Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΩΡΟ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΑΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Γέννησα πριν 6μέρες και η μικρή μου είχε αναπνευστικό πρόβλημα και μπήκε στη θερμοκοιτίδα. Είναι άγνωστο πότε θα της βγάλουν τους αναπνευστήρες και πότε θα καταφέρω να την πάρω σπίτι. Ακόμα τη σιτίζουν με ορούς και γάλα θα της δώσουν αφού βγουν οι αναπνευστήρες το οποίο δεν ξέρω σε πόσο καιρό θα γίνει. Μέχρι τότε θέλω να μπορώ να έχω γάλα για να το θηλάσω!!! Δεν τα έχω καταφέρει καλά όμως ακόμα. Τις πρώτες μέρες δεν είχα τίποτα ... κάτι σταγόνες. Την 4η μέρα έβγαλα γύρω στα 20Ml και από τα 2 στήθη και τώρα ... 6 μέρες μετά βγάζω 40-60 (το 60 σπάνια!) μετά βίας. Είχα μέχρι χτες το θήλαστρο της avent αλλά τώρα νοίκιασα της madela 2 φάσεων το επαγγελματικό αλλά και με αυτό τα ίδια βγάζω ...

 

Έχω απογεητευτεί .... δε βλέπω να αυξάνεται το γάλα. Δε θα έπρεπε να βγάζω παραπάνω. Επίσης το ένα στήθος κάνει σχεδόν όλη τη δουλειά ενώ το άλλο βγάζει 10-20Ml. Εντωμεταξύ μέσα στη μέρα προσπαθώ κάθε 3 ώρες να αντλώ... το βράδυ πονάω ακόμα από την καισαρική και είμαι εξαντλημένη με αποτέλεσμα να πηγαίνω στις 5 ώρες.

 

Έχετε κάποιους τρόπους να αυξήσω το γάλα μου χωρίς να γίνω σωματικό ράκος??? Επίσης πώς σας φαίνεται το 50ml 6η μέρα ... δεν είναι πολύ λίγο???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικά να σου ζήσει το μωράκι, να βγει σύντομα και να μην στεναχωριέσαι!

 

Δεν κατάλαβα αν τα 50-60ml τα βγάζεις σε κάθε άντληση ή σε ένα 24ωρο;

 

Έκανες πολύ καλά που νοίκιασες το νοσοκομειακο θήλαστρο, πιστεύω ότι θα δεις σύντομα βελτίωση. Για αύξηση της παραγωγής μπορείς να πάρεις fenugreek, η δοσολογία είναι 3 χάπια, 3 φορές τη μέρα, σύνολο 9 ανά ήμέρα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου ζήσει το μωράκι, να βγει σύντομα και να μην στεναχωριέσαι!

 

Δεν κατάλαβα αν τα 50-60ml τα βγάζεις σε κάθε άντληση ή σε ένα 24ωρο;

 

Έκανες πολύ καλά που νοίκιασες το νοσοκομειακο θήλαστρο, πιστεύω ότι θα δεις σύντομα βελτίωση. Για αύξηση της παραγωγής μπορείς να πάρεις fenugreek, η δοσολογία είναι 3 χάπια, 3 φορές τη μέρα, σύνολο 9 ανά ήμέρα

 

 

Σε κάθε άντληση τα βγάζω ...

 

Αυτά τα fenugreek τι είναι?? Είναι ακίνδυνα??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο!

 

Το fenugreek, στα ελληνικά λέγεται τριγωνέλλα, είναι ένα μπαχαρικό (που παρεμπιπτόντως το βάζουμε στον παστουρμά και έχει την χαρακτηριστική μυρωδιά) και σε μεγάλες ποσότητες αυξάνει την παραγωγή του γάλακτος. Σε μορφή κάψουλας κυκλοφορεί από την εταιρεία Solgar και πωλείται σε φαρμακεία και καταστήματα με βιολογικά και είδη διατροφής.

 

Περισσότερα έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

 

Προσπάθησε όσο είναι δυνατό να συμπληρώνεις 100 λεπτά αντλήσεων την ημερα.

 

Καλή συνέχεια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα οι ποσότητες που βγάζεις είναι πολύ καλές. Φρόντισε με το θήλαστρο να έχεις ρουτίνα αντλήσεων (σταθερές ώρες). Θα δεις οτι θα αυξηθεί και άλλο η ποσότητα. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ κάνε και κάποια νυχτερινή άντληση.

Εγώ με την ρουτίνα είδα πραγματική βελτίωση.

 

Το γαλατάκι που αντλείς τώρα να το αποθηκεύεις στη κατάψυξη. Θα σου χρειαστεί.

 

Πολύ με συγκινεί η προσπάθειά σου. Σε θαυμάζω για τον αγώνα που δίνεις. Πραγματικά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είστε καλά κορίτσια!!! Μου δίνετε κουράγιο!! Ταλαιπωρείται τόσο πολύ η μικρή μου ... δεν έχει ακουμπήσει τη μαμά της καθόλου και είναι με σωληνάκια και ορούς από τη στιγμή που γεννήθηκε που θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να της δώσω τουλάχιστον το γάλα μου!

 

Γενικά χτες είχα 40ml σε κάθε άντληση αλλά το πρωί είχα 80ml και χάρηκα! (Βέβαια είχαν περάσει 5ώρες από την προηγούμενη άντληση)

 

Οτιδήποτε άλλη πληροφορία έχετε είμαι όλη αφτιά! Αλήθεια η μαγιά μπύρας κάνει τίποτα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα σου είναι πολύ ικανοποιητικό σε ποσότητα.

Γιατί λες ότι είναι ελάχιστο;

 

Την ημέρα προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 1,5-2 ώρες μετρώντας από την αρχή της άντλησης.

 

Θα πρέπει να προγραμματίζεις τουλάχιστον 10 αντλήσεις για να είσαι σίγουρη ότι ακόμη και αν χάσεις 2 θα είσαι πάλι στις 8.

 

Όταν προλαβαίνεις να κάνεις και τις 9 ή 10, είναι ακόμη καλύτερα.

 

Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα που έχει χρόνο για να κάνεις μια μεγάλη άντληση, αφιερώνει χρόνο για να κάνεις το εξής:

 

Αντλείς για 10 λεπτά, κάνεις διάλειμμα περίπου στον ίδιο χρόνο και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία άντληση-διάλειμμα, μέχρι να κάνεις συνολικά 5-6 αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα που έχει χρόνο για να κάνεις μια μεγάλη άντληση, αφιερώνει χρόνο για να κάνεις το εξής:

 

Αντλείς για 10 λεπτά, κάνεις διάλειμμα περίπου στον ίδιο χρόνο και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία άντληση-διάλειμμα, μέχρι να κάνεις συνολικά 5-6 αντλήσεις.

 

Αγλαΐα, αυτό είναι το power pumping που ανέφερε η Rea_1971;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84604

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα σου είναι πολύ ικανοποιητικό σε ποσότητα.

Γιατί λες ότι είναι ελάχιστο;

 

Την ημέρα προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 1,5-2 ώρες μετρώντας από την αρχή της άντλησης.

 

Θα πρέπει να προγραμματίζεις τουλάχιστον 10 αντλήσεις για να είσαι σίγουρη ότι ακόμη και αν χάσεις 2 θα είσαι πάλι στις 8.

 

Όταν προλαβαίνεις να κάνεις και τις 9 ή 10, είναι ακόμη καλύτερα.

 

Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα που έχει χρόνο για να κάνεις μια μεγάλη άντληση, αφιερώνει χρόνο για να κάνεις το εξής:

 

Αντλείς για 10 λεπτά, κάνεις διάλειμμα περίπου στον ίδιο χρόνο και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία άντληση-διάλειμμα, μέχρι να κάνεις συνολικά 5-6 αντλήσεις.

 

Προσπαθώ να κάνω αντλήσεις κάθε 2 ώρες αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί έχω και τη μεγάλη κόρη συν ότι έχω να πηγαίνω να βλέπω και τη μικρή στη θερμοκοιτίδα πρωί - βράδυ ... συνήθως καταφέρνω να κάνω 7 αντλήσεις το 24ωρο ... θα προσπαθήσω να βάλω και μία ακόμα να γίνουν 8!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα σου είναι πολύ ικανοποιητικό σε ποσότητα.

Γιατί λες ότι είναι ελάχιστο;

 

Την ημέρα προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 1,5-2 ώρες μετρώντας από την αρχή της άντλησης.

 

Θα πρέπει να προγραμματίζεις τουλάχιστον 10 αντλήσεις για να είσαι σίγουρη ότι ακόμη και αν χάσεις 2 θα είσαι πάλι στις 8.

 

Όταν προλαβαίνεις να κάνεις και τις 9 ή 10, είναι ακόμη καλύτερα.

 

Κάποια στιγμή μέσα στη μέρα που έχει χρόνο για να κάνεις μια μεγάλη άντληση, αφιερώνει χρόνο για να κάνεις το εξής:

 

Αντλείς για 10 λεπτά, κάνεις διάλειμμα περίπου στον ίδιο χρόνο και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία άντληση-διάλειμμα, μέχρι να κάνεις συνολικά 5-6 αντλήσεις.

 

Έχω πάρει ένα τσάι θηλασμού από βιολογικά προϊόντα ... κάνει τίποτα?

 

Αυτό το fenugreek δεν το ξέρει η φαρμακοποιός μου και με ρωτούσε ποιας εταιρίας είναι να το παραγγείλει. Ξέρεις ποιας εταιρίας είναι???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα, αυτό είναι το power pumping που ανέφερε η Rea_1971;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84604

 

Nαι, το ίδιο είναι!

 

Μπορεί να εφαρμοστεί 1-3 φορές τη μέρα, ανάλογα με το χρόνο που έχει στη διάθεσή της η μητέρα και την απόδοση στο θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το fenugreek δεν το ξέρει η φαρμακοποιός μου και με ρωτούσε ποιας εταιρίας είναι να το παραγγείλει. Ξέρεις ποιας εταιρίας είναι???

 

solgar

ίσως να το έχουν και άλλες εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, αντλείς με μονό ή διπλό σύστημα;

πόση ώρα διαρκεί η κάθε άντληση;

 

Έχω νοικιάσει αυτό το διπλό της medela ...

 

οπότε αντλώ και από τα 2 στήθη για περίπου 15λεπτά

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

solgar

ίσως να το έχουν και άλλες εταιρείες

 

Αυτά τα χάπια δεν υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσουν υπερπαραγωγή όπως αυτά της μαγιάς μπύρας? Μπορώ να τα παίρνω άφοβα? Πόση είναι η δοσολογία??? 3 χάπια 3 φορές την ημέρα? Δλδ 9 σύνολο???

 

Τώρα βγάζω γύρω στα 350ml την ημέρα. είμαι 11 μέρες μετά τον τοκετό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή όχι και αν θα αρκεί για το μωρό μου. Τη μπέμπα θα την πάρω σπίτι σε καμιά 10αριά μέρες όπως υπολογίζω αλλά σε 5-6 μπορεί να αρχίσω να της πηγαίνω γάλα ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χάπια δεν υπάρχει κίνδυνος να δημιουργήσουν υπερπαραγωγή όπως αυτά της μαγιάς μπύρας?

 

Απέχεις πολύ από την υπερπαραγωγή

 

Μπορώ να τα παίρνω άφοβα? Πόση είναι η δοσολογία??? 3 χάπια 3 φορές την ημέρα? Δλδ 9 σύνολο???

Δοκίμασέ τα για μία εβδομάδα

 

Τώρα βγάζω γύρω στα 350ml την ημέρα. είμαι 11 μέρες μετά τον τοκετό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή όχι και αν θα αρκεί για το μωρό μου.

έχεις αυξήσει τις αντλήσεις και αν ναι, από πότε;

 

Αν έχεις κάνει και αυτό που έγραψα παραπάνω

 

Αντλείς για 10 λεπτά, κάνεις διάλειμμα περίπου στον ίδιο χρόνο και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία άντληση-διάλειμμα, μέχρι να κάνεις συνολικά 5-6 αντλήσεις.

 

θα με ενδιέφερε να μάθω αν είχε αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Απέχεις πολύ από την υπερπαραγωγή

 

Τι είναι προτιμότερο να πάρω? Τα frezygreek ή μαγιά μπύρας? Τελικά ποια είναι η δοσολογία γιατί πάνω στο κουτί λέει 1-3 την ημέρα και αν θηλάζεις ή είσαι έγκυος να ρωτήσεις το γιατρό.

 

 

θα με ενδιέφερε να μάθω αν είχε αποτέλεσμα

 

Δεν το έχω κάνει ακόμα ... σήμερα θα το κάνω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι προτιμότερο να πάρω? Τα frezygreek ή μαγιά μπύρας? Τελικά ποια είναι η δοσολογία γιατί πάνω στο κουτί λέει 1-3 την ημέρα και αν θηλάζεις ή είσαι έγκυος να ρωτήσεις το γιατρό.

 

Fenugreek

 

για τη δοσολογία η palladin έγραψε

 

Για αύξηση της παραγωγής μπορείς να πάρεις fenugreek, η δοσολογία είναι 3 χάπια, 3 φορές τη μέρα, σύνολο 9 ανά ήμέρα

 

επίσης έδωσαν το link:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

 

όπου γράφει

 

Fenugreek: 3 capsules 3 times a day

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό με τις επαναλαμβανόμενες αντλήσεις. Νομίζω λίγο βοήθησε ...

 

Βέβαια έκανα 6 αντλήσεις συνολικά και στην πρώτη έβγαλα 100ml, στις επόμενες 3 από 20ml και στις επόμενες 2 τίποτα!

 

Τις 2-3 τελευταίες μέρες βγάζω 80ml περίπου ανά άντληση ... (το πρωί που έχουν περάσει 5ώρες μπορεί να βγάλω και 120). Συνολικά μέσα στη μέρα γύρω στα 550-600.

Είναι καλά ή ακόμα είναι λίγο???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...