Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ


Recommended Posts

18 Μαρτίου γεννάω με καισαρική. Στο πρώτο παιδί γέννησα στο Μητέρα όπου το παιδί χρειάστηκε χειρουργείο στο έντερο την επόμενη της γέννησης οπότε δεν είχα τη δυνατότητα να το θηλάσω από την αρχή. Αυτό που έκανα ήταν να βγάζω με το θήλαστρο το γάλα μου (για να μη μου κοπεί) και μετά, μόλις άρχισαν να της δίνουν γάλα (όχι αμέσως μετά το χειρουργείο) πήγαινα το δικό μου σε μπιμπερό.

 

Παραδόξως η μικρή 10 μέρες μετά με το που την έβαλα στο στήθος το έπιασε αμέσως και θήλασε οπότε κατάφερα και θήλασα αποκλειστικά 3,5 μήνες. Μετά τους 3,5 το σταμάτησα γιατί δεν είχα υποστήριξη από πουθενά. Η γυναικολόγος μου έλεγε ότι είναι ρίσκο για μια νέα μητέρα να θηλάζει γιατί δεν καταλαβαίνει αν το παιδί της τρέφεται σωστά ... και ότι κάποιας πελάτισας πήγε στο νοσοκομείο το παιδί γιατί δεν είχε γάλα και δεν το ήξερε και κόντεψε να χάσει το νεφρό του το παιδί. Από την άλλη η παιδίατρος επειδή το παιδί είχε ΓΟΠ έντονη και δεν πήρε και βάρος 1 εβδομάδα μου είπε ότι κάτι την πειράζει στο γάλα μου και πρέπει να δώσω ξένο. Είχα και τη μητέρα μου να μου λέει να σταματήσω για να μη χαλάσει το στήθος μου ... οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν το κράτησα άλλο. Τώρα όμως θέλω να θηλάσω πιο πολύ!

 

Έχω κάποιες απορίες:

 

1. Ξέρετε ποιο μαιευτήριο μεταξύ του Γαία και του Μητέρα έχει καλύτερη αντιμετώπιση στο θηλασμό ... δλδ προσέχει περισσότερο να μη δίνει ξένο γάλα και τέτοια?

 

2. Το ότι στο πρώτο παιδί θήλασα τόσο εύκολα (δλδ έπιασε εύκολα το στήθος μου) σημαίνει ότι και το άλλο θα είναι έτσι? Γιατί αν δεν ισχύει αυτό θέλω συμβουλές για το τι να κάνω... (αν μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω την κατάσταση)

 

3. Δεδομένου ότι θα γεννήσω με καισαρική πότε θα είμαι σε θέση να θηλάσω??? Θα μπορώ 1 ώρα μετά όπως οι κοπέλες που γεννάνε φυσιολογικά (γιατί απ' ότι θυμάμαι πονούσα πολύ και δεν είχα από την πρώτη μέρα γάλα).

 

4. Ισχύει το ότι όσο θηλάζεις έχεις τρελλή όρεξη και δε μπορείς να χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης??

 

Όποια κοπέλα γνωρίζει να με βοηθήσει θα παρακαλούσα να το κάνει ... έχω λίγο αγχωθεί!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 Μαρτίου γεννάω με καισαρική. Στο πρώτο παιδί γέννησα στο Μητέρα όπου το παιδί χρειάστηκε χειρουργείο στο έντερο την επόμενη της γέννησης οπότε δεν είχα τη δυνατότητα να το θηλάσω από την αρχή. Αυτό που έκανα ήταν να βγάζω με το θήλαστρο το γάλα μου (για να μη μου κοπεί) και μετά, μόλις άρχισαν να της δίνουν γάλα (όχι αμέσως μετά το χειρουργείο) πήγαινα το δικό μου σε μπιμπερό.

 

Παραδόξως η μικρή 10 μέρες μετά με το που την έβαλα στο στήθος το έπιασε αμέσως και θήλασε οπότε κατάφερα και θήλασα αποκλειστικά 3,5 μήνες. Μετά τους 3,5 το σταμάτησα γιατί δεν είχα υποστήριξη από πουθενά. Η γυναικολόγος μου έλεγε ότι είναι ρίσκο για μια νέα μητέρα να θηλάζει γιατί δεν καταλαβαίνει αν το παιδί της τρέφεται σωστά ... και ότι κάποιας πελάτισας πήγε στο νοσοκομείο το παιδί γιατί δεν είχε γάλα και δεν το ήξερε και κόντεψε να χάσει το νεφρό του το παιδί. Από την άλλη η παιδίατρος επειδή το παιδί είχε ΓΟΠ έντονη και δεν πήρε και βάρος 1 εβδομάδα μου είπε ότι κάτι την πειράζει στο γάλα μου και πρέπει να δώσω ξένο. Είχα και τη μητέρα μου να μου λέει να σταματήσω για να μη χαλάσει το στήθος μου ... οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν το κράτησα άλλο. Τώρα όμως θέλω να θηλάσω πιο πολύ!

 

Έχω κάποιες απορίες:

 

1. Ξέρετε ποιο μαιευτήριο μεταξύ του Γαία και του Μητέρα έχει καλύτερη αντιμετώπιση στο θηλασμό ... δλδ προσέχει περισσότερο να μη δίνει ξένο γάλα και τέτοια?

 

2. Το ότι στο πρώτο παιδί θήλασα τόσο εύκολα (δλδ έπιασε εύκολα το στήθος μου) σημαίνει ότι και το άλλο θα είναι έτσι? Γιατί αν δεν ισχύει αυτό θέλω συμβουλές για το τι να κάνω... (αν μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω την κατάσταση)

 

3. Δεδομένου ότι θα γεννήσω με καισαρική πότε θα είμαι σε θέση να θηλάσω??? Θα μπορώ 1 ώρα μετά όπως οι κοπέλες που γεννάνε φυσιολογικά (γιατί απ' ότι θυμάμαι πονούσα πολύ και δεν είχα από την πρώτη μέρα γάλα).

 

4. Ισχύει το ότι όσο θηλάζεις έχεις τρελλή όρεξη και δε μπορείς να χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης??

 

Όποια κοπέλα γνωρίζει να με βοηθήσει θα παρακαλούσα να το κάνει ... έχω λίγο αγχωθεί!

 

με το καλο!!!και με κανεναν πονο!!!εγω θηλασα 3ωρεσ μετα!και θηλαζω αποκλειστικα 4,5μηνεσ!κι εγω γεννησα με καισαρικη!τον ζητησα στην ανανηψη για να τον θηλασω αλλα η ηλιθια μαια του γιατρου μου δεν με βοηθουσε γιατι πονουσαν τα χερια τησ κι εγω δεν μπορουσα να κουνηθω απο τουσ ορουσ!!!την 1η μερα τα μωρακια(απ οσο ξερω)χρειαζονται μονο το πρωτο γαλα!ζητα rooming in kai να το εχεις πολυ συχνα στο στηθος!!καλη επιτυχια!!!ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ!!!ι εμεις θα ειμαστε εδω!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Εγώ γέννησα στο Γαία πριν 4 μήνες και κάτι και μπορώ να πω πως είναι πολύ φιλικό προς το θηλασμό μαιευτήριο. Ειδικά μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα για όλα τα άλλα μαιευτήρια, είδα πόσο τυχερή ήμουνα.

Γέννησα με καισαρική κι εγώ και με το που ανέβηκα στο δωμάτιο μετά την ανάνηψη μου έφεραν το μωρό μου και το θήλασα. Παρόλο που δεν έχουν rooming in, κάθε φορά που έκλαιγαν τα μωρά μας τα έφερναν για να τα θηλάσουμε. Ειδικά ο δικός μου γιος ήταν πολύ απαιτητικός - ακόμα είναι - και μου τον έφερναν κάθε τρεις και λίγο...τον θήλαζα και κοιμόταν. Βέβαια μετά την καισαρική δεν έχουμε αμέσως γάλα, αλλά ακόμα και το πρωτόγαλα είναι αρκετό για τα βρέφη. Την τρίτη μέρα ήρθε η προισταμένη μαία και μας ψηλάφισε το στήθος και είδε ότι είχε γάλα. Μας εξήγησε πώς να θηλάζουμε και μας είπε ότι θα μας αφήσει τα μωρά όλη μέρα και νύχτα μαζί μας, όπως κι έγινε. Γενικά όλες οι κοπέλες ήταν πολύ πρόθυμες και υπομονετικές να δείξουν πώς να πιάσει το μωρο το στήθος και γενικά όποια απορία. Επίσης, κανείς δεν μας προέτρεψε στο ξένο γάλα, ούτε μας μοιράστηκαν δείγματα ξένου γάλακτος στο μαιευτήριο όπως έχω ακούσει ότι γίνεται σε άλλα.

Μην αγχώνεσαι, όταν μια γυναίκα θέλει να θηλάσει μπορεί να το καταφέρει. Για μένα ήταν δεδομένο ότι θα θηλάσω το παιδί μου και ήμουνα τόσο σίγουρη γι'αυτό που δεν ασχολήθηκα καθόλου και δεν το έψαξα. Απλά δήλωσα αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο...

Με το καλό και πάλι...:)

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Βερα!!

 

1. αυτο δεν το γνωριζω. Ομως αν καποιο απο τα μαιευτηρια αυτα επιτρεπει rooming in σε προτρεπω να το κανεις ανεπιφυλακτα. Ετσι και θα θηλασεις αποκλειστικα σιγουρα, και θα γνωριστεις με το μωρακι αμεσως και θα γυρισεις στο σπιτι πιο ετοιμη. Επειδη εχεις και αλλο παιδι μεγαλυτερο, η εξοικειωση με το μωρο θα σου φανει πολυτιμη με το που θα εισαι σπιτι.

 

2.Το οτι το πρωτο παιδι θηλασε ευκολα και επιασε καλα δεν σημαινει το ιδιο για το δευτερο. Καθε μωρο ειναι διαφορετικο. Ομως οσο νωριτερα το βαλεις στο στηθος τοσο αυξανεις τις πιθανοτητες να πιασει καλα.

 

3.Μπορεις να το βαλεις αμεσως. Δεν χρειαζεται να περιμενεις να περασει μια ωρα. Με το που το βγαζουν απο μεσα σου και κλαιει το βαζεις αμεσως στο στηθος.

 

4.Αλλες τα χανουν αμεσως αλλες οχι. Μη σε νοιαζει ομως, θα τα χασεις τα κιλα. Οταν θηλαζεις φροντιζε να τρως καλα και σωστα, και οταν διψας να πινεις νερο.

 

Με το καλο και καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω μόνο στο 4 γιατί για τα άλλα με κάλυψαν οι προηγούμενες. Πήγα να γεννήσω 74 κιλά. Σήμερα 16 μήνες μετά (θηλάζω ακόμη) είναι 52. Είναι και θέμα οργανισμού, αλλά αν προσέχεις τι (προτιμάς φυσικές τροφές όχι πολύ επεξεργασμένες) τρως δύσκολο να έχεις πρόβλημα. Το σίγουρο είναι ότι θα προσέχεις όχι για να χάσεις κιλά, αλλά για να δίνεις το καλύτερο γάλα που υπάρχει στο μωράκι σου. Με το καλόοοο. Και ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Βέρα!

Με το καλό!

Για το Γαία δεν γνωρίζω τίποτα. Στο Μητέρα μπορείς πλέον να ζητήσεις να έχεις το μωρό μαζί σου ακόμα και στην οικονομική θέση -νομίζω. Αυτό είναι σίγουρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το θηλασμό.

Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν ο θηλασμός θα είναι εύκολος ή δύσκολος στην αρχή. Αν έχεις θέληση πάντως μπορείς να τα καταφέρεις, αρκεί να μην ξανακούσεις παιδίατρο και γυναικολογο που προφανώς είναι ανίδεες. Αν έχεις οποιδήποτε πρόβλημα, ρώτα εδώ. Και όσο προλαβαίνεις διάβασε μέχρι να γεννήσεις.

Οι βασικότεροι κανόνες πάντως είναι

1. θηλασμός χωρίς περιορισμους και ωράρια και

2. Παρακολούθηση των βρεγμένων και λερωμένων πανών ώστε να σιγουρευόμαστε ότι το μωρό τρέφεται ικανοποιητικά.

 

Η καισαρική δεν αλλάζει σε τίποτα το πότε μπορείς να θηλάσεις. Μπορείς να θηλάσεις ακόμα καί μέσα στο χειρουργείο την ώρα που σε ράβουν, αν ο γιατρός σου σε στηρίζει σε αυτό. Ή στην ανάνιψη μετά. Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο θα πρέπει να το έχεις ζητήσει και συνεννοηθεί από πριν με γιατρό και μαία -αλλιώς δεν πολυπαίζει. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, αλλά μη σκάσεις κιόλας. Και στο δωμάτιο να θηλάσεις πρώτη φορά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για το γάλα τις πρώτες 2-3 μέρες ΟΛΕΣ οι γυναίκες -άσχετα πώς γέννησαν- έχουν πρωτόγαλα που είναι λίγο μεν, αλλά ακρβώς αυτό που χρειάζεται το νεογέννητο -τίποτα λιγότερο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμπληρώσει κανείς με οτιδήποτε άλλο (γάλα ή ζαχαρόνερο, όπως συνηθίζεται), ειδικά αν το μωρό έχει ελεύθερη πρόσβαση στο στήθος της μαμάς. Συνήθως το γάλα κατεβαίνει το 3ο 24ωρο.

 

Και στα 2 παιδια θηλαζοντας αποκλειστικά, έχασα τα κιλα της εγκυμοσύνης σε 40 μέρες. Ειδικά στην μικρή από την τρεχάλα να προλαβαίνω και τα 2 παιδιά δυσκολεύτηκα να σταματήσω να χάνω. Αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα οργανισμού. Λίγη σχέση έχει με το θηλασμό.

 

Καλή επιτυχία!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω μονο σε ο,τι ξερω:

 

 

1. Ξέρετε ποιο μαιευτήριο μεταξύ του Γαία και του Μητέρα έχει καλύτερη αντιμετώπιση στο θηλασμό ... δλδ προσέχει περισσότερο να μη δίνει ξένο γάλα και τέτοια?

 

2. Το ότι στο πρώτο παιδί θήλασα τόσο εύκολα (δλδ έπιασε εύκολα το στήθος μου) σημαίνει ότι και το άλλο θα είναι έτσι? Γιατί αν δεν ισχύει αυτό θέλω συμβουλές για το τι να κάνω... (αν μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω την κατάσταση)

 

Νομιζω οτι ειναι θεμα "προσωπικοτητας" του παιδιου. Το θετικο στο 2ο παιδι ειναι οτι εσυ εισαι ηδη εμπειρη πανω στο θεμα. Σκεψου οτι στο πρωτο μαθαινε και το παιδι και εσυ. Τωρα πρεπει να μαθει μονο το παιδι. Αν το παιδι δυσκολευτει στο να πιασει τη θηλη, το μονο που θα μπορουσα να πω ειναι υπομονη και επιμονη. Τιποτα αλλο....

3. Δεδομένου ότι θα γεννήσω με καισαρική πότε θα είμαι σε θέση να θηλάσω??? Θα μπορώ 1 ώρα μετά όπως οι κοπέλες που γεννάνε φυσιολογικά (γιατί απ' ότι θυμάμαι πονούσα πολύ και δεν είχα από την πρώτη μέρα γάλα).

 

Το οτι πονουσες πολυ δε νομιζω οτι εχει να κανει με τη καισαρικη. Εγω γεννησα με καισαρικη και η αδερφη μου με φυσιολογικο (με 1 μηνα διαφορα) και η αδερφη μου ηταν πολυ χειροτερα απο μενα, αλλα και οι 2 θηλασαμε μολις μας πηγαν στο δωματιο.

 

4. Ισχύει το ότι όσο θηλάζεις έχεις τρελλή όρεξη και δε μπορείς να χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης??

 

Εγω -λογω θηλασμου- μεχρι να σαραντησω ημουν 15 κιλα λιγοτερο απο ΠΡΙΝ μεινω εγκυος. Κατα τη διαρκεια του θηλασμου, χρειαζεσαι επιπλεον 600(περιπου) θερμιδες. Αν κανεις κανονικη διατροφη (και δε πλακωσεις τα πιτογυρα και τα γλυκα) νομιζω οτι θα γινεις μοντελακι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!

Εμένα, ΒΕΡΑ, με βοήθησε πάρα πολύ η μαία μου, η μαία της γιατρού μου δηλαδή. Πρώτον γιατί με είχε συμβουλέψει τον τελευταίο μήνα να ταμπονάρω τις θηλές μου με οινόπνευμα κι έτσι δε μάτωσαν καθόλου. Δεύτερον, την τρίτη μέρα που είχα το οίδημα στο στήθος και κατέβαινε το γάλα, ήρθε 3 φορές σε άσχετες ώρες, μου έφερε το μωρό και στην κυριολεξία το έμαθε να θηλάζει. Έμενε τουλάχιστον 1 ώρα μαζί μου και την τελευταία φορά ήρθε στις 12 τα μεσάνυκτα! Εννοείται ότι 2 ώρες μετά τη γέννα έβαλα το μωρό στο στήθος. Επίσης δεν έδωσα καθόλου ξένο γάλα στο μαιευτήριο (στο ΙΑΣΩ γέννησα), αλλά τις 2 πρώτες μέρες έδωσα λίγο ζαχαρόνερο για να μην αφυδατωθεί μετά από εντολή της γιατρού μου.

 

Η συμβουλή που σου δίνω είναι να βρεις μία μαία έμπειρη σε θέματα θηλασμού που θα σε έχει από κοντά σε όποιο μαιευτήριο κι αν επιλέξεις. Θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει τον κόπο για να πιει γαλατάκι το μωράκι σου.

 

Πάντως ποτέ δεν ένιωσα ότι δεν ξέρω αν τρώει το μωρό. Και μια βδομάδα να μην πάρει βάρος θα άρει την επόμενη.

 

Εγώ έχω πολύ όρεξη για φαί κι εχω πάρει 2 κιλά, αλλά χαλάλι.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό γλυκειά μου να έρθει το μωράκι σου. Και εγώ γέννησα και τα δύο μου με καισαρική, έτσι θα γεννήσω-με το καλό- και το τρίτο. Στο δεύτερο μωρό μου εφάρμοσα rooming in στο μητέρα. Υπογράφεις βέβαια ότι είσαι υπεύθυνος για την υγεία του και βλακείες. Το είχα συνέχεια στο δωμάτιο και θήλαζα συνεχώς ανεμπόδιστα. Επίσης, με το που γέννησα το έβαλα στο στήθος. (στο σπίτι τα έκανα μαντάρα, νομίζω ότι η μετέπειτα συμπεριφορά σου και του μωρού και η αποφασιστικότητά σου και η εμπλοκή σου με άτομα που δε σαμποτάρουν το θηλασμό παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο). Τα κιλά αν θηλάζεις πολύ και προσέχεις χάνονται. Μην μπεις σε αυτό το τρυπάκι, τρώγε όσο πιο υγειινά μπορείς αλλά χωρίς υπερβολές. Θα τα χάσεις.

 

Αυτά. Και πάλι με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοπελα μου να το παρεις αγκαλιτσα το παιδακι σου.Κι εγω νεα μανουλα ειμαι και θηλαζουμε εδω και 2 μηνες αποκλειστικα.

Εγω απο τη μικρη πειρια μου ενα καταλαβα...για να τα πας καλα με το θηλασμο κλεινε αφτια σε οτι σου λενε οι γυρω γυρω και ακολουθα το ενστικτο σου.Γιατι τεινω να πιστεψω πως οι πεθερομαμαδες ευθυνονται για τοσες κοπελες που δεν καταφερνουν να θηλασουν και οχι τα μαιευτηρια.Στο μαιευτηριο τρεις μερες θα εισαι κουτσα στραβα θα τα καταφερεις με το θηασμο...ετσι κιαλλιως τις πρωτες μερες το μωρακι τρωει λιγο.Το θεμα ειναι μετα που γυρνας στο σπιτι και μαζευονται ολοι οι 'ειδικοι'

πανω απο το κεφαλι σου και αρχιζει ο καθενας να λεει το μακρυ και το κοντο του.Εκει κλεινε αφτια και μην ακους κανεναν.

 

Να εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και ολα μια χαρα θα πανε.Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βέρα!

Με το καλό!

Για το Γαία δεν γνωρίζω τίποτα. Στο Μητέρα μπορείς πλέον να ζητήσεις να έχεις το μωρό μαζί σου ακόμα και στην οικονομική θέση -νομίζω. Αυτό είναι σίγουρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το θηλασμό.

Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν ο θηλασμός θα είναι εύκολος ή δύσκολος στην αρχή. Αν έχεις θέληση πάντως μπορείς να τα καταφέρεις, αρκεί να μην ξανακούσεις παιδίατρο και γυναικολογο που προφανώς είναι ανίδεες. Αν έχεις οποιδήποτε πρόβλημα, ρώτα εδώ. Και όσο προλαβαίνεις διάβασε μέχρι να γεννήσεις.

Οι βασικότεροι κανόνες πάντως είναι

1. θηλασμός χωρίς περιορισμους και ωράρια και

2. Παρακολούθηση των βρεγμένων και λερωμένων πανών ώστε να σιγουρευόμαστε ότι το μωρό τρέφεται ικανοποιητικά.

 

Η καισαρική δεν αλλάζει σε τίποτα το πότε μπορείς να θηλάσεις. Μπορείς να θηλάσεις ακόμα καί μέσα στο χειρουργείο την ώρα που σε ράβουν, αν ο γιατρός σου σε στηρίζει σε αυτό. Ή στην ανάνιψη μετά. Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο θα πρέπει να το έχεις ζητήσει και συνεννοηθεί από πριν με γιατρό και μαία -αλλιώς δεν πολυπαίζει. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, αλλά μη σκάσεις κιόλας. Και στο δωμάτιο να θηλάσεις πρώτη φορά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όσο για το γάλα τις πρώτες 2-3 μέρες ΟΛΕΣ οι γυναίκες -άσχετα πώς γέννησαν- έχουν πρωτόγαλα που είναι λίγο μεν, αλλά ακρβώς αυτό που χρειάζεται το νεογέννητο -τίποτα λιγότερο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμπληρώσει κανείς με οτιδήποτε άλλο (γάλα ή ζαχαρόνερο, όπως συνηθίζεται), ειδικά αν το μωρό έχει ελεύθερη πρόσβαση στο στήθος της μαμάς. Συνήθως το γάλα κατεβαίνει το 3ο 24ωρο.

 

Και στα 2 παιδια θηλαζοντας αποκλειστικά, έχασα τα κιλα της εγκυμοσύνης σε 40 μέρες. Ειδικά στην μικρή από την τρεχάλα να προλαβαίνω και τα 2 παιδιά δυσκολεύτηκα να σταματήσω να χάνω. Αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα οργανισμού. Λίγη σχέση έχει με το θηλασμό.

 

Καλή επιτυχία!

 

Ο γιατρός μου (άλλαξα την προηγούμενη κι αυτός είνια υπερ του θηλασμού) μου είπε ότι ο μόνος τρόπος να χάσω τα κιλά μου εύκολα είναι να θηλάσω αποκλειστικά για τουλάχιστον 6 μήνες ... (εγώ όμως άλλα έχω δει στην πράξη...)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το Γαία ξέρω από την ξαδέρφη μου (τον Οκτώβρη) ότι δεν το δίνουν για rooming in, πόσο μάλλον να το δώσουν μέσα στην 1η ώρα. Δίνουν ξένο χωρίς συγκατάθεση και πιπίλα... γκρρρ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι για όποιαν ξέρει: Γέννησε προχτές μια φίλη μου και προσπάθησε να θηλάσει τη μπέμπα της αλλά έχει επίπεδες θηλές και δυσκολευόταν πολύ. Οι μαίες της έδωσαν ψευδοθηλές αλλά επειδή το γάλα έβγαινε σε σταγόνες δεν έφτανε μέχρι το άκρο της ψευδοθηλής με αποτέλεσμα το μωρό να μην τρώει και να κλαίει... Και βλέποντας ότι δεν τρώει του δώσανε ξένο γάλα. Εν τω μεταξύ, απ' ό,τι κατάλαβα από τη δεύτερη μέρα ουσιαστικά δεν πολυθηλάζει γιατί πληγώθηκαν και οι θηλές της από την πρώτη ημέρα που το είχε πολλές ώρες στο στήθος και περιμένει, όπως της είπαν, να κατέβει το γάλα για να θηλάσει πραγματικά. Η ερώτησή μου είναι η εξής: δεν πρέπει να βγάζει το γάλα της έστω με το θήλαστρο αυτές τις ώρες που δεν θηλάζει, πρώτον για να βγαίνει το γάλα και να μην πετρώσει το στήθος και δεύτερον για να υπάρχει το ερέθισμα;; Αυτό της πρότεινα αλλά μου είπε πως της είπαν οι μαίες να μην χρησιμοποιήσει θήλαστρο...:confused:

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές οι μαίες θέλουν ένα γερό χέρι ξύλο! Πές στη φίλη σου αν δεν της δίνουν θήλαστρο να νοικιάσει ένα νοσοκομειακό και να αρχίσει να αντλεί. Καλό θα ήταν να τη δει σύμβουλος, αφού έχει πρόβλημα στο να πιάσει το μωρό. Να επιμείνει να πιάσει το μωρό.

 

Στις πληγωμένες θηλές να βάζει σταγόνες από το γάλα της και να τις αφήνει να στεγνώνουν. Να μη φοράει επιθέματα που μουλιάζουν και να αποφύγει νερά, χαμομήλια οινοπνεύματα και λοιπά βασανιστήρια. Μπάνιο μία φορά την ημέρα, γάλα στις θηλές και purelan ή κεραλοιφή.

 

Το μαιευτήριο είναι για καταγγελία πάντως.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον γιατί με είχε συμβουλέψει τον τελευταίο μήνα να ταμπονάρω τις θηλές μου με οινόπνευμα κι έτσι δε μάτωσαν καθόλου.

 

Το οινόπνευμα ξηραίνει το δέρμα των θηλών και το κάνει πιο ευαίσθητο στους τραυματισμούς.

 

Οι θηλές ερεθίζονται και ματώνουν όταν το μωρό βάζει σε λάθος θέση τη θηλή στο στόμα του. Αν δεν την πιάνει όσο βαθειά πρέπει, τότε οι θηλές ερεθίζονται και πληγώνονται.

 

Εννοείται ότι 2 ώρες μετά τη γέννα έβαλα το μωρό στο στήθος.

Το μωρό πρέπει να μπαίνεις στο στήθος μόλις γεννιέται, αν αυτό δεν είναι δυνατό, είναι σημαντικό να θηλάσει την 1η ώρα μετά τον τοκετό.

 

 

Επίσης δεν έδωσα καθόλου ξένο γάλα στο μαιευτήριο (στο ΙΑΣΩ γέννησα), αλλά τις 2 πρώτες μέρες έδωσα λίγο ζαχαρόνερο για να μην αφυδατωθεί μετά από εντολή της γιατρού μου.

Η πρακτική αυτή δεν συνιστάται. Θα πρέπει απλώς να παρακολουθούν τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια στο δικό μου μυαλό και βάσει της δικής μου-όχι και τόσο καλής-εμπειρίας, βασικό είναι να μπει το παιδί στο στήθος σωστά από την πρώτη στιγμή. Η σωστή τοποθέτηση θα λύσει πολλά προβλήματα. Εμένα υποθέτω ότι ήταν λάθος. Για το λόγο αυτό, δεν θηλάσαν αποτελεσματικά τα παιδιά μου και επιπλέον ο πόνος στις θηλές και το αίμα έκαναν την ώρα του (ατελείωτου) θηλασμού να φαντάζει μαρτύριο. Νομίζω Βέρα το καλύτερο θα ήταν να είχες έναν άνθρωπο που ξέρει να σε βοηθήσει από την πρώτη στιγμή.

 

Και ας μου απαντήσουν οι κοπέλες που μπορεί να ξέρουν ή η Αγλαϊα. Είναι εφικτό αυτό? Υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού που επισκέπτονται την μαμά στο μαιευτήριο? Εμένα η μαία του γιατρού μου προφανώς δε με βοήθησε καθόλου

Link to comment
Share on other sites

 

Και ας μου απαντήσουν οι κοπέλες που μπορεί να ξέρουν ή η Αγλαϊα. Είναι εφικτό αυτό? Υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού που επισκέπτονται την μαμά στο μαιευτήριο? Εμένα η μαία του γιατρού μου προφανώς δε με βοήθησε καθόλου

 

Δεν γνωρίζω, θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι για όποιαν ξέρει: Γέννησε προχτές μια φίλη μου και προσπάθησε να θηλάσει τη μπέμπα της αλλά έχει επίπεδες θηλές και δυσκολευόταν πολύ. Οι μαίες της έδωσαν ψευδοθηλές αλλά επειδή το γάλα έβγαινε σε σταγόνες δεν έφτανε μέχρι το άκρο της ψευδοθηλής με αποτέλεσμα το μωρό να μην τρώει και να κλαίει... Και βλέποντας ότι δεν τρώει του δώσανε ξένο γάλα. Εν τω μεταξύ, απ' ό,τι κατάλαβα από τη δεύτερη μέρα ουσιαστικά δεν πολυθηλάζει γιατί πληγώθηκαν και οι θηλές της από την πρώτη ημέρα που το είχε πολλές ώρες στο στήθος και περιμένει, όπως της είπαν, να κατέβει το γάλα για να θηλάσει πραγματικά. Η ερώτησή μου είναι η εξής: δεν πρέπει να βγάζει το γάλα της έστω με το θήλαστρο αυτές τις ώρες που δεν θηλάζει, πρώτον για να βγαίνει το γάλα και να μην πετρώσει το στήθος και δεύτερον για να υπάρχει το ερέθισμα;; Αυτό της πρότεινα αλλά μου είπε πως της είπαν οι μαίες να μην χρησιμοποιήσει θήλαστρο...:confused:

 

Και εγω νομίζω ότι το γάλα πρέπει να το βγάζει με ενα νοσοκομειακό θήλαστρο, όπως είπες κ για να πίνει το μωρό από αυτό κ όχι ξένο κ για να συνεχίσει το στήθος να έχει ερέθισμα.

Θα σου πρότεινα να της συστήσεις να αγοράσει διαμορφωτές θηλών, είναι κάτι κοχύλια που τα εφαρμόζεις στο στήθος και βοηθάνε τη θηλή να βγει προς τα έξω. Μπορείς να τα δεις στο σαιτ της medela. Τα φοράς όλη μέρα κ συλλέγουν κ το γάλα αντί για επιθεματα (το επίθεμα μπορεί να το βάλει μέσα για να μην τρέχει το γάλα). Εγώ επειδή είχα επιπεδες θηλές τα φορούσα πάντα κ με βοήθησαν πολύ.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομίζω ότι το γάλα πρέπει να το βγάζει με ενα νοσοκομειακό θήλαστρο, όπως είπες κ για να πίνει το μωρό από αυτό κ όχι ξένο κ για να συνεχίσει το στήθος να έχει ερέθισμα.

Θα σου πρότεινα να της συστήσεις να αγοράσει διαμορφωτές θηλών, είναι κάτι κοχύλια που τα εφαρμόζεις στο στήθος και βοηθάνε τη θηλή να βγει προς τα έξω. Μπορείς να τα δεις στο σαιτ της medela. Τα φοράς όλη μέρα κ συλλέγουν κ το γάλα αντί για επιθεματα (το επίθεμα μπορεί να το βάλει μέσα για να μην τρέχει το γάλα). Εγώ επειδή είχα επιπεδες θηλές τα φορούσα πάντα κ με βοήθησαν πολύ.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Τώρα έχει γυρίσει στο σπίτι και δεν έχω ακόμα νέα για το πώς πάει... Θα της το πω πάντως αν μου πει ότι δεν καταφέρνει να θηλάσει καλά!

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

το τσαι δεν το χρησιμοποιησα και δεν ξερω για τα αποτελεσματα

προσωπικα δεν ακολουθησα συγκεκριμενη διατροφη ουτε σουπες ουτε σαλατες που εχω ακουσει και τετοια

απλα επειδη ηταν καλοκαιρι ειχα ορεξη και ετρωγα πολλα φρουτα

 

 

οσο για τις επιπεδες θηλες ειχα και εγω οταν γεννησα την κορη μου

δεν εβαλα ουτε θηλες ουτε κοχυλια

αυτο που με βοηθησε ηταν η σωστη σταση θυλασμου και το μωρο να πιανει και την ανω θηλαια για να μην ποναει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια δε με βλέπω να τα καταφέρνω να θηλάσω! Πάλι στένωση εντέρου βλέπει ο γιατρός και σ' αυτό το παιδί μου στον υπέρηχο και πολύ φοβάμαι ότι κι αυτό θα χρειαστεί χειρουργείο όταν γεννηθεί! Ήμουν τυχερή στην προηγούμενη και 10 μέρες μετά έπιασε αμέσως το στήθος και θήλασε ... δε το βλέπω να είμαι πάλι ττόσο τυχερή!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παρολο που θηλαζω 11 μηνες δεν εχω χασει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης χωρις να τρωω πολυ,,,,ειχα παρει 18 κιλα και μου εχουν μεινει 6 τα οποια δεν φευγουν με τιποτα...δεν με νοιαζει καθολου ομως

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...