Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλησπερα .Εχει χρησιμοποιηση καμια απο εσας VASCLOR?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 

τη χρησιμοποιησα και εγω αυτο το μηνα για πρωτη φορα μετα την 1η μου σπερματεγχυση.Ειμαι στην αναμονη και εγω σε λιγες μερες θα ξερουμε αν ολοι και ολα δουλεψαν σωστα:PΠαντως δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.Ουτε συμπτωματα ειχα.Ισως λίγα καποιες φορες τα οποια μπορει και να οφειλονται στο κατα φαντασιαν εγκυος:P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χρησιμοποίησα και εγώ στην τελευταία μου προσπάθεια στην Αθήνα, απο Κύπρο είμαι..εδώ δεν την χρησιμοποιούν. προτιμούν τα υπόθετα και για να είμαι ειλικρινής και εγώ όσο παράξενο και να ακούγεται..νοιώθω πιο σίγουρη..αυτήν την κρέμα νόμίζω μου έφευγε και δεν δούλευε!! δεν ξέρω τι να πώ...πάντος δεν θα την ξαναπροτιμήσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια χρησιμοποιησα κ εγω την vasclor κ περιπου την 12 μερα μετα την εμβρυομεταφορα με επιασε τρελη φαγουρα κ εβγαιναν κομματακια σε καφε χρωμα.νομιζα οτι επαθα μυκητιαση.πηρα τον γιατρο κ μου πε οτι ειναι απο την κρεμα .τελικα μου προτεινε ενα ειδικο σαπουνι να πλενομαι απο κατω για να σταματησει λιγο η φαγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αποφασισα να ανοιξω ξανα αυτο το θεμα μιας και σημερα χρησιμοποιησα την συγκεκριμενη αλοιφη αλλα καταλαθος μου ειπε ο γιατρος να την χρησιμοποιησω πρωι και εγω την χρησιμοποιησα το βραδυ.Ξερει καμια αν πειραζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΝΧΥΣΗ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΛΑΒΩ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ VASCLOR...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ VASCLOR ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχει σημασία άνα την χρησιμοποιείς πρωί ή βράδυ. Το βράδυ καλυτερα γιατι δεν υπάρχει διαφυγή. Εγώ την χρησιμοποιούσα τρεις μήνες κ στο τέλος μου παρουσιάστηκαν κολπικά υγρά κ φαγούρα. Μάλλον μύκητες κ έκανα θεραπεία. Πάντως δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις για το συγκεκριμένο φάρμακο. Πρήξιμο στην κοιλιά κ ζαλάδες μου φερνε.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλημέρα! Ειμαι 19 εβδομάδων και παρουσιασα πονους στην κοιλιά και πετρώματα. Ο γιατρός μ συστησε την κρεμα vasclor και τα utrogestan που ειδη παιρνω απο την αρχη της κυησης . Η απορια μ είναι η εξης εχω παρατηρησει πως τα υγρα ν είναι πολυ υδαρης σαν νερο και αισθανομαι βρεγμένη οχι βεβαι σε μεγαλη ποσοτητα λιγο .. εχει τυχη σε καμια ??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Julianapanxhi είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Ειμαι 19 εβδομάδων και παρουσιασα πονους στην κοιλιά και πετρώματα. Ο γιατρός μ συστησε την κρεμα vasclor και τα utrogestan που ειδη παιρνω απο την αρχη της κυησης . Η απορια μ είναι η εξης εχω παρατηρησει πως τα υγρα ν είναι πολυ υδαρης σαν νερο και αισθανομαι βρεγμένη οχι βεβαι σε μεγαλη ποσοτητα λιγο .. εχει τυχη σε καμια ??

Δουλευεις? Αν ναι πιστεύω σε συνεννόηση πάντα με τον γιατρό σου να επαιρνες κάποια άδεια. Επειδή 1 μήνα πριν να γεννησω ήμουνα στο νοσοκομείο γνώρισα κάποιες κοπέλες που ήταν εκεί λόγω του ότι έχαναν αμνιακό υγρό, έπρεπε γενικά να ξεκουράζονται αρκετά. Βέβαια αν είναι κάτι τέτοιο πολλές κοπέλες το αντιμετωπίζουν κ πάνε όλα μια χαρα απλά να αποφεύγεις τις δουλειές κ να είσαι ξάπλα αρκετά. Κ θυμάμαι τις έλεγαν να πίνουν πολλά υγρά. Πηγές στο γιατρό για υπέρηχο να δεις αν είναι όντως κάτι τέτοιο? Με το καλό να γεννηθεί το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εργαζομαι ειμαι με αναρρωτική απο την αρχη της κυησης .. δεν κουραζομαι ειμαι ξαπλα δεν κάνω τπτ σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ φαγητο .. εχθες ειδα το μωρο ολα καλα μ ειπε..και για το αμνιακο υγρο μ ειπε ειναι οκ απλα απο το απογευμα ξεκινησανε αυτα τα υγρα η τουλάχιστον τοτε τα παρατηρησα .. δεν ειναι πολλα ισα ίσα σαν να υγραινεται ο κολπος ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Julianapanxhi είπε:

Οχι δεν εργαζομαι ειμαι με αναρρωτική απο την αρχη της κυησης .. δεν κουραζομαι ειμαι ξαπλα δεν κάνω τπτ σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ φαγητο .. εχθες ειδα το μωρο ολα καλα μ ειπε..και για το αμνιακο υγρο μ ειπε ειναι οκ απλα απο το απογευμα ξεκινησανε αυτα τα υγρα η τουλάχιστον τοτε τα παρατηρησα .. δεν ειναι πολλα ισα ίσα σαν να υγραινεται ο κολπος ... 

Μην αγχωνεσαι τότε μπορεί να είναι μόνο κολπικά υγρά γιατί στην εγκυμοσύνη συνήθως αυξάνονται. Κ εφόσον σε είδε κ ο γιατρός όλα καλά. Μία κοπέλα που έχανε αμνιακό υγρό χρειαζόταν να φοράει παμπερς γιατί γινόταν μουσκεμα κ μια χαρά εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη κ γέννησε μετά τις 32 εβδομάδες. Εφόσον εσύ έχεις τόσο λίγα, ακόμα κ λίγο υγρό να χάνεις δεν υπάρχει λόγος φόβου :)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Julianapanxhi είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Ειμαι 19 εβδομάδων και παρουσιασα πονους στην κοιλιά και πετρώματα. Ο γιατρός μ συστησε την κρεμα vasclor και τα utrogestan που ειδη παιρνω απο την αρχη της κυησης . Η απορια μ είναι η εξης εχω παρατηρησει πως τα υγρα ν είναι πολυ υδαρης σαν νερο και αισθανομαι βρεγμένη οχι βεβαι σε μεγαλη ποσοτητα λιγο .. εχει τυχη σε καμια ??

Για τα πετρώματα συνήθως χορηγείται μαγνήσιο. Αν έχεις αμφιβολία για το αμνιακό εκτός από τον έλεγχο στον υπέρηχο ζητά να σου κάνει ο γιατρός το τεστ με τα χαρτάκια που δείχνει αν όντως είναι αμνιακό. Καθώς μεγαλώνει το μωρό και πιέζει την ουροδόχο κύστη ίσως τα υγρά περιέχουν και λίγα ουρα. Για μεγαλύτερη ακρίβεια θα σου πρότεινα να κάνεις μια καλλιεργεια κολπικού υγρού μήπως ελλοχεύει μηκυτας που στην εγκυμοσύνη είναι συχνό φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βρεχεται το εσωρουχο κ οσο το τσεκαρω μονη μ ειναι αρκετα υδαρη τα υγρα.. ντρεπομαι να παρω τον γιατρό τον εχω ζαλισει τον ανθρωπο.. φοβαμαι λιγο γτ κ οταν ειμαι τουαλετα κ εχω σκουπιστει μολις σηκωνομαι αισθάνομαι βρεγμένη .. μπορει να ειναι κ μυκητας η κατι αλλο αλλα επειδη περνω τη κρεμα vasclor θα πρεπει να τη σταματήσω κ μετα υα γινει η καλλιεργεια .. Αυτά τα χαρτακια κυκλοφορουν κ στα φαρμακεία ?? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Julianapanxhi είπε:

Βασικα βρεχεται το εσωρουχο κ οσο το τσεκαρω μονη μ ειναι αρκετα υδαρη τα υγρα.. ντρεπομαι να παρω τον γιατρό τον εχω ζαλισει τον ανθρωπο.. φοβαμαι λιγο γτ κ οταν ειμαι τουαλετα κ εχω σκουπιστει μολις σηκωνομαι αισθάνομαι βρεγμένη .. μπορει να ειναι κ μυκητας η κατι αλλο αλλα επειδη περνω τη κρεμα vasclor θα πρεπει να τη σταματήσω κ μετα υα γινει η καλλιεργεια .. Αυτά τα χαρτακια κυκλοφορουν κ στα φαρμακεία ?? 

Δεν γνωρίζω αν κυκλοφορουν. Μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και εκείνος θα σε κατευθύνει! Δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ντροπή η δουλειά του είναι να σε ενημερώνει για προβληματισμούς σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/6/2018 at 6:40 ΠΜ, Julianapanxhi είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Ειμαι 19 εβδομάδων και παρουσιασα πονους στην κοιλιά και πετρώματα. Ο γιατρός μ συστησε την κρεμα vasclor και τα utrogestan που ειδη παιρνω απο την αρχη της κυησης . Η απορια μ είναι η εξης εχω παρατηρησει πως τα υγρα ν είναι πολυ υδαρης σαν νερο και αισθανομαι βρεγμένη οχι βεβαι σε μεγαλη ποσοτητα λιγο .. εχει τυχη σε καμια ??

Πάρε το γιατρό σου να τον ενημερώσεις εφ'οσον φοβάσαι, αλλά, επειδή και γω χρησιμοποιώ utrogestan κολπικά έχω το ίδιο θέμα. Σκέψου τώρα  με τη ζέστη, τα αυξημένα υγρά και τον ιδρώτα.... 

Αν ξαναλέω φοβάσαι γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα την εγκυμοσύνη σου και τι βλέπεις,  ενημέρωσε τον γιατρό σου. :-)

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 6:40 AM, Julianapanxhi said:

Κορίτσια Καλημέρα! Ειμαι 19 εβδομάδων και παρουσιασα πονους στην κοιλιά και πετρώματα. Ο γιατρός μ συστησε την κρεμα vasclor και τα utrogestan που ειδη παιρνω απο την αρχη της κυησης . Η απορια μ είναι η εξης εχω παρατηρησει πως τα υγρα ν είναι πολυ υδαρης σαν νερο και αισθανομαι βρεγμένη οχι βεβαι σε μεγαλη ποσοτητα λιγο .. εχει τυχη σε καμια ??

καλημερα!!και εγω ειχα συσπασεις στον 3ο,4ο και 5ο μηνα απλα θελει λιγο ξεκουραση!αν δουλευεις μετα την δουλεια ισως να χαλαρωνεις.εγω αυτο εκανα αν και καταφερα να παρω και σχεδον ενα μηνα αδεια βεβαια!!υγρα θυμαμαι ειχα αρκετα παντα απορουσα τι γινεται γιατι ημουν συνεχως μουσκεμα!οσο μεγαλωνει το μωρο πιεζει την κυστη και ισως φευγουν καποια ουρα..επισης πολυ πιθανο ειναι να ιδρωνεισ κιολασ!!παντως ενα τηλεφωνο στο γιατρο ειναι το καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας.Ειμαι στην 26η εβδομάδα κύησης και την περασμένη βδομάδα είδα λίγο αίμα στο χαρτί κάποιες κυληδες!δεν είδα ξανά από τοτε!Την επόμενη μέρα πήγα στο γυναικολόγο μου με είδε και μου είπε αποκόλληση ξανα(είχα και στην 1η εγκυμοσύνη αλλά στο 1ο τρίμηνο) και μου είπε να περνώ vasclor γιατί πλέον τα utrogestan δεν έχουν ίδια δράση και να μένω ξαπλωμένη αρκετές ώρες βέβαια αυτό δεν γίνεται λογο του 1ου παιδιού μου που πρέπει να φροντίζω γιατί είναι 1μιση χρόνων και δεν έχω πάντα κάποιον να βοηθά!βέβαια δεν έχω δει κάποια διαφορά με αυτή τη κρέμα και το μαγνήσιο που περνώ ακόμα νιώθω πίεση χαμηλά και κουράζομαι αμέσως!δεν έχω τόσα πετρώματα βέβαια όσο πριν το μαγνήσιο!!και επίσης μέσα στη μέρα παρατηρώ να βγαίνουν κομμάτια κρέμας στην ούρηση ή στο εσώρουχο μου!Είναι λογικό;Γιατί συμβαίνει αυτο;δεν υπάρχει απορρόφηση;Σας έχει συμβεί;Ηκρέμα κάνει δουλειά σε όλο αυτό;Έχω αγχωθεί αυτή τη φορά παρά πάνω από την 1η!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 29/5/2019 at 5:00 ΠΜ, Marianna@ είπε:

Καλησπέρα σας.Ειμαι στην 26η εβδομάδα κύησης και την περασμένη βδομάδα είδα λίγο αίμα στο χαρτί κάποιες κυληδες!δεν είδα ξανά από τοτε!Την επόμενη μέρα πήγα στο γυναικολόγο μου με είδε και μου είπε αποκόλληση ξανα(είχα και στην 1η εγκυμοσύνη αλλά στο 1ο τρίμηνο) και μου είπε να περνώ vasclor γιατί πλέον τα utrogestan δεν έχουν ίδια δράση και να μένω ξαπλωμένη αρκετές ώρες βέβαια αυτό δεν γίνεται λογο του 1ου παιδιού μου που πρέπει να φροντίζω γιατί είναι 1μιση χρόνων και δεν έχω πάντα κάποιον να βοηθά!βέβαια δεν έχω δει κάποια διαφορά με αυτή τη κρέμα και το μαγνήσιο που περνώ ακόμα νιώθω πίεση χαμηλά και κουράζομαι αμέσως!δεν έχω τόσα πετρώματα βέβαια όσο πριν το μαγνήσιο!!και επίσης μέσα στη μέρα παρατηρώ να βγαίνουν κομμάτια κρέμας στην ούρηση ή στο εσώρουχο μου!Είναι λογικό;Γιατί συμβαίνει αυτο;δεν υπάρχει απορρόφηση;Σας έχει συμβεί;Ηκρέμα κάνει δουλειά σε όλο αυτό;Έχω αγχωθεί αυτή τη φορά παρά πάνω από την 1η!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Και εγώ το ίδιο έχω πάθει αναρωτιέμαι αν δεν την απορροφάει αλλά έχω κ πολλά υγρά σήμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγγνωμη βρε κοριτσια αν και ειναι παλια η συζητηση μηπως καποια απο εσας που χρησιμοποιουσε vasclor θυμαται μετα απο μερες να εχει την αισθηση οτι κατι υπαρχει στον κολπο της?βασικα ειμαι 22 εβδ με κοντο κ ανοιχτο τραχηλο μονιμα ξαπλωμενη..εχω βαλει και πεσο γ βοηθεια και φοβαμαι πως μετακινηθηκε αλλα σκεφτηκα οτι μπορει ν εχει μαζευτει και πολυ κρεμα..εννοειτα θα μιλησω και με το γιατρο μου αλλα ειπα να ρωτησω και εσας αν εχετε παρομοια εμπειρια..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη βρε κοριτσια αν και ειναι παλια η συζητηση μηπως καποια απο εσας που χρησιμοποιουσε vasclor θυμαται μετα απο μερες να εχει την αισθηση οτι κατι υπαρχει στον κολπο της?βασικα ειμαι 22 εβδ με κοντο κ ανοιχτο τραχηλο μονιμα ξαπλωμενη..εχω βαλει και πεσο γ βοηθεια και φοβαμαι πως μετακινηθηκε αλλα σκεφτηκα οτι μπορει ν εχει μαζευτει και πολυ κρεμα..εννοειτα θα μιλησω και με το γιατρο μου αλλα ειπα να ρωτησω και εσας αν εχετε παρομοια εμπειρια..ευχαριστω πολυ

 
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε σε μένα αυτό που λες. Ήταν τα υπολείμματα της γέλης που δεν μπορούσαν να απορροφηθούν. Αφού σταμάτησα τη χρήση μετά από λίγες μέρες καθάρισα. Μίλα με το γιατρό σου να σε κατευθύνει. Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lenagio! Και εγώ χρησιμοποιώ τη Vasclor απο τη β επιπέδου κ μετά. Περιδεση δεν έκανα καθώς ο τράχηλος τοτε ήταν 19 χιλιοστά αλλά χωανοειδής. Τη β επιπέδου την εκανα την 23η εβδ και ο γιατρός δεν ρίσκαρε να μου κάνει περίδεση τότε καθώς ειναι επικίνδυνο σε τοσο μεγάλη εβδομάδα. Εκανα κανονικά τις δραστηριότητες μου κ πήγαινα κανονικά κ στη δουλειά μου (καθηγήτρια αγγλικών, τπτ κουραστικό δλδ) ώσπου αρχές Οκτώβρη αρρώστησα με βρογχίτιδα. Αυτο που επηρέασε το τράχηλο ο οποίος ενώ είχε μείνει σταθερός ένα μήνα με την κρέμα, έπεσε ξαφνικά στα 13 χιλιοστά. Απο τοτε ειμαι περιορισμένη στο σπίτι κ βγαίνω έξω μόνο αν ειναι ανάγκη κ φυσικά πιο πολυ ξάπλα... τώρα ειμαι 32+1. Μην ανησυχείς εάν κανεις οτι σου λεει ο γιατρός σου όλα θα πάνε καλά. Η αλήθεια ειναι οτι συσσωρεύονται πολλα υπολείμματα απο τη κρέμα και μετα απο μέρες αρχίζουν να βγαίνουν. Ειναι σιχαμερό αλλα τι να κάνουμε; Υπομονή. Διάβασα σε ξένα sites οτι η θεραπεία με κολπική κρέμα ειναι πλέον πιο αποτελεσματική κ απο την περιδεση. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...και εγω καταλαβα οτι μαλλον αυτο θα ενοιωθα...οτι ηταν συσσωρευμενη κρεμα...βεβαια δυστηχως μεσα σε μια εβδομαδα,τωρα ειμαι 23 εμενα μου ανοιξε ο τραχηλος και και τωρα εχω διαστολ 2.χωρις ιδαιτερες συσπασεις βεβαια αλλα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..ισως σε εμενα να βοηθησε τοσο η κρεμα ουτε και οι ενεσεις προγεστερονης που εκανα..τι να πω..προσπαθω να παρω κουραγιο αλλα δν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...