Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Μυρτώ άνοιξε τα μάτια της


Jarett

Recommended Posts

Επειδή όλα τα συναφή θέματα είναι κλειδωμένα, άνοιξα καινούργιο για να ποστάρω ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ

 

Μετά από σχεδόν 50 μέρες στην εντατική, η 15χρονη Μυρτώ, άνοιξε τα μάτια της...

Σημάδια βελτίωσης φαίνεται πως παρουσιάζει η κατάσταση της υγείας της 15χρονης κοπέλας που δέχτηκε επίθεση στη Χρυσή Ακτή της Πάρου στις 22 Ιουλίου.

 

Η μητέρα της, μιλώντας στην εφημερίδα Real News αναφέρει ότι το κορίτσι άνοιξε για πρώτη φορά τα μάτια του, πριν από λίγες ημέρες, της έσφιξε το χέρι και προσπάθησε να γνέψει ότι την ακούει.

 

Οι δικοί της άνθρωποι της βάζουν ακουστικά με την αγαπημένη της μουσική, της διαβάζουν συνεχώς παραμύθια και της μιλούν ασταμάτητα όταν τους επιτρέπεται η είσοδος στην εντατική.

 

"Προσπαθώ να της λέω πράγματα που της αρέσουν, όπως πως θα πάμε μαζί στην Κορέα, ένα ταξίδι που πάντα ονειρευόταν και μάζευε χρήματα γι' αυτό. Με κοιτάζει και κλαίει, σα να έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί την κατάσταση της και σα να μου ζητάει βοήθεια. Αλλά δε μπορώ να τη βοηθήσω..", λέει η μητέρα της Μυρτούς.

 

Τις τελευταίες ημέρες η Μυρτώ αρχίζει να εστιάζει το βλέμμα της στις κινήσεις που βλέπει.

 

Η κα Κοτρώτσου στα τέλη Αυγούστου αντιλήφθηκε ότι η Μυρτώ αντέδρασε για πρώτη φορά, στη φωνή της. Οι γιατροί γνωρίζοντας πως το κορίτσι βρίσκεται σε βαθύ κώμα, αρχικά πίστεψαν πως είναι ιδέα της αλλά σύντομα διαπίστωσαν πως η μικρή όπως λέει και η μαμά της"είχε πάντα μέσα της μεγάλη δύναμη".

 

Στο ιατρικό συμβούλιο οι γιατροί έκριναν ότι η μικρή σε δυο εβδομάδες θα βγει από την εντατική και θα μεταφερθεί σε κέντρο αποκατάστασης στο Ρίο ή την Λάρισα για να υποβάλλεται συστηματικά σε φυσικοθεραπείες.

 

Κατόπιν θα πρέπει να επιστρέψει στο "Αττικόν" για να υποβληθεί εκ νέου σε χειρουργείο στο κεφάλι ενώ στη συνέχεια ο νευροχειρουργός κος Σακκάς συνέστησε στους γονείς της να τη μεταφέρουν σε ειδικό κέντρο αποκατάστασης στη Γερμανία.

 

Η κατάσταση της μικρής παραμένει πολύ σοβαρή και ο δρόμος για την ανάρρωση της μακρύς, ωστόσο οι δικοί της άνθρωποι είναι πλέον περισσότερο αισιόδοξοι.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=161561&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σαι καλά, Harlow!

 

Το έχω στο μυαλό μου αυτό το κορίτσι και αναρωτιόμουν πως να είναι.

 

Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά και να συνεχίσει τη ζωή του από εκεί που την άφησε.

 

Και εύχομαι να μην ξανά συμβεί παρόμοιο περιστατικό!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τη μικρη Μυρτω την ειχα στο μυαλο μου για το πως ειναι η κατασταση της, την ειχα εννοια χαρηκα παρα πολυ που ανοιξε τα ματακια της και βλεπει γυρω της την οικογενεια της. ευχομαι απο δω και περα να της συμβαινουν ευχαριστα!

 

Harlow σε ευχαριστουμε για την ενημερωση.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι ο Θεος να την αγγι3ει με το χερι ΤΟυ και να παρει ολα τα κακα απο πανω της . Η σκεψη μας μαζι της για μια γρηγορη και πληρη αναρωση στο κοριτσι που υπεφερε τοσο αλλα και στην οικογενεια της .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και ανατρίχιασα, μακάρι να πάνε όλα καλά και η Μυρτώ να αναρώσει πλήρως. Είναι μακρύς ο δρόμος που θα διανύσει.. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γίνει καλά το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γιάνει το κορμάκι και ψυχούλα της...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να είναι πάντα το ίδιο δυνατή....Να γίνει καλά το κοριτσάκι!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... λέτε ???? λέτε να γίνει ένα θαύμα κι αυτή η κοπέλα να μπορέσει και πάλι να σταθεί στα πόδια της ???? να δει και να αγκαλιάσει τους δικούς της ??? να γιατρέψει την ψυχούλα της ????

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ εύχομαι στην οικογένειά της... μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν πραγματικά ...

 

Χαρλοου, ευχαριστούμε !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η μάχη της 15χρονης

Η μικρή Μυρτώ εξακολουθεί να δίνει μάχη για τη ζωή της.

Η κατάστασή της, φαίνεται μέρα με τη μέρα να παρουσιάζει σημάδια βελτίωσης. Πλέον έχει βγει από το νοσοκομείο ''Αττικόν'' και έχει μεταφερθεί σε κέντρο αποκατάστασης.

Η 15χρονη υποβάλλεται καθημερινά σε φυσικοθεραπείες και πλέον μπορεί και εστιάζει το βλέμμα της.

 

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/246110/prokalei-xana-o-drakos-tis-paroy

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ευχομαι να γινει καλα το κοριτσι....ειχα στεναχωρεθει παρα πολυ οταν το ακουσα στην tv..χαιρομαι που βελτιωθηκε η κατασταση της..ευχομαι μερα με την μερα τα καλυτερα!!καλη δύναμη κ στους γονεις.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σήμερα το πρωί την σκεφτόμουν και έλεγα οτι τα ΜΜΕ την ξέχασαν...καλή δύναμη σε αυτήν και την οικογένεια της...δεν ξέρω τι να πω...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Μυρτούλα που με τη θέλησή της για ζωή, κατάφερε να βγει νικήτρια. Έχει βέβαια αρκετό δρόμο μπροστά της μέχρι να γίνει εντελώς καλά, αλλά τουλάχιστον δεν κινδυνεύει η ζωή της. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για τους γονείς της. Καλή δύναμη...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρνείται να το βάλει κάτω. Δε σταματάει να μάχεται και να παλεύει. Η 15χρονη Μυρτώ, που είχε πέσει θύμα επίθεσης πρωτοφανούς αγριότητας στην Πάρο, το περασμένο καλοκαίρι παρουσιάζει και νέα σημάδια βελτιώσης...

Έπειτα από μήνες νοσηλείας, αρχικά στο νοσοκομείο Αττικόν και στη συνέχεια στο θεραπευτήριο Υγεία, η 15χρονη Μυρτώ φαίνεται να κερδίζει βήμα βήμα τη μάχη.

 

Η πρόοδος της είναι αργή αλλά σταθερή αφού πριν λίγους μήνες άνοιξε τα μάτια της, στη συνέχεια ξεκίνησε να αναπνέει μόνη της και τώρα κάνει μια ακόμη προσπάθεια για να σταθεί αυτή τη φορά στα πόδια της...

 

Η 15χρονη κοπέλα που κακοποιήθηκε βάναυσα το καλοκαίρι στην Πάρο, κατάφερε πριν από λίγες μέρες σύμφωνα με την εφημερίδα "Πρώτο Θέμα" να κάνει τα πρώτα της βήματα.

 

Αν και ελάχιστα, τα βήματα που διένυσε πρόσφατα έστω και υποστηριζόμενη για να πάει από το κρεβάτι της στην πολυθρόνα ήταν ένα δώρο ανεκτίμητης αξίας για την οικογένειά της.

 

"Η κατάσταση της υγείας της βελτιώνεται με αργούς ρυθμούς. Εμείς έχουμε ελπίδες για περαιτέρω βελτίωση στην υγεία της, αλλά θέλει πολύ χρόνο ακόμη. Έχουμε υπομονή και ελπίζουμε το καλύτερο. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο από το να ελπίζουμε και να είαμστε στο πλευρό της", λέει στην εφημερίδα ο πατέρας της.

 

Ενώ η 15χρονη έχει ήδη συμπληρώσει τέσσερις μήνες νοσηλείας, ο Πακιστανός δράστης βρίσκεται προφυλακιστέος στις φυλακές Γρεβενών σε υποπτέρυγα μόνο με υπόδικους και κατάδικους για σεξουαλικά εγκλήματα.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=183931&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την τοσο σημαντικη ενημερωση!

Η Παναγια να ειναι διπλα της και να της δινει δυναμη!Να το εχει καλα το κοριτσι!

Ευχομαι αυτος που της το προκαλεσε να κριθει πολυ αυστηρα!Μια φορα η ελληνικη δικαιοσυνη να φερθει αναλογα σε τετοια περιστατικα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μαλλον θα σας στεναχωρησω αλλα ο πατερας ποτε δεν μιλησε σε καμμια εφημεριδα, δεν ειναι ετσι οπως γραφονται τα πραγματα. Το κοριτσι δεν μπορει να μιλησει ακομα και πιστευουν οι γιατροι οτι λογω της ηλικιας μπορει να αναπλαστουν γρηγορα κυτταρα του εγκεφαλου που καταστραφηκαν και ισως ξαναμιλησει, καταλαβαινει και κλαιει συχνα, δεν εχει περπατησει απλα καποια στιγμη την εβαλαν καθιστει στην καρεκλα αλλα ηταν σαν νεκρη ποσο μαλλον να περπατησει, δεν ξερουν ακομα αν δεν μπορει να κουνηθει λογο ζημιας του εγκεφαλου ή λογο ακινησιας τοσων μηνων. Δεν ξερουν και που κλαιει αν θυμαται τι εχει γινει η στεναχωριεται με τα ατομα που την επισκεπτονται, εχει πολυ δρομο μπροστα της κι ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις την οικογένεια ή κάποιον γνωστό τους και έχεις άμεση πληροφόρηση?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή ο γιος μου είναι στο ίδιο σχολείο με την Μυρτώ, την ήξερε, και κάνανε ένα bazaar τα Χριστούγεννα για την Μυρτώ' από την ίδια την μητέρα της που ήρθε μάθαμε ότι είναι ψέματα - και όχι τα μόνα- για το ότι περπάτησε το κορίτσι. Επίσης μεγάλο ψεμα είναι ότι ανέλαβε τα έξοδα νοσηλείας το Υγεία που νοσηλεύεται. Μεγάλο μέρος τους ανέλαβε η Cosmote που εργάζεται η μητέρα. Αυτά για να μην υπάρχουν εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή ο γιος μου είναι στο ίδιο σχολείο με την Μυρτώ, την ήξερε, και κάνανε ένα bazaar τα Χριστούγεννα για την Μυρτώ' από την ίδια την μητέρα της που ήρθε μάθαμε ότι είναι ψέματα - και όχι τα μόνα- για το ότι περπάτησε το κορίτσι. Επίσης μεγάλο ψεμα είναι ότι ανέλαβε τα έξοδα νοσηλείας το Υγεία που νοσηλεύεται. Μεγάλο μέρος τους ανέλαβε η Cosmote που εργάζεται η μητέρα. Αυτά για να μην υπάρχουν εντυπώσεις.[/quote

 

αληθεια?στο θεμα εγραφε οτι λες πως ειναι ψεμα!το διαβασα την κυριακη!μα καλα για ποιο λογο?τι κερδιζουν?μονο για να γεμισουν το 2σελιδο?δεν τους κανει καμια μηνυση η γυναικα που εκμεταλλευονται τον πονο του παιδιου της?τα καθαρματα!:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

I

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν να κερδίσουν αυτοί με το να λένε ψέμματα? Δεν φοβούνται μήπως γίνει μήνυση από την μεριά της οικογενείας? Υπάρχει περίπτωση οι ίδιοι οι γιατροί να λένε ψέμματα για την προόδο της στους δημοσιογράφους? Τόσο καιρό που διάβαζα το θέμα εδώ.... (γιατί τηλεοράσεις, εφημερίδες και ραδιόφωνο απαγορεύω στον εαυτό μου να ανοίξω) ήμουν τόσο χαρούμενη... τώρα απογοήτευση....

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα πιο πολλα απ αυτα που ακουτε απ τους δημοσιογραφους ειναι ψεματα δυστυχως... παλια ειχε συμβει ενα ασχημο περιστατικο σ εναν θειο μου (επεσε το μωρο του απ τον 5 :( ) και επειδη κανεις δεν ηθελε να μιλησει στους δημοσιογραφους ..ειπαν ενα σωρο ανακριβειες...ο καθενας εφτιαχνε ενα σεναριο και το ελεγε στις ειδησεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...