Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη


MariaKKL

Recommended Posts

kalispera eimai 19 eton kai exo mia stathesi sxesi edo kai 2,5 xronia ... arketes fores exoume erthi se epafi eleuthera! opos kai thn teleutea fora stis 7 fevrouariou prin paei strato. emm fisika traviete tn epimaxi ora kai de telioni mesa m... to kako einai pos ego exo astato kiklo kai oxi stathero vevea tous teleuteous 3 mines eixa statheto me diafora mias meras! auto to mina exo kathisterisi kapou sts 9-10 meres :/ kai exo fovithi polu gt eimai akoma mikri pistevo gia moraki! omos de xero eixa kai exetastiki stn sxoli auto to mina kai efige k to agori m gia strato isos epireastika ... i thermokrasia m einai ts proines ores kapou st 35,5 - 35,9 apo thermometro ts masxalis! to kako einai pos xthes to vradu eipa na valo thermometro k edixe 36,9 p gia ts psiles iparxi egimosini leo apo mesa m aurio to proi tha kano test pao toualeta prin kimitho k vlepo ema ...

xara ego gt nmza pos adiathetisa k simera p piga to proi den tipota oute stagona . mporei kapia na m exigisi ti ginete? euxaristo polu gia ton xrono sas kai signomi an egrapsa polla!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτου του ειδους τα μηνυματα οσο πανε και πληθαινουν τελικα.Εσεις οι κοριτσομανες για λαβετε το καλα υποψιν και φροντιστε οι κορακλες σας να ειναι ενημερωμενες απο νωρις και να μαθουν να σεβονται το σωμα τους και το εγω τους.

 

Γιατι πραγματικα απορω σε αυτες τις ηλικιες που μια κοπελα δεν ειναι και σεξουαλικα ωριμη ειναι τοσο μεγαλη η ευχαριστηση που αισθανονται οταν εχουν επαφες χωρις προφυλακτικο που να αξιζει να ρισκαρουν?Η μηπως μπαινουν στο τρυπακι και το κανουν μονο και μονο για να ευχαριστησυν το εκαστοτε αγορακι και να το παιξουν ταχαμου ανετες?γιατι αν ειναι ετσι τοτε προφανως καποιος δεν τους εμαθε να σεβονται τον εαυτο τους.

 

Κοπελα μου αν στην τελικη το προφυλακτικο σε χαλαει τοσο πολυ υπαρχουν και τα αντισυλλιπτικα.Ακομα θυμαμαι τον γιατρο μου που μου ειχε πει οταν ημουν στην ηλικια σου "Αν παρεις αντισυλλιπτικα σου εγγυωμαι οτι δε θα παθεις τπτ...αν ομως μου ερθεις εγκυος και θελεις να κανουμε εκτρωση...θα στην κανω αλλα δεν αναλαμβανω καμια ευθυνη για το τι μπορει να συμβει".Καλα για τη ζωουλα που θα χαθει δεν αναφερομαι γιατι δε βλεπω να σε νοιαζει και πολυ...σκεψου τουλαχιστον τη δικη σου υγεια μπα και καταλαβεις τι βλακειες κανεις.

Link to comment
Share on other sites

kalispera eimai 19 eton kai exo mia stathesi sxesi edo kai 2,5 xronia ... arketes fores exoume erthi se epafi eleuthera! opos kai thn teleutea fora stis 7 fevrouariou prin paei strato. emm fisika traviete tn epimaxi ora kai de telioni mesa m... to kako einai pos ego exo astato kiklo kai oxi stathero vevea tous teleuteous 3 mines eixa statheto me diafora mias meras! auto to mina exo kathisterisi kapou sts 9-10 meres :/ kai exo fovithi polu gt eimai akoma mikri pistevo gia moraki! omos de xero eixa kai exetastiki stn sxoli auto to mina kai efige k to agori m gia strato isos epireastika ... i thermokrasia m einai ts proines ores kapou st 35,5 - 35,9 apo thermometro ts masxalis! to kako einai pos xthes to vradu eipa na valo thermometro k edixe 36,9 p gia ts psiles iparxi egimosini leo apo mesa m aurio to proi tha kano test pao toualeta prin kimitho k vlepo ema ...

xara ego gt nmza pos adiathetisa k simera p piga to proi den tipota oute stagona . mporei kapia na m exigisi ti ginete? euxaristo polu gia ton xrono sas kai signomi an egrapsa polla!

 

καλημέρα....εγω δεν θα σου μιλησω τοσο χύμα....αλλά θα συμφωνεισω με τις κοπέλες....πρεπει να καταλάβεις πως και να την γλιτώσεις απο θέμα εγκυμοσύνης.....δεν θα την γλιτώσεις απο τα σεξουαλλικά μεταδιδόμενα νοσήματα.....πρεπει να καταλάβεις πλέον πως δεν εισαι 12 ετων αλλά μια κοπείτσα 19 ετων γεμάτη ζωή....για να χαρείς την ζωή σου και να μην χτυπάς αυριο μεθαυριο το κεφάλι σου κάνε μια κουβέντα με τον φιλο σου για το προφυλακτικο....κάθε φορά που κάνετε σεξ ειναι σαν να κναεις και μέ όσες έχει πάει εκεινος....και επειδη δεν θα σου πει την αληθεια....προδυλάσεις το σωμα σου πρωτα πρωτα για εσενα για να μην υποφερεις και αυριο μεθαυριο για να γινεις μαμά αν το θελήσεις.....μην καταστρέφεις το σώμα σου απο μια νεανική απερισκεψία....θα έρθει και η στιγμη που θα κάνεις σεξ χωρίς προφυλακτικο.....προς το παρον μέχρι να ωριμάσεις προστάτεψε τον εαυτο σου.....οι άντρες πάντα απαιτουν.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτου του ειδους τα μηνυματα οσο πανε και πληθαινουν τελικα.Εσεις οι κοριτσομανες για λαβετε το καλα υποψιν και φροντιστε οι κορακλες σας να ειναι ενημερωμενες απο νωρις και να μαθουν να σεβονται το σωμα τους και το εγω τους..

 

Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ενημερωμένες οι κοπέλες και θα το επιδιώξω για τις κόρες μου. Αλλά η αντισύλληψη και κυρίως η προστασία από διάφορα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, μεταξύ των οποίων και το AIDS, είναι θέμα και των δύο.

Για κάθε κοπέλα που μένει έγκυος ή κολλάει νόσημα ευθύνεται και το αγόρι της, που δεν ήξερε - ή το πολύ χειρότερο, αρνήθηκε - να χρησιμοποιήσουν αντισυλληπτικό (συμφωνώ βέβαια, ότι όποιον αρνείτα να το φορέσει, πρέπει να τον αφήνει η κοπέλα στα κρύα του λουτρου - πες τα xuito)

ΟΠότε και οι αγορομάνες πρέπει να ενημερώσουν τα παιδιά τους να μην έχουν επαφές χωρίς προφυλακτικό :wink:

Kαι ήμουν πάντοτε της άποψης ότι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη καλώς ή κακώς αντιμετωπίζεται, το aids όμως όχι τόσο εύκολα.

Γι'αυτό 1000 φορές προφυλακτικό παρά χαπάκι!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ενημερωμένες οι κοπέλες και θα το επιδιώξω για τις κόρες μου. Αλλά η αντισύλληψη και κυρίως η προστασία από διάφορα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, μεταξύ των οποίων και το AIDS, είναι θέμα και των δύο.

Για κάθε κοπέλα που μένει έγκυος ή κολλάει νόσημα ευθύνεται και το αγόρι της, που δεν ήξερε - ή το πολύ χειρότερο, αρνήθηκε - να χρησιμοποιήσουν αντισυλληπτικό (συμφωνώ βέβαια, ότι όποιον αρνείτα να το φορέσει, πρέπει να τον αφήνει η κοπέλα στα κρύα του λουτρου - πες τα xuito)

ΟΠότε και οι αγορομάνες πρέπει να ενημερώσουν τα παιδιά τους να μην έχουν επαφές χωρίς προφυλακτικό :wink:

Kαι ήμουν πάντοτε της άποψης ότι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη καλώς ή κακώς αντιμετωπίζεται, το aids όμως όχι τόσο εύκολα.

Γι'αυτό 1000 φορές προφυλακτικό παρά χαπάκι!

 

Φυσικα και ευθυνονται και οι δυο.Ποιος την πληρωνει ομως στο τελος;

η κοπελα υφισταται ολο το ζορι και τους κινδυνους μιας εκτρωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φιλη μου καταφερε να γινει μανα μετα απο πολλα...και πεθανε στη γεννα κι ενω ξεψυχουσε ελεγε..."το παιδι μου".Δε το ειδε ποτε....

 

Λένα πραγματικά έχω συγκλονιστεί, είναι απίστευτο.. :( Ας αναπαυθεί η ψυχή της μανούλας..

 

Μaria KKL στα είπαν οι κοπέλες, θα στα πω κ εγώ για να τα εμπεδώσεις! Αν και δεν το βλέπω. Ξέρεις πόσες γυναίκες κάνουν αμάν να κάνουν παιδιά? Κι εσύ και πολλές άλλες τα βλέπουν σαν ψιλά γράμματα. Γιατί τέτοια επιπολαιότητα, τέτοια ανευθυνότητα.. Μήπως νόμιζες ότι δε θα συμβεί σε σένα? Αφού πιστεύεις πως είσαι μικρή για να γίνεις μωράκι, να παίρνεις τα μέτρα σου κι εσύ κι ο φίλος σου. Τόση ενημέρωση υπάρχει, τίποτα δεν έχεις ακουστά? Και να πω ότι σου συνέβη πρώτη φορά.. Τότε είχες άγνοια. Τώρα? Δεν επιτρέπεται να την έχεις πατήσει ήδη μια φορά και να το ξαναπαθαίνεις! Από τα λάθη μας μαθαίνουμε. Άλλα δυστυχώς υπάρχουν κοπέλες που δεν έχουν κάνει μία μόνο έκτρωση, αλλά 2 και 3 και περισσότερες. Είναι η εύκολη λύση! Λες και πάνε στον οδοντίατρο να βγάλουν δόντι. Τις αρρώστιες δε που μπορούν να κολλήσουν, ούτε τις έχουν ακουστά..

Πρέπει οι γονείς και των αγοριών και των κοριτσιών να ενημερώνουμε τα παιδιά μας, να μάθουν για τις αρρώστιες και για την πιθανότητα εγκυμοσύνης, να μάθουν τα αγόρια να βάζουν προφυλλακτικό για να μην γίνουν ξαφνικά μπαμπάδες. Τα κορίτσια να μάθουν να αρνούνται επαφή χωρίς προφύλαξη και να μην έχουν το φόβο της απόρριψης. Καλύτερα να σε παρατήσει ένα αγόρι, παρά να κάνεις έκτρωση ή να κάνεις παιδί και να το δώσεις σε ίδρυμα..

Εύχομαι πραγματικά να μην είσαι έγγυος, θα είναι πολύ κρίμα.. Και από δω κι εμπρός να είστε προσεκτικοί.. Μην ξαναγράψεις ότι την ξαναπάτησες..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

MariaKKLσε καταλαβαινω οτι εισαι σε απογνωση αν εισαι εγκυος.σκεψου λιγο θετικα γιαυτην την ψυχουλα μιλα με το αγορι σου και αμα αγαπιεστε ισως το κρατησετε . μιλησες με το αγορι σου ?ξερω οτι μπορει να ακουσες ασχημα λογια απο εμας αλλα ειναι η αληθεια κατι που θα επρεπε να ξερεις . εισαι ενηλικη πια θα επρεπε να εισαι ενημερωμενη βρε κοπελα μου δεν γινεται εσυ που εισια 19 να μην εισαι ενημερωμενη και μια κοπελα στα 14 να ειναι πληρης απο ενημερωση
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μην την περνετε απο τα μουτρα, ελεος...για να μπηκε εδω σιγουρα θελει να ακουσει μια κουβεντα παρηγοριας...δε λεω οτι επραξε σωστα εφοσον δε θελει ενα παιδι αλλα μην της απαντατε και ετσι. αν ποτε οι κορες σας σας πουνε κατι αναλογο ετσι θα αντιδρασετε?το χασατε το παιχνιδι τοτε. ισως και η μητερα της κοπελας να μη συζητιεται γιάυτο και να ψαχνει απαντησεις σε ενα φορουμ. για δειτε το και απο τη δικη της πλευρα.ενταξειθ δε λεω, το κεφαλι της τα φταιει αλλα τωρα τι γινεται?σιγουρα οχι εκτρωση. θα πρπει να βρει τροπο να το μεγαλωσει. κι αν τη ''γλιτωσε'' και αυτη τη φορα, καλυτερα να γινει πιο υπευθυνη.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

beloved δεν την πήραν από τα μούτρα, απλώς η συγκεκριμένη κοπέλα το έχει ξανάπάθει αυτό,και είχε ανοίξει ανάλογο τοπικ πριν κάτι μήνες! για αυτό έχει αυτή την επίθεση τώρα..... :(

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια ειμαι 23 και εχω 3 παιδακια.θελω να πω και εγω την αποψη μου για το θεμα με το κοριτσι.εγω εκανα την πρωτη μου κορη οταν ημουν σχεδον 18 και αφου αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι του ειπα πως πρεπει να κανουμε και οι δυο μας καποιες εξετασεις ξερετε τ εννοω.να αναφερουμε πως οι επαφες μας ηταν παντα με προφυλακτικο.πιστευω πως δ παιζει ρολο η ηλικια αλλα το τη ενημερωση εχει παρη απο την οικογενεια της.και εγω ημουν μικρη οταν εκανα παιδι αλλα ενημερωμενη και συνηδητοποιημενη για το τι κανω.τελικα τι εγινε με τ κοπελα ειναι εγκυος?και εαν ειναι ελπιζω να το κρατισει,θεωρο πως ειναι μεγαλο εγκλημα να σκοτωσεις ενα μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η πρώτη φορά που σου συνέβη κοπέλα μου θα σου έδινα πολλά ελαφρυντικά... το νεαρό της ηλικίας σου, πιθανή ελλειπής ενημέρωση, η πεποίθηση "έλα μωρέ σιγά μην συμβεί σε μένα" κλπ κλπ... από την στιγμή όμως που πέρσι άνοιξες το ίδιο θέμα και σε συμβούλεψαν τόσες κοπέλες εδώ μέσα, δεν δικαιολογείσαι με τίποτε... δεν είσαι μόνο ανεύθυνη είσαι και θρασύτατη που επανέρχεσαι με το ιδιο θέμα.. τι περιμένεις από το φόρουμ να σου πει? να σε συμβουλέψει? νομίζω ότι αυτό το έχει ήδη κάνει... αν μπεις στον κόπο να διαβάσεις κάποια θέματα εδώ θα δεις πόσες κοπέλες αγωνίζονται να αποκτήσουν ένα παιδάκι με κόστος σωματικό, ψυχολογικό κλπ κλπ... για αυτό λοιπόν πριν χαρακτηρίζεις "ανεπιθύμητο" ένα θείο δώρο, δώσε την σοβαρότητα που αρμόζει στο θέμα ενός μωρού και μην παίζεις με αθώες ψυχές...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
admin κλειστε το ειναι κριμα να καθομαστε να διαβαζουμε και να απανταμε αφου ειναι φαρσα...

 

Το ίδιο κρίμα είναι να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα και να τα θεωρούμε όλα φάρσα. Μερικές φορές απορώ με την ευκολία με την οποία ορισμένες μαμάδες κατακρίνετε τους άλλους. Πόσες από εσάς έμειναν έγκυες επειδή δεν προσέξατε; Εσείς δεν ήσασταν ενήμερες;Το βρίσκω εντελώς άδικο όταν κάτι δεν σας αρέσει να θεωρείτε ότι έχει απώτερο σκοπό να σας κοροιδέψει.Γιατί κάποιος που δεν ζητάει τίποτα, να μπεί στη διαδικασία να κάνει πλάκα σε δέκα αγνώστους μέσω ίντερνετ; Μάλιστα αφού την χιλιοπροσβάλλατε και αυτή και τους "κακούς γονείς" της που δεν την ενημέρωσαν για την αντισύλληψη απορείτε που δεν απαντάει.....θεωρείτε ότι εσείς που προέρχεστε από ενήμερες και υγιείς οικογένειες, συμπεριφέρεστε καλύτερα; Πολύ άσχημη αντιμετώπιση απέναντι σε ένα 16χρονο κορίτσι. Εγώ απλά ντρέπομαι :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι εδώ να κρίνω κανέναν και ούτε με απασχολεί τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του... επειδή όμως είμαι μητέρα έχω να πω το εξής: όταν ένα 18χρονο παιδί γράφει σε ένα φόρουμ με άγχος και αναφέρει πέρσι επί λέξει ότι "ολοκλήρωσα και το μεγάλο λάθος μου ήταν ότι το έκανα χωρίς προφύλαξη" και όλες οι μαμάδες την συμβουλεύουν τι να κάνει, πως να μάθει τι έχει συμβεί, που να πάει και από εδώ και πέρα να χρησιμοποιεί προφύλαξη η κοπέλα αδιαθετεί και ευχαριστεί το φόρουμ που την στήριξε και την συμβούλεψε... μετά από ένα χρόνο επανέρχεται και λέει ότι έχει επιλέξει να κάνει ελεύθερα σεξ με το αγόρι της και ξανααγχώνεται μήπως έμεινε έγκυος!!! εγώ κορίτσια απάντησα όπως θα απαντούσα στο δικό μου το παιδί!! γιατί θα πρέπει να καταλάβει ότι παίζει με την φωτιά κάνοντας ελεύθερα σεξ και αφού δεν θέλει να κάνει παιδί (για τις αρρώστειες δεν αναφέρω καν) εάν μείνει έγκυος αυτή θα υποστεί όλες τις συνέπειες... και ψυχολογικές και σωματικές.. πριν με κρίνει η οποιαδήποτε λοιπόν για το τι γράφω εδώ μέσα σας ενημερώνω ότι ούτε δικαστής είμαι ούτε εισαγγελέας αλλά είμα μητέρα που δεν θα ήθελα με τίποτε το παιδί μου να περάσει το ψυχολογικό και σωματικό κόστος μίας έκτρωσης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη κορίτσια αλλά αν έχετε διαβάσει όλο το θέμα από την αρχή θα έχετε καταλάβει ότι ο συγκεκριμένος "χρήστης" πριν ένα χρόνο ρώταγε τα ίδια πράγματα και τότε την συμβούλεψαν όλες οι μαμάδες για το θέμα της.. μετά από ένα χρόνο επανέρχεται με το ίδιο θέμα??? για ποιο λόγο?? όλες την συμβούλεψαν μια χαρά τότε.. τώρα τι περιμένει να της πουν??? sorry κιόλας.. μην τρελαθούμε!!

 

Κι επειδή πέρσι πήρε συμβουλές για το ίδιο Χ θέμα που δημοσιεύει και φέτος, αυτό σημαίνει ότι πρόκειται για φάρσα; Πιο πιθανό θεωρώ να είναι επιπόλαιη παρά να κάνει πλάκα.Όπως και να΄χει πάντως με τις κατηγορίες και τις προσβολές κανείς δεν βάζει μυαλό.Συμφωνώ μαζί σου είναι κρίμα να κάνει έκτρωση αλλά αυτό είναι και σχετικό.Το ότι ανησύχησε μη μείνει έγκυος δεν σημαίνει ότι αν τελικά μείνει δεν θα το κρατήσει.Πολύ ανεύθυνο για ένα τόσο μικρό κορίτσι οκ αλλά καμιά φορά ωριμάζουμε μόνο μέσα απο το σοκ.Σε κάθε περίπτωση ότι και να πούμε εμείς εδώ εκείνη συνεχίζει ακάθεκτη.Αλλά μη χρεώνουμε παντού φάρσες.Άλλη δουλειά δεν είχε ο κόσμος να σπάει πλάκα με τα μέλη του πάρεντς!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα τετοιο προβλημα κ καθηστεριση μπορει να ειναι ψυχολογικα και κουραση, η θαλασσα, κ μετα δυο μερες ειχα πολυ λιγο αιμα, αλλα μετα μου ειρθε.για αυτο περιμενε ακομα ενα-δυο μερες, μετα αν δεν εχεις - κανε τεστ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
η απολαυση λιγων λεπτων

μπορει να στοιχισει μια ζωη

(τη δικη σου,η ενος εμβρυου)

προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ

σαν διαφημιση της durex ακουγομαι !!!:P

χαχαχαχ ναι σαν διαφημιση:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: χαχαχαχαχαχαχαχαχα

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια, είμαι πολύ καινούρια εδώ, και έχω κάνει ήδη πολλά post. Θέλω απλά να τονίσω, ότι όοοολες αυτές οι σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένειες, κολλάνε και αν είσαι παντρεμένος! Δεν κολλάνε μόνο αν είσαι ελεύθερος! Θέλω να πω, πώς η κοπέλα (παλαιότερο ποστ) ανέφερε ότι είχε σχέση 2,5 χρόνια..

Συμφωνώ το ότι "... όταν κάνεις ελεύθερα σεξ, υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης.." και πιστεύω και η ίδια το ήξερε, αλλά όλα αυτά τα νοσήματα που της αναφέρατε δεν είχανε καμία σχέση.. ήταν απλά μια ευκαιρία για 'επίθεση'.. Λες και όταν παντρεύεσαι το aids φεύγει..!

 

Παρόλα αυτά, κι εγώ συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα προηγούμενα, αφού κι εγώ προσπαθώ 2 χρόνια για μωράκι, με μια πρόσφατη "αυτόματη αποβολή" και είμαι μόλις 22 χρονών..

 

Ας γίνει το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...