Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγχος για πιθανη εγκυμοσυνη!


victoria.

Recommended Posts

Τα νοσήματα δεν τα φοβάμαι (ας πούμε δλδ) γιατί έκανε πριν 2 μήνες εξετάσεις εκείνος και γενικώς κάνουμε πολύ συχνά και οι δύο... Και δεν φοβήθηκα την εγκυμοσύνη με το κλασσικό "Άλλες προσπαθούν ακόμη και χρόνια. Σε εμένα θα τύχει;;;". Γίνετε να έχω ωορρηξία και να είμαι έγκυος;; Η πράξη έγινε 28, κανονικά ωορρηξία είχα στις 27, αλλά από ότι καταλαβαίνω, έχω τώρα, στις 30...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα νοσήματα δεν τα φοβάμαι (ας πούμε δλδ) γιατί έκανε πριν 2 μήνες εξετάσεις εκείνος και γενικώς κάνουμε πολύ συχνά και οι δύο... Και δεν φοβήθηκα την εγκυμοσύνη με το κλασσικό "Άλλες προσπαθούν ακόμη και χρόνια. Σε εμένα θα τύχει;;;". Γίνετε να έχω ωορρηξία και να είμαι έγκυος;; Η πράξη έγινε 28, κανονικά ωορρηξία είχα στις 27, αλλά από ότι καταλαβαίνω, έχω τώρα, στις 30...

Αν δεν τρολάρεις, πραγματικά δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.. είστε 20 χρονών, κάνατε σεξ χωρίς καμία προφύλαξη γύρω στις μέρες τις ωορρηξίας, δεν έχεις ιδέα το πόσο γόνιμη είσαι, αλλά επειδή μερικές γυναίκες έχουν πρόβλημα υπογονιμότητας δεν το θεωρείς πολύ πιθανόν να είσαι έγκυος?? Και δεν θεωρείς καλό να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας, και προτιμάς μια ανεπιθύμητη εκυμοσύνη??

 

Τελος πάντων, για να απαντήσω στο ερώτημα σου, ναι γίνεται να μείνεις έγκυος ακόμα κι αν έχεις σήμερα ωορρηξία γιατί τα σπερματοζωάρια επιβιώνουν μερικά 24ωρα μετά την πράξη. Κατά την γνώμη μου πάρε τον γυναικολόγο σου τηλέφωνο και ρώτησε τον αν μπορείς ακόμα να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας, νομίζω μπορείς για τα επόμενα δύο 24ωρα και ειδικά αν δεν είχες ωορρηξία προχτές αλλά σήμερα, γιατί αυτό που κάνει το χάπι της επόμενης μέρας είναι να αποβάλλει το ωάριο, δηλάδη να σου έρθει περίοδος αμέσως. Πως καταλαβαίνεις την ωορρηξία, επειδή πονάς?

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη βλακεία μου ήταν πως δεν είχα μετρήσει καθόλου οπότε τότε δεν ήξερα σε ποιες μέρες είμαι. Γενικά προτίμησα να μην πάρω το χάπι γιατί, καλώς κακώς, πιστεύω πως αν έχει γίνει τλκ το μοιραίο, είναι πιο υγιές να γίνει μια έκτρωση, νωρίς νωρίς, που είναι με τον γιατρό του και με απ' όλα του... Για το χάπι έχω διαβάσει πως μπορεί να προκαλέσει ακόμη και εξωμήτρια κύηση...

Ωορρηξία πιστεύω πως έχω γιατί έχω κάποια υγρά... Συνήθως δεν την καταλαβαίνω την ωορρηξία μου. Χτες είχα κάτι σαν κράμπες πολύ χαμηλά στην κοιλιά. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη βλακεία μου ήταν πως δεν είχα μετρήσει καθόλου οπότε τότε δεν ήξερα σε ποιες μέρες είμαι. Γενικά προτίμησα να μην πάρω το χάπι γιατί, καλώς κακώς, πιστεύω πως αν έχει γίνει τλκ το μοιραίο, είναι πιο υγιές να γίνει μια έκτρωση, νωρίς νωρίς, που είναι με τον γιατρό του και με απ' όλα του... Για το χάπι έχω διαβάσει πως μπορεί να προκαλέσει ακόμη και εξωμήτρια κύηση...

Ωορρηξία πιστεύω πως έχω γιατί έχω κάποια υγρά... Συνήθως δεν την καταλαβαίνω την ωορρηξία μου. Χτες είχα κάτι σαν κράμπες πολύ χαμηλά στην κοιλιά. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι.

 

 

Ευχομαι αυτα που γραφεις να μην τα διαβαζει κανενα κοριτσακι που δεν εχει ιδεα τι να κανει κ ψαχνει να βρει μια λυση.Εισαι σκετη παραπληροφορηση.Επειδη κατα πασα πιθανοτητα εισαι εγκυος,μιλα καλυτερα με καποιον ειδικο.

Καλη επιτυχια σε οτι κ αν συμβαινει ή σε οτι αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη βλακεία μου ήταν πως δεν είχα μετρήσει καθόλου οπότε τότε δεν ήξερα σε ποιες μέρες είμαι. Γενικά προτίμησα να μην πάρω το χάπι γιατί, καλώς κακώς, πιστεύω πως αν έχει γίνει τλκ το μοιραίο, είναι πιο υγιές να γίνει μια έκτρωση, νωρίς νωρίς, που είναι με τον γιατρό του και με απ' όλα του...

 

Είσαι με τα καλά σου;είναι πιο υγιές να ΞΕΡΙΖΩΣΕΙΣ το έμβρυο;επειδή θα έχεις παρέα τον γιατρό;;;;αυτό που κάνει το χάπι είναι να προλαμβάνει την εμφύτευση,τη διαδρομή από τη σάλπιγγα στη μήτρα,αν κι εφ΄όσον δηλαδή έχει γίνει γονιμοποίηση.Είναι μία έκτακτη μορφή αντισύλληψης,πράγμα το οποίο δεν σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς κάθε φορά.Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ.Πάρε χάπι αν δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε,βάλτε προφυλακτικό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 20 και πολύ πρωτάρα. Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Ότι μπορώ να φανταστώ λέω. Σήμερα θα πάω στην γυναικολόγο και θα την ρωτήσω και για το χάπι. Γενικά είμαι κατά σε κάθε είδος, είτε αυτό είναι το χάπι είτε είναι η έκτρωση. Δεν θέλω να είμαι, γιατί είμαι μικρή και ναι, με την χαζομάρα της ηλικίας παραδέχομαι και ότι δεν θέλω για τον φίλο μου να έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Αν όμως συμβαίνει, δεν ξέρω αν θα μπω στην διαδικασία της έκτρωσης. Για εμένα μια εγκυμοσύνη, δεν είναι πρωτεραιότητα, αλλά όχι ότι είναι ανεπιθύμητη. Ότι στείλει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Κόρη, είναι πάρα πολύ πιθανό να είσαι έγκυος, και μία φορά αρκεί.

Ωορρηξία άλλες γυναίκες καταλαβαίνουν και άλλες όχι. παίζει κιόλας ανάλογα με τον κάθε κύκλο της γυναίκας.

 

το θέμα της έκτρωσης πάντως δεν είναι να το παίρνεις καθόλου ελαφριά... Και εύχομαι να μην το διαπιστώσεις στην πράξη. Τώρα για το ότι τελείωσε μέσα το αγόρι σου επίτηδες...είστε μεγάλα παιδιά, ξέρετε πώς γίνονται τα παιδιά, αυτό που δεν ξέρετε είναι το τι συνέπειες θα έχει μια τέτοια επέμβαση στο σώμα σου, την ψυχολογία σας και στη σχέση σας στην τελική...

 

Καλή τύχη στο αποτέλεσμα.

 

Υγ: το χάπι μπορείς να το πάρεις εώς 48 ώρες μετά την επαφή, μετά δεν έχει αποτελεσματικότητα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Είπα πως δεν θέλω να είμαι έγκυος (για πολλούς λόγους), δεν πήρα το χάπι γιατί το θεωρώ χειρότερο από την έκτρωση (χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, από ότι έχει πάρει το αυτί μου) αλλά αν είμαι δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στην διαδικασία της έκτρωσης γιατί αρχικά σαν άτομο ξέρω πως θα μου είναι δύσκολο ψυχολογικά και εν μέρη (μιλώ πάντα και μόνο για εμένα χωρίς να κρίνω κανέναν) το θεωρώ φόνο. Το θέμα είναι αν εκείνη την ώρα θα αποφασίσω να τον κάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην πανικοβάλεσαι...

 

ό, τι έγινε έγινε τώρα και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Ασε τις σκέψεις περί φόνου και κάτσε σκέψου ψύχραιμα τη ζωή σου, τις δυνατότητές σου, αν μπορείς και αν θέλεις να προσαρμόσεις τη ζωή σου στη μητρότητα, και αποφάσισε τι θα κάνεις.

Αλλά πρώτα απ όλα κανε ένα τεστ να δεις αν είσαι έγκυος!

 

Το χάπι κάνει πολύ κακό στον οργανισμό της γυναίκας, ναι , γιατί είναι μια ωρολογιακή βόμβα γεμάτη ορμόνες, αλλά όπως και να χει είναι προτιμότερο από την άμβλωση, που είναι ολόκληρη διαδικασία, και μάλιστα ψυχοφθόρα..

 

Καλύτερα η πρόληψη λοιπόν σε κάθε περίπτωση.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην γυναικολόγο, δεν ήταν πολύ αισιόδοξα όσα μου είπε. Μίλησα και για το χάπι και μου είπε πως είναι κάπως αργά, αλλά αν δεν είμαι σίγουρη για κάτι, καλύτερα να το πάρω και βλέπουμε. Σε κάθε περίπτωση μου έδωσε και αντισυλλιπτικά ώστε να μην έχουμε πάντα αυτά τα "ατυχήματα"... Σε λίγες μέρες (αν δεν αδιαθετήσω, που το περιμένω σε καμιά εβδομάδα) θα κάνω το τεστ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Geia sas k apo emena eimai kainourgia edw sto chat tha eithela na sas pw k tin diki m istoria k na me voithisete oso mporeite eimai 21 xronon perimena tn periodo m stis 15 apriliou simera exoume 3hs maiou exw 18 meres kathisterisi me tn sintrofo m kanoume eleuthero alla pote den teleioni mesa m episi kana duo vdomades prin piga toualeta k eixa sto xarti liges stagones roz aimataki auto mono..exw kati ponakia apotoma pou k pou k dinata katw xamila mesa stin imera...episis na sas pw oti i periodos mou einai ginika statheri apla kapies fores mou erxete duo.meres prin i duo argotera toso megali kathisterisi den eixa pote tn proigoumeno mina diladi stis 15 martiou mou eirthe kanonika apla mou kratise ligotero diladi anti gia efta meres pente...simera piga k pira ena test tis clear blue diavasa pws einai to kalitero pira to diplo to ena to ekana mesa stin imera k vgike arnitiko tha kanw k to allo aurio me to pou ksipniso me ta prota prwina oura. Mporei kapios na me voithisi ti mporei na simveni?? :).euxaristo polu k xilia signomi an egina kourastiki..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου asterakimica!

Βλεπω εγραψες την ερωτηςη σου εχθές !

Δεν ξερω αν εχεις κάποιο νεο !

Αυτο που μπορει να συμβαινει ειναι μια απλη καθυστερηση λογω άγχους ή και για άλλους πιθανούς λογους αν ήσασταν όντως τοσο προσεκτικοί!

(Αν δεν ήσασταν μπορει να ακολουθεί μια εγκυμοσύνη με πολυ λίγες πιθανότητες γιατι αυτο που κανετε δεν ειναι μέθοδος αντισύλληψης.)

Οτι και να ειναι μην αγχωνεσαι!!!

Οπως και να χει Θα πρεπει να δεις κάποιον γυναικολόγο κάποια στιγμή για να του αναφέρεις οσα έγιναν και να σου δώσει τις συμβουλές τους ή και μια διαγνωση!

Περιμένω νέα σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! Με Το αγόρι Μου δεν έχουμε ολοκληρώσει! Έχουμε κάνει όλα τα προκαταρκτικα αλλά δεν Εχει μπει μέσα Μου! Μια δυο φορές το αγόρι Μου έχει ακουμπήσει το πέος Του εκεί κάτω χωρις να φοραω τίποτα! Αλλά δεν έχει μπει. Και δεν έχει εξπερματωσει.. καμία φορά δεν έχει εξπερματωσει πάνω μου!! Υπάρχει καμία πιθανότητα να είμαι έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρία ....

Καλημέρα!

Δεν μπορει να εισαι εγκυος!

Ειναι πραγματικά απίστευτο!!!!

Μην σε ανησυχεί αυτό!

Καλο θα ειναι ομως να ενημερώθεις πανω σ'αυτα τα θέματα εφόσον εχεις αγορι!

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ενημερωθεις για τα μεταδιδόμενα νοσήματα και πως κολλάνε! :wink:

Εάν θελεις μπορω να σου στείλω κάποιες σελίδες να διαβάσεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρία ....

Καλημέρα!

Δεν μπορει να εισαι εγκυος!

Ειναι πραγματικά απίστευτο!!!!

Μην σε ανησυχεί αυτό!

Καλο θα ειναι ομως να ενημερώθεις πανω σ'αυτα τα θέματα εφόσον εχεις αγορι!

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ενημερωθεις για τα μεταδιδόμενα νοσήματα και πως κολλάνε! :wink:

Εάν θελεις μπορω να σου στείλω κάποιες σελίδες να διαβάσεις!

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...