Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο αδελφάκι μιας μαθήτριάς μου και μάλιστα είχε χτυπήσει κι εκείνο στα νεφρά. Αλλά το παιδάκι έγινε περδίκι. Όλα καλά να σας πάνε εύχομαι κι άλλο κακό να μη σας βρει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας, ευχομαι να τελειωσουν ολα ομαλα και γρηγορα. απο τι το επαθε? ξαφνικα? ξερατε οτι ειναι αλεργικη?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Ναι, ξαφνικά το έπαθε. Το όνομα παραπέμπει σε αλλεργία όμως καμία σχέση. Αν θες δες εδώ http://www.paidiatros.com/children/Henoch-Schonlein-Purpura-Anaphylactoid-Purpura

 

Εμείς ξεκινήσαμε με πόνο στην κοιλιά, εμετούς και λήθαργο. Μετά προστέθηκε αρθρίτιδα και αδυναμία βάδισης, ούτε να σταθεί δε μπορούσε. Ακολούθησε ακατάσχετη αιμορραγία απ' το έντερο (παραλίγο να τη μεταγγίσουμε). Πάνω που άρχισε να αναρρώνει χτύπησε και νεφρά και την βάλανε χειρουργείο για βιοψία. Άστα... Το πέρασε πολύ βαριά σου λέω!! Με τα νεφρά να δω πως θα πάμε...:cry:

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω...σιδερενιο το παιδακι σου!!!!!

Σ'ευχαριστώ! Πάντως γενικά μάλλον είναι σπάνια περίπτωση, κανείς απ' τους γνωστούς μου ούτε που το είχε ακούσει (ούτε κι εγώ!). Τι να πω; Βλέπεις ήμασταν "τυχεροί"...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω ειχα ακουσει περιπτωση που εμφανιστηκε ( κατα τα λεγομενα των γονιων ) μετα απο καποιο εμβολιο.....για αυτο και ρωτησα.....Αλλα ηταν ΄ελαφρυ ΄ περιστατικο και να σου πω την αληθεια δεν ειχα δωσει βαση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;

 

εμενα την εχει η μητερα μου-δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με των παιδιων...δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ως ενηλικας ΧΑΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά είναι συνηθησμένο μετά απο αρρώστιεσ. Δεν αφήνει τίποτα.Μην ανησηχησ!!!Το έπαθε και το παιδι μιασ φίλησ. Επισησ το χτυπησε στα νεφρά αλλα μια χαρά είναι το παιδι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό; έχει η κόρη μου αλλεργική πορφύρα, ήταν 1 εβδομάδα νοσοκομείο και τώρα παρακολούθηση για 5 χρόνια μας είπαν και θέλω και μια δεύτερη γνώμη γιατί βγαίνουν συνέχεια θετικές οι μάγερ κοπράνων. σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό; έχει η κόρη μου αλλεργική πορφύρα, ήταν 1 εβδομάδα νοσοκομείο και τώρα παρακολούθηση για 5 χρόνια μας είπαν και θέλω και μια δεύτερη γνώμη γιατί βγαίνουν συνέχεια θετικές οι μάγερ κοπράνων. σας ευχαριστώ πολύ!

 

Εμάς μας παρακολουθεί ο Καπόγιαννης είναι νεφρολόγος στο Αγία Σοφία. Ευτυχώς είχαμε καλή εξέλιξη αλλά συνεχίζουμε την παρακολούθηση.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

οποιος εχει εμπειρια ας μας ενημερωσει αν ειναι ευκολο... εχουμε τη μικρη μας εδω και δυο εβδομαδες με αλλεργικη πορφυρα και θα θελαμε καποιες πληροφοριες 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, demi-john είπε:

οποιος εχει εμπειρια ας μας ενημερωσει αν ειναι ευκολο... εχουμε τη μικρη μας εδω και δυο εβδομαδες με αλλεργικη πορφυρα και θα θελαμε καποιες πληροφοριες 

Τι συμπτώματα είχε το παιδάκι σ και κατάλαβαν ότι έχει αλλεργική πορφυρά? Εγώ όταν ήμουνα τετάρτη δημοτικού είχα πάθει, θυμάμαι είχα εξανθήματα στα πόδια κ πονουσαν οι αρθρώσεις μου. Στην αρχή πονουσαν πολύ λίγο κ έλεγαν ότι είναι επειδή μεγαλώνουν τα κόκκαλα αλλά ο πόνος δεν έφευγε κ σιγά σιγά ήταν τόσο έντονος που δυσκολευομουν στο περπάτημα. Όταν μπήκα στο νοσοκομείο έγινε ή διάγνωση κ εκατσα 1-2 εβδομάδες (δεν θυμάμαι καλά) αλλά δεν με άφησε τπτ απολύτως.. Ούτε ξανά εμφανίστηκε ποτέ ούτε υπήρχε κάποια επιπλοκή. Τώρα είναι ανάλογα που θα εμφανιστεί, απ ότι έχω διαβάσει όταν είναι στις αρθρώσεις με την ίαση της ασθένειας δεν αφήνει κανένα κατάλοιπο.. Περαστικά στο παιδάκι σ!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εβγαλε και εχει ακομα φυσικα εντονα εξανθηματα στα ποδια και λιγοτερο στα χερια , πονους και πρηξιματα στους αστραγαλους και γονατα... εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα τα συμπτωματα ειναι εντονα για αυτο και ανησυχουμε... οι γιατροι μας λενε οτι αυτη η ασθενεια κραταει γενικα 4 με 6 εβδομαδες ... τι να πω... νοσηλευτηκαμε δυο εβδομαδες αλλα επειδη δεν υπαρχει φαρμακο για αυτη την ασθενεια γυρισαμε πλεον σπιτι και απλα κανουμε εξετασεις ουρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, demi-john είπε:

καλημερα , εβγαλε και εχει ακομα φυσικα εντονα εξανθηματα στα ποδια και λιγοτερο στα χερια , πονους και πρηξιματα στους αστραγαλους και γονατα... εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα τα συμπτωματα ειναι εντονα για αυτο και ανησυχουμε... οι γιατροι μας λενε οτι αυτη η ασθενεια κραταει γενικα 4 με 6 εβδομαδες ... τι να πω... νοσηλευτηκαμε δυο εβδομαδες αλλα επειδη δεν υπαρχει φαρμακο για αυτη την ασθενεια γυρισαμε πλεον σπιτι και απλα κανουμε εξετασεις ουρων...

Μην αγχωνεσαι, σε κάνα 2 εβδομάδες θα περάσουν τα συμπτώματα. Απ ότι έχω διαβάσει χρειάζεται ανάπαυση κ υγρά. Εγώ όταν είχα μπει στο νοσοκομείο μ πέρασε η ασθένεια, δεν ξέρω τι έδιναν στο νοσοκομείο αλλά μπορεί να πέρασε γιατί την είχα σύνολο σχεδόν 1 μήνα.. Καλή ανάρρωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Ο γιος μου νοσηλευεται με αλλεργικη πορφυρα.Εξανθηματα στα ποδια κ στους γλουτους.Επισης εχει δυσκολια στη βαδιση.Εξανθηματα εχει περιπου μια βδομαδα.Καποιος που το χει περασει με το παιδι του μπορει να μου πει σε ποσες μερες δημιουργηθηκε -αν δημιουργηθηκε- το προβλημα στα νεφρα?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vasooo είπε:

Καλησπέρα!Ο γιος μου νοσηλευεται με αλλεργικη πορφυρα.Εξανθηματα στα ποδια κ στους γλουτους.Επισης εχει δυσκολια στη βαδιση.Εξανθηματα εχει περιπου μια βδομαδα.Καποιος που το χει περασει με το παιδι του μπορει να μου πει σε ποσες μερες δημιουργηθηκε -αν δημιουργηθηκε- το προβλημα στα νεφρα?

Όταν ήμουν μικρή είχα περάσει εγώ αλλεργική πορφύρα. Θυμάμαι τα εξανθήματα που είχα βγάλει στα πόδια μου κ ότι πονούσαν τα γόνατα μου, ξεκίνησα λίγο κ μέρα με τη μέρα με πονούσαν ακόμα περισσότερο. Μια μέρα ξύπνησα κ δεν μπορούσα καν να σηκωθώ να περπατήσω οπότε μπήκα στο νοσοκομείο. Θυμάμαι την ειδικευόμενη γιατρό που με εξέταζε κ νόμιζε ότι έχω μηνιγγίτιδα ενώ δεν είχα καν πυρετό κ την ώρα που μου είπε να γυρίσω με την πλάτη για να μου κάνει παρακέντηση για καλή μου τύχη  μπήκε μέσα η καθηγήτρια κ είπε να με αφήσουν γιατι έχω αλλεργική πορφύρα. Πρόβλημα στα νεφρά ποτέ δεν εμφανισα κ όσο ήμουν μικρή δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτή η επιπλοκή. Τα εξανθήματα νομίζω τα είχα για πάνω από εβδομάδα. Αρχικά ήταν πιο λίγα κ σιγά σιγά αυξάνονταν. Μπορεί να τα είχα κ 2 εβδομάδες, χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί πέρασαν πολλά χρόνια από τότε. Ποτέ δεν έμαθα τι την προκάλεσε, οι γιατροί ήταν πολλοί αόριστοι, ούτε αυτοί ίσως δεν ήξεραν. Εσάς σας είπαν? Από τότε δεν ξανά έπαθα ποτέ ξανά αλλά κάθε φορά που έβγαζα οποιοδήποτε σπυράκι το επεξεργάζομουν από φόβο να μην ξανά περάσω το ίδιο.

 

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι, εφόσον νοσηλεύτηκε σε λίγες μέρες θα βγει κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όταν ήμουν μικρή είχα περάσει εγώ αλλεργική πορφύρα. Θυμάμαι τα εξανθήματα που είχα βγάλει στα πόδια μου κ ότι πονούσαν τα γόνατα μου, ξεκίνησα λίγο κ μέρα με τη μέρα με πονούσαν ακόμα περισσότερο. Μια μέρα ξύπνησα κ δεν μπορούσα καν να σηκωθώ να περπατήσω οπότε μπήκα στο νοσοκομείο. Θυμάμαι την ειδικευόμενη γιατρό που με εξέταζε κ νόμιζε ότι έχω μηνιγγίτιδα ενώ δεν είχα καν πυρετό κ την ώρα που μου είπε να γυρίσω με την πλάτη για να μου κάνει παρακέντηση για καλή μου τύχη  μπήκε μέσα η καθηγήτρια κ είπε να με αφήσουν γιατι έχω αλλεργική πορφύρα. Πρόβλημα στα νεφρά ποτέ δεν εμφανισα κ όσο ήμουν μικρή δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτή η επιπλοκή. Τα εξανθήματα νομίζω τα είχα για πάνω από εβδομάδα. Αρχικά ήταν πιο λίγα κ σιγά σιγά αυξάνονταν. Μπορεί να τα είχα κ 2 εβδομάδες, χωρίς να είμαι σίγουρη γιατί πέρασαν πολλά χρόνια από τότε. Ποτέ δεν έμαθα τι την προκάλεσε, οι γιατροί ήταν πολλοί αόριστοι, ούτε αυτοί ίσως δεν ήξεραν. Εσάς σας είπαν? Από τότε δεν ξανά έπαθα ποτέ ξανά αλλά κάθε φορά που έβγαζα οποιοδήποτε σπυράκι το επεξεργάζομουν από φόβο να μην ξανά περάσω το ίδιο.

 

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι, εφόσον νοσηλεύτηκε σε λίγες μέρες θα βγει κιόλας!

Σ ευχαριστω πολύ για την άμεση απαντηση.Μαλλον το επαθε απο αναπνευστικη ιωση που περασε πριν καποιες μερες.Για τη βαδιση κ τα εξανθηματα δεν αγχωνομαι γιατι μου ειπσν οτι θα επανελθει στο φυσιολογικο.Για τα νεφρα φοβαμαι.Αυτη η αναμονη μηπως επιδεινωθει μερα με τη μερα...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vasooo είπε:

Σ ευχαριστω πολύ για την άμεση απαντηση.Μαλλον το επαθε απο αναπνευστικη ιωση που περασε πριν καποιες μερες.Για τη βαδιση κ τα εξανθηματα δεν αγχωνομαι γιατι μου ειπσν οτι θα επανελθει στο φυσιολογικο.Για τα νεφρα φοβαμαι.Αυτη η αναμονη μηπως επιδεινωθει μερα με τη μερα...

Δεν νομίζω να επιδεινωθεί, εγώ απ' ότι θυμάμαι τα είχα πάνω από βδομάδα τα σπυράκια κ τον πόνο στις αρθρώσεις κ δεν επηρεάστηκαν τα νεφρά μου. Εσείς εφόσον πήγατε κ πιο νωρίς στο νοσοκομείο μια χαρά θα πάνε όλα.. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Ειμαστε στην 5η βδομαδα απο την εναρξη της αλλεργικης πορφυρας.Ευτυχως οι εξετασεις μας ειναι άριστες κ αυριο θα ξεκινησουμε σχολείο.Το μονο που μ ανησυχει είναι οτι ενω τα εξανθήματα φευγουν 2-3 μρες επανερχονται ξανά.Απο τη δική σας εμπειρία,ποτε σταματανε τα εξανθηματα?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vasooo είπε:

Καλησπέρα!Ειμαστε στην 5η βδομαδα απο την εναρξη της αλλεργικης πορφυρας.Ευτυχως οι εξετασεις μας ειναι άριστες κ αυριο θα ξεκινησουμε σχολείο.Το μονο που μ ανησυχει είναι οτι ενω τα εξανθήματα φευγουν 2-3 μρες επανερχονται ξανά.Απο τη δική σας εμπειρία,ποτε σταματανε τα εξανθηματα?

Εμένα η αλήθεια είναι ότι απ' τη στιγμή που είχα αναρρώσει δεν ξανά εμφανίστηκαν μετά εξανθήματα πάλι. Οι γιατροί τι σας είπαν? Γιατί ξανά εμφανίζονται?  Και το εμφανίζονται κ μετά ξανά υποχωρούν κ ξανά εμφανίζονται αλλα?

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2022 at 9:23 ΠΜ, mama16 είπε:

Εμένα η αλήθεια είναι ότι απ' τη στιγμή που είχα αναρρώσει δεν ξανά εμφανίστηκαν μετά εξανθήματα πάλι. Οι γιατροί τι σας είπαν? Γιατί ξανά εμφανίζονται?  Και το εμφανίζονται κ μετά ξανά υποχωρούν κ ξανά εμφανίζονται αλλα?

Οι γιατροι ειπαν οτι μπορει ακομη κ για 2 χρονια να βγαζει εξανθήματα αλλά να μην ανησυχουμε.Υποχωρούν κ μετα βγαινουν καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, vasooo είπε:

Οι γιατροι ειπαν οτι μπορει ακομη κ για 2 χρονια να βγαζει εξανθήματα αλλά να μην ανησυχουμε.Υποχωρούν κ μετα βγαινουν καινουργια.

Οπότε αφού το είπαν οι γιατροί δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Μακάρι να ξεμπερδεψετε γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...