Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρό υπεράριθμο χρωμόσωμα δείκτης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Γράφω για να σας ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποια να της πουν στα 2α αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης ότι βρέθηκε μικρου μεγέθους υπεράριθμο χρωμόσωμα δείκτης (small supernumerary marker chromosome)...:(:(:( Ενώ τα πρώτα αποτελέσματα ήταν μια χαρά στα επόμενα μου είπαν ότι υπάρχει ένα επιπλέον (δηλ 47), το οποίο όμως δεν είναι ολόκληρο..αυτό μπορεί να μην έχει κάποια επίπτωση στο μωρό..αλλά υπάρχουν πιθανότητες να έχει..μας ζήτησαν να κάνουμε καρυότυπο και οι γονείς..επίσης ζητήσαμε να γίνει και μια πολύ αναλυτική εξέταση που δείχνει ποια γονίδια υπάρχουν σε αυτό το μικρό χρωμόσωμα...Φαντάζομαι δε θα έχει ακούσει κάτι παρόμοιο καμια κοπέλα αφού απότι κατάλαβα πρόκειται για πολύ σπάνια περίπτωση...τα αποτελέσματα ίσως να είναι έτοιμα την επόμενη εβδομάδα..εγώ είμαι ήδη 21 + εβδομάδων...δεν ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε..θα δούμε και τη β επιπέδου... παρόλα αυτά οι μέρες αυτές είναι πολύ πολύ δυσκολες..τη μια σκεφτόμαστε ότι και 5% να υπάρχει πιθανότητα προβλήματος πρέπει να προχωρήσουμε σε διακοπή..από την άλλη κανείς δε μας προτείνει τη διακοπή αυτή τη στιγμή...λένε δείτε πρώτα και τα επόμενα αποτελέσματα..εγώ πάντως απότι κατάλαβα όσο καλές και να βγουν όλες οι εξετάσεις πάντα θα υπάρχει ένας φόβος...με όσα μας συμβαίνουν (και άλλα που δεν είναι της παρούσης) λέωστον άντρα μου ότι πρέπει να αρχίσουμε να παίζουμε λόττο...μιλάμε για εξαιρετικά σπάνιες καταστάσεις:shock:

Συγνώμη που σας ζάλισα με πράγματα που μάλλον δεν καταλαβαίνετε ...(ούτε κι εγώ είχα ιδέα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα..

Καληνύχτα σε όλες και όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματι δεν εχω ξανακουσει κατι παρομοιο.

Εχω ακουσει μονο οτι καμια φορα στο δειγμα μπορει να μπλεχτουν και χρωματοσωματα απο κυτταρα της μανας. Ισως γι αυτο σου ζητησαν να αναλυσουν τους δικους σας καρυοτυπους.

Σε καταλαβαινω οταν λες οτι οποια και να ειναι τα αποτελεσματα θα αισθανεσαι παντα φοβο,ομως σου ευχομαι καλη τυχη. Ενημερωσε μας για οτι νεα εχεις.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...