Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακτινοβολίες σε παιδιά δημοτικού


Recommended Posts

Σύντομα πολλά σχολεία της χώρας μας, ξεκινώντας με τα 800 πιλοτικά, θα προμηθευτούν φορητούς υπολογιστές οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης στο Ιντερνετ. Η κίνηση αυτή του Υπουργείου Παιδείας ενδεχομένως να εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία των παιδιών.

 

Τα ασύρματα δίκτυα εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία παρόμοια με αυτή των κινητών τηλεφώνων με μικρότερη ισχύ, η οποία ενδεχομένως να είναι επιβλαβής για τον ενήλικο άνθρωπο πόσο μάλλον για παιδιά δημοτικού. Επιπλέον δεν υπάρχουν ακόμα ουσιαστικές επιστημονικές μελέτες για τις επιπτώσεις των ασύρματων δικτύων σε παιδιά αυτών των ηλικιών. Το γεγονός ότι σε ξένες χώρες όπως ο Καναδάς και Η Μεγάλη Βρετανία τα σχολεία που είχαν εγκαταστήσει ασύρματα δίκτυα τώρα, μετά από παράπονα μαθητών για πονοκεφάλους, ζαλάδες και ναυτία, τα απομακρύνουν μέχρι η τεχνολογία να αποδειχτεί ασφαλής θα πρέπει να μας προβληματίσει. Είναι αξιοσημείωτο ότι οι γονείς σε κάποια σχολεία παρατήρησαν ότι τα συμπτώματα αυτά εμφανίζονται μόνο τις ημέρες που τα παιδιά έχουν σχολείο ενώ εξαφανίζοντα τα σαββατοκύριακα και κατά τη διάρκεια των διακοπών.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι η εγκατάσταση ασύρματης τεχνολογίας δεν είναι απαραίτητη, απλά εξοικονομεί κάποια χρήματα και προσφέρει μια ευκολία. Για την πρόσβαση των υπολογιστών στο Ιντερνετ θα μπορούσε να γίνει εγκατάσταση καλωδίωσης ώστε η έκθεση των παιδιών σε μη-ιονίζουσες ακτινοβολίες να είναι μηδενική.

 

Επειδή ως συνήθως σε θέματα τεχνολογίας και ασφάλειας ακολουθούμε τα βήματα άλλων περισσότερο προηγμένων χωρών, ίσως θα ήταν καλό να παρακολουθούμε κάπως τις εξελίξεις ώστε να προστατευτούμε καλύτερα. Ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω ιστοσελίδες οι οποίες είναι απο έγκριτες αγγλικές εφημερίδες καθώς και το BBC.

 

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1559141/Wi-fi-should-be-banned-in-schools.html

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/6172257.stm

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1168547/Wi-fi-networks-removed-schools-stop-children-getting-cancer-teachers-insist.html

 

http://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/tm_headline=mp-urges--ban-on--wi-fi--technology-in-schools-until-any--risks-are-understood-&method=full&objectid=18128563&siteid=50082-name_page.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω ειναι υπερβολη. ισα ισα εγω θαθελα συντομα κιολας να γινει και το δικο μας σχολειο τετοιο. οι υπολογιστες αν μαθεις τα συν και τα πλην που εχουν κατα ταλλα ειναι το πιο χρησιμο πραγμα. οσο για την ακτινοβολια ειναι παντου. δε χρειαζετε να φοβομαστε μονο για το σχολειο. και στο σπιτι εχουμε υπολογιστη και ασυρματο τηλεφωνο και φουρνο μικροκυματων που λενε οτι εχει πααααρα πολυ ακτινοβολια κτλ κτλ. ζουμε με την ακτινοβολια καλως η κακως.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι υπερβολη. ισα ισα εγω θαθελα συντομα κιολας να γινει και το δικο μας σχολειο τετοιο. οι υπολογιστες αν μαθεις τα συν και τα πλην που εχουν κατα ταλλα ειναι το πιο χρησιμο πραγμα. οσο για την ακτινοβολια ειναι παντου. δε χρειαζετε να φοβομαστε μονο για το σχολειο. και στο σπιτι εχουμε υπολογιστη και ασυρματο τηλεφωνο και φουρνο μικροκυματων που λενε οτι εχει πααααρα πολυ ακτινοβολια κτλ κτλ. ζουμε με την ακτινοβολια καλως η κακως.

 

Συμφωνω και επαυξάνω....

θα προσθεσω το εξης μονο....

συν οτι το μαθημα διαρκει μονο 45 λεπτά δεν ειναι καθημερινο

και μετα ας μη γκρινιαζουμε οτι δεν εχουμε συγχρονο και μοντερνο σχολειο...

 

Link to comment
Share on other sites

Tο τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του είναι πρόβλημα δικό του αρκεί να μη θέτει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία. Εδώ μιλάμε για παιδιά 6-7 χρονών τα οποία και πρέπει να προστατέψουμε. Ο γονέας εμπιστεύεται ότι πολυτιμότερο έχει σε ένα δημόσιο σχολείο και θα πρέπει το σχολείο να κάνει ότι είναι δυνατό για τη σωματική ακεραιότητα του κάθε παιδιού. Όταν σε μία τάξη θα υπάρχουν 10 Λαπτοπ και ένα ρουτερ και θα εκπέμπουν όλα μαζί και σε αποστάσεις μερικών εκατοστών απο τα προσωπάκια των παιδιών τότε ίσως θα έπρεπε να είμαστε λίγο προσεκτικότεροι και τι στιγμή μάλιστα που έχουν ήδη παρουσιαστεί προβλήματα.

 

Διαβάστε και αυτό το άρθρο της Καθημερινής. Διαβάστε και τις τρεις σελίδες μέχρι τέλος. Αξίζει.

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_14/11/2009_1290367

Link to comment
Share on other sites

Tο τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του είναι πρόβλημα δικό του.

Εδώ μιλάμε για παιδιά 6-7 χρονών τα οποία και πρέπει να προστατέψουμε.

 

ναι οκ δεχομαι τη γνωμη σου και απο πλευρας ιατρικης σιγουρα θα στεκει. παντως εγω δεν εχω τετοιο θεμα. τα δικα μου ειναι 6 και 4 χρονων και καθοντε στον υπολογιστη. οχι πολυ ωρα (για λογους αποφυγης εθισμου -αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα-)αλλα καθοντε. θελω να ειναι απολυτα ανετα με τον υπολογιστη εστω και αν ακουγετε λιγο λαθος για καποιες μαμαδες σε αυτες τις ηλικιες. απο αλλα θελω να τα προστατευσω και οχι απο την ακτινοβολια..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο δικος μου καθεται και οταν μεγαλωσει θα καθεται και ο μικρος....αλλιως θα τα παρω , θα παω σε ενα κορφοβουνι και θα ζησουμε εκει με το κυνηγι και τις καλλιεργειες :P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ακτινοβολία δεν είναι θέμα μόνο του σπιτιού μας. Σε μια πολυκατοικία το πιθανότερο είναι να υπάρχουν παραπάνω από ένα ασύρματα ρούτερ που εκπέμπουν πολύ περισσότερη ώρα από το 45' μάθημα του σχολείου. Ακόμα κι αν δεν έχεις υπολογιστή με σύνδεση, αρκεί να έχει ο διπλανός σου... Πώς θα το αποφύγεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης (επειδή διάβασα και τις 3 σελίδες του άρθρου) πώς να μαγειρέψει κανείς από απόσταση 30 εκ. ;;; Με ...τηλεκοντρόλ;;; Θέλω να πω, ναι, δυστυχώς ή ευτυχώς ο τρόπος ζωής μας δεν μας δίνει και πολλά περιθώρια επιλογής κι αυτό το ξέραμε όταν γεννήσαμε τα παιδιά μας. Δεν τα φέραμε να ζήσουν σε ένα ιδανικό περιβάλλον! Ζυγίζει λοιπόν κανείς τα υπέρ και τα κατά και αναλόγως πορεύεται.

Το μάθημα της Πληροφορικής είναι χρησιμότατο κατά τη γνώμη μου και όσο για την ποσότητα της ακτινοβολίας, μάλλον δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να την αποφύγουμε παρά μόνο ... παίρνοντας τον ομματιών μας (aleca, το κορφοβούνι μπορεί να έχει κεραίες κινητής :wink: ) .

Link to comment
Share on other sites

H ακτινοβολία των ηλεκτρικών συσκευών είναι μία πραγματικότητα και όσο και αν θέλουμε να το αγνωούμε είναι πολύ σημαντικό. Γι αυτό τα σοβαρά σχολεία έχουν χωριστή αίθουσα υπολογιστών, ώστε τα παιδιά να μπαίνουν, να κάνουν το μάθημά τους και να βγαίνουν. Τώρα, αν υπάρχει μία συσκευή, καλό θα είναι, όταν δεν χρησιμοποιείται να βγαίνει από τη μπρίζα. Καλό θα είναι επίσης να μην δίνουμε στα΄παιδιά κινητά, ή να μην έχουμε ασύρματο στο σπίτι. Όσο για τα σπίτι που είναι κοντά σε κεραίες κινητής τηλεφωνίας, άστα να πάνε...... (διαβάστε τα πορίσματα των σχετικών αρχών). Τώρα επειδή δεν μπορούμε να άποφύγουμε αυτές τις 'πολυτέλειες' δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και οι κίνδυνοι.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ακτινοβολία δεν είναι θέμα μόνο του σπιτιού μας. Σε μια πολυκατοικία το πιθανότερο είναι να υπάρχουν παραπάνω από ένα ασύρματα ρούτερ που εκπέμπουν πολύ περισσότερη ώρα από το 45' μάθημα του σχολείου. Ακόμα κι αν δεν έχεις υπολογιστή με σύνδεση, αρκεί να έχει ο διπλανός σου... Πώς θα το αποφύγεις αυτό;

Αυτό δεν το αποφεύγεις δυστυχώς.

Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν η ένταση της ακτινοβολίας είναι πολύ πιο ψηλή κοντά στον δέκτη (πχ στο laptop σου που είναι συνδεμένο WiFi)

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους υπολογιστές στο σχολείο (για καλό είναι) αλλά θα προτοιμούσα να μην είναι ασύρματο το δίκτυο (Αυτό θά ήταν πιο σωστό και γίνεται εύκολα νομίζω). Στο σπίτι μας εδώ και καιρό ταλαιπωρούμαστε με τα καλώδια ακριβώς για αυτό τον σκοπό να μην εκθέτουμε τα παιδιά σε ακόμα ένα πεδίο ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο δικος μου καθεται και οταν μεγαλωσει θα καθεται και ο μικρος....αλλιως θα τα παρω , θα παω σε ενα κορφοβουνι και θα ζησουμε εκει με το κυνηγι και τις καλλιεργειες :P

 

Δεν τίθεται θέμα για το αν θα κάτσουν στον υπολογιστή τα παιδιά. Το θέμα είναι γιατί να έχουμε ασύρματο ρουτερ τη στιγμή που μπορεί να γίνει με καλώδιο και η ακτινοβολία να είναι μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για το αν θα κάτσουν στον υπολογιστή τα παιδιά. Το θέμα είναι γιατί να έχουμε ασύρματο ρουτερ τη στιγμή που μπορεί να γίνει με καλώδιο και η ακτινοβολία να είναι μηδενική.

 

Συμφωνώ και εγώ. Προφανώς όσο πιο κοντά είσαι στον πομπό τόσο μεγαλύτερη δόση δέχεσαι. Και στο σπίτι δεν έχω ασύρματο, ούτε δίκτυο, ούτε τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για το αν θα κάτσουν στον υπολογιστή τα παιδιά. Το θέμα είναι γιατί να έχουμε ασύρματο ρουτερ τη στιγμή που μπορεί να γίνει με καλώδιο και η ακτινοβολία να είναι μηδενική.

σωστο! ;)

απλα, αν δεν υπαρχει η επιλογη του ενσυρματου, συμφωνω με το ασυρματο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα σπίτι που είναι κοντά σε κεραίες κινητής τηλεφωνίας, άστα να πάνε........

 

αν και αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης να πω οτι αυτες οι κεραιες που εχουν ακουστει τοσα επειδη το χαμε ψαξει πριν λιγο καιρο μη τις φοβαστε. ειδικα αν εκπεμουν δορυφορικα. οσο πιο κοντα ειναι τα τηλεφωνα μας με τις κεραιες τοσο πιο λιγη ραδιενεργεια χρειαζοντε. (μιλω γι ατα κινητα) να πω ενα παραδειγμα. πιο πολυ ακτινοβολια εχει το ιδιο το κινητο παρα η κεραια ετσι? οποτε οταν η κεραια ειναι πχ στο βουνο το κινητο διπλα μας εχει στο φουλ την ακτινοβολια ωστε να εχει σημα. αν ειναι διπλα μας σχετικα η κεραια τοτε το κινητο χρειαζετε πολυ λιγοτερη ισχυ ωστε να εχει σημα..

 

δε λεω οτι ολα αυτα ειναι καλα για μας, απλα εξηγω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ακτινοβολία δεν είναι θέμα μόνο του σπιτιού μας. Σε μια πολυκατοικία το πιθανότερο είναι να υπάρχουν παραπάνω από ένα ασύρματα ρούτερ που εκπέμπουν πολύ περισσότερη ώρα από το 45' μάθημα του σχολείου. Ακόμα κι αν δεν έχεις υπολογιστή με σύνδεση, αρκεί να έχει ο διπλανός σου... Πώς θα το αποφύγεις αυτό;

 

Αν το ρουτερ είναι 2 τοίχους μακριά το σήμα είναι αρκετά εξασθενημένο. Αν είναι ακριβώς πίσω απο τον τοίχο τότε είναι αλήθεια πως δεχεσαι αρκετή ακτινοβολία εν αγνοία σου.

 

Συμφωνώ και εγώ. Προφανώς όσο πιο κοντά είσαι στον πομπό τόσο μεγαλύτερη δόση δέχεσαι. Και στο σπίτι δεν έχω ασύρματο, ούτε δίκτυο, ούτε τηλέφωνο.

Είναι ακριβώς έτσι. Δίπλα στον πομπό η ακτινοβολία είναι μέγιστη και συνήθως σε επίπεδα απαγορευτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης να πω οτι αυτες οι κεραιες που εχουν ακουστει τοσα επειδη το χαμε ψαξει πριν λιγο καιρο μη τις φοβαστε. ειδικα αν εκπεμουν δορυφορικα. οσο πιο κοντα ειναι τα τηλεφωνα μας με τις κεραιες τοσο πιο λιγη ραδιενεργεια χρειαζοντε. (μιλω γι ατα κινητα) να πω ενα παραδειγμα. πιο πολυ ακτινοβολια εχει το ιδιο το κινητο παρα η κεραια ετσι? οποτε οταν η κεραια ειναι πχ στο βουνο το κινητο διπλα μας εχει στο φουλ την ακτινοβολια ωστε να εχει σημα. αν ειναι διπλα μας σχετικα η κεραια τοτε το κινητο χρειαζετε πολυ λιγοτερη ισχυ ωστε να εχει σημα..

 

δε λεω οτι ολα αυτα ειναι καλα για μας, απλα εξηγω..

 

Καταρχήν δεν είναι ραδιενέργεια. Είναι ακτινοβολία. Η ραδιενέργεια είναι κάτι πολύ πιο επικίνδυνο.

 

Το πρόβλημα με τις κεραίες που είναι μέσα σε κατοικημένες περιοχές είναι ότι τα σπίτια κοντά σε αυτές δέχονται πολύ μεγάλη ακτινοβολία. Έχουν βέβαι το θετικό ότι απαιτείται μικρότερη ισχύ οπότε και μικρότερη ακτινοβολία απο τα κινητά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...