνης.

 

Η ομάδα υποδεικνύει ότι η ορμόνη μπορεί ενδεχομένως να επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη του αδενικού ιστού στο μαστό επηρεάζοντας την ικανότητα θηλασμού. Ο επικεφαλής της έρευνας, Καθηγητής Sven Carlsen, δήλωσε ότι βασικά μια μητέρα που θεωρεί πως συναντά δυσκολίες δεν θα πρέπει να αισθάνεται ενοχές-πιθανόν έτσι είναι η κατάσταση και το μωρό της δεν θα υποφέρει αν διατρέφεται με γάλα σε φόρμουλα. Θεωρεί πως μια μητέρα θα πρέπει να κάνει αυτό που την καθιστά ευτυχισμένη.

 

Εκτιμά ότι η ορμονική ισορροπία στη μήτρα ευθύνεται για την ικανότητα μιας μητέρας να θηλάσει και για τα φαινομενικά οφέλη που έχει στην υγεία του ένα μωρό που θηλάζει-αντί ο θηλασμός μόνο. Πέρσι, η ομάδα του Carlsen, ανασκόπησε 50 έρευνες σχετικά με τη σχέση θηλασμού και υγείας. Με βάση αυτή την έρευνα καταλήγει ότι τα οφέλη του θηλασμού σε σχέση με τη φόρμουλα μπορεί ενδεχομένως να έχουν υπερτιμηθεί. Όπως δήλωσε, οι διαφορές στην υγεία στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο σημαντικές.

 

Αν εστιάσουμε σε επιδημιολογικές έρευνες και προσπαθήσουμε να αποκλείσουμε άλλους παράγοντες είναι δύσκολο να ανακαλυφτούν ουσιαστικά οφέλη στα παιδιά που θήλασαν ως νεογνά.

 

Η έρευνα δημοσιεύεται στο περιοδικό ʽActa Obstetricia and Gynacologica Scandinavicaʼ.

 

πηγή: http://www.babyradio.gr

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

................

Με βάση αυτή την έρευνα καταλήγει ότι τα οφέλη του θηλασμού σε σχέση με τη φόρμουλα μπορεί ενδεχομένως να έχουν υπερτιμηθεί. Όπως δήλωσε, οι διαφορές στην υγεία στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο σημαντικές.

Αν εστιάσουμε σε επιδημιολογικές έρευνες και προσπαθήσουμε να αποκλείσουμε άλλους παράγοντες είναι δύσκολο να ανακαλυφτούν ουσιαστικά οφέλη στα παιδιά που θήλασαν ως νεογνά.

 

Η έρευνα δημοσιεύεται στο περιοδικό ʽActa Obstetricia and Gynacologica Scandinavicaʼ.

 

πηγή: http://www.babyradio.gr

 

Σπόνσορας της μελέτης είναι η ΤΑΔΕ εταιρία βρεφικού γάλακτος.

Μανούλες μπορείτε άφοβα να μην θηλάζετε.

Δεν φταίτε εσείς

Φταίνε οι ορμόνες

 

Ο θηλασμός είναι υπερτιμημένος και δεν προσφέρει κανένα όφελος ούτε στον παιδίατρο ούτε στις εταιρίες.

 

Οι υπάλληλοι των εταιριών κλέφτες θα γίνουν;

Πως θα ζήσουν αν όλες εσείς - άμυαλες μητέρες - συνεχίσετε να θηλάζετε ως τα 5;

 

Και έρευνα σας κάναμε τι άλλο θέλετε για να σταματήσετε;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχτές πήγα στον γυναικόλόγο για τεστ παπ. του λέω ότι θηλάζω ακόμη (γιατί μου βρήκε ένα πολύποδα που για να τον βγάλω πρέπει να πάρω αντιβίωση) και μου λέει:

είδες γιαυτό λέμε το πολύ ένα χρόνο! να τι τραβάτε μετά...έρχονται και τραβάνε τις μπλούζες και δεν ξεκόλλάνε!!!!

καλά είναι επιχείρημα σοβαρό αυτό για να κόψεις το θηλασμό??

τι να πω, επιστήμονας άνθρωπος σου λέει μετά.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπόνσορας της μελέτης είναι η ΤΑΔΕ εταιρία βρεφικού γάλακτος.

Μανούλες μπορείτε άφοβα να μην θηλάζετε.

Δεν φταίτε εσείς

Φταίνε οι ορμόνες

 

Ο θηλασμός είναι υπερτιμημένος και δεν προσφέρει κανένα όφελος ούτε στον παιδίατρο ούτε στις εταιρίες.

 

Οι υπάλληλοι των εταιριών κλέφτες θα γίνουν;

Πως θα ζήσουν αν όλες εσείς - άμυαλες μητέρες - συνεχίσετε να θηλάζετε ως τα 5;

 

Και έρευνα σας κάναμε τι άλλο θέλετε για να σταματήσετε;

 

 

Χαχα καλόοο!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχτές πήγα στον γυναικόλόγο για τεστ παπ. του λέω ότι θηλάζω ακόμη (γιατί μου βρήκε ένα πολύποδα που για να τον βγάλω πρέπει να πάρω αντιβίωση) και μου λέει:

είδες γιαυτό λέμε το πολύ ένα χρόνο! να τι τραβάτε μετά...έρχονται και τραβάνε τις μπλούζες και δεν ξεκόλλάνε!!!!

καλά είναι επιχείρημα σοβαρό αυτό για να κόψεις το θηλασμό??

τι να πω, επιστήμονας άνθρωπος σου λέει μετά.....

 

 

Απλό, ντόκτωρ, δεν φοράμε μπλούζα .. να μην τα ζορίζουμε τα παιδάκια μας χωρίς λόγο :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ακούστε τι μου είπανε προχθές: μια κοπέλα είχε πρόβλημα με το παιδί της, ερχόταν το βράδυ και κοιμόταν πάνω της. Είδε κι απόειδε και το πήγε σε παιδοψυχολόγο. Και τί της είπε ο παιδοψυχολόγος:" Η συμπεριφορά του παιδιού οφείλεται επειδή το θήλασε 3 μήνες και τη συνήθισε γι' αυτό δεν μπορούσε να την αποχωριστεί". Και ρωτώ εγώ: ένα παιδάκι περπατάει όταν χρονίσει, που σημαίνει ότι από τότε που έπαψε να θηλάζει, μεσολάβησαν 9 μήνες. 9 μήνες κουβαλούσε το παιδάκι αυτόν τον φόβο του αποχωρισμού και το εκδήλωσε τότε? Μου φαίνεται κάπως κουφό να ενοχοποιεί το θηλασμό και μάλιστα επιστήμων άνθρωπος.

 

Συμφωνα με εκατονταδες μελετες ψυχιατρων ανα τον κοσμο (τις οποιες ο συγκεκριμενος μαλλον δεν εχει μπει στον κοπο να διαβασει, αν και αποτελουν τη λεγομενη "κρατουσα αποψη"), το μωρο μαλλον λογω της διακοπης του θηλασμου "επαθε" ο,τι εγινε και οχι επειδη θηλασε 3 μηνες.

 

Και εξηγω.

Συμφωνα με την παραπανω επικρατουσα αποψη, το μωρο τον 1ο χρονο ζωης του ΠΡΕΠΕΙ να ειναι απολυτως προσκολλημενο στη μητερα, να τρεφεται και να κοιμιζεται και να φροντιζεται μονο απο εκεινη και ει δυνατον η τροφη να δινεται απο το στηθος και οχι απο μπουκαλι. Τα συμπερασματα των ψυχολογων ειναι οτι αν το μωρο δεν εχει προσκολληση μονο στη μητερα του τον 1ο χρονο, του δημιουργουνται διαφορα ψυχολογικα ζητηματα αργοτερα (αλλα απλα, αλλα πολυ σοβαρα), που εκδηλωνονται με διαφορους τροπους, τους οποιους οι γονεις δεν συνδεουν με αυτην την ελλειψη του πρωτου χρονου πχ αρνηση του παιδιου να κανει κακα (τα κακα τα θεωρει ως προιον που προσφερει στη μητερα και το οποιο της αρνειται), διατροφικες διαταραχες, προσκολληση σε πιπιλα ή αλλα αντικειμενα, εντονος θυμος προς τη μητερα κλπ.

 

Την παραπανω θεωρια αναλυει πολυ ωραια ο ψυχιατρος Γιωσαφατ σε σχετικη εκπομπη ("στα ακρα" νετ), αλλα και ο ιερεας-ψυχιατρος Θεοφιλος Φαρος στην ιδια εκπομπη-αλλο επεισοδιο.

 

Για να μην ακουσω παλι οτι "κι εμεις που δε θηλασαμε 1 χρονο καλα ειναι τα παιδια μας", οφειλω να πω οτι τα παραπανω ειναι επιστημονικη θεωρια που αποτελει πλεον την επικρατουσα γνωμη στην παγκοσμια ψυχιατρικη κοινοτητα (προφανως παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις) και οτι προσωπικα αναγκαστηκα να παραδωσω αλλου τη φροντιδα των παιδιων μου οταν η κορη μου ηταν 6 μηνων και οταν ο γιος μου ηταν 4.

Βεβαια δεν εκοψα το θηλασμο και ευτυχως γιατι με βοηθησε ποικιλλοτροπως, αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να ειμαι αποκλειστικα μονο εγω με τα παιδια μου τον 1ο χρονο.

 

Τα παραπανω ακουγα και στην Αμερικη οταν ημουν και οφειλω να ομολογησω οτι δεν ηταν επειδη τους επιασε ο πονος για το θηλασμο, το δκαιωμα του βρεφους να ειναι με τη μαμα του, το δικαιωμα της μαμας να ειναι με το μωρο της και αλλα τετοια γλυκαναλατα (γι αυτους).

 

Η εννοια τους ειναι το χρημα, η σπαταλη σε θεραπειες (ψυχιατρικες και οργανικες) κλπ κλπ.

Βρηκαν λοιπον οτι "επιβαλλοντας" το θηλασμο και την προσκολληση τον 1ο χρονο ζωης, "γλιτωναν" απο πολλα αλλα που τους κοστιζαν πολυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και αυτό:

Η μπέμπα μου είναι 17 μηνών 11,5 κιλά και 85cm.

Συναντώ μια φίλη που δεν θήλασε ούτε δευτερόλεπτο τα δύο παιδιά της από άποψη.

Πέρα από το ότι φρίκαρε όταν άκουσε ότι ακόμη τη θηλάζω, πέρα από τα πλεονεκτήματα του almiron που μου παρέθεσε, πέρα από τα σχόλια ότι γεμίζω την κόρη μου με ορμόνες! είπε και το απίστευτο.

 

"Αχ πόσο θα ήταν αυτό το παιδί αν δεν επέμενες να θηλάζεις: διπλάσιο"

 

 

Δηλαδή θα ήταν 23 κιλά και 170cm. Αυτό δεν θα ήταν παιδί. Ο γίγαντας του παραμυθού θα ήταν.

 

Βαρέθηκα να της εξηγώ και γελάω μόνο λέγοντάς της καθε φορά. "Χάνεις τα λόγια σου εμείς θα θηλάζουμε μέχρι να πάει .... φαντάρος!!!!!"

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ 1 καλό. Όταν γέννησα το 2ο, μου είπαν οι νοσοκόμες εκεί "επειδή είναι μεγάλο το μωρό -4050γρ- να του δίνεις και συμπλήρωμα για να μην αφυδατωθεί". Στην αρχή το έκανα 2-3 φορές, αλλά μετά δεν του έδινα, αφού το μωρό ήταν ήσυχο και δεν έκλαιγε. (Το πώς πιπίλιζε το στήθος μου όμως είχε πολύ πλάκα, μέχρι το διάδρομο ακουγόταν!) Ίσως και να ισχύει βέβαια αυτό με την αφυδάτωση, δεν λέω.

 

Και το κουφό: όταν μένεις έγκυος το γάλα χαλάει. Και μάλιστα ότι μπορεί το μωρό που θηλάζει, να δηλητηριαστεί και να πεθάνει. :shock: Ναι βέβαια, έχω ακούσει για πάνω από 1 περίπτωση! Φυσικά και δεν το πίστεψα αλλά νόμιζα ότι κόβεται από μόνο του το γάλα, μέχρι πρότεινως που μπήκα στην παρέα σας. ;)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είπα σε φίλη ότι αν χρειαστεί να επιστρέψω στη δουλειά το Νοέμβριο ( ο μικρός μόλις θα έχει χρονίσει) ίσως θα πρέπει να το πάω σε παιδικό σταθμό από τις 8-13 30 και μου είπε ότι θα πρέπει τότε να διακόψω το θηλασμό (ε, μα αφού ήδη τρώει δύο γεύματα στερεών τη μέρα και ίσως τότε να έχουμε προσθέσει και τρίτο γιατί;;;)

 

Επίσης μιλώντας με την πεθερά μου μήπως τυχόν χρειαστεί να τον κρατήσει εκείνη τότε μου είπε "Αχ, ναι, αλλά τι θα τον ταΐζω βρε κορίτσι μου;" Κι εγώ απάντησα "Φασολάκια..."

 

Τους είχα κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου για τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι το εξάμηνο που δεν καταφέρνουν να συνειδητοποιήσουν ότι πάει μας τελείωσε αυτό.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ 1 καλό. Όταν γέννησα το 2ο, μου είπαν οι νοσοκόμες εκεί "επειδή είναι μεγάλο το μωρό -4050γρ- να του δίνεις και συμπλήρωμα για να μην αφυδατωθεί". Στην αρχή το έκανα 2-3 φορές, αλλά μετά δεν του έδινα, αφού το μωρό ήταν ήσυχο και δεν έκλαιγε. (Το πώς πιπίλιζε το στήθος μου όμως είχε πολύ πλάκα, μέχρι το διάδρομο ακουγόταν!) Ίσως και να ισχύει βέβαια αυτό με την αφυδάτωση, δεν λέω. ;)

 

Φυσικα και δεν ισχυει. Αν το μωρο θελει περισσοτερο γαλα επειδη ειναι μεγαλυτερο, θα θηλασει περισσοτερο και το στηθος θα παραξει πιο πολυ γαλα.

 

Ειναι πολυ απλο, οσο κι αν θελουν να το κανουν πολυπλοκο:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα επίσκεψη σε μαιευτήριο σε φίλη που γέννησε το δεύτερο παιδάκι της.

Φέρνουν τα μωράκια, βγαίνουμε έξω, μετά από λίγο (5 λεπτά το πολύ) μπαίνουμε και εμείς οπού την βλέπω να προσπαθεί με το μπουκαλάκι.

Μια άλλη γνωστή στο δωμάτιο(με 2 παιδιά): Δεν το θηλάζεις?

Νέα ξανάμαμά: Ναι, ναι! το θήλασα ήδη (Πότε? Πως ?Σε δυο λεπτά και να έχει αρχίσει και το μπουκάλι?) και τώρα του δίνω συμπλήρωμα γιατί δεν έχω για να χορτάσει.

Γνωστή: Ναι καλυτέρα το μπουκάλι! Χορταίνουν σίγουρα κιόλας και ξέρεις και τι τρώνε. Άσε που εάν τα θηλάζεις θέλουν κάθε 2 με 3 ώρες να τρώνε!

Νέα ξανάμαμά: Ναι, ναι άσε και αυτό! Και αφού δεν έχω, γιατί να το ταλαιπωρώ! Έτσι και αλλιώς ούτε στο πρώτο παιδί είχα σιγα μην εχω τώρα. Δεν νιωθω και ανετα με όλη την φάση …

Εγώ σκέφτομαι γιατί με μπιμπερό τα νεογνά δεν τρώνε κάθε 3 ώρες? Κάθε ποτέ τα ταΐζανε δηλαδή? Πρωί μεσημέρι – βράδυ?

Δεν νομίζω να τους άλλαζα γνώμη σε αυτές τις «Έμπειρες μανές» οπότε προτίμησα να μιλήσω …

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι" και ας το έχω κάνει παλιότερα σε άλλα μωρά. Τώρα νιώθω ότι θα τα πνίξω με κάποιον τρόπο (άσε που η τάση είναι μόλις κρατήσω μικρό μωρό, να το βάλω στο στήθος) :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου πέταξε το εξής η αισθητικός μου:Της είπα ότι θέλω να πάω για μπάνιο και μου λέει "Ααααααααα,ρώτα τη γιατρό σου πρώτα,δεν κάνει να μπεις στη θάλασσα εσύ που θηλάζεις!":rolleyes:Καλό κι αυτό!Τι νομίζουν άραγε,ότι γίνεται αλμυρό το γάλα;Χιχι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...