Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρα φέρνουν συνήθως για το μωρό;


Recommended Posts

Έχω αυτή την απορία για να δω τι θα χρειαστεί να αγοράσουμε εμείς, αφού οι περισσότεροι συγγενείς και φίλοι δεν ρωτάνε τι χρειάζεται ή τι λείπει. Για παράδειγμα...συνήθως φέρνουν πολλά ρουχαλάκια; Αν ναι, τι μέγεθος; Φέρνουν παιχνιδάκια; Τι δεν φέρνουν που χρειάζεται όμως;

 

Συγγνώμη αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά είμαι τοσο άσχετη και χωρίς πολλή εμπειρία σε μωρά! :lol:

 

Αν το θέμα ήδη υπάρχει -έψαξα αλλά δεν..- ευχαριστώ το συντονιστή για τη μεταφορά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας μας εφεραν ρουχα (απο 6 μηνων), πετσετες καποιοι, ενας ξαδερφος εφερε πτυσσομενο καθισμα φαγητου, κατι γειτονες εφεραν ενα πανινο μεγαλο αρκουδι για τοιχο....

 

Επι το πλειστον φερνουν ρουχα παντως.......

 

Εσυ βασικα θα αγορασεις ζιπουνακια και φορμακια κι απεφυγε τα ρουχα...περιμενε να δεις τι θα σου φερουν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

(κι ευχαριστώ τον συντονιστή για την παράθεση των θεμάτων. Με ενδιαφέρει να μάθω όχι τι χρειάζομαι ή τι να ζητήσω, όπως έχει ήδη στα άλλα θέματα, αλλά τι φέρνουν συνήθως!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέφτει πολύ φορμάκι... εγώ είχα πάρει μόνο 1 πιστεύοντας ότι θα μου φέρουν κάποια φορμάκια, τελικά βέβαια τα δώρα ξεπέρασαν κάθε προσδοκία... μπορεί να μάζεψα και 25 φορμάκια... :shock: εννοείται ότι τρελάθηκα στις αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έχουν ηδη φέρει φορμάκια, σεντονάκια, κουβερτούλες, μπουρνουζάκια, ρηλάξ, λούτρινα. Αγόρασα εσωρουχάκια, καλτσάκια, σκουφάκια, γαντάκια. Επίσης αγόρασα ring sling γιατί καμία θεία δεν ξέρει να ψάχνει στο ιντερνετ και καθησματάκι αυτοκινήτου γιατί πιστεύουν ότι δεν θα βγάλω το παιδί έξω από το σπίτι (ποτέ όμως :lol::lol::lol: ) Γενικά ρούχα μην πάρεις θα σου φέρουν! Τα μεγάλα κομμάτια (κρεβάτι αλλαξιέρα καλαθούνα κ.α.) τα αγοράζουν συνήθως οι παπούδες μετά απο συνεννόηση ελπίζω

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Δανάη πάρε τα απολύτως βασικά (εσώρουχα, μια κουβέρτα, 1-2 φορμάκια κλπ) για τις πρώτες μέρες και βλέπεις μετά τι να αλλάξεις και τι να κρατήσεις από ότι σου φέρουν...εγώ μόλις τώρα αγοράζω τα βασικά μόνο, παίρνω ότι δανεικό ήταν να πάρω και ότι προορίζεται για μετά τον 1ο μήνα δεν έχω πάρει τίποτα...μόνο τα απαραίτητα. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν γεννάτε μέσα στον χειμώνα 2-3 φορμάκια δεν φτάνουν με τίποτα για τις πρώτες μέρες....

 

τόσα θα χρειάζεσαι την ημέρα...σκέψου μέχρι να τα πλύνεις, να στεγνωσουν....

 

κατα τ'αλλα εμάς δεν μας έφεραν πολλα φορμάκια,περισσότερα σεντονάκια,κουβερτούλες,ρούχα(εννοώ σετάκια) ,χρυσαφικά και χρήματα

 

με το καλό να έρθουν τα μωρουλίνια σας!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα με ειχαν συμβουλεψει να μην παρω πολλα ρουχα γιατι θα μου φερουνε.ετσι και εγινε,βεβαια εγω πριν γεννησω πηγα στο ηρα που εκανε ανακαινιση και με 120 ευρω πηρα ολα τα βασικα ειδη εσωρουχα φορμακια ψαλιδακια πιπιλες πιμπερο σκουφακια γαντακια οδοντοβουρτσα θηκη πιπιλασ και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.μου εφερε η μαμαμου μια υπεροχη κουβερτουλα απο την τουρκια μονο με 10 ευρω.απο κει και περα μου φερανε ρουχαλακια σεντονακια και αλλα.επισης και χρυσαφικα.προσοχη στις αχρηστες αγορες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου φαίνεται κουλό σαν δώρο είναι τα χρυσαφικά... Ελπίζω να μην μου φέρουν! Εγώ φοράω μόνο ένα σταυρό κι ένα ρολόι (έχω κι απ' τα δύο) και ο μπέμπης μάλλον δεν θα του αρέσουν .... Επίσης δεν νομίζω να μπορείς να τα αλλάξεις. Οι κοντινοί μου άνθρωποι δεν θα τα προτιμήσουν. Προς το παρόν, ότι μου φέρνουν χρειάζεται, με μιά έμφαση στις κουβερτούλες (έχω μαζέψει 4!). Επίσης λέω σε όλους ότι το μωρό θα είναι μεγάααλο (πάνω απο 3,5 κιλά) με την ελπίδα να μην μου φέρουν άλλο φορμάκι σε 0 νούμερο!

Κάποιες φορές που σιδερώνω τα μωρουδιακά έχω τέτοια συγκίνηση...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το 95% των δώρων ήταν ρούχα. Οι πιο κολλητοί που με ρώτησαν τι θα ήθελα, είχαν κάνει μια λίστα και τους έλεγα, και μου τα φέρανε σχεδόν όλα όσα ζήτησα γιατί και αυτόι βολέυτηκαν και εγώ. Και αν κα΄τι ήταν ακριβό το μοιραστήκανε δύο ή τρια άτομα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λεει η φιλη snowwhite εχει απολυτο δικιο.Καταρχην και καλοκαιρι να γεννατε 2-3 αλλαξιες τη μερα θελετε σιγουρα και το αυτο ισχυει και για χειμωνα.Το προβλημα ειναι οτι:

 

1.Ποσο συχνα θα βαζετε πλυντηριο?Θα σας αφηνει το νινι το χρονο?Και με το στεγνωμα τι γινεται το χειμωνα?Δεν εχουμε ολοι στεγνωτηριο.Τελος πρεπει και να σιδερωθουν οπωσδηποτε...Χλωμο το συχνο σιδερο με ενα απαιτητικο νεογεννητο...Σας μιλαω εκ πειρας.

 

2.Ακομη κι αν βασιστειτε στα δωρα,ποσο σιγουρες ειστε οτι αυτα θα καταφτασουν με το που θα γεννησετε?Πολυς κοσμος εχει ακομη τη νοοτροπια "να σαραντησει το μωρο" για να κανει την επισκεψη του.Μεχρι τοτε τι θα γινει ομως???

 

3.Ακομη κι αν υποθεσουμε οτι ερθει κοσμος αμεσως στο σπιτι,πως ξερουμε οτι θα φερει ρουχα και ειδικα φορμακια?Κι αντε κι εφερε σας λεω,θα ειναι του γουστου μας και θα κανουν στο μωρο?Και αν θελουν αλλαγη και ειναι απο ενα μαγαζι στην αλλη ακρη της πολης?Καθε μερα για αλλαγες θα ειμαστε?

 

Επαγωγικα σκεπτομενη και οντας παθουσα και μαθουσα...Παρτε καμια 15αρια φορμακια...Κυριως στις εκπτωσεις θα σας βγουν πολυ φτηνα.Φανελακια και ολα τα σχετικα επισης.Κι αμα με το καλο ερθουν δωρα ρουχακια και εσεις ηδη εχετε,αλλαξτε τα οποτε μπορειτε και παρτε κατι για οταν μεγαλωσει το μωρο μια και ποτε δεν αγοραζουμε απο την εγκυμοσυνη ρουχα πχ για τριων μηνων μωρο...Αυτα πιστεψτε με θα τα εχουμε πολυ πολυ αναγκη....

 

Φιλακια και καλα...ψωνια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ...αυτά σκέφτομαι κι εγώ και ψιλο-πελαγώνω! Μου φαίνεται ότι ο σύντροφός μου θα πάει σε όσα μαγαζιά με μωρουδιακά δεν πήγε ποτέ μέχρι τώρα, για τις αλλαγές :lol:

Παρακαλώ συνεχίστε με τις απόψεις..πολύ χρήσιμα ολα αυτά!(ευχαριστώ και πάλι!)

Link to comment
Share on other sites

Dιαβασε και τα σχετικα τοπικ ωστε να ξερεις τι φορμακια κι εσωρουχα να προτιμησεις......ποιοτητα, υλικο, ανοιγματα κλπ......

 

Γενικως αν δεν περιμενεις μικρο μωρο καλυτερα να προτιμας το νουμερο 0-3. Τα μωρα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα τον πρωτο καιρο και δεν θα προλαβαινουν να φορανε τα ρουχα......

 

Αποψη μου να μην παρεις πολλα κομματια γιατι δεν ξερεις τελικα τι θα σε βολεψει....απλα να ξερεις μετα τι θες για να στειλεις τους δικους σου......

 

Δεν ειναι κακο να κανεις μια λιστα με αυτα που θες ωστε αν καποιος ρωτα να τον κατευθυνεις.......

Παιχνιδια για τον πρωτο καιρο ειναι περιττα.....το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα μομπιλε...

Εδω θα βρεις προτασεις

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10305

 

Να αποφυγεις αρκουδια και λοιπα πανινα......ειναι μονο για ντεκορ......αν κατι παρεις ειναι προτιμοτερη καποια κουδουνιστρα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια για τα κορμάκια ... πάρε να έχεις γιατί ποτέ δεν φτάνουν ... μια θα σου κατουρηθεί, μια θα βγάλει γουλιά, μπάνιο θα το κανεις κάθε βραδακι θα θέλεις άλλο καθαρό ... εγώ την αλλάζω τουλάχιστον τρεις φορές την ημέρα, θέλω το παιδί να είναι καθαρό και μια γουλια να εχει θα την αλλάξω ... και πλυντήριο βάζω μέρα παραμέρα γιατί δεν μας φτάνουν. Και να φανταστείς έχω και στεγνωτήριο.

Τώρα για αυτο που ρωτάς απο την εμπειρία μου σου λέω πως κορμάκια δύσκολα θα σου φέρουν δώρο, δεν το θεωρούν αρκετά "καλό" και εντυπωσιακό δώρο.Σύνήθως φέρνουν ρούχα (μεγαλύτερο νούμερο) και αν φέρουν κορμάκια θα φέρουν βελουτέ που εγώ δεν τα θέλω ...

Έμεις πάντως και αυτή και την προηγούμενη φορά πήξαμε στο ρούχο .... πολύ ρούχο βρε παιδιά ... μέχρι και παλτό της έφεραν τώρα :shock: ... έλεος δηλαδή στο νεογέννητο :lol::lol::lol: ...

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής όσο το δώρο είναι "επώνυμο" και συνοδεύεται απο καρτελάκι αλλάγης δεν με πειράζει ότι επιλογή και να είναι γιατι μου δίνεται η δυνατότητα να το αλλάξω :wink: ... Της αλλαξα ας πούμε το παλτό που της φέρανε και της πήρα μια ωραιότατη φορμα εξόδου στην ίδια τιμή ... σουπερ :wink: !!! Η άλλαξα το μπολεράκι και το παντελόνι που της φέρανε και πήρα τα ίδια για την μεγάλη μου, έτσι θα τα φορέσουν και οι δυο :wink: !!!

Εξάλλου και εγω την ίδια τακτική ακολουθώ όταν κάνω ένα δώρο ... παίρνω κάτι από ένα επώνυμο μαγαζί και το συνοδεύω με καρτελάκι αλλαγής, στην ουσία δεσμεύω τα χρήματα για να πάρουν ότι θέλουν, είναι καλύτερο απο το να τα δώσεις στο χέρι αν δεν το έχεις τον άλλον θάρρος.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έπνιξαν κυριολεκτικά σε φορμάκια μέχρι 3 μηνών δηλαδή αυτά που φοράει τώρα οπότε όσα μπόρεσα τα αλλαξα και πήρα για 6 μηνων.

Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που θα πατε κατευθειαν στο επόμενο νουμερο χωρις να προλάβει να τα βάλει όλα τα φορμάκια.

Μερικοί μας εφεραν και παιχνιδάκια αλλα ως επι το πλειστον φορμακια και ζιπουνάκια (αυτα τα πακέτα των 5-7).

Link to comment
Share on other sites

Mόνο μια φορά σε μια γέννα της κολλητής μου πήγα φορμάκια. Όλες τις άλλες πηγαίνω ρουχαλάκια και μάλιστα για μεγαλύτερα μωράκια, γιατί τα φορμάκια δεν μου φάνηκαν καλό δώρο... Γιατί είναι κακό αυτό βρε κορίτσια! Πείτε μας κι εμάς εκεί ας πούμε που ανοίγετε το δώρο και βλέπετε το ρουχαλάκι και σας έρχεται απογοήτευση, τι θα επιθυμούσατε να δείτε? :D

 

Βέβαια απ'ό,τι διαβάζω η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Άλλη μαμά πήζει στα ρουχαλάκια από τα δώρα, άλλη στα φορμάκια κλπ κλπ. Πού να ξέρουμε κι εμείς οι καημένες οι φίλες τι σας λείπει! Ντρεπόμαστε συνήθως και να ρωτήσουμε μήπως και μας πείτε "τίποτα"! Άσε που έχουμε την αίσθηση πως τα σημαντικότερα και τα χρηστικότερα τα έχετε ήδη αγοράσει εσείς και οι γονείς σας...

 

Πάντως χρήσιμα τα όσα γράφετε και για εμάς που επιθυμούμε να μείνουμε έγκυος...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου φεραν μονο ενα φορμακι.....

 

Λοιπον Skybeam ενα πολυ ωραιο δωρο κατ εμε ειναι τα ζακετακια........μπορεις να παρεις δωρο ενα φορμακι αν θες μαζι με ενα ζακετακι, ειτε βελουτε ειτε βαμβακερο ειτε μαλλινο με βαμβακερη εσωτερικη επενδυση.......

 

Εμενα μου χαρισαν απο τη γεννηση 3 και τα κατευχαριστηθηκα.......τα 2 μαλιστα τα φοραμε ακομα αφου, η ηταν μεγαλουτσικα η με τον καιρο και την χρηση "μεγαλωσαν". Πολυ ωραιο και χρησιμο δωρο........μονη μου δεν ειχα αγορασει κανενα ουτε το ειχα σκεφθει........ειναι πολυ χρησιμα αφου τα φορανε και πανω απο τα φορμακια οταν ειναι μικρα η και με τα ρουχα τους.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που φέρανε σε μένα περισσότερο ήτανε φορμάκια για ηλικίες

3-6 μηνών και μπουρνουζοπετσέτες...

 

ανάλογα βέβαια και πότε γεννάς αυτό που είδα πως είναι χρήσιμο είναι ζακετάκια για πάνω από τη φόρμα του,όταν ας πούμε σηκώνεται από τον ύπνο...

 

ένα δώρο που αποφάσισα να κάνω απο δω και πέρα είναι το γυμναστήριο που είναι για 3 μηνών και μετά... σίγουρα η μαμά θα το βρει μπροστά της και θα της είναι πολυ χρήσιμο

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έπνιξαν κυριολεκτικά σε φορμάκια μέχρι 3 μηνών δηλαδή αυτά που φοράει τώρα οπότε όσα μπόρεσα τα αλλαξα και πήρα για 6 μηνων.

Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που θα πατε κατευθειαν στο επόμενο νουμερο χωρις να προλάβει να τα βάλει όλα τα φορμάκια.

Μερικοί μας εφεραν και παιχνιδάκια αλλα ως επι το πλειστον φορμακια και ζιπουνάκια (αυτα τα πακέτα των 5-7).

 

Πάρε και μερικά για 9 μηνών γιατί κάποια (τα περισσότερα) έχουν στενή φόρμα. Εμείς είμαστε 2.5 μηνών και έχουμε ήδη καταργήσει κάποια 3-6 γιατί μας είναι στενά! και να πρόκειται για κανένα τεράστιο μωρό να πω... στο μέσο όρο είμαστε και λίγο παρακάτω από βάρος! Άλλα αντ'άλλων κάνουν οι εταιρίες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εγω τησ μπεμπουλασ μου τησ ειχα ψωνιση περιπου 10 φορμακια

τωρα εχω δοσει καμια 40 που τα εφεραν δωρο και δεν τησ κανουν ολοκενουργια

εγω σηνηθωσ κανω για 1μιση χρονων παιδακι δωρο

σικεκριμενα εχω ψωνιση τησ ντισνευ παντελονακι πλουζακι και ζακετακι

για μωρακι τωρα που ειναι 45 ημερων

το ευχαριστηθικε η μαμα του γιατι θα του κανει του χρονου

παλι κανω και σεντονια για μονοκλινο κρεβατι και αυτα παλι τα ευχαριστιωντε οι μαμαδεσ

μαζεψα πολα δωρα που δε το περιμενα

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...