Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με έχει αγχώσει λίγο!Είμαι στην 34-35η εβδομάδα αλλά υπερηχογραφικά το μωράκι μου είναι στην 39η.Ο γιατρός μου, μου έκανε τις ενέσεις για την ορίμανση των πνευμώνων και μου είπε να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε για κανα 2 βδομάδες ακόμα.Το μωράκι μου τώρα είναι 3,200kg στην 34-35η εγώ εχω βαρύνη πάρα πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνοντας 32kg και θέλω να γεννήσω όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δε μπορώ να κάνω πλέον τίποτα....

Η ερώτηση μου είναι αν σκέφτομαι σωστά απο τη στιγμή που έχουν γίνει και αυτές οι ενέσεις ή αν πρέπει να περιμένω.Πρέπει να προσθέσω βέβαια οτι φοβάμε και το βάρος του μωρού γιατί κάθε φορά που πηγαίνω στον γιατρό παίρνει τις μέγιστες τιμές.Όσο για ζάκχαρο το παρακολουθώ και οι καμπύλες μου ήταν σε φιφιολογικές τιμές και τώρα καθημερινά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.Σας ευχαριστώ πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με έχει αγχώσει λίγο!Είμαι στην 34-35η εβδομάδα αλλά υπερηχογραφικά το μωράκι μου είναι στην 39η.Ο γιατρός μου, μου έκανε τις ενέσεις για την ορίμανση των πνευμώνων και μου είπε να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε για κανα 2 βδομάδες ακόμα.Το μωράκι μου τώρα είναι 3,200kg στην 34-35η εγώ εχω βαρύνη πάρα πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνοντας 32kg και θέλω να γεννήσω όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δε μπορώ να κάνω πλέον τίποτα....

Η ερώτηση μου είναι αν σκέφτομαι σωστά απο τη στιγμή που έχουν γίνει και αυτές οι ενέσεις ή αν πρέπει να περιμένω.Πρέπει να προσθέσω βέβαια οτι φοβάμε και το βάρος του μωρού γιατί κάθε φορά που πηγαίνω στον γιατρό παίρνει τις μέγιστες τιμές.Όσο για ζάκχαρο το παρακολουθώ και οι καμπύλες μου ήταν σε φιφιολογικές τιμές και τώρα καθημερινά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.Σας ευχαριστώ πολυ!!

καλημέρα!

Μήν αγχώνεσαι αγάπη μου! Εγώ γέννησα στις 22.10.10 (39 εβδ) με ραντεβού γιατι φοβόμασταν ότι το μώρο θα βγει πολύ μεγάλο και θα ταλαιπωρηθώ.

Ο υπέρηχος στην 38 εβδ τον εδειχνε 3500 και είπαμε με τον γιατρο μου να μπουμε στην 39 να γεννήσουμε μην φτάσει και 4.000+ .όπως και μπήκαμε!

Ελα ομως που το μωρό μου βγ'ηκε τελικά ΜΟΝΟ 3380!!!!

Οι υπέρηχοι πέφτουν παααααααααρα πολύ έξω!

Μην αγχ'ωνεσαι λοιπόν!

με το καλό!

(και να σημειώσω ότι οπιο high-tec ιατρείο απο του γιατρου μου δεν νομι΄ζω να υπάρχει!)

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

mitsaki, με το καλό το μωράκι σου!!

Χωρίς να έχω διαβήτη κύησης και χωρίς να έχω πάρει τόσα κιλά (20 πήρα) στις τελευταίες επισκέψεις 38-39 εβδομάδα ο γιατρός υπολόγιζε το μωρό περίπου 4 κιλά μπορεί και παραπάνω. Τελικά γέννησα με πρόκληση και καισαρική την 41η εβδομάδα και η μικρή ήταν 3290. Δεν ξέρω κατά πόσο λοιπόν οι υπέρηχοι μπορούν να υπολογίσουν ακριβώς το βάρος του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

mitsaki, με το καλό το μωράκι σου!!

Χωρίς να έχω διαβήτη κύησης και χωρίς να έχω πάρει τόσα κιλά (20 πήρα) στις τελευταίες επισκέψεις 38-39 εβδομάδα ο γιατρός υπολόγιζε το μωρό περίπου 4 κιλά μπορεί και παραπάνω. Τελικά γέννησα με πρόκληση και καισαρική την 41η εβδομάδα και η μικρή ήταν 3290. Δεν ξέρω κατά πόσο λοιπόν οι υπέρηχοι μπορούν να υπολογίσουν ακριβώς το βάρος του μωρού.

πές τα χρυσόστομή!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο απλα.οι υπερηχοι εχουν 10-20% αποκλειση.(εξαρταται ποιος τον κανει).δε μπορει ξαφνικα ενα μωρο ενω πηγαινε με τις κανονικες μετρησεςι τωρα να ειναι 5 εβδομαδες μεγαλυτερο.θελει πολυ προσοχη,πρωτα σακχαρο και μετα καλο ειναι να κανεις εναν υπερηχο σε γιατρο που ασχολειται με εμβρυομητρικη π.χ. εκει που εκανες αυχενικη διαφανεια και β επιπεδου.σιγουρα θελει προσοχη.δεν ειναι μονο τα κιλα του μωρου

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με έχει αγχώσει λίγο!Είμαι στην 34-35η εβδομάδα αλλά υπερηχογραφικά το μωράκι μου είναι στην 39η.Ο γιατρός μου, μου έκανε τις ενέσεις για την ορίμανση των πνευμώνων και μου είπε να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε για κανα 2 βδομάδες ακόμα.Το μωράκι μου τώρα είναι 3,200kg στην 34-35η εγώ εχω βαρύνη πάρα πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνοντας 32kg και θέλω να γεννήσω όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δε μπορώ να κάνω πλέον τίποτα....

Η ερώτηση μου είναι αν σκέφτομαι σωστά απο τη στιγμή που έχουν γίνει και αυτές οι ενέσεις ή αν πρέπει να περιμένω.Πρέπει να προσθέσω βέβαια οτι φοβάμε και το βάρος του μωρού γιατί κάθε φορά που πηγαίνω στον γιατρό παίρνει τις μέγιστες τιμές.Όσο για ζάκχαρο το παρακολουθώ και οι καμπύλες μου ήταν σε φιφιολογικές τιμές και τώρα καθημερινά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.Σας ευχαριστώ πολυ!!

οι μετρησεις ειναι οτι να ναι.τη δικια μου 35 εβδ μου την εβγαζε 3550:shock:

κ γεννηθηκε 39 κ 1 ημ κ ηταν 3800 κ 53 εκ.μην εμπιστευεσαι τις μετρησεις τοσο πολυ.το ιδιο ειχε γινει κ στα αλλα 2 παιδια.τα βγαζανε οτι θα γεννηθουν πανω απο 4 κιλα κ η ραφαελα γεννηθηκε 3340 κ ο γιος μου 3060

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την ΒΑΡΒΑΡΑ Κ.

Ο υπερηχος των Εμβρυοδιαγνωστικων ειναι πολυυυυ ποιο μπροστα απ τον υπερηχο που μας κανουν οι γιατροι μας.Το Doppler σου το χεις κανει?

Αν ειναι οντως ετσι το παιδακι ενταξει ...ετοιμο για παντρεια θα το βγαλεις :P

Δεν ειναι κακο μην τρελλαθουμε απλα βασανιστικο ειναι.

Σου ευχομαι καλο κουραγιο(λιγο πολυ ολες σαν βαρελια με ποδια νιωθουμε μην νομιζεις)

Στην ουρα εμεινες! με το καλο να ερθει το υπερφυσικο μπεμπεδακι σου !! Μολις του κανεις μια μεγαλη αγκαλιτσα τα ξεχασες ολα! ;)

Σε φιλω ευχες για καλα χριστουγεννα

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις ειναι οτι να ναι.τη δικια μου 35 εβδ μου την εβγαζε 3550:shock:

κ γεννηθηκε 39 κ 1 ημ κ ηταν 3800 κ 53 εκ.μην εμπιστευεσαι τις μετρησεις τοσο πολυ.το ιδιο ειχε γινει κ στα αλλα 2 παιδια.τα βγαζανε οτι θα γεννηθουν πανω απο 4 κιλα κ η ραφαελα γεννηθηκε 3340 κ ο γιος μου 3060

συμφωνω με την dimitra και σε μενα το ιδιο εκαναν υπερυχος και αλλα αποτελεσματα!!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έγινε και με μένα. Μου το πήραν το μωρό με καισαρική άρον άρον γιατί ήταν πάνω από 4 κιλά και φυσικά έλεγε ο γιατρός δεν θα μπορούσε να γεννηθεί φυσιολογικά.

Τελικά το μωρό γεννήθηκε 3.270 και ο γιατρός το μόνο που είπε είναι ε γίνονται και λάθη.

Κάτι μου λέει επειδή πλησιάζουν και Χριστούγεννα ο γιατρός θέλει να σου το πάρει για να κάνει ανενόχλητος τις γιορτές του.

Πήγαινε σε ένα κέντρο ή στο νοσοκομείο καλύτερα να κάνεις και μόνη σου έναν υπέρηχο.

Μην την πατήσεις όπως κι εμείς. Κρίμα είναι να πάρουν το μωράκι πριν την ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γεννηθηκε 39+4 3700 κιλα κ η γιατρος την εβγαζε +/- 3500.βεβαια οταν βγηκε συοιχηματιζαν οτι ειναι πανω απο 4 κιλα γτ ειχε κατι μαγουλα ναααααα.....

και γω 30κιλα εβαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο έγινε και με μένα. Μου το πήραν το μωρό με καισαρική άρον άρον γιατί ήταν πάνω από 4 κιλά και φυσικά έλεγε ο γιατρός δεν θα μπορούσε να γεννηθεί φυσιολογικά.

Τελικά το μωρό γεννήθηκε 3.270 και ο γιατρός το μόνο που είπε είναι ε γίνονται και λάθη.

Κάτι μου λέει επειδή πλησιάζουν και Χριστούγεννα ο γιατρός θέλει να σου το πάρει για να κάνει ανενόχλητος τις γιορτές του.

Πήγαινε σε ένα κέντρο ή στο νοσοκομείο καλύτερα να κάνεις και μόνη σου έναν υπέρηχο.

Μην την πατήσεις όπως κι εμείς. Κρίμα είναι να πάρουν το μωράκι πριν την ώρα του.

 

και γω το σκεφτηκα αυτο:wink:

Link to comment
Share on other sites

Tωρα που το λετε...ο γιατρος της ξαδερφης μου ειχε φαγωθει να της το παρει με καισαρικη 2 βδομαδες νωριτερα...Ηταν καλοκαιρι κ ηθελε να την κανει διακοπουλες! τελικα γεννησε φυσιολογικα στην ωρα της και μαλιστα κ πολυ γρηγορα!

Παιζουνε κ αυτα

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους! σημερα εκανα εξταση με τον γιατρο και το μωρο ειναι 3.900 kg.. και βρισκομαι 36 βδομαδα και 4 μερες! εχει καποια παρομοια εμπειρια;;; γιατι η αληθεια ειναι αγχωθηκα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, antwniaki29 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! σημερα εκανα εξταση με τον γιατρο και το μωρο ειναι 3.900 kg.. και βρισκομαι 36 βδομαδα και 4 μερες! εχει καποια παρομοια εμπειρια;;; γιατι η αληθεια ειναι αγχωθηκα πολυ!

Αρχικα ψυχραιμια:)... Έχουν γεννηθεί μωρά και 4.5 κιλά (και περισσότερο) χωρίς να υπαρχει κανένα θέμα. Το μωρό δεν "είναι" 3,900, αλλά υπολογίζεται τόσο μέσω του υπερηχου, ο οποίος μπορεί να έχει απόκλιση ακόμη και 500 γραμμαρια! Οι μετρήσεις δεν είναι ακριβείς, πάντα υπάρχουν μικρές αποκλίσεις ακριβώς γιατι είναι κατά προσέγγιση. Τι σε αγχώνει ακριβώς; 

 
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω.ο υπερηχος ειναι παντα κατα προσεγγιση..δεν ειναι ακριβεις.τον δικο μου στο ντομπλερ που ειχα κανει τον εβγαζαν 3600..τελικα ο μικρος γεννηθηκε 3090!!αν σε αγχωνει η φυσιολογικη γεννα ενος μεγαλου μωρου,δλδ το πως θα καταφερει να βγει,εχω την εντυπωση και οπως μου ελεγε και ο γιατρος μου,εκτος απο σπανιες ππεριπτωσεις η καθε μια εχει μεσα της το μωρο που μπορει να γεννησει,οτι δλδ το σωμα της μπορει να ανταποκριθει σε αυτο!με το καλο σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...