Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Πιθανότητα για ρήξη της μήτρας υπάρχει ακόμα και στον πρώτο τοκετό (χωρίς να έχει προηγηθεί καισαρική). Οταν έχει προηγηθεί καισαρική αυξάνεται το ποσοστό αλλά και πάλι παραμένει πολύ χαμηλό.

Αντιθέτως οι κίνδυνοι για το μωρό σε μια προγραμματισμένη καισαρική πολύ πριν είναι έτοιμο, είναι μεγαλύτεροι.

Ενημερώσου σωστά και με νούμερα, στατιστικά κλπ για τους κινδύνους για να μην σε τρομοκρατούν χωρίς λόγο.

Βρες εναν γιατρό που πραγματικά αναλαμβάνει vbac και μίλησέ του ανοιχτά για τους φόβους σου.

 

Ποιος τα λέει όλα αυτά; Και ποιος είπε ότι η καισαρική προγραμματίζεται πολύ πριν να είναι έτοιμο το μωρό;

 

Σεβαστή η απόφαση κάθε κοπέλας να προσπαθήσει για vbac, σεβαστό να μην την τρομοκρατούμε, αλλά όχι και να υποτιμούμε τους κινδύνους, ειδικά αν ο γιατρός της είναι αντίθετος...

Ούτε και να τρομοκρατούμε για το ενδεχόμενο μιας προγραμματισμένης καισαρικής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ekavi_

Nομίζω πως έχεις μπει σε λάθος topic.

Αυτά τα λεει ο ACOG και πολλές πολλές πολλέεεεεες επιστημονικές έρευνες.

Νομίζω πως θα πρέπει να ενημερωθείς για ορισμένα πράγματα από επίσημα στοιχεία.

 

Η πιθανότητα για ρήξη της μήτρας σε vbac είναι περίπου 0,73%. (μάλιστα σε μια νεότερη έρευνα του ACOG που έπεσε στα χέρια μου για τοκετό αυθόρμητο χωρίς παρεμβάσεις κλπ μιλούν για ακόμα χαμηλότερο ποσοστό της τάξης του 0,54%)

Ο γενικός κίνδυνος ρήξης της μητρας σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική (ακόμα και αν γίνει επαναληπτική καισαρική δηλαδή) είναι 0,23%.

Εχουμε αύξηση του ποσοστού λοιπόν αλλά και πάλι παραμένει χαμηλό, μόλις 0,73%. (ή και 0,54%)

Επίσης υπάρχει ένα ποσοστό ρήξης της μήτρας ακόμα και σε πρωτοτόκους που γεννούν φυσιολογικά χωρίς προηγηθείσα καισαρική και είναι κάπου εκεί γύρω στο 0,2% - δεν το θυμάμαι τώρα ακριβώς αλλά μπορώ να το βρω αν σε ενδιαφέρει. Τα νούμερα φυσικά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου. Υπάρχουν σε έρευνες από επίσημους φορείς, από την Αμερικανική ένωση γυναικολόγων, τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας κλπ και δεν αμφισβητούνται.

 

Αντίθετα, σε περίπτωση επαναληπτικής καισαρικής ο κίνδυνος υστερεκτομής είναι 0,43%, ο κίνδυνος σοβαρών επιπλοκών είναι 4,3%, ο κίνδυνος συμφύσεων 21,6%.

Αυτά πάλι τα λέει ο ICAN, οχι εγώ.

 

Αν δεις τα ποσοστά νομίζω είναι πολύ συγκρίσιμα και πολύ σχετικά όλα...και δε βλέπω να υπερτερεί και τόοοοοσο καθοριστικά πολύ σε θέμα ασφάλειας η κ.τ.

 

Δεν τρομοκρατούμε κανέναν, αυτη είναι η καθαρή γνήσια αλήθεια και όποια μαμά επιλέγει ή απλώς σκέφτεται για vbac πρέπει να ξέρει καθαρά όλα τα υπέρ και τα κατά.

 

Για την περίπτωση της jellyfishch συγκεκριμένα, δεν υπήρξε κάποιο συγκεκριμένο εύρημα και λόγος που αποτελούν ένδειξη για καισαρική. Εκει φυσικά δε θα είχα να πω τίποτα, γιατρός δεν είμαι για να κρίνω.

Είναι άλλο να πει ο γιατρός οτι κάτι βλέπει και προτείνει να γίνει καισαρική. Και άλλο να πει "ααα...εχεις προηγηθείσα καισαρική; θα πάθεις ρήξη της μήτρας αν γεννήσεις φυσιολογικά".

Όπως η ίδια έγραψε ο γυναικολόγος της δεν αναλαμβάνει vbac γενικώς γιατί θεωρεί οτι θα εχουν θέμα ρήξης της μήτρας και της έκανε μάλιστα και εκτενή περιγραφή. Εκείνος την τρομοκράτησε λοιπόν και όχι εγώ. Ο σωστός και διαβασμένος επιστήμονας ενημερώνει τη μητέρα με στοιχεία και αποδείξεις και νούμερα και έρευνες για όλα τα ενδεχόμενα και δεν τσουβαλιάζει όλες τις περιπτώσεις με μια ταμπέλα που λέει "προηγηθείσα κ.τ.=ρηξη της μήτρας".

Εξάλλου στο εξωτερικο (ειδικά σε Αγγλία αλλά και πολλές άλλες χώρες) το vbac είναι μονόδρομος. Δεν νομίζω να είναι όλοι οι Ευρωπαίοι γυναικολόγοι ηλίθιοι και να θέτουν τις γυναίκες σε κίνδυνο και μόνο εμείς εδω οι Έλληνες έξυπνοι.

 

Όπως και να 'χει, οι υπέρμαχοι της καισαρικής παραμένουν πολλοί και οι φοβισμένες ή ανενημέρωτες γυναίκες ακόμα περισσότερες.

Σε αυτό το topic όμως όποια μπαίνει έρχεται για να ενημερωθεί αντικειμενικά. Δεν είμαστε εδω για να ωραιοποιούμε τις καισαρικές, λυπάμαι πολύ.

 

ΥΓ: Για να απαντήσω και πιο συγκεκριμένα στο ερώτημά σου, μια κύηση μπορει να διαρκέσει ως και 42 εβδομάδες. Είναι κάτι που κανείς δεν μπορει να το ξέρει, ούτε φαίνεται σε κανέναν υπέρηχο το πότε ακριβώς έχει η φύση ορίσει να έρθει ένα μωράκι στον κόσμο. Όταν λοιπόν η καισαρική προγραμματίζεται γυρω στις 38εβδομάδες και πχ εκείνο το μωράκι ήταν να γεννηθεί στις 42 τότε μιλάμε για μια καισαρική ένα μήνα νωρίτερα!!!! Σου φαίνεται λίγο; (και μην ακούσω το επιχείρημα που λένε μερικοί ανενημέρωτοι: το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο πως είναι έτοιμο το παιδί! λες και είναι αρνάκι στο φούρνο και το είδε οτι ρόδισε και είναι έτοιμο!). Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τόσο ακραιες αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις, γιατί να πάρεις το ρίσκο; Και για να σε προλάβω,δεν το λέω εγώ. Το λένε όλες οι έρευνες που δείχνουν πόσο αυξημένα είναι τα ποσοστά των μωρών που γεννιούνται με προγραμματισμένη καισαρικη και χρειάζεται να νοσηλευτούν στη ΜΕΝΝ σε σχέση με όσα γεννιούνται φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για την ανάλυση. Είστε γιατρός να υποθέσω;

Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση, απλώς μου κάνει εντύπωση που όσοι γιατροί δεν αναλαμβάνουν (και είναι πολλοί) δεν έχουν γνώσεις ή έχουν άλλα κίνητρα, ενώ οι μητέρες είναι ανενημέρωτες, ή φοβισμένες ή υπέρμαχοι της καισαρικής...

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη συζήτηση μεταξύ 2 γιατρών για αυτό το θέμα, αλλά μάλλον δύσκολο...

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί αυτό το τόπικ εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί αυτό το τόπικ εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση...

 

Γιατί τα μέλη που συμμετέχουν κάνουν τον κόπο να αναζητούν τεκμηρίωση από αναγνωρισμένους και επισημου επιστημονικούς φορείς, αντλώντας από εκεί έρευνες και πρωτόκολλα.

 

Για τα άλλα που ρωτας και μόνο το υψηλότατο ποσοστό των καισαρικών (σε βαθμό που προκαλεί συστάσεις από επίσημους οργανισμούς) είναι αρκετή ένδειξη.

 

Επειδή όμως αυτό το θέμα έχει ως σκοπό ενημέρωση για την προσπάθεια φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική, καλό θα ήταν η όποια (καλοπροαίρετη είμαι σίγουρη) αμφισβήτηση- αντιπαράθεση να γίνει αλλού ώστε να μείνει διαχειρίσιμο το θέμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί αυτό το τόπικ εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση...

αυτό το τόπικ ΔΕΝ εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση

απλά δίνει κάποιες πληροφορίες και ενημερώνει για ονόματα που αναλαμβάνουν υπεύθυνα φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική

τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου ekavi! 11χρονια μετα την πρωτη μου καισαρική ξανά μένω έγγυος και ρωταω τον πασίγνωστο και πανάκριβο μαιευτήρα μου για vback μου λέει άμεσος ναι χορις να μου Πέι τίποτε Άλο ο μόνος περιορισμός (θα σε περιμένω μέχρι 40+1) το αποτέλεσμα; μου έδινε απο τον έκτο μέχρι και δυο μέρες πριν τον τοκετό πρεπαρ γιατί λέει έβλεπε στο ιπερηχο οτι έχω συσπάσεις! Τε λίκα μου πήρε το μωρο στις 38+1 ενο μου είσαι πει ψευδώς οτι είμαι 40+1 (με καισαρική φυσικά) και το αγοράκι μου που σήμερα είναι 7 ετών έχει συνεχώς αναπνευστικά προβλήματα σε αντίθεση με τα άλα δυο μου παιδιά που γεννήθηκαν στην ωρα τους!!!! Και 5,5 χρόνια μετα την δεύτερη καισαρική και με νεο γιατρό πλέον νεοφερμένο απο Σκοτία τολμαμε vba2c χόρις μισολογα και ψέματα και τα κατά φέρνουμε !!!!!!! Και τώρα είμαι παλι έγγυος και φυσικά πάω για δεύτερο φυσιολογικό αν όλα είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

αυτό το τόπικ ΔΕΝ εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση

απλά δίνει κάποιες πληροφορίες και ενημερώνει για ονόματα που αναλαμβάνουν υπεύθυνα φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική

τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο

 

Εννοείται ότι δεν εξασφαλίζει αντικειμενική πληροφόρηση. Απλώς απάντησα σε αυτό:

 

[/b]Σε αυτό το topic όμως όποια μπαίνει έρχεται για να ενημερωθεί αντικειμενικά. Δεν είμαστε εδω για να ωραιοποιούμε τις καισαρικές, λυπάμαι πολύ.

 

Αγαπητή Zozoka, δεν είπα ότι δεν γίνεται vbac ή ότι δεν υπάρχουν γιατροί που μπορεί να μην ενημερώνουν σωστά ή οτιδήποτε.

Σχολιάσα κάποια συγκεκριμένη φράση που είναι παραπάνω υπογραμμισμένη και ένιωσα ότι υποβαθμίζονται οι όποιοι κίνδυνοι του vbac, ενώ υπερτονίζονται οι όποιοι κίνδυνοι της καισαρικής. Αυτό και μόνο.

 

Και εγώ γέννησα στις 38 εβδομάδες (όχι προγραμματισμένα) και το παιδί δεν έχει κανένα αναπνευστικό πρόβλημα. Δεν ξέρω πως μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από προσωπικές εμπειρίες (που οφείλεται το οτιδήποτε αντιμετωπίζουν ή δεν αντιμετωπίζουν τα παιδιά μας).

Link to comment
Share on other sites

Το όχι προγραμματισμένα είναι που κάνει όλη τη διάφορα Εκάβη μου γιατί όταν το μωρο γεννιέται στις 38 εβδομάδες χωρίς παρεμβάσεις σημαίνει οτι είναι έτοιμο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όταν όμως το βγαζεις στις 38 με το έτσι θέλω ενο εκείνο μπορεί να χρειάζεται άλλες 3 εβδομάδες για να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του τοτε καταλαβαίνεις πω υπάρχει πρόβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση, απλώς μου κάνει εντύπωση που όσοι γιατροί δεν αναλαμβάνουν (και είναι πολλοί) δεν έχουν γνώσεις

.

 

Ο γυναικολόγος μου (Π.Κουτρουμάνης) είχε μιλήσει σε μία ραδιοφωνική εκπομπή για το φυσιολογικό τοκετό και έλεγε το εξής: επειδή, κάποτε, η ισχιακή προβολή και η δίδυμη κύηση θεωρούνταν απόλυτες ενδείξεις καισαρικής, μία ολόκληρη γενιά γυναικολόγων έμεινε ανεκπαίδευτη, στη διενέργεια φυσιολογικού τοκετού, σε τέτοιες περιπτώσεις. Τώρα που τα δεδομένα άλλαξαν και θεωρείται εξίσου ασφαλής ο φ.τ. για δίδυμα και ισχιακά μωρά, δεν υπάρχουν γυναικολόγοι που να ξέρουν να τον κάνουν!Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το vbac!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς επίρρωση αυτού που λέει η Scratee, δείτε το ντοκυμαντέρ The business of being born, είναι συγκλονιστικό. Φυσικά γιατροί δεν είμαστε, εδώ συζητάμε κι η κάθε μια βγάζει τα συμπεράσματά της για τις προσωπικές της επιλογές. Δεν αμφισβητούμε γιατρούς.

 

Στο ντοκυμαντέρ, αρκετοί επιστήμονες αναφέρουν ότι οι γιατροί και η ιατρική εκπαιδεύει τους θεράποντές της στην "παθολογία" του τοκετού, δηλαδή κοινώς στο να πάει κάτι στραβά και να το αντιμετωπίσουν επιτυχώς και με ασφάλεια. Ξέρουν πολύ καλά να αντιμετωπίζουν παθολογικές καταστάσεις μιας κύησης και να φέρνουν στον κόσμο μωρά υγιή και έτσι έπεσε και η θνησιμότητα των νεογνών, μεταξύ άλλων.

 

Αυτό στο οποίο εκπαιδεύεται μια μαία όμως, δηλαδή στον τοκετό που εξελίσσεται φυσιολογικά, είναι κάτι το οποίο πολλοί γιατροί δεν έχουν εξασκήσει καν αρκετά στη διάρκεια της καριέρας τους. Γι' αυτό και τόσο λίγοι αναλαμβάνουν vbac, μετά από την τάση των γυναικών να ενημερώνονται και να απαιτούν σεβασμό στο σώμα τους και όχι χειρουργείο για ψύλλου πήδημα. Όσο περνούν τα χρόνια και όσο όλο περισσότερες γυναίκες προσανατολίζονται και επιδιώκουν φυσιολογικό τοκετό, όταν οι συνθήκες κύησης το επιτρέπουν, θα προσαρμοστούν αργά ή γρήγορα και οι γιατροί.

 

Για να μην ανοίξουμε το θέμα των ιδιωτικών μαιευτηρίων και πόσο πρόθυμη θα ήταν μια κερδοσκοπική επιχείρηση να αφιερώνει 12 ώρες και πλέον μια ολόκληρη αίθουσα τοκετού στην κάθε εγκυμονούσα και τι οικονομικό κόστος θα συνεπάγεται κάτι τέτοιο γι' αυτήν την επιχείρηση.

 

Αυτά όλα, ως προσωπική μου άποψη, με κάθε σεβασμό σε όλες τις υπόλοιπες απόψεις και πρώτα απ' όλα στις αντίθετες.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα κ εγώ να ενημερωθώ για γιατρούς έμπειρους που αναλαμβάνουν vbac, αν υπάρχουν στους νομούς Δράμα, Καβάλα, Θράκη και αν δεν υπάρχουν εκεί Θεσσαλονίκη. Έστω και με π.μ. Ευχαριστώ!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου (Π.Κουτρουμάνης) είχε μιλήσει σε μία ραδιοφωνική εκπομπή για το φυσιολογικό τοκετό και έλεγε το εξής: επειδή' date=' κάποτε, η ισχιακή προβολή και η δίδυμη κύηση θεωρούνταν απόλυτες ενδείξεις καισαρικής, μία ολόκληρη γενιά γυναικολόγων έμεινε ανεκπαίδευτη, στη διενέργεια φυσιολογικού τοκετού, σε τέτοιες περιπτώσεις. Τώρα που τα δεδομένα άλλαξαν και θεωρείται εξίσου ασφαλής ο φ.τ. για δίδυμα και ισχιακά μωρά, [b']δεν υπάρχουν γυναικολόγοι που να ξέρουν να τον κάνουν![/b]Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το vbac!

 

Δηλαδή πως να αντιμετωπίσουν τις ενδεχόμενες επιπλοκές. Όχι ότι δεν υπάρχουν κίνδυνοι επιπλοκών... Ή ότι είναι κάτι τόσο απλό και φυσικό.

 

Όπως είπα και νωρίτερα, η παρέμβασή μου αφορούσε συγκεκριμένη φράση, όπου ένιωσα να υποβαθμίζονται οι όποιοι κίνδυνοι του vbac και να υπερτονίζονται οι όποιοι κίνδυνοι της καισαρικής.

Και κάποιος γιατρός που δεν δέχεται να το κάνει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ξέρει. Μπορεί να το θεωρεί επικίνδυνο για τη συγκεκριμένη γυναίκα και να μην θέλει να το ρισκάρει... Σε αυτή την περίπτωση δεν ψάχνουμε μέχρι να βρούμε κάποιον να δεχτεί. Σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο, πράγματι να είναι μεγάλο το ρίσκο (για την περίπτωσή μας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς θέμα επιπλοκών.

Το διευκρινίζω γιατι η λέξη "επιπλοκές" από μόνη της δίνει την εντύπωση οτι μιλάμε για κάτι επικίνδυνο (ή περισσότερο επικίνδυνο).

Απλώς υπάρχει διαφορετικό πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθηθεί και δυστυχώς δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι ενημερωμένοι/εκπαιδευμένοι.

Αλλάζουν για παράδειγμα οι δόσεις και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται. πχ στην ωκυτοκύνη.

Επίσης για παράδειγμα υπάρχει διαφορετικό πρωτόκολλο για το πόση ώρα μπορεις να περιμένεις τον τοκετό να εξελιχθεί (επειδή πχ μπορει η ασυνέχεια που έχει δημιουργήσει η καισαρική στη μήτρα να εμποδίζει τη σύσπαση σαν κύμα που είναι να μεταδοθεί σωστά και να μην προχωράει η διαστολή - ο εκπαιδευμένος σε vbac γιατρός ξέρει να το διακρίνει και παρεμβαίνει καταλλήλως).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή θα σου λέει μπαρούφες για να μη σε χάσει από πελάτισα, αλλά θα φαίνεται στα λεγόμενά του, αν είναι ενημερωμένη η μαμά. Επίσης οι κοπέλες που μπαινουν σε αυτή τη διαδικασία τείνουν να παίρνουν και δεύτερη και τρίτη γνώμη.... Κάτι που γενικά δεν κάνουμε στις εγκυμοσύνες....αν και θα πρεπε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μάθαμε ότι περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι και ψάχνουμε έναν γιατρό στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα για φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά. Διάβασα για τον Κουτρουμάνη και επειδή μου ταιριάζει η προσέγγισή του ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες:

 

- απαντάει στα τηλέφωνα όταν έχετε απορίες ή έκτακτα γεγονότα στην εγκυμοσύνη; Δεν είμαι υπερβολική, απλά θα ήθελα να μπορώ να τον βρω μέσα στη μέρα ας πούμε, όχι εδώ και τώρα.

 

- με το θέμα της κοπής του λώρου είναι συνεννοήσιμος; Μπορείς να ζητήσεις να κοπεί αργότερα;

 

- θα με περιμένει άραγε αν είναι όλα καλά μέχρι να έρθει το μωράκι φυσιολογικά, ακόμα και στη 41η εβδομάδα;

 

- συνεργάζεται με κάποια συγκεκριμένη μαία; Θα ήθελα για να με βοηθήσει και με το θέμα του θηλασμού.

 

-Τέλος και πολύ σημαντικό: στον τοκετό δεν θα ήθελα σώνει και καλά ράμματα ή σκίσιμο, μόνο αν είναι απαραίτητο, και θέλω να ρωτήσω τις εμπειρίες σας με τον Κουτρουμάνη στο θέμα αυτό. Αν δηλαδή καταφέρνει και χωρίς αυτό αν είναι εφικτό.

 

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, οποιαδήποτε εμπειρία την εκτιμώ, όπως και θα ήθελα να μου στείλει κάποια το κινητό του με πμ για να κλείσω τον πρώτο μου υπέρηχο σε μερικές εβδομάδες. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτά όλα είναι για τον Κουτρουμάνη ή και για οποιονδήποτε άλλο γιατρό έχετε να μου προτείνετε και στο Έλενα αν ξέρει καμία ή στο Αλεξάνδρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω, παρόλο που έχω περάσει παααααααρα πολλές ώρες διαβάζοντας το φορουμ από όταν έμεινα έγκυος και μετά....

 

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, και αυτού και του κλειδωμένου, και ομολογώ ότι έμαθα για άλλη μια φορά πάρα πολλά πράγματα....

 

Να σας πω σύντομα (θα προσπαθήσω) την ιστορία μου...έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που όπως καταλαβαίνετε γεννήθηκε με καισαρική....η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, πραγματικά δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση. Στις 38+2 το πρωί είδα το πρωί βλέννα με αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν μέσα στις επόμενες 72 ώρες θα ξεκινήσει ο τοκετός. Το επόμενο απόγευμα όπως σηκώθηκα απ'το κρεβάτι στις 7 ένιωσα λίιιιιιιγα υγρα. Δέν έδωσα σημασία γιατί την τελευταία εβδομάδα ειχα έτσι κ αλλιώς πολλά υγρά. Άλλαζα εσώρουχο 4 φορές τη μέρα. Αργότερα όμως μου μπήκαν υποψίες ότι ήταν αμνιακό υγρό, γιατί κάπου είχα ακούσει ότι μυρίζει περίεργα...περίμενα μία ώρα να το επιβεβαιώσω κ πήρα το γιατρό ο οποίος δεν το σήκωνε. 10 η ώρα το βράδυ πήγαμε στο μαιευτήριο. Ήταν όντως αμνιακό υγρό οπότε μου λένε γεννάμε. Με βάζουν στον καρδιοτοκογράφο κ είχα 100σταρες συσπάσεις περιοδικές τις οποίες όμως εγώ δεν καταλάβαινα καν :roll: τράχηλος σκληρός, το παιδί ψηλά και διαστολή σχεδόν 1. μου βάλαν ορο αρχικά, μετά και τεχνητούς... οι ώρες περνούσαν....το πρωι κατά τις 11 μου έσπασε και τα νερά ο γιατρός (τελείως γιατί εγώ είχα απλώς μια ελάχιστη διαρροή)...τέλος πάντων...φτάσαμε στις 16.00 με διαστολή κολλημένη στο 6 και οι παλμοί του παιδιού άρχισαν να αλλιώνονται. Ε τότε είπε ο γιατρός παμε για καισαρική. Μετά από πολύ κλάμα μπήκαμε και η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 5 παρά 5. 3205 και 50 εκ.ήταν μπερδεμένη με τον λώρο διαγώνια στον ώμο της σαν να φορουσε τσαντάκι..

Ευτυχώς η ανάρρωσή μου ήταν πολύ καλύτερη από ότι είχα στο μυαλό μου κ σε συνδυασμό με τη χαρά μου δεν με πήρε από κάτω....στενοχωριόμουν βέβαια όταν δεν μπορεσα πχ να αλλάξω την πρώτη πάνα της μικρής...

 

Για πολύ καιρό πίστευα ότι δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά και ο γιατρός με άφησε αρκετά κλπ. Μέτα από ότι διάβασα έχω σκεφτεί ένα σωρό διαφορετικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν πάει διαφορετικά αν ενδιαφερόταν ο γιατρός ή κάποια μαία...αλλά κανείς δεν έκανε τίποτα. Με έιχαν αφήσει εκεί κ απλώς έρχονταν κάθε τόσο να τσεκάρουν την εξέλιξη...η οποία ποτέ δεν τους ικανοποιούσε και με απογοήτευαν κ μένα, που ήμουν άυπνη από την προηγούμενη μέρα στις 7 το πρωι κ οι δυνάμεις μου είχαν αρχίσει να με εγκταλείπουν. Κάνεις δεν μου έδωσε μια ελπίδα, κανείς δεν είπε ας προσπαθήσουμε αυτό ή το άλλο. Εγω ενώ στην εγκυμοσύνη διάβαζα πάρα πολύ για τον θηλασμό, το μωρό κλπ αμέλησα να διαβάσω ιδιαίτερα για τον τοκετό γιατί το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι το φυσικό που ξέρει ο γιατρός τι θα κάνουμε κ αυτός θα με καθοδηγήσει. Αλλά κ από αυτά που ήξερα εκείνη την ώρα δεν είπα τίποτα, τίποτα δεν μου ερχόταν στο μυαλό...ήμουν σαν μουδιασμένη κ έκανα ότι μου λέγανε. Γι' αυτό το λόγο θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου...που δεν έκανα τίποτα, που άφησα να με απογοητεύσουν κ πολλές ώρες πριν σκεφτόμουν πάει τελείωσε κ δεν τη γλιτώνω τη καισαρικη κλπ...

δεν μπορώ να ξερω τι θα είχε γίνει τελικά αλλά από αυτά που έμαθα εδώ πολλά μου έρχονται στο μυαλο οτι θα μπορουσσαν να εχουν γίνει. Να μην εχω μπει στο μαιευτήριο με τοσο μικρή διαρροή υγρών αλλά να περίμενα να με πιασουν οι πονοι, να μην με ειχαν καθηλώσει τόσες ώρες στο κρεβάτι με τον καρδιοτοκογράφο, να με βοηθούσε κάποια μαία με τις αναπνοές γιατί μάλλον σφιγκόμουν και έχανε παλμούς η μικρή (αν κ δεν εχανε πολυ...δεν μπορουσαν να μου εχουν δωσει λιγο οξυγόνο?), να μου προτείνει να κάνουμε επισκληρίδιο που σε καποιες περιπτώσεις βοηθάει.....κάτι τέλος πάντων...

 

Και τώρα ερχόμαστε στο σήμερα, που έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για δεύτερο μωράκι....το θέμα είναι ότι μένω επαρχία κ δεν ξέρω κανέναν εδω που να αναλαμβάνει vbac είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Δεν έχω λογαριασμό στο fb για να μπω στην ομάδα, έφτιαξα για αυτόν τον λόγο, αλλά δεν με δέχονται γιατί μάλλον φαίνεται σαν ψεύτικο προφίλ γιατί δεν είναι ενεργό. Έκανα αίτηση κ απ'το προφιλ του άντρα μου αλλά δεν με έχουν δεχτει τρεις μέρες τώρα....δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποια να με προσθέσει στην ομάδα (δεν ξέρω καν αν μπορεί να το κάνει κάποιοςαλλος από τον διαχειριστή, είμαι άσχετη από facebook) ή έστω αν θα μπορούσε κάποια να μου πει αν υπάρχει γιατρός στην πόλη μου....είδα να αναφέρεστε σε μια λίστα με τους γιατρούς ανα πόλη που αναλαμβάνουν vbac.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω, παρόλο που έχω περάσει παααααααρα πολλές ώρες διαβάζοντας το φορουμ από όταν έμεινα έγκυος και μετά....

 

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, και αυτού και του κλειδωμένου, και ομολογώ ότι έμαθα για άλλη μια φορά πάρα πολλά πράγματα....

 

Να σας πω σύντομα (θα προσπαθήσω) την ιστορία μου...έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που όπως καταλαβαίνετε γεννήθηκε με καισαρική....η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, πραγματικά δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση. Στις 38+2 το πρωί είδα το πρωί βλέννα με αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν μέσα στις επόμενες 72 ώρες θα ξεκινήσει ο τοκετός. Το επόμενο απόγευμα όπως σηκώθηκα απ'το κρεβάτι στις 7 ένιωσα λίιιιιιιγα υγρα. Δέν έδωσα σημασία γιατί την τελευταία εβδομάδα ειχα έτσι κ αλλιώς πολλά υγρά. Άλλαζα εσώρουχο 4 φορές τη μέρα. Αργότερα όμως μου μπήκαν υποψίες ότι ήταν αμνιακό υγρό, γιατί κάπου είχα ακούσει ότι μυρίζει περίεργα...περίμενα μία ώρα να το επιβεβαιώσω κ πήρα το γιατρό ο οποίος δεν το σήκωνε. 10 η ώρα το βράδυ πήγαμε στο μαιευτήριο. Ήταν όντως αμνιακό υγρό οπότε μου λένε γεννάμε. Με βάζουν στον καρδιοτοκογράφο κ είχα 100σταρες συσπάσεις περιοδικές τις οποίες όμως εγώ δεν καταλάβαινα καν :roll: τράχηλος σκληρός, το παιδί ψηλά και διαστολή σχεδόν 1. μου βάλαν ορο αρχικά, μετά και τεχνητούς... οι ώρες περνούσαν....το πρωι κατά τις 11 μου έσπασε και τα νερά ο γιατρός (τελείως γιατί εγώ είχα απλώς μια ελάχιστη διαρροή)...τέλος πάντων...φτάσαμε στις 16.00 με διαστολή κολλημένη στο 6 και οι παλμοί του παιδιού άρχισαν να αλλιώνονται. Ε τότε είπε ο γιατρός παμε για καισαρική. Μετά από πολύ κλάμα μπήκαμε και η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 5 παρά 5. 3205 και 50 εκ.ήταν μπερδεμένη με τον λώρο διαγώνια στον ώμο της σαν να φορουσε τσαντάκι..

Ευτυχώς η ανάρρωσή μου ήταν πολύ καλύτερη από ότι είχα στο μυαλό μου κ σε συνδυασμό με τη χαρά μου δεν με πήρε από κάτω....στενοχωριόμουν βέβαια όταν δεν μπορεσα πχ να αλλάξω την πρώτη πάνα της μικρής...

 

Για πολύ καιρό πίστευα ότι δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά και ο γιατρός με άφησε αρκετά κλπ. Μέτα από ότι διάβασα έχω σκεφτεί ένα σωρό διαφορετικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν πάει διαφορετικά αν ενδιαφερόταν ο γιατρός ή κάποια μαία...αλλά κανείς δεν έκανε τίποτα. Με έιχαν αφήσει εκεί κ απλώς έρχονταν κάθε τόσο να τσεκάρουν την εξέλιξη...η οποία ποτέ δεν τους ικανοποιούσε και με απογοήτευαν κ μένα, που ήμουν άυπνη από την προηγούμενη μέρα στις 7 το πρωι κ οι δυνάμεις μου είχαν αρχίσει να με εγκταλείπουν. Κάνεις δεν μου έδωσε μια ελπίδα, κανείς δεν είπε ας προσπαθήσουμε αυτό ή το άλλο. Εγω ενώ στην εγκυμοσύνη διάβαζα πάρα πολύ για τον θηλασμό, το μωρό κλπ αμέλησα να διαβάσω ιδιαίτερα για τον τοκετό γιατί το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι το φυσικό που ξέρει ο γιατρός τι θα κάνουμε κ αυτός θα με καθοδηγήσει. Αλλά κ από αυτά που ήξερα εκείνη την ώρα δεν είπα τίποτα, τίποτα δεν μου ερχόταν στο μυαλό...ήμουν σαν μουδιασμένη κ έκανα ότι μου λέγανε. Γι' αυτό το λόγο θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου...που δεν έκανα τίποτα, που άφησα να με απογοητεύσουν κ πολλές ώρες πριν σκεφτόμουν πάει τελείωσε κ δεν τη γλιτώνω τη καισαρικη κλπ...

δεν μπορώ να ξερω τι θα είχε γίνει τελικά αλλά από αυτά που έμαθα εδώ πολλά μου έρχονται στο μυαλο οτι θα μπορουσσαν να εχουν γίνει. Να μην εχω μπει στο μαιευτήριο με τοσο μικρή διαρροή υγρών αλλά να περίμενα να με πιασουν οι πονοι, να μην με ειχαν καθηλώσει τόσες ώρες στο κρεβάτι με τον καρδιοτοκογράφο, να με βοηθούσε κάποια μαία με τις αναπνοές γιατί μάλλον σφιγκόμουν και έχανε παλμούς η μικρή (αν κ δεν εχανε πολυ...δεν μπορουσαν να μου εχουν δωσει λιγο οξυγόνο?), να μου προτείνει να κάνουμε επισκληρίδιο που σε καποιες περιπτώσεις βοηθάει.....κάτι τέλος πάντων...

 

Και τώρα ερχόμαστε στο σήμερα, που έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για δεύτερο μωράκι....το θέμα είναι ότι μένω επαρχία κ δεν ξέρω κανέναν εδω που να αναλαμβάνει vbac είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Δεν έχω λογαριασμό στο fb για να μπω στην ομάδα, έφτιαξα για αυτόν τον λόγο, αλλά δεν με δέχονται γιατί μάλλον φαίνεται σαν ψεύτικο προφίλ γιατί δεν είναι ενεργό. Έκανα αίτηση κ απ'το προφιλ του άντρα μου αλλά δεν με έχουν δεχτει τρεις μέρες τώρα....δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποια να με προσθέσει στην ομάδα (δεν ξέρω καν αν μπορεί να το κάνει κάποιοςαλλος από τον διαχειριστή, είμαι άσχετη από facebook) ή έστω αν θα μπορούσε κάποια να μου πει αν υπάρχει γιατρός στην πόλη μου....είδα να αναφέρεστε σε μια λίστα με τους γιατρούς ανα πόλη που αναλαμβάνουν vbac.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :D

 

 

αχ κορίτσι μου.. είμαι ακριβώς ίδια ιστορία με σένα... ακριβώς όμως!!! εκτός από τα νερά που εμένα νομίζω δεν ήταν μερική ρήξη αλλά έσπασαν κανονικά... να είμαι σε εκείνο το δωματιο σφαδάζοντας από τους τεχνητούς, να ακούω τις αδιάφορες συζητήσεις τους δίπλα, και να έρχονται κάθε τόσο να μου τσεκάρουν τη διαστολή, και να με κοιτούν με ένα ψιλοαδιάφορο - ψιλοδυσαρεστημένο βλέμμα. ώσπου από τον πόνο άρχισα να σφίγγομαι και φυσικα ο τεραστιος μπουμπης (4400...) ζορίστηκε και έχασε παλμους!!! το επόμενο σε ιδιωτικό, φιλοδοξώντας για βμπακ, με την επισκληρήδιο stand by, και τον αντρούλη μου συνεχώς στο πλευρό μου!!

 

στείλε μου σε πμ το όνομά σου να σε προσθεσω

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω κι εγώ μια μικρή ιστορία επί του θέματος για να πάρετε έστω κ λίγο ακόμα θάρρος.

Οι γονείς μου απέκτησαν οικογένεια στην Γερμανία ως μετανάστες όπου συνέβησαν τα εξής:

Ο πρώτος μου αδερφός ήρθε μετά από πολλές ώρες φυσιολογικά (το '73).

Το '77, στη δεύτερη γέννα, επρόκειτο για δίδυμα από τα οποία το πρώτο γεννήθηκε φυσιολογικά και το δεύτερο με καισαρική καθ΄πως προέκυψαν επιπλοκές.

Τρίτη γέννα εγώ το '81, φυσιολογικότατα (μετά από καισαρική δηλαδή).

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το θέμα όσο το ότι η μαίες και οι μαιευτήρες εκεί ΔΕΝ λάμβαναν καθόλου υπόψη αν πριν έχεις κάνει καισαρική η όχι για να γεννήσεις μετά φυσιολογικά. Αποφασίζαν ανάλογα την εξέλιξη της γέννας. Και σημειωτέον μιλάμε για 34-42 χρόνια πριν...δεν υπήρχε ομάδα vbac η οτιδήποτε παρόμοιο, απλώς οι γιατροί έκαναν τη δουλειά τους ανάλογα την περίπτωση.

Όλες οι φίλες της μητέρας μου έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι εφόσον έχουμε γιατρό και μαία με εμπειρία, που έχουν εκπαιδευτεί σωστά (εδώ με τόσες καισαρικές κι απ όσα διαβάζω εδώ μέσα, οι περισσότεροι δεν το κατέχουν), τότε δε θα πρέπει να φοβόμαστε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω, παρόλο που έχω περάσει παααααααρα πολλές ώρες διαβάζοντας το φορουμ από όταν έμεινα έγκυος και μετά....

 

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, και αυτού και του κλειδωμένου, και ομολογώ ότι έμαθα για άλλη μια φορά πάρα πολλά πράγματα....

 

Να σας πω σύντομα (θα προσπαθήσω) την ιστορία μου...έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών που όπως καταλαβαίνετε γεννήθηκε με καισαρική....η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ καλή, πραγματικά δεν είχα τη παραμικρή ενόχληση. Στις 38+2 το πρωί είδα το πρωί βλέννα με αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν μέσα στις επόμενες 72 ώρες θα ξεκινήσει ο τοκετός. Το επόμενο απόγευμα όπως σηκώθηκα απ'το κρεβάτι στις 7 ένιωσα λίιιιιιιγα υγρα. Δέν έδωσα σημασία γιατί την τελευταία εβδομάδα ειχα έτσι κ αλλιώς πολλά υγρά. Άλλαζα εσώρουχο 4 φορές τη μέρα. Αργότερα όμως μου μπήκαν υποψίες ότι ήταν αμνιακό υγρό, γιατί κάπου είχα ακούσει ότι μυρίζει περίεργα...περίμενα μία ώρα να το επιβεβαιώσω κ πήρα το γιατρό ο οποίος δεν το σήκωνε. 10 η ώρα το βράδυ πήγαμε στο μαιευτήριο. Ήταν όντως αμνιακό υγρό οπότε μου λένε γεννάμε. Με βάζουν στον καρδιοτοκογράφο κ είχα 100σταρες συσπάσεις περιοδικές τις οποίες όμως εγώ δεν καταλάβαινα καν :roll: τράχηλος σκληρός, το παιδί ψηλά και διαστολή σχεδόν 1. μου βάλαν ορο αρχικά, μετά και τεχνητούς... οι ώρες περνούσαν....το πρωι κατά τις 11 μου έσπασε και τα νερά ο γιατρός (τελείως γιατί εγώ είχα απλώς μια ελάχιστη διαρροή)...τέλος πάντων...φτάσαμε στις 16.00 με διαστολή κολλημένη στο 6 και οι παλμοί του παιδιού άρχισαν να αλλιώνονται. Ε τότε είπε ο γιατρός παμε για καισαρική. Μετά από πολύ κλάμα μπήκαμε και η μπουμπού μου γεννήθηκε στις 5 παρά 5. 3205 και 50 εκ.ήταν μπερδεμένη με τον λώρο διαγώνια στον ώμο της σαν να φορουσε τσαντάκι..

Ευτυχώς η ανάρρωσή μου ήταν πολύ καλύτερη από ότι είχα στο μυαλό μου κ σε συνδυασμό με τη χαρά μου δεν με πήρε από κάτω....στενοχωριόμουν βέβαια όταν δεν μπορεσα πχ να αλλάξω την πρώτη πάνα της μικρής...

 

Για πολύ καιρό πίστευα ότι δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά και ο γιατρός με άφησε αρκετά κλπ. Μέτα από ότι διάβασα έχω σκεφτεί ένα σωρό διαφορετικά πράγματα που θα μπορούσαν να έχουν πάει διαφορετικά αν ενδιαφερόταν ο γιατρός ή κάποια μαία...αλλά κανείς δεν έκανε τίποτα. Με έιχαν αφήσει εκεί κ απλώς έρχονταν κάθε τόσο να τσεκάρουν την εξέλιξη...η οποία ποτέ δεν τους ικανοποιούσε και με απογοήτευαν κ μένα, που ήμουν άυπνη από την προηγούμενη μέρα στις 7 το πρωι κ οι δυνάμεις μου είχαν αρχίσει να με εγκταλείπουν. Κάνεις δεν μου έδωσε μια ελπίδα, κανείς δεν είπε ας προσπαθήσουμε αυτό ή το άλλο. Εγω ενώ στην εγκυμοσύνη διάβαζα πάρα πολύ για τον θηλασμό, το μωρό κλπ αμέλησα να διαβάσω ιδιαίτερα για τον τοκετό γιατί το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι το φυσικό που ξέρει ο γιατρός τι θα κάνουμε κ αυτός θα με καθοδηγήσει. Αλλά κ από αυτά που ήξερα εκείνη την ώρα δεν είπα τίποτα, τίποτα δεν μου ερχόταν στο μυαλό...ήμουν σαν μουδιασμένη κ έκανα ότι μου λέγανε. Γι' αυτό το λόγο θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου...που δεν έκανα τίποτα, που άφησα να με απογοητεύσουν κ πολλές ώρες πριν σκεφτόμουν πάει τελείωσε κ δεν τη γλιτώνω τη καισαρικη κλπ...

δεν μπορώ να ξερω τι θα είχε γίνει τελικά αλλά από αυτά που έμαθα εδώ πολλά μου έρχονται στο μυαλο οτι θα μπορουσσαν να εχουν γίνει. Να μην εχω μπει στο μαιευτήριο με τοσο μικρή διαρροή υγρών αλλά να περίμενα να με πιασουν οι πονοι, να μην με ειχαν καθηλώσει τόσες ώρες στο κρεβάτι με τον καρδιοτοκογράφο, να με βοηθούσε κάποια μαία με τις αναπνοές γιατί μάλλον σφιγκόμουν και έχανε παλμούς η μικρή (αν κ δεν εχανε πολυ...δεν μπορουσαν να μου εχουν δωσει λιγο οξυγόνο?), να μου προτείνει να κάνουμε επισκληρίδιο που σε καποιες περιπτώσεις βοηθάει.....κάτι τέλος πάντων...

 

Και τώρα ερχόμαστε στο σήμερα, που έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για δεύτερο μωράκι....το θέμα είναι ότι μένω επαρχία κ δεν ξέρω κανέναν εδω που να αναλαμβάνει vbac είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο. Δεν έχω λογαριασμό στο fb για να μπω στην ομάδα, έφτιαξα για αυτόν τον λόγο, αλλά δεν με δέχονται γιατί μάλλον φαίνεται σαν ψεύτικο προφίλ γιατί δεν είναι ενεργό. Έκανα αίτηση κ απ'το προφιλ του άντρα μου αλλά δεν με έχουν δεχτει τρεις μέρες τώρα....δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποια να με προσθέσει στην ομάδα (δεν ξέρω καν αν μπορεί να το κάνει κάποιοςαλλος από τον διαχειριστή, είμαι άσχετη από facebook) ή έστω αν θα μπορούσε κάποια να μου πει αν υπάρχει γιατρός στην πόλη μου....είδα να αναφέρεστε σε μια λίστα με τους γιατρούς ανα πόλη που αναλαμβάνουν vbac.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :D

 

Καταρχήν το παιδάκι σου ήρθε την μέρα και ώρα που "επέλεξε", αυτό είναι πολύ βασικό...Κατά δεύτερον αν όντως είχε τέτοια περιτύλιξη, είναι πιθανόν να υπήρχε δυσκολία στην εξέλιξη του τοκετού έτσι κι αλλιώς...Τρίτον, με αυθόρμητη έναρξη τοκετού και εξέλιξη έως διαστολή 6, έχεις αρκετά καλές πιθανότητες για vbac...Αυτά είναι τα καλά νέα :-)

 

Τώρα, οι τεχνητοί πόνοι και οι διάφορες παρεμβάσεις που έγιναν στο μαιευτήριο, προφανώς και μπορεί να επηρέασαν αρνητικά την εξέλιξη...Όμως δεν θα είσαι ποτέ σίγουρη, οπότε μη βασανίζεσαι...Για το αν έκανες καλά που πήγες στο μαιευτήριο, πιστεύω ότι ήταν το πιο ασφαλές. Προσωπικά δεν θα καθόμουν ποτέ στο σπίτι με μισοσπασμένα νερά, να περιμένω για ώρες ή μέρες...Για το αν έπρεπε να μη δεχτείς τις παρεμβάσεις, επίσης μη βασανίζεσαι...Είναι εύκολο να λέμε θεωρητικά ότι πρέπει να είμαστε ενημερωμένες, να παίρνουμε την ευθύνη και την κατάσταση στα χέρια μας, αλλά την ώρα που είσαι στη διαδικασία τοκετού, με πόνους, άγχος κλπ. δεν είναι εύκολο να "εναντιωθείς" στο γιατρό ή στις μαίες, κακά τα ψέματα...

 

Κοίτα...εγώ βασανίζομαι ακόμα για τις 2 καισαρικές μου...αλλά έχω καταφέρει αυτό να μην επηρεάζει τη χαρά μου για τη συνολική εμπειρία της γέννας και της μητρότητας...Μην το αφήσεις κι εσύ να σε επηρεάζει σε βαθμό "κακουργήματος" :-) (δε λέω ότι αυτό κάνεις, απλά σαν συμβουλή...)

 

Σου εύχομαι μια 2η εγκυμοσύνη όποτε το θελήσεις και ένα επιτυχημένο vbac!

 

(Tο γκρουπάκι στο facebook μπορεί να καθυστερήσει λίγο να σε δεχτεί, γιατί έχουν πολλές "αιτήσεις" και συνήθως τις κάνουν δεκτές "μαζικά" και όχι μία προς μία...μην αγχώνεσαι!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μάθαμε ότι περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι και ψάχνουμε έναν γιατρό στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα για φυσιολογικό τοκετό αν όλα πάνε καλά. Διάβασα για τον Κουτρουμάνη και επειδή μου ταιριάζει η προσέγγισή του ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες:

 

- απαντάει στα τηλέφωνα όταν έχετε απορίες ή έκτακτα γεγονότα στην εγκυμοσύνη; Δεν είμαι υπερβολική, απλά θα ήθελα να μπορώ να τον βρω μέσα στη μέρα ας πούμε, όχι εδώ και τώρα.

 

- με το θέμα της κοπής του λώρου είναι συνεννοήσιμος; Μπορείς να ζητήσεις να κοπεί αργότερα;

 

- θα με περιμένει άραγε αν είναι όλα καλά μέχρι να έρθει το μωράκι φυσιολογικά, ακόμα και στη 41η εβδομάδα;

 

- συνεργάζεται με κάποια συγκεκριμένη μαία; Θα ήθελα για να με βοηθήσει και με το θέμα του θηλασμού.

 

-Τέλος και πολύ σημαντικό: στον τοκετό δεν θα ήθελα σώνει και καλά ράμματα ή σκίσιμο, μόνο αν είναι απαραίτητο, και θέλω να ρωτήσω τις εμπειρίες σας με τον Κουτρουμάνη στο θέμα αυτό. Αν δηλαδή καταφέρνει και χωρίς αυτό αν είναι εφικτό.

 

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, οποιαδήποτε εμπειρία την εκτιμώ, όπως και θα ήθελα να μου στείλει κάποια το κινητό του με πμ για να κλείσω τον πρώτο μου υπέρηχο σε μερικές εβδομάδες. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτά όλα είναι για τον Κουτρουμάνη ή και για οποιονδήποτε άλλο γιατρό έχετε να μου προτείνετε και στο Έλενα αν ξέρει καμία ή στο Αλεξάνδρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!

 

Συγχαρητήρια! Με το καλό!

 

Θεωρώ τον Κουτρουμάνη μια πολύ καλή επιλογή. Έχει ξεγεννήσει 3 πολύ καλές μου φίλες, από 1-2 παιδιά η καθεμία (μεταξύ των οποίων και 1 vbac).

 

Από τις ερωτήσεις σου μπορώ σίγουρα να σου απαντήσω όσον αφορά στην 1η: σηκώνει τηλέφωνα ή σε παίρνει πίσω πάντα. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να τον ρωτήσεις. Γενικά είναι υπέρ του φυσιολογικού και του VBAC, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι βάζει και κάποιους περιορισμούς.

 

Σου στέλνω με πμ το κινητό του.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Με το καλό!

 

Θεωρώ τον Κουτρουμάνη μια πολύ καλή επιλογή. Έχει ξεγεννήσει 3 πολύ καλές μου φίλες, από 1-2 παιδιά η καθεμία (μεταξύ των οποίων και 1 vbac).

 

Από τις ερωτήσεις σου μπορώ σίγουρα να σου απαντήσω όσον αφορά στην 1η: σηκώνει τηλέφωνα ή σε παίρνει πίσω πάντα. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να τον ρωτήσεις. Γενικά είναι υπέρ του φυσιολογικού και του VBAC, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι βάζει και κάποιους περιορισμούς.

 

Σου στέλνω με πμ το κινητό του.

 

Γεια σου, novak! Σ' ευχαριστώ πολύ! Κατέληξα τελικά για διάφορους λόγους στο Μιχαλόπουλο, θα δω πώς θα πάει, σ' ευχαριστώ πολύ όμως! Να χαίρεσαι τα παιδιά σου!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες και μη,

Θα ήθελα να πω την ιστορία μου, αναλυτικά, και να ακούσω τη γνώμη όποιας θελήσει.

Πριν 5,5 χρόνια γεννήθηκε με καισαρική ο γιος μου, μετά από μια απροβλημάτιστη εγκυμοσύνη, (ενδεικτικά περιελάμβανε ένα τρακάρισμα, μια μετακόμιση, και ένα γάμο κοντινού συγγενή). Ακριβώς στις 40 εβδομάδες χωρίς να υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη τοκετού, συσπάσεις ανύπαρκτες, διαστολή 0, υγρά τίποτα, και ένα μωρό υγιές και μάλλον βαρύ, ο γιατρός μου μου πρότεινε εφόσον το μωρό είναι τελειόμηνο και σύμφωνα με τις στατιστικές στις μετρήσεις και κατά 2 ημέρες μεγαλύτερο, να κλείσουμε ραντεβού για πρόκληση τοκετού με ορό/τεχνητούς πόνους. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα γεννούσα ποτέ, και συμφώνησα, εφόσον το μωρό είχε πλέον πάρει 9 μήνες, και έχοντας ακούσει και τι μπορεί να συμβεί αν περιμένεις περισσότερο.

Μου έγινε τοποθέτηση ορού και ορμόνης για τεχνητούς πόνους, και ξεκίνησα τις βόλτες στους διαδρόμους της ιδ. κλινικής με τον ορό. Ο πόνος ήταν υποφερτός, αλλά στις πρώτες 9 ώρες με ορό, η εξέλιξη μηδενική. Η διαστολή στο 1, συσπάσεις όχι ψηλά, νερά όχι σπασμένα, μωρό να μην έχει πάρει χαμπάρι τίποτα ("κινητό και μη εμπεδωμένο"). Στις 10 ώρες μου έσπασε τα νερά για να εξελιχθεί ο τοκετός, και πέρασαν 2 ώρες με ακόμη διαστολή 1 και καμία άλλη αλλαγή. Κάπου εκεί μου έγινε επισκληρίδιος (την οποία γενικά επικροτώ), για να χαλαρώσω και να έχουμε ίσως εξέλιξη. Στις 13 ώρες από την τοποθέτηση του ορού, μου πρότεινε την καισαρική, ("εφόσον δεν είχαμε καμία εξέλιξη εδώ και 12 ώρες, δεν θα αλλάξει κάτι και άλλο ένα 12ωρο να περιμένουμε¨)και με άσχημη διάθεση δέχθηκα.

Η επέμβαση όμως έγινε σε πολύ καλό κλίμα, μου έδωσαν να φιλήσω το μωρό πριν το σκουπίσουν, η ατμόσφαιρα χαρμόσυνη (και καθότι προ Χριστουγέννων, εορταστική). Ο μικρός ήταν ροδαλός, υγιής, και μεγάλο παιδί (54 εκ. ύψος - 3.850 κιλ). Ο άντρας μου να μην ξέρει που να σταθεί από τη χαρά του, εγώ συγκινημένη, είδα το μωρό αμέσως μετά στο δωμάτιο, ανάρρωσα καλά, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία και πολλούς πόνους. Θήλασα για περίπου 6 μήνες (λόγω έλλειψης υπομονής υποθέτω), και γενικά δεν έχω άσχημες αναμνήσεις από την όλη εμπειρία.

Ε κ τ ό ς από τη σύγκριση που έγινε από την πεθερά μου, 4 χρόνια αργότερα, με μέλος της ευρύτερης οικογένειας, που γέννησε τελείως φυσιολογικά, χωρίς φάρμακα (σε 3 ώρες). Παραθέτω "...ξέρεις τι είναι να γεννήσεις φυσιολογικά?¨...και "... εσύ, με καισαρική, και είχες αίμα μετά?..." (aka λόχεια)

Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι το vbac, τώρα που σκεφτόμαστε για δεύτερο παιδί. Αν το μυαλό σας πηγαίνει στο ότι το σκέφτομαι για χαζό λόγο, ναι έτσι είναι, αλλά αυτή ήταν η αφορμή για σκέψη, ότι τουλάχιστον θα το προσπαθήσω.

Ζω κοντά στη Θεσσαλονίκη, και όταν φτάσει η στιγμή, αυτή τη φορά θα επιλέξω δημόσιο νοσοκομείο για οικονομικούς λόγους. Μιας και έχω ήδη ρωτήσει 3 γυναικολόγους, και η απάντηση ήταν πάντα αρνητική χωρίς καν συζήτηση, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, βάσει του τι έχετε διαβάσει και ζήσει η καθεμιά, αν θεωρούμαι καλή υποψήφια για vbac. Επίσης οι γιατροί που έχουν σχετική εμπειρία στη Θεσσαλονίκη, σε δημόσιο νοσοκομείο είναι μόνο ο Μαμόπουλος στο Ιπποκράτειο? Και αν δεν εφημερεύει δεν έχω άλλη επιλογή? Τέλος να σημειώσω ότι δεν έχω κανενός είδους υποστήριξη για έστω την προσπάθεια, από εντελώς πουθενά, σε οποιαδήποτε πλευρά και αν έχω στραφεί (συμπεριλαμβανομένου και του συζύγου μου).

Θα περιμένω τα σχόλιά σας, αν και ξέρω ήδη ότι έχω φταίξει σε διάφορα σημεία, και ίσως κάνω και άλλα λάθη.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που δεν κάνουν φυσιολογικό μετά από καισαρική στα δημόσια νοσοκομεια, είναι επειδή τους υποχρεωνει το πρωτόκολλο. και η δική μου μητέρα έχει κάνει δύο βμπακ σε δημόσιο. το τελευταίο πριν 20 χρόνια. αλλά σήμερα, στο ίδιο νοσοκομείο, το απαγορεύουν.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...