Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί να ρωτήσω το γιατρό?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο τον κόσμο!!!!!

 

Εύχομαι όλη να έχετε μια υπέροχη μέρα, όπως έχω και εγώ! Πριν λίγο πήρα το πρώτο θετικό τεστ εγκυμοσύνης μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών και 2 χειρουργικές επεμβάσεις! Οπότε, καταλαβαίνετε πώς νιώθω!!!!!!Πήρα αμέσως τηλ το γιατρό μου και μου είπε να πάω αύριο για υπέρυχο. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ ψύχραιμα αυτές τις ώρες, θέλω να μου πείτε τι πρέπει να τον ρωτήσω. Φανταστείτε ότι ετοιμαζόμουν να του κλείσω ραντεβού για εξωσωματική και είχα ετοιμάσει λίστα με σχετικές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητηρια φιλη μου!

Καταλαβαινω και μοιραζομαι τον ενθουσιασμο σου , αλλα υποθετω οτι ο γιατρος θα σου τα πει απο μονος του.Αλλωστε γι αυτον θα ειναι κατι σαν ποιηματακι (τοσες φορες που θα τα εχει πει)!

 

Επισης , οι επισκεψεις σου θα ειναι πολυ συχνες απο δω και περα , οπότε μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μου τα πει ο γιατρός. Για την ακρίβεια δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι θα υπήρχε αυτή η μέρα. Οπότε δεν αγχώνομαι! Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο τον κόσμο!!!!!

 

Εύχομαι όλη να έχετε μια υπέροχη μέρα, όπως έχω και εγώ! Πριν λίγο πήρα το πρώτο θετικό τεστ εγκυμοσύνης μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών και 2 χειρουργικές επεμβάσεις! Οπότε, καταλαβαίνετε πώς νιώθω!!!!!!Πήρα αμέσως τηλ το γιατρό μου και μου είπε να πάω αύριο για υπέρυχο. Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ ψύχραιμα αυτές τις ώρες, θέλω να μου πείτε τι πρέπει να τον ρωτήσω. Φανταστείτε ότι ετοιμαζόμουν να του κλείσω ραντεβού για εξωσωματική και είχα ετοιμάσει λίστα με σχετικές ερωτήσεις!

 

Συγχαρητήρια!

 

Έχεις πλέον μπροστά σου σχεδόν 20 χρόνια άγχους οπότε χαλάρωσε :D Τις βασικές οδηγίες θα σου τις δώσει ο γιατρός σου όπως και τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις (από τις οποίες θα προκύψει και η κλινική σου εικόνα). Αυτά που μπορείς να τον ρωτήσεις ώστε να έχεις τις κατευθύνσεις του για την αντιμετώπιση μικροπροβλημάτων είναι τα εξής:

~ Τι μπορώ να κάνω για την αντιμετώπιση αναγούλας/καούρας/εμετού το πρώτο τρίμηνο;

~ Πότε ανησυχώ σε περίπτωση πόνου; που μπορεί να νιώσω πόνο; πότε είναι φυσιολογικό;

~ Νιώθω κρυωμένη/έχω δέκατα/ με πονάει ο λαιμός. Τι μπορώ να πάρω για να ανακουφιστώ; (π.χ. καραμέλες halls ή λισοπαΐν, μπορώ να πάρω ντεπόν και πόσα;)

~ Με τσίμπησε μέλισσα/ κουνούπι/ έντομο τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;

~ Έχω κηλίδες αίματος, τι κάνω;

~ Πως αντιμετωπίζω τη δυσκοιλιότητα;

 

Απλά πράγματα δηλαδή που δεν πάει ο νους μας αλλά όταν μας συμβαίνουν τρέχουμε στο ίντερνετ αλλά ποτέ δε νιώθουμε σίγουρες με τις απαντήσεις. Από την άλλη τα θεωρούμε "χαζά" για να ενοχλήσουμε τον γιατρό μας.

 

Μπορεί να σου φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά έχω διαπιστώσει ότι γιατρός με γιατρό έχουν διάσταση απόψεων (π.χ. άλλοι σου λένε καθόλου ντεπόν, άλλοι σου δίνουν ok)

 

Επίσης ζήτα του να σου κάνει ένα πλάνο επισκέψεων ώστε να ξέρεις κάθε πότε θα βλέπεις το μωρό σου (τείνουμε να αγχωνόμαστε αν περνάει καιρός αλλά είναι και υπερβολικό να πηγαίνουμε κάθε 15 ημέρες).

 

Καλή συνέχεια και με μία τελeιόμηνη εγκυμοσύνη!

 

Φιλικά, Βάσω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!σου ευχομαι μια τελειομηνη και ομορφη εγκυνοσυνη και με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου!!

 

θα σου πει καποια πραγματα ο γιατρος μην ανησυχεις!!αυτό που θα σε συμβουλευα να κανεις είναι να σημειώνεις σε ένα χαρτακι τις αποριες σου την ωρα που σου δημιουργουνται ώστε να τον ρωτας σε κάθε επισκεψη γιατι συνηθως τα ξεχναμε όλα .......:D:D:Dκαι φυσικα όταν προκειται για κατι επειγον θα τον παιρνεις τηλεφωνο......:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ό,τι πιο κατατοπιστικό διάβασα τις τελευταίες ώρες! Μπράβο σου κορίτσι μου! Ούτε που μου πέρασαν αυτά από το μυαλό, ειδικά το θέμα των κουνουπιών και του κρυώματος. Παρόλο που είμαι φιλάσθενη, με τίποτα δεν θα μου περνούσε από το μυαλό να το ρωτήσω! Ευχαριστώ και πάλι. Τα σημείωσα στη λίστα μου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!σου ευχομαι μια τελειομηνη και ομορφη εγκυνοσυνη και με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου!!

 

θα σου πει καποια πραγματα ο γιατρος μην ανησυχεις!!αυτό που θα σε συμβουλευα να κανεις είναι να σημειώνεις σε ένα χαρτακι τις αποριες σου την ωρα που σου δημιουργουνται ώστε να τον ρωτας σε κάθε επισκεψη γιατι συνηθως τα ξεχναμε όλα .......:D:D:Dκαι φυσικα όταν προκειται για κατι επειγον θα τον παιρνεις τηλεφωνο......:D:D:D

 

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! Πραγματικά αυτό θα κάνω, όπως έκανα και όταν είχα (και ακόμη έχω) θέμα υπογονιμότητας!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα ρωτούσα είναι "τι πρέπει να προσέξω ; " και θα άκουγα τι έχει να μου πει.

 

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό μόλις έμαθες ότι είσαι έγκυος να ρωτήσεις τι να βάζεις για τα κουνούπια ή να του εμφανίσεις μια λίστα με ερωτήσεις...

 

Άλλα θέματα που μπορεί να προκύψουν τα συζητάτε εν καιρώ.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...