Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα,

είμαι 8+1/2 μηνών και από τότε που μπήκα στο 8ο υποφερω. Είτε φάω είτε όχι έχω αναγουλες και καουρες.

Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα από τέτοια θέματα. Μόνο στο 1ο τρίμηνο κάτι ελαφρές πρωινές ναυτιες.

Η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Τα βραδιά δεν κοιμάμαι καθόλου. Αν έχω φάει κιόλας, περπαταω στο σπίτι πάνω κάτω.

Τι να κάνω;

Είδη έχασα σε 20 μέρες 2 κιλά. Και δεν είναι καλό για το μωρό.

Είναι συνηθισμένο; Να πάρω το γιατρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποοοοοοοοοοοοσο σε καταλαβαινω,δεν φανταζεσαι!!!ακριβως τα ιδια περασα και εγω...ενω ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη απο τον 8 κ μετα υπεφερα...μετα τις 6 δεν μπορουσα ν αφαω τπτ,καιγενικα ετρωγα μονο στεγνα φαγητα.εχασα και εγω 2 κιλα μεχρι τη γεννα.Μεχρι και παλλινδρομηση μου εκανε στον υπνο.Κανε υπομονη..αν ισχυει αυτο που λενε,το μωρο σου θα βγει με χαιτη...τουλαχιστον εμενα βγηκε με κοτσιδα!κανε υπομονη και θα περασει ο καιρος!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και εγω τα ιδια,οταν ξαπλωνεις βαζε 2 μαξιλαριαλιγο λοξα,ωστε να εισαι απο το στηθος και πανω ήλαιμο λιγο ανασηκωμενη,εμενα αυτο με βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια. Θα συμφωνήσω με την aggeliki όσον αφορά στα μαξιλάρια. Επίσης θα σου προτείνω μικρά και συχνά γεύματα, χωρίς πολλά καρυκεύματα (εως καθόλου), ψητά, στη σχάρα ή βραστά φαγητά, όχι κατανάλωση υγρών κατά τη διάρκεια του γεύματος, όχι όξινα (πχ λεμόνι, γαλακτοκομικά άπαχα), τα γεύματά σου να είναι σε μια μέση θερμοκρασία (ούτε καυτά ούτε κρύα) και το τελευταίο σου γεύμα πριν τον βραδυνό ύπνο να είναι τουλάχιστον 2 ώρες νωρίτερα και κάτι ελαφρύ. Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν κάπως

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι πινω πολύ νερό. Πριν πεσω για ύπνο θα πιω 3 ποτήρια νερό.

Εχθές που ήμουν χάλια, μετά από ποσά ποτήρια νερό, ειπια και χαμομηλι! Εκεί το τσακισα το στομάχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι πινω πολύ νερό. Πριν πεσω για ύπνο θα πιω 3 ποτήρια νερό.

Εχθές που ήμουν χάλια, μετά από ποσά ποτήρια νερό, ειπια και χαμομηλι! Εκεί το τσακισα το στομάχι.

 

εμένα τα όξινα με βοήθησαν και στις 2 εγκυμοσύνες - ήπια άπειρες λεμονάδες εψα.... :)

Link to comment
Share on other sites

mafalda@ γεια σου

και εγω στον 8 μηνα και 6 μερες .εγω που οτι τρωο το τρωει ο μικρος κια εγω ειμαι νηστικη ασε εκει π παω ν φαω παραπανω για να χορτασω και εγω δεν μπορω μου ερχετε ν το βγαλω . οντως ο 8 μηνας ειναι πολυ δυσκολος απο βαρος απολα .να μηνμπορω ν παρω καλες αναπνοες με τ παραμικρο ποναω το δικο μου γυρναει συνεχεια και μ την καθε κινηση μ τον ενοχλω κοιτα ν δεις

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι χαίρεται σε όλες!!!!!!!!!!! Καλή συνέχεια και υπομονή!!!

Εμένα δε μου πολυφάνηκε ο όγδοος............τώρα τραβάω ζόρια πολλά. Τώρα πονάει η μέση, τώρα δεν μπορώ και πολύ καλά να κοιμηθώ, τώρα οι αναγούλες και τα διάφορα.Τι να πω.............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ έχω καούρες, συνήθως τα βράδυα και καμιά φορά τάση προς εμετό. Να φανταστείς ότι και στις δυο εγκυμοσύνες δεν είχα καθόλου εμετούς στο πρώτο τρίμηνο και στο πρώτο παιδί ούτε και καούρες στο τέλος όπως τώρα. Πάντως σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο: έχω παρατηρήσει πως αν φάω πολλά στεγνά ( μου αρέσουν για παράδειγμα τα κριθαρένια παξιμάδια ) εκεί η κατάσταση χειροτερεύει. Χρειάζομαι δηλαδή λίγο λάδι. Δεν ξέρω, σε εμένα αυτό συμβαίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχθές μπήκα στο μήνα μου. Και ακόμα συνεχίζουμε με την ίδια κατάσταση. Βέβαια, έχει γίνει καθημερινότητα καιμπορω να πω ότι έχω συνηθίσει.

Παρατήρησα ότι τα τηγανητα με «τσακιζουν».

Ο γιατρός προχθές, είπε ότι το παιδί είναι ψιλά και θα πρέπει να περπαταω.

Με την κοιλιά τουρλα και περπάτημα για κανά 2ωρο! Τέλεια!

Σταματαω να γκρινιαζω. Να πανε όλα καλά. Τίποτε άλλο. Και θα περπαταω όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν εχω μονο καουρες και ανακατωσουρες αλλα φτανω κα στον εμετο! τι που τρωω νωρις τι που κοιμαμε (λεμε τωρα..) με πολλα μαξιλαρια τιποτα...και οχι τιποτα αλλο αλλα ανοιγει κ η μυτη μου απο το ζορι!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα πολλές καούρες στον 8ο και 9ο μήνα, έτρωγα νωρίς βραδινό και πάλι στις 3 τα χαράματα έκανα βόλτες, νόμιζα ότι θα φυσήξω φωτιά σαν τον δράκο, ακόμα και το τελευταίο βράδυ πριν γεννήσω (με προγραμματισμένη καισαρική στις 38+3) δεν μπορούσα με τίποτα να κοιμηθώ και μόλις γέννησα το επόμενο κιόλας βράδυ, παρόλο που η κοιλιά ήταν ακόμα τεράστια, δεν είχα ούτε καούρες ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, από ότι καταλαβαίνω δλδ., είναι υπομονή.

Καλό μας κουράγιο. Σήμερα μπήκα 37 εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι λίγο ψιλά το παιδί. Ίσως αυτό να φταίει για τις καουρες που έχω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω τρελλες καουρες αν ισχυει αυτο που λενε οτι εχει πολλα μαλακια το μωρο βλεπω να βγαινει με πλεξουδες η μπεμπα μου:P

 

Δεν ισχυει κάλη μου μπορω να πω:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:!

Σε ολη την εγκυμοσυνη ειχα φοβερες καουρες ναυτιες κ εμετους σε σημειο που επι 2 βδομαδες έτρωγα μονο ψωμι σκετο κ νερο κ που αυτο σε καποια φαση το εκανα εμετο!

Και μπορω να πω ότι το Κρυσταλλακι μου βγήκε πιο γλομπος απο γλομπος!!!!

Ακομη κ τωρα που ειναι 9μιση μηνων εχει πολυ λιγα μαλλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι μου θύμησες τώρα, κοιμόμουν δυόμιση μήνες σε καθιστή θέση, στην μυρωδιά και μόνο του τηγανητού ένιωθα ότι θα κάνω εμετό. Χάλια ήταν. Το παρήγορο είναι ότι μόλις γεννήσεις ( κυριολεκτικά) θα μπορείς να φάς κανονικά πάλι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Κορίτσια έχω μια απορία.Είχε-έχει καμιά σας στον 9ο εμετούς? Απο την ημέρα που μπήκα στον 9ο είμαι όλη μέρα χάλια και κάνω συχνά εμετούς. Αντί να τα έχω το πρώτο τρίμηνο εμφανίστηκαν τώρα! :confused:

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο με τα μαλλακια το δικο μου τοτε ειναι σιγουρα καραφλο!

εγω μπηκα στην 33η εβδομαδα. απο την 31η ομως μου ποναει η πλατη πολυ και η μεση...εσεις τι κανετε για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ να ξέρεις ότι αν χάνεις κιλά δεν είναι καλό για το μωρό.....Το μωρό σου αναπτυσσετε κανονικότατα δεν πα να χάσεις εσύ 15 κιλά εν καιρώ εγκυμοσύνης....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα!!!!

βρε κοριτσια εχετε πρηστει απο κατω? Εγω ναι....εχουν φοσκωσει απο κατω τα γεννητικα μου οργανα.....να ανησυχησω ή ειναι κι αυτό σύμπτωμα της εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα!!!!

βρε κοριτσια εχετε πρηστει απο κατω? Εγω ναι....εχουν φοσκωσει απο κατω τα γεννητικα μου οργανα.....να ανησυχησω ή ειναι κι αυτό σύμπτωμα της εγκυμοσυνης?

 

ειναι φυσιολογικο, τα ιδια κι εγω

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...