Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια,3ο παιδί καισαρική???????οχιιιιιιιιιι


Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα μου είναι πως βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της εγγυμοσύνης μου στο τρίτο παιδάκι.Ενώ το μπεμπέ ήταν με το κεφάλι κάτω,αποφάσισε την 30η εβδομάδα και με ένα και μόνο σάλτο γύρισε!!!!!!!!!

Πήγα στο γιατρό και μου σύστησε πολύ περπάτημα.Δεν ανέφερε τίποτα για καισαρική αλλά εγώ από μόνη μου πανικοβλήθηκα αφού στα άλλα δύο παιδιά μου ούτε υποψία για καισαρική δεν υπήρξε.Οπότε για την ιστορία έχουμε: 2 φυσιολογικές γέννες με παιδιά 3.600 και 4.240 κιλά αντίστοιχα.Οπότε καταλαβαίνετε πως τα ανοίγματα και τα σκισίματα και τα ράματα από κάτω είναι δεδομένα.

Δεν αντέχω ούτε στη σκέψη για καισαρική με 2 παιδιά μικρά ήδη στο σπίτι χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια.Μπορεί να είμαι εγωίστρια αλλά με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ καισαρική και από την πλευρά του εμβρύου δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη θέληση να πάρει θέση!

Διάβασα ιστορίες από εδώ μέσα,ανέτρεξα σε ιστορικό μελών που είχαν ανάλογο θέμα για να δω πως γέννησαν τελικά.Δεν κατέληξα σε συμπεράσματα αφού περισσότερο επρόκειτο για προτότοκες και στην τελική οι περισσότερες έκαναν τελικά καισαρική!

Γι αυτό σας παρακαλώ μέσα από αυτό το θέμα να μου πείτε για ανάλογες εμπειρίες,ίσως για γιατρούς που ξεγεννούν με ισχυακή προβολή εμβρύου,για άλλους που βοηθάνε στο να αποφευχθεί ένα ενδεχόμενο καισαρικής τομής αλλά και κάτι΄που ίσως μπορώ να κάνω σε συνενόηση με το γιατρό μου!

 

Ευχαριστώ.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βασικα μη πανικοβαλεσε!!! με αγχωσες μονο που σε διαβασα. αν θες μια ακομη εμπειρια εχω κανει 2 καισαρικες και μολις γυρνουσα σπιτι εκανα τα παντα κανονικα. δεν ειναι τοσο πολυ δυσκολο. το πολυ σε μια βδομαδα (μαζι με τις μερες που θασαι μεσα) θασαι περδικι! προσωπικη μου εμπειρια.. ευχομαι να μη σου χρειαστει η συμβουλη μου αλλα προσπαθησε να χαλαρωσεις να περπατας που σουειπε ο γιατρος σου και οτι και ν αγινει ολα καλα. τιποτα δεν ειναι.... σκεψου και αυτη την εκδοχη

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να ανησυχεις δεν ειναι κ κατι το φοβερο η καισαρικη.κ εγω εκανα κ ημουν καλα αμεσως.μηπως το θεωρεις λιγο..αποτυχια να κανεις καισαρικη;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην αγχώνεσαι, έχεις καιρό ακόμα. Εμένα ο δευτερος γιος μου από τον έβδομο και μετά άλλαζε θέση συνέχεια, κάθε εβδομάδα, και τελικά σταθεροποιήθηκε την 36η στην κεφαλική προβολή.

Δεύτερον, κι αν καταλήξεις τελικά στην καισαρική, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου! Άντε να ζοριστείς καμια εβδομάδα, περισσότερο δεν πιστεύω! Ξέρεις πόσες κάνουν 3 και 4 απανωτές καισαρικές? Δεν άκουσα να πάθει καμια τους τίποτα...Και τα παιδιά τους κοιτάνε και τις δουλειές τους κάνουν και όλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα μου είναι πως βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της εγγυμοσύνης μου στο τρίτο παιδάκι.Ενώ το μπεμπέ ήταν με το κεφάλι κάτω,αποφάσισε την 30η εβδομάδα και με ένα και μόνο σάλτο γύρισε!!!!!!!!!

Πήγα στο γιατρό και μου σύστησε πολύ περπάτημα.Δεν ανέφερε τίποτα για καισαρική αλλά εγώ από μόνη μου πανικοβλήθηκα αφού στα άλλα δύο παιδιά μου ούτε υποψία για καισαρική δεν υπήρξε.Οπότε για την ιστορία έχουμε: 2 φυσιολογικές γέννες με παιδιά 3.600 και 4.240 κιλά αντίστοιχα.Οπότε καταλαβαίνετε πως τα ανοίγματα και τα σκισίματα και τα ράματα από κάτω είναι δεδομένα.

Δεν αντέχω ούτε στη σκέψη για καισαρική με 2 παιδιά μικρά ήδη στο σπίτι χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια.Μπορεί να είμαι εγωίστρια αλλά με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ καισαρική και από την πλευρά του εμβρύου δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη θέληση να πάρει θέση!

Διάβασα ιστορίες από εδώ μέσα,ανέτρεξα σε ιστορικό μελών που είχαν ανάλογο θέμα για να δω πως γέννησαν τελικά.Δεν κατέληξα σε συμπεράσματα αφού περισσότερο επρόκειτο για προτότοκες και στην τελική οι περισσότερες έκαναν τελικά καισαρική!

Γι αυτό σας παρακαλώ μέσα από αυτό το θέμα να μου πείτε για ανάλογες εμπειρίες,ίσως για γιατρούς που ξεγεννούν με ισχυακή προβολή εμβρύου,για άλλους που βοηθάνε στο να αποφευχθεί ένα ενδεχόμενο καισαρικής τομής αλλά και κάτι΄που ίσως μπορώ να κάνω σε συνενόηση με το γιατρό μου!

 

Ευχαριστώ.

Αχ καλή μου μην αγχώνεσαι, είναι νωρίς η 33η εβδομάδα για να καθοριστεί η θέση, ειδικά ενός 3ου μωρού..Πάντως ότι και να γίνει μην περπατάς..Ετσι θα εμπεδωθεί το μωρό στη λάθος προβολή, καλύτερα μπουσούλημα (ναι μην το γελάς, έτσι το βοηθάς να γυρίσει)..Για το περπάτημα στο λέω γιατί έτσι και μένα με είχε συμβουλέψει η χαζο-μαία στο δεύτερο (κι εγώ το πρώτο με φυσιολογικό το είχα κάνει) και από το πολύ περπάτημα ήρθε και σφήνωσε το ποπουδάκι της η μικρή μου και δεν γύρισε ποτέ με το κεφάλι κάτω κι έτσι έφαγα την καισαρική...Δες λίγο κι εδώ

http://www.spinningbabies.com/

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσπάθησε να μιλήσεις με την Ευτοκία. Θα σου προτείνουν ασκήσεις που μπορεί να βοηθήσουν Ίσως αν πας εκεί να προσπαθήσουν να γυρίσουν το μωρό. Μια από τις ασκήσεις που βοηθάν (και ταυτόχρονα ανακουφίζουν και τη μέση) είναι το τεντωμα της γάτας/cat cow stretch

Link to comment
Share on other sites

Supermama,katerinak,Αγγελίνα#2Σίγουρα δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου,αλλά βρε παιδί μου μου κάνει κάπως άσχημα που από κάτω έχουν γίνει ράματα,περινεοτομές και όλα ήδη και τώρα να πάμεκαι πάνω στην κοιλιά! Δεν θέλω,δεν θέλω!

Μια φορά στη ζωή μου έκανα ένα ράμα΄στο δάχτυλο όταν ήμουν 17 και το θυμάμαι.Τώρα ναρκώσεις,κοψίματα,ράματα στην κοιλιά δεν θέλω!!!!

Θέλω μόνο να γεννήσω όπως έχω ξαναγεννήσει για μια ακόμη και τελευταία φορά και το "θέμα" να μείνει εκεί!Κάτω!!!!!!!!!!

 

 

Μανίνα σε ευχαριστώ και συμφωνώ για το περπάτημα! Η κοιλιά μου κατέβηκε αρκετά με το περπάτημα.Κι εμένα μου πέρασε από το μυαλό και να που το λες κι εσύ και έχεις πολύ δίκιο!

 

Maggie κάτι τέτοιο φαντάζομαι να κάνω μετά τις 11 Νοεμβρίου οπότε θα κάνω dopler και θα δω και το γιατρό μου!Εύχομαι όμως και ελπίζω να με λυπηθούν και να θελήσουν να με βοηθήσουν και από το Αττικό!

 

Σας ευχαριστώ όλες τόσο μα τόσο πολύ για τις απαντήσεις σας!

Και τώρα στα 4 !Νιαου!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λενα εγω νομιζω οτι θα γυρισει το μωρακι σου!

απλα θελει το χρονο του!

συμφωνω παντως με οχι περπατημα! οπως κ οχι σκαλες.!

 

η καισαρικη δεν ειναι κατι φοβερο 1 βδομαδα στην ουσια κανεις να αναρρωσεις σιγα απλα αφου εχεις ηδη 2 φυσιολογικες γεννες γιατι οχι κ τριτη λογικο μου ακουγεται!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

1. συμφωνω να συμβουλευτεις τις μαιες τις ευτοκιας για να σου προτεινουν πως μπορει να γυρισει το μωρο (δεν τις ξερω καθολου αλλα απο αυτα που εχω διαβασει μακαρι να ειχαμε κι εμεις κοντα μας τετοιες μαιες:()

2. εχω ακουσει οτι τα παιδια μετα το 2ο γυρνανε μεχρι τελευταια στιγμη ενω το πρωτο παιρνει θεση νωρις και δεν ξαναγυρναει συνηθως οποτε εχεις πολλες ελπιδες να ξαναγυρισει

3. για την γεννα με ισχυακο παιδι πιστευω οτι πρεπει να το ψαξεις καλα για να γνωριζει ο γιατρος γιατι ειδικα οι καινουριοι δεν εχουν ιδεα, αφου πανε κατευθειαν για καισαρικη

4. ψαξε στο νετ και για αλλες συμβουλες για να γυρισει π.χ. να του μιλανε τα αλλα παιδακια σου χαμηλα στην κοιλια σου

 

ελπιζω να παν ολα καλα και να γεννησεις φυσιολογικα και πανευκολα

κανε ο.τι περναει απο το χερι σου και αν στο τελος πας για καισαρικη θα ξερεις οτι προσπαθησες

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ο φτ ειναι οτι το καλυτεροτερο για την μανα και το παιδι αποψη μου βεβαια,αλλα δεν πειραζει αν ερθει το μωρο σου στον κοσμο και με κτ,κι εγω εκανα δυο φτ χωρις επισκληριδιο αλλα στο τριτο μου δεν τα καταφεραμε και ηρθε με κτ και με 7-8διαστολη παρακαλω.δεν πειραζει αν ειναι θεμα ιατρικο και βαζει σε κινδυνο μανα και παιδι καλυτερα κτ.και εγω ειμαι οπως τα λες οχι απλα ραμματα απο κατω γτ στο 2ο ειχα και ρυξη περινεου χα!!σιδηροδρομος εχω και την τομουλα μου στην κοιλια τωρα,εγω και η νυφη του φραγκεσταιν(τον συζηξ παντος δεν τον πειραζει)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ, σας ευχαριστώ!

Ήμουν σίγουρη πως εδώ θα βρω αυτό που χρειάζομαι.

Θα επικοινωνήσω με τις μαιες στο Ευτοκία αλλά και στις 11/11 θα το συζητήσω σοβαρά με το γιατρό για να δω τι περιθώρια έχω και ποιες είναι οι προθέσεις του!

Αισθάνομαι ότι θα με πιάσει κατλαθλιψη αν κάνω καισαρικη!

Μπορεί να ακουγεται εγωιστικό αλλά τον φ.τ.τον θέλω για εμένα,είμαι σιγουρη πως το παιδί όπως και να γεννηθεί δεν θα το πολυνοιάξει! Εδώ δεν το νοιαζει να πάει προς την έξοδο,θα του κακοφανεί η καισαρική?

Και συμφωνώ πως δεν είναι κακό τα παιδιά να γεννιούνται με καισαρική,όπως συμφωνώ πως η πίτσα είναι κάτι λαχταριστό όταν βγαίνει από το φούρνο ζεστή,ζεστή.Αλλά εγώ σιχαίνομαι να την φαω τι να κάνουμε?????

 

Κουφετάκι είσαι ο άνθρωπος μου! Που θα βρω κι άλλα να διαβάσω για τη γέννηση του τρίτου σου παιδιού?????

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, σας ευχαριστώ!

Ήμουν σίγουρη πως εδώ θα βρω αυτό που χρειάζομαι.

Θα επικοινωνήσω με τις μαιες στο Ευτοκία αλλά και στις 11/11 θα το συζητήσω σοβαρά με το γιατρό για να δω τι περιθώρια έχω και ποιες είναι οι προθέσεις του!

Αισθάνομαι ότι θα με πιάσει κατλαθλιψη αν κάνω καισαρικη!

Μπορεί να ακουγεται εγωιστικό αλλά τον φ.τ.τον θέλω για εμένα,είμαι σιγουρη πως το παιδί όπως και να γεννηθεί δεν θα το πολυνοιάξει! Εδώ δεν το νοιαζει να πάει προς την έξοδο,θα του κακοφανεί η καισαρική?

Και συμφωνώ πως δεν είναι κακό τα παιδιά να γεννιούνται με καισαρική,όπως συμφωνώ πως η πίτσα είναι κάτι λαχταριστό όταν βγαίνει από το φούρνο ζεστή,ζεστή.Αλλά εγώ σιχαίνομαι να την φαω τι να κάνουμε?????

 

Κουφετάκι είσαι ο άνθρωπος μου! Που θα βρω κι άλλα να διαβάσω για τη γέννηση του τρίτου σου παιδιού?????

εψαξα γτ εχει παρα πολυ καιρο που ειχα παραθεσει τις εμπειριες μου πανω στους τοκετους μου αλλα δεν τα βρηκα(ειναι και το αλτσχαιμερ βλεπεις)εγω πιστευω οτι θα ξαναγυρισει το μωρακι σου,ξερει αυτο;)αλλα και να μην γυρισει και καταληξεις να κανεις κτ μην στεναχωριεσε το αποτελεσμα ειναι που μετρα εκανα τρεις γεννες δυσκολες για τους λογους τους και οι τρεις αλλα ξερεις αυτη την στιγμη τι σκεφτομαι?το αγελαδινο χαζο γιελιο μου οταν γεννησα το 1ο μου παιδι που δεν εφευγε με τπτ τις πρωτες ωρες τις φατσουλες τους και το υπεροχο συναισθημα του θηλασμου.εισαι πολυ πολυ τυχερη που το ζεις αυτο,και πολυ αξια που θα μεγαλωνεις τρια παιδακια.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

καμιά κατάθλιψη να μη σε πιάσει αν τύχει και κάνεις καισαρική....

ρε παιδί μου δάμασα κάθε αρνητική σκέψη και βρε μόνο τα θετικά!!!!!

εγώ ούτε να ακούσω για καισαρική δεν ήθελα... και τελικά έχω ήδη 2 καισαρικές με διαφορά 17 μήνες.... κι έχω βλέψεις και για τρίτη......

θες να σου πω ποια θετικά βλέπω εγώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

βασικα μη πανικοβαλεσε!!! με αγχωσες μονο που σε διαβασα. αν θες μια ακομη εμπειρια εχω κανει 2 καισαρικες και μολις γυρνουσα σπιτι εκανα τα παντα κανονικα. δεν ειναι τοσο πολυ δυσκολο. το πολυ σε μια βδομαδα (μαζι με τις μερες που θασαι μεσα) θασαι περδικι! προσωπικη μου εμπειρια.. ευχομαι να μη σου χρειαστει η συμβουλη μου αλλα προσπαθησε να χαλαρωσεις να περπατας που σουειπε ο γιατρος σου και οτι και ν αγινει ολα καλα. τιποτα δεν ειναι.... σκεψου και αυτη την εκδοχη

 

Ομοίως, το μόνο που με δυσκόλεψε για καμιά δεκαριά μέρες είναι να σηκώνομαι από εντελώς ξαπλωμένη θέση 20 φορές την νύχτα για να θηλάσω. Όλα τα άλλα τα έκανα πολύ άνετα. Σηκώθηκα στις 12 ώρες από την καισαρική και περπάτησα με το μωρό στα χέρια να το κάνω μπάνιο στο ειδικό δωμάτιο στο νοσοκομείο, το τέλος του διαδρόμου. Παλεύεται, θέληση να έχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου γλυκό, χαλάρωσε! Κι εγώ και όλες όσες κάναμε καισαρική θέλαμε να ζήσουμε την εμπειρία του φτ αλλά αφού δε μας έκατσε, τί να κάνουμε, να πεθάνουμε;;;; Έχεις ήδη γεννήσει δυο φορές φυσιολογικά και σου εύχομαι και την τρίτη, αλλά κι αν γεννήσεις με κτ, το θέμα είναι να είσαι υγιής και εσύ και το μωρό σου. Εχω κάνει τρεις καισαρικές και ζηλεύω εσάς που έχετε βιώσει το μεγαλείο της γέννας αλλά αν δεν υπήρχε η κτ, το πρώτο μου παιδάκι δε θα είχε γεννηθεί ζωντανό και εγώ τώρα θα σας έβλεπα από ψηλά... (ή από πολύ χαμηλά, δεν ξέρω;)). Μην τρελαίνεσαι λοιπόν... μη βασανίζεις το μυαλό σου και μη στρεσάρεις το μωράκι που έχεις στην κοιλίτσα σου... και κυρίως χαλάρωσε και σταμάτα να έχεις εμμονές με το φτ... Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Όσο για την ανάρρωση, εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και τα έκανα όλα μόνη μου. Σε αντίθεση με την κολλητή μου (γέννησε ένα μήνα πριν από μενα) που από τα πολλά ράμματα, δεν μπορούσε΄ούτε να βήξει και σταμάτησε μεχρι και το θηλασμό γιατί ολα την ενοχλούσαν. Σχετικά είναι όλα λοιπόν στον τομέα ανάρρωσης γιαυτό, στο ξαναλέω, χαλάρωσε...

 

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρό σου, γερό και καλότυχο... Σε φιλώ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εγω σου ευχομαι να γυρισει το μωρακι σου και να γινει αυτο που θελεις αλλα...

..συγγνωμη δε καταλαβαινω αυτο που γινεται με τις καισαρικες....

νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι να φερνουμε τα μωρακια μας στο κοσμο γερα και να μην διακινδυνευουμε...τη ζωη μας.....μπορω να σου πω περιστατικο πολυ δικου μου ανθρωπου....που δεν εκανε καισαρικη....απο βλακεια γιατρου....και τελικα και χειρουργειο εκανε ...μετα απο φτ....και κοντεψε....να παει και στον αλλο κοσμο....δε θα μπω σε λεπτομερειες.......αλλα μηπως θα επρεπε τελικα;;

υπαρχουν πολλες κοπελες που εχουν κανει καισαρικη πανω απο 2 φορες .....μεσα σ'αυτες ειμαι και εγω[3 παρακαλω]και η πρωτη δεν εγινε γιατι δεν ηθελα φτ αλλα γιατι υπηρχε προβλημα.......το μονο που σκεφτομουνα ομως ηταν ..... και εγω και το παιδακι μου ...τωρα σχεδον 12 χρονων....να ειμαστε καλα!!!και δε μετανοιωσα στιγμη για την αποφαση αυτη......και εκανα αλλες 2.....και στη τριτη ειχα 2 παιδακια με υποχρεωσεις μεσα στο σπιτι...... και δεν θα ειχα κανενα προβλημα να κανω και 4ρτη........

η συμβουλη μου ειναι να μην αγχωνεσαι αν θα γινει κτ....η'...φτ.....αλλα.....οτι γινει να ειναι το σωστο για το μωρακι σου!!!...αλλα και για σενα ...γιατι εχεις αλλα 2 στο σπιτι να σκεφτεσαι!!!

με το καλο να ερθει η ωρα να γεννηθει το μωρακι σου....

και σου ευχομαι ολα να πανε καλα....αλλα μην τρελλαινεσαι.....οτι γινει θα γινει για το καλο σας!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό, χαλάρωσε! Κι εγώ και όλες όσες κάναμε καισαρική θέλαμε να ζήσουμε την εμπειρία του φτ αλλά αφού δε μας έκατσε, τί να κάνουμε, να πεθάνουμε;;;; Έχεις ήδη γεννήσει δυο φορές φυσιολογικά και σου εύχομαι και την τρίτη, αλλά κι αν γεννήσεις με κτ, το θέμα είναι να είσαι υγιής και εσύ και το μωρό σου. Εχω κάνει τρεις καισαρικές και ζηλεύω εσάς που έχετε βιώσει το μεγαλείο της γέννας αλλά αν δεν υπήρχε η κτ, το πρώτο μου παιδάκι δε θα είχε γεννηθεί ζωντανό και εγώ τώρα θα σας έβλεπα από ψηλά... (ή από πολύ χαμηλά, δεν ξέρω;)). Μην τρελαίνεσαι λοιπόν... μη βασανίζεις το μυαλό σου και μη στρεσάρεις το μωράκι που έχεις στην κοιλίτσα σου... και κυρίως χαλάρωσε και σταμάτα να έχεις εμμονές με το φτ... Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Όσο για την ανάρρωση, εγώ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και τα έκανα όλα μόνη μου. Σε αντίθεση με την κολλητή μου (γέννησε ένα μήνα πριν από μενα) που από τα πολλά ράμματα, δεν μπορούσε΄ούτε να βήξει και σταμάτησε μεχρι και το θηλασμό γιατί ολα την ενοχλούσαν. Σχετικά είναι όλα λοιπόν στον τομέα ανάρρωσης γιαυτό, στο ξαναλέω, χαλάρωσε...

 

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρό σου, γερό και καλότυχο... Σε φιλώ...

ετσι!!!!!................:):)

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εγω σου ευχομαι να γυρισει το μωρακι σου και να γινει αυτο που θελεις αλλα...

..συγγνωμη δε καταλαβαινω αυτο που γινεται με τις καισαρικες....

νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι να φερνουμε τα μωρακια μας στο κοσμο γερα και να μην διακινδυνευουμε...τη ζωη μας.....μπορω να σου πω περιστατικο πολυ δικου μου ανθρωπου....που δεν εκανε καισαρικη....απο βλακεια γιατρου....και τελικα και χειρουργειο εκανε ...μετα απο φτ....και κοντεψε....να παει και στον αλλο κοσμο....δε θα μπω σε λεπτομερειες.......αλλα μηπως θα επρεπε τελικα;;

υπαρχουν πολλες κοπελες που εχουν κανει καισαρικη πανω απο 2 φορες .....μεσα σ'αυτες ειμαι και εγω[3 παρακαλω]και η πρωτη δεν εγινε γιατι δεν ηθελα φτ αλλα γιατι υπηρχε προβλημα.......το μονο που σκεφτομουνα ομως ηταν ..... και εγω και το παιδακι μου ...τωρα σχεδον 12 χρονων....να ειμαστε καλα!!!και δε μετανοιωσα στιγμη για την αποφαση αυτη......και εκανα αλλες 2.....και στη τριτη ειχα 2 παιδακια με υποχρεωσεις μεσα στο σπιτι...... και δεν θα ειχα κανενα προβλημα να κανω και 4ρτη........

η συμβουλη μου ειναι να μην αγχωνεσαι αν θα γινει κτ....η'...φτ.....αλλα.....οτι γινει να ειναι το σωστο για το μωρακι σου!!!...αλλα και για σενα ...γιατι εχεις αλλα 2 στο σπιτι να σκεφτεσαι!!!

με το καλο να ερθει η ωρα να γεννηθει το μωρακι σου....

και σου ευχομαι ολα να πανε καλα....αλλα μην τρελλαινεσαι.....οτι γινει θα γινει για το καλο σας!!!!!

 

 

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και γενημμένη το 74....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eχθές λοιπόν πήγα σε ομοιοπαθητικό γιατρό και ύστερα από μία θεραπεία που θα διαρκέσει 9 ημέρες θα δω τι αποτελέσματα θα έχω σχετικά με την περιστροφή του μωρού.

Χωρίς να περιμένω πωσδήποτε κάτι είμαι καλά που κατάφερα να κάνω κάτι και να μην "πέσω αμαχητή"

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Eχθές λοιπόν πήγα σε ομοιοπαθητικό γιατρό και ύστερα από μία θεραπεία που θα διαρκέσει 9 ημέρες θα δω τι αποτελέσματα θα έχω σχετικά με την περιστροφή του μωρού.

Χωρίς να περιμένω πωσδήποτε κάτι είμαι καλά που κατάφερα να κάνω κάτι και να μην "πέσω αμαχητή"

μπραβο σου τουλαχιστον θα ξες οτι εκανες οτι μπορουσες.υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που εχω ακουσει για μωρα που γυρισαν τελευταια στιγμη,ας εισαστε καλα και μην στεναχωριεσε.η yogomama μου ειχε πει καποτε δυο πραγματακια οσο αφορα την κτ και τον ερχομο του μωρου με αυτη.μου ειχε πει οτι καλο θα ειναι να εχεις εναν φυσιοθεραπευτη(που να ξερει) την στιγμη της γεννησης να κανει μαζαζ το κεφαλι του παιδιου ετσι οπως πιεζετε οταν βγαινει απο τον κολπο και το σωμα.και να μιλησεις με τον γιατρο να αφησει τον ομφαλιο λωρο οσο γινετε περισσοτερο δεμενο με το μωρο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μικρος μου ηταν με το κεφαλι πανω και τελικα γυρισε στις 37 εβδομαδες, και ηταν και μεγαλο μωρο. Και σκεφτομουνα οτι κι εσυ, δε με ενοιαζε τοσο η καισαρικη η ιδια, αλλα το οτι θα ειμαι "σημαδεμενη" και κατω, γιατι την κορη μου τη γεννησα φυσιολογικα,και στην κοιλια, και νευριαζα. Εκανα και καποιες ασκησεις που μου εδωσε η μαια και ισως βοηθησαν. Σου ευχομαι να πανε ολα οπως τα θες και πανω απ ολα μ ενα γερο μωρακι, οπως κι αν ερθει στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημερωτικά στο θέμα που εγώ άνοιξα:

 

Γέννησα 14-12-2010 με καισαρική τελικά.

Ο μπέμπης ήταν το πρωί της ίδιας μέρας με το κεφάλι εντελώς κάθετα προς τα επάνω...και τα κιλά του τελικά?

 

4300!!!!!!!!!!!! και 55 εκατοστά

Με την καμία δεν μπορούσε να γυρίσει ο κακομοιρούλης.

 

Απαίσια η καισαρική.Προσωπική άποψη.Δεν μου άρεσε.Γι αυτό και κλείνει το μαγαζί πλέον!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μη σου άρεσε καλή μου, αφού είχες γεννήσει δυο φορες μια χαρα με φτ...δεν πειράζει. Εσύ και τα παιδιά σου να είστε καλά. Να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου!

Link to comment
Share on other sites

αμαν τι μπεμπαρο εβγαλες 4300?!!!ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ!!ειναι καπως η κτ αλλα τωρα μπορεις σαν βετερανα να εχεις γνωμη και για τα δυο(φτ,κτ).και που σε το 3 ειναι ενας αριθμος αρμονιας,γερα να ναι και εσυ δυνατη να τα μεγαλωνεις.να σας ζησει!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...