Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζητω τις εμπειριες σας


Recommended Posts

Καλημερα σας, αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε αποκεντρωση αλλα θα πρεπει πρωτα να ανακατασκευασουμε απο την αρχη το σπιτι που θα παμε να μεινουμε. Μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα(σπιτι στα μετρα μας - σπιτι δικο μας στο νησι):-D

Ομως θελω τις γνωμες κατα την εμπειρια σας σαν νοικοκυρες :idea:...για παραδειγμα αν ξαναφτιαχνατε το σπιτι σας τι θα ηταν αυτο που θα αλλαζατε γιατι μεχρι τωρα δεν σας εχει βολεψει ή δεν σας εχει φανει χρησιμο? Σκεφτομαι να βαλω ενεργειακο τζακι.Αξιζει τον κοπο,οχι μονο απο θεμα αισθητικης αλλα και απο θεμα θερμανσης? Σκεφτομαι να βαλω νησιδα στην κουζινα.Θα ειναι χρηστικη ή μονο εμποδιο?

Θα ηθελα τις γνωμες σας και να σημειωθει οτι θελω να φερθω εξυπνα με τα τετραγωνικα γιατι ειναι λιγα;)!

Ευχαριστω !!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ,

Αφού πήρατε τετοια απόφαση ευχομαι να σας πανε ολα οπως τα θέλετε.

Οσο αφορα στην ερώτηση σου.

Καταρχήν αυτό που θα άλλαζε στο σπίτι μου αλλα μαλλον δεν εχεις τετοιο πρόβλημα εσυ, ειναι οτι θα ηταν flat.Δεν θα ειχε σκαλοπατι ουτε για δείγμα.Μενω σε μεζονέτα και εχει και αλλο επιπεδο και τωρα με το μωρο ειδικα μου εχει βγει η ψυχή.

Κατα τα άλλα θα σου έλεγα να εχεις αρκετό χώρο στην κουζίνα σου και να μην τη μπουκώσεις!

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα για αποθήκουλα ειναι πολύ χρήσιμη.

Για το ενεργειακο τζακι δεν γνωριζω να σου πω.Αλλα αν μενεις σε νησι οπως λες που δεν θα χρειαζεσαι και ιδιαιτερη θερμανση ισως να ειναι καλή επιλογή.

Και μια τελευταία συμβουλή , αν εχετε σκοπό να μείνετε μονιμα , μην λυπηθείς καποια χρήματα για να κανεις κατι που θελεις ή σου αρεσει ή ειναι απαραίτητο λεγοντας οτι θα το κανεις αργότερα.

Πιστεψέ με αυτό το αργότερα συνηθως δεν ερχεται ποτέ!

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το ενεργειακο τζακι δεν ξερω να σου πω,εγω θα ηθελα οπωσδηποτε μια αποθηκουλα εστω και 1,00χ1,00.Επισης μετανιωσα που δεν εκανα τη νησιδα στην κουζινα,γιατι και περισσοτερα ντουλαπια θα ειχα και θα τρωγαμε καπου προχειρα τις καθημερινες γιατι τωρα τρωμε συνεχεια στην τραπεζαρια.

Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενη για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα, μου αρέσει η ερώτηση σου γιατί υπάρχει περίπτωση κι εγώ με τον άντρα μου μέσω αντιπαροχής να καταφέρουμε να φτιάξουμε μεγαλύτερο διαμέρισμα(τώρα είμαστε σε 3αρι) και σκεφτόμαστε κι εμείς τι θα θέλαμε να φτιάξουμε διαφορετικά.Αυτό που σκεφτόμουν και συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω είναι μια αποθηκούλα δίπλα στην κουζίνα για τρόφιμα και επίσης ένα δωμάτιο όπως έχουν στην Αμερική (laundry room) στο οποίο θα έχω το πλυντήριο, το στεγνωτήριο και την σιδερώστρα ανοιχτή έτοιμη για σίδερο.

Όσον αφορά το τζάκι έχει η κουνιάδα μου ενεργειακό και μου έχει πει ότι ζεσταίνει αρκετά.

Κάτι άλλο είναι να κοιτάξεις τις τωρινές σας ανάγκες στις ντουλάπες, δες αν έχετε πολλά ρούχα που κρεμάτε και φτιάξε χώρο ανάλογα ή πολλά συρτάρια αν χρειάζονται, επίσης χρήσιμο θα μπορούσε να είναι μία μικρή ντουλάπα για τα σεντόνια και τις πετσέτες.

Σου παραθέτω δύο διευθύνσεις για ιστοσελίδες για να καταλάβεις τι εννοώ

 

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://deenaziegler.typepad.com/.a/6a00d8341c55d953ef0120a6859e22970b-400wi&imgrefurl=http://deenaziegler.typepad.com/my_weblog/2009/11/ants-clean-linen-closet.html&usg=__zCwd3L2KkuIgjDFsPHC5gs77lco=&h=282&w=225&sz=50&hl=el&start=3&um=1&itbs=1&tbnid=JRilrutvGzZx7M:&tbnh=114&tbnw=91&prev=/images%3Fq%3Dlinen%2Bcloset%2Bmartha%2Bstewart%26um%3D1%26hl%3Del%26lr%3D%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:el:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGLL_el%26tbs%3Disch:1

 

 

 

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_gklrVwFxlZs/SO2kxTNTFwI/AAAAAAAABZ0/FEOTvttBOkU/s320/HtoH%2BLaundry%2Broom&imgrefurl=http://simplygrove.blogspot.com/2008/10/organize-106-laundry-rooms.html&usg=__Mi5ftqM7vZlyu8783NCFGiUSF8g=&h=305&w=305&sz=14&hl=el&start=5&um=1&itbs=1&tbnid=16Q8t3qCTwLfkM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dlaundry%2Broom%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:el:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGLL_el%26tbs%3Disch:1

[URL="http://daisypath.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο και καλορίζικο

 

Ενεργιακό τζάκι να βάλεις!!!!! Εβαλε η κουμπαρα μου και ΚΑΜΙΑ σχεση με τους υπολοιπους γνωστους και φίλους που εχουν αοιχτου τυπου. Ενοείται οτι θα προβλέψεις εξόδους για να ζεσταίνει τον χώρο.

 

Μενω σε παλια κατοικία με μεγαλες κρεβατοκάμαρες ενω πολλοι γνωστοι σε καινουργια διαμερίσματα με μαγαλα σαλόνια και μικρα υπνοδωμάτια. Το δικο σας δωματιο μπορειται νε το εχετε σχετικα μικρο για να εξοικονομήσετε καποιο χώρο. ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!

 

Σκέψου το .....μετα: μεγαλύτερο κρεβατι, χωρο για μελετη (γραφειο βιβλιοθηκουλα) και χωρο για παιχνίδι με τους φιλους. Συμπερασμα : τα παιδικα δωματια πρεπει να ειναι ανω των 12 τετραγωνικών με την ντουλαπα τους και προβλεψη για ρευμα και γραμμη ιντερνετ υπολογιστη, ρευμα και κεραια τηλεορασης. Αν εχεις μονο ενα δωματιο για 2 παιδια μελετησε πως θα μπουν τα κρεβατια και τα γραφεια οταν αυτα θα είναι 12 χρονων πχ (μεγαλα παιδια μεγαλες αναγκες). Και οποσδηποτε μπολικος φωτισμος το απογευμα (δλδ μεγαλα παραθυρα)

Τωρα με ενα μικρο δωματιο τυπου αυτα που εχει το ΙΚΕΑ για πλυντήριο, σιδερωτηριο, πλημενα, απλυτα και μια μικρη απλώστρα εχεις αποφορτήσει ολο τον χαμο του σπιτιου (σκουπες κλπ).

Επισης φιταχνοντας μινι πλησταριο με το πλυντηριο μεσα "αδειαζεις και το μπανιο σου. Θυμήσου να εχει 3 καλαθια για τα απλυτα (λευκα, σκουρα, χρωματιστα) και χωρο για τα πλυμενα (εεε δεν θα σιδερωνεις αμεσως την μπουγαδα σου) οποτε δεν θα γεμιζει το σπιτι τσαπατσουλιες με κουβαδες ασιδέρωτων.

ΑΑΑΑΑ μην ξεχάσεις εκει που θα βαλεις το πλυντηριο να προβλέψεις και δικη του αποχευτευση και ρευμα ωστε να μην χρειαζεται οποτε βαζεις πλυντηριο να γεμίζει το σπιτι σωλήνες και καλώδια!!!!!

 

Πολυ βολικη μας εχει φανει μια μικρη διφυλλη ντουλαπα οπου οταν εχουμε επισκεψεις κρεμουν οι καλεσμενοι τα πανωφόρια τους και βαζει ο συζυγος το κρανος και το μπουφαν της μηχανης που ειναι σκετη μπιχλα!!! Σεμας είναι στο "φις" σε εσενα μπορει να είναι ακομα και στην εισοδο.

 

Στην κουζίνα η γνωμη μου είναι να μην βαζεις νησιδα: πολλα τα τετραγωνικα που χρειαζεται σε σχεση με μια μινι τραπεζαρία. Και επισης ΑΝ μπορεις ξεχωρησε την κουζινα απο το υπολοιπο σπιτι: ανθρωπος είσαι δεν μπορει να ειναι παντα τελεια και ουτε ειναι ωραιο να μυριζει κουνιπιδι και ψαριλα ΟΛΟ το σαλόνι.

 

Η γνωμη μου γενικα είναι:

κανε οικονομία απο επιπλα και κουρτινες (κουρτινες παρε απο τις λαϊκες εχουν ωραιοτατες και φτηνοτατες)

Στα στατικα μερη του σπιτιου (πλακακια, μπανια, κουζίνες) που ΔΥΣΚΟΛΑ και ΔΑΠΑΝΕΙΡΑ αλλαζουν προτειμισε διαχρονικες λυσεις που δεν θα βαρεθεις μετα απο 5 χρόνια (πχ: τα μεταλικης υφης σκουρα πλακακια που κατεκλυσαν την αγορα πριν 2 χρόνια σε 4 χρονια τα θα είναι εκτος. Αντιθετα τα "ιταλικης" αισθητικης μπανια ηταν είναι και θα είναι διαχρονικα).

Μην διαλέξεις τα ακριβότερα αλλα ουτε και τα "παρε παρε". Στα πλακακια μια μεση τιμη ειναι γυρω στα 20-25 ευρω.

Προσεχε την τελικη τιμη σε ενα προϊον: πχ στο Λερου Μερλιν εχει πατωμα ξυλινο κουμπωτο με 30+ ευρω ΟΜΩς με την τοποθετηση και τα υλικα φτανει τα 70 :?

 

ΑΑΑΑΑ μην ξεχασω: στο πατωμα του μπανιου σκουρο πλακακι (για να μην φαινονται οι τριχες οι σταγονες κλπ αηδίες) στην κουζινα ανοιχτοχρωμα να μην φαινονται τα ψιχουλα :lol::lol::lol:

 

 

Τελος αν αποφασισεις σε μεζονέτα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα υπολογίσεις και ενα χωρο για ασανσερ. Αν δεν εχεις χρηματα μην το βαλεις όμως προβλεψη ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει (και κατα προτιμηση να χωραει σχετικα ανετα το καροτσακι του μωρου)

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που σου λεει για τα σκαλοπατια: μακριαααααααα!!!!

Δεν φιταχνεις ενα σπιτι μονο για τα παιδια αλλα και για εσενα που θα ζησεις τουλαχιστον μεχρι τα 80 να το χαρεις: εεεεεε στα 80 δεν ανεβαινεται η εσωτερικη σκαλα ΜΕ ΤΠΤ!!!!!! βασικα ουτε πεζουλακι δεν ανεβαινεις τοτε :roll:

 

Συγνώμη για το ....διηγημα ελπιζω να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν βάλαμε στο σπίτι μας αλλά ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ είναι το ηλιακό σύστημα για ζεστό νερό χειμώνα καλοκαίρι. Είχαμε στο παλιό σπίτι και πληρώναμε τα μισά λεφτά στη ΔΕΗ. Και το ενεργειακό τζάκι είναι καλό αλλά προσεξε καλά την εταιρία, καλύτερα να είναι εισαγωγής το τζάκι.

 

Καλή επιτυχία

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ειλικρινα εχω ενθουσιαστει με την προθυμια σας και τις ιδεες σας! Ευχαριστω πολυ ολες σας!

Soula 33, δεν εχω την δυνατοτητα για μεζονετα (λιγα τετραγωνικα) αλλα σκεφτομουν να "χωρισω" το ενιαιο σαλονι με την κουζινα με 1 το πολυ 2 σκαλοπατια.

Margio, ειμαι αναμεσα νησιδα (που πιανει χωρο αλλα εχεις ντουλαπια) ή πασο (λιγοτερος χωρος αλλα καθολου ντουλαπια)

Maria7, συμφωνω με ολες σας για αποθηκουλα κ φανταζομαι να χωραει πλυντηριο-στεγνωτηριο,σιδερωστρα κ ηλ.σκουπα (εξυπνα τα σιτε που εστειλες;))

Koalalou & mamina σας ευχαριστω πολυ!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ξετρελαθει με τα θερμαντικα διακοσμητικα σωματα! Μερικα ειναι εργα τεχνης ( αλλα κοστιζουν πολυ ακριβα αλλα οχι), εχουν θερμαντικη αποδοση και δεν καινε ρευμα,ειναι υδραυλικα!

Να, κατι που μου ηρθε τωρα...για το μπανιο να ειναι ο νιπτηρας χωνευτος σε επιπλο ή στον τοιχο τελοσπαντων Ή να εξεχει απο το επιπλο? Και στην κουζινα, σας εχει βολεψει οσες εχετε τροφοθηκη που την τρβατε κ βγαινει με μηχανισμο ή καλυτερα το κλασικο ντουλαπι με ραφια?

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω ξετρελαθει με τα θερμαντικα διακοσμητικα σωματα! Μερικα ειναι εργα τεχνης ( αλλα κοστιζουν πολυ ακριβα αλλα οχι), εχουν θερμαντικη αποδοση και δεν καινε ρευμα,ειναι υδραυλικα!

Να, κατι που μου ηρθε τωρα...για το μπανιο να ειναι ο νιπτηρας χωνευτος σε επιπλο ή στον τοιχο τελοσπαντων Ή να εξεχει απο το επιπλο? Και στην κουζινα, σας εχει βολεψει οσες εχετε τροφοθηκη που την τρβατε κ βγαινει με μηχανισμο ή καλυτερα το κλασικο ντουλαπι με ραφια?

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΗΣΙΔΑ Κ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΦΟΥ ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΣΜΑ.ΤΗΝ ΚΑΤΗΡΓΗΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΤΑΝΑΝ ΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟ 3.5 ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΨΥΓΕΙΟ,ΝΕΡΟΧΥΤΗΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΙΧΑ Κ ΤΗΝ ΝΗΣΙΔΑ ΜΕ ΜΗΚΟΣ 1.8.ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ. ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΤΖΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟ (ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ)ΚΑΝΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

 

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ.ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΞΑΠΛΩΣΕΙ.ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΥΜΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!! ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜ ΕΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αυτα τα θερμαντικα σωματα εινα φοβερα!

Τροφοθηκες ασυζητητι πολυ πιο ευχρηστες απο το κλασσικο ντουλαπι με ραφια που πρεπει να βγαλεις ολα τα μπροστινα πραγματα για να βρεις αυτα που ειναι πισω-πισω.

Η ανισοσταθμια προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ αλλα θεωρω απαραιτητο να ειναι απο δυο σκαλια και πανω(το ενα ειναι μονο για να σκονταφτεις) το ιδανικο θα ηταν τρια και να χωριζει δωματια με σαλοκουζινα οχι αυτο που ειπε η φιλη πιο πανω σαλονι-κουζινα.

Τωρα για το νιπτηρα στο μπανιο δεν ξερω να σου πω,μαλλον θεμα γουστου ειναι ,δεν βλεπω καμια πρακτικη δυσκολια.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα θερμαντικά σώματα που έχουν πολύ εφέ, δεν είναι σίγουρο ότι θερμαίνουν γιατί μου φαίνεται άκρως προβληματική η κυκλοφορία και θέρμανση του αέρα που κάνουν.

 

Επίσης ΑΚΡΩΣ απαραίτητο: ΝΑ βάλεις ΠΟΛΥ καλώδιο. Δομημένη καλωδίωση με SSTP cat7, κεντρικό patch panel και να ρίξει ΠΟΛΥ σωλήνα στα υδραυλικά. Πίνακα διανομής με ανεξάρτητες παροχές ζεστού και κρύου παντού, ΚΑΙ στο πλυντήριο πιάτων να φτάνει ζεστό, όπως και στο πλυντήριο ρούχων.

 

Εννοείται τουλάχιστον 2 τουαλέτες, μία οπωσδήποτε με μπανιέρα και η άλλη οπωσδήποτε με ντουζιέρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ξετρελαθει με τα θερμαντικα διακοσμητικα σωματα! Μερικα ειναι εργα τεχνης ( αλλα κοστιζουν πολυ ακριβα αλλα οχι), εχουν θερμαντικη αποδοση και δεν καινε ρευμα,ειναι υδραυλικα!

Να, κατι που μου ηρθε τωρα...για το μπανιο να ειναι ο νιπτηρας χωνευτος σε επιπλο ή στον τοιχο τελοσπαντων Ή να εξεχει απο το επιπλο? Και στην κουζινα, σας εχει βολεψει οσες εχετε τροφοθηκη που την τρβατε κ βγαινει με μηχανισμο ή καλυτερα το κλασικο ντουλαπι με ραφια?

 

ο υποκαθήμενος είναι πιο δύσκολος στην τοποθέτηση και έχει το ρίσκο ότι μπορεί να έχει χαραμάδα ανάμεσα στον νυπτήρα και στο έπιπλο και να μπάζει νερά από εκεί. Θα σου πρότεινα η επάνω επιφάνεια του επίπλου να είναι ενιαίος νυπτήρας δηλαδή να μην είναι ο νιπτήρας μόνο η γούρνα που κάθεται σε νοβοπάν ή σε μαρμαρο/γρανίτη κοκ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω μικρό σπίτι η νησίδα ουσιαστικά με έχει σώσει γιατι την χρησιμοποιώ σαν τραπέζι αφού δεν έχουμε τραπεζαρία απλά έχω κάνει πιο μεγάλη την πάνω επιφάνεια και έχω βάλει ψηλά σκαμπό με πλάτη.Από κάτω λόγω του ότι είμαι και πρώτο μπόι αλλά με βολέυε κιόλας καλύτερα έχω βάλει τα πίατα μου , τα ανθοδοχεία μου το ένα ντουλάπι το έχω κάνει κάβα .Τεσπα την έχω ευχαριστηθεί.Δεν είναι ανάγκη να είναι τεράστια αρκεί να διαχωριζει κουζίνα , σαλόνι και να "κρύβει" τον νεροχύτη.:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα αν δεν εχετε χωρο για μεγαλο μπανιο να βαλεις ντουζιερα με καμπινα και οχι μπανιερα.ειναι κατι που το εχω μετανοιωσει.σιγουρα καποια στιγμη θα το αλλαξω.μου μικρυνε το μπανιο χωρις λογο τελικα.εκτος αν κανεις αφρολουτρα και θες μπανιερα...;)

και κατι αλλο που σιγουρα θα αλλαξω καποια στιγμη ειναι το υφασμα του καναπε τον εχω ασπρο...μονιμα καλυμμενο με ριχταρι και φυσικα ολοι την ωρα φτιαχνω τα ριχταρια που ειναι στο πατωμα.:?

αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα αν δεν εχετε χωρο για μεγαλο μπανιο να βαλεις ντουζιερα με καμπινα και οχι μπανιερα.ειναι κατι που το εχω μετανοιωσει.σιγουρα καποια στιγμη θα το αλλαξω.μου μικρυνε το μπανιο χωρις λογο τελικα.εκτος αν κανεις αφρολουτρα και θες μπανιερα...;)

και κατι αλλο που σιγουρα θα αλλαξω καποια στιγμη ειναι το υφασμα του καναπε τον εχω ασπρο...μονιμα καλυμμενο με ριχταρι και φυσικα ολοι την ωρα φτιαχνω τα ριχταρια που ειναι στο πατωμα.:?

αν θυμηθω κατι αλλο θα σου γραψω.

 

Πιστεύω ότι αν κανείς έχει ήδη ή σκοπεύει να κάνει παιδιά μέχρι 6-7 ετών, η μπανιέρα είναι απαραίτητη. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις μπάνιο ένα μικρό μωρό-παιδί σε ντουζιέρα χωρίς να πρέπει να μπεις να βραχείς και εσύ ο ίδιος.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο υποκαθήμενος είναι πιο δύσκολος στην τοποθέτηση και έχει το ρίσκο ότι μπορεί να έχει χαραμάδα ανάμεσα στον νυπτήρα και στο έπιπλο και να μπάζει νερά από εκεί. Θα σου πρότεινα η επάνω επιφάνεια του επίπλου να είναι ενιαίος νυπτήρας δηλαδή να μην είναι ο νιπτήρας μόνο η γούρνα που κάθεται σε νοβοπάν ή σε μαρμαρο/γρανίτη κοκ)

 

 

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!

 

εχουν πεταχτει ντουλαπια και ντουλαπια ετσι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν κανείς έχει ήδη ή σκοπεύει να κάνει παιδιά μέχρι 6-7 ετών, η μπανιέρα είναι απαραίτητη. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις μπάνιο ένα μικρό μωρό-παιδί σε ντουζιέρα χωρίς να πρέπει να μπεις να βραχείς και εσύ ο ίδιος.

 

 

 

Σωστο εκτός αν κάνεις ντουζιέρα χτιστη οχι αγοραστος ο πατος.

Δλδ πριν τον πλακα στο χτυσιμο ακόμα, και εκει που θες να τελειωνει η ντουζιερα, χτιζουν 2 σειρες τουβλα τα οποια μετα τα τνύνει ο πλακας οπως και ολο το πατωμα της ντουζιέρας με το πλακακι του πατώματος.

Οποτε εχεις μια "χαμηλη μπανιερα".

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγορια θα επιμείνω με το θεμα των εσωτερικων σκαλοπατιων.

Δυστυχώς εμενα η πεθερα μου εμεινε κατακοιτη με αναπηρικο καροτσακι. Επισης η μαμα ενςο φιλου (πολητικος μηχανικος στο επαγγελμα η ίδια) ειχε σχεδιασει οταν ακομα ηταν νεα το σπιτι με ενα σκαλοπάτι, για να διαχωρίζει οπτικα τους χωρους.

Ελα όμως που γερασε, κατι τα αρθητικα, κατι η οστεοπορωση εχουν φιταξει ξεχωριστη εισοδο στο σπιτι για να αποφευγει το σκατο-σκαλοπατι.

Ο δε κουμπάρος μου που εχουν μια σπιταρόνα 250 τετραγωνικά, ραγισε τον αστραγαλο και του εβαλαν γύψο: μετα απο το βασανηστηριο των 2 μηνων σχεδιάζανε πως θα ξυλώσουν το μπαρακι να βαλουν ασανσέρ!!!!!!

 

Δεν θελω να είμαι Κασάνδρα και μακαρι ολοι να είμαστε "κατσικια" μεχρι τα βαθια μας γεράματα (ΜΠΕΕΕΕΕΕ!!!!) επειδη ομως παιζει να ειμαστε και χουφταλα, καλο θα είναι να υπολογίσουμε και αυτη την περιπτωση, ειδικα αν εχουν καταργηθει οι συντάξεις και δεν υπάρχει σαλιο για ανακαινηση.

Και το ξερουμε ολοι εεεε?

Ο ΓΕΡΟΣ Ή ΑΠΟ ΠΕΣΙΜΟ Ή ΑΠΟ ΧΕΣ.... ΘΑ ΠΑΕΙ!!! (Προσωπικα επειλέγω το χεσ.... διότι αν πέσω είναι βεβαιο οτι θα χεστώ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Nikol1981, σκεφτομουν το αντιθετο δηλ. να ειναι 3 σκαλακια με το σαλονι πιο πανω και οχι την κουζινα για τους λογους που ανεφερες(εχεις δικιο για τα ψιχουλακια!)

MARGIO,μετα μου εδωσες ιδεα καλυτερη που δεν ειχα σκεφτει να χωρισω δηλ. την σαλονοκουζινα απο τα υπολοιπα δωματια;)(επισης ευχαριστω για τις τροφοθηκες,προς τα εκει σκεφτομαι) ΑΛΛΑ ερχεται η Alan και μου τα ανατρεπει παλι ολα!!!! Μπορω να μη σκεφτω το πεσιμο ή το χεσιμο?? Εχεις δικιο Alan γιατι μετα απο χρονια?...Ασε που σκεφτομαι οταν αρχισει να μπουσουλαει το κουτσουβελο οτι θα πρεπει να βρισκομαι σαν τον σουπερμαν πριν απο αυτο στο κατω σκαλι να τον περιμενω(οποτε & σε αυτη την περιπτωση ή θα πεσω ή θα χεστω απο τον φοβο μου πριν προλαβω να γερασω:-P:D:p) ΟΚ το ξεχναμε το θεμα σκαλοπατι-α

Agisilaos, τις τεχνικες λεπτομερειες για τα θερμαντικα πρεπει να τις διαβασει ο αντρας μου γιατι εμενα κινεζικα μου φαινονται.Παντως καταλαβα οτι δεν τα θεωρεις κ πολυ αξιοπιστα...Οσο για τις 2 τουαλετες εχεις δικιο & εγω το θελω..Εδω 2 ατομα ειμαστε ακομα και παλι...Προσπαθω να πισω τον αντρα μου για ενα μικρο WC αλλα δεν θελει γιατι το σπιτι ειναι ηδη μικρο μηπως χασουμε κι αλλα τμ:(

ΤΙΓΡΑΚΙ, για την ντουζιερα θα συμφωνησω περισσοτερο με την katerina2, διοτι ειναι χρησιμη και για το μωρο η μπανιερα αλλα συμφωνω με το χρωμα του καναπε( εχω τωρα ασπρο -κρεμ & μετανιωνω)

Nefelirene, προτεινεις και εσυ νησιδα,ε? Εννοειται καλος απορροφητηρας γιατι θα ειναι ενιαιο σαλονι -κουζινα!

Και παλι σας ευχαριστω

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...τέλειο θέμα! Η μάνα μου έλεγε ότι πρέπει να αλλάξεις 3 σπίτια για να καταλήξεις να φτιάξεις κάποτε το πιο λειτουργικό για εσένα. Εγώ το βρήκα δυστυχώς έτοιμο από τους γονείς μου και τους χιλιοευχαριστώ αλλά κάποια θέματα ήθελαν ή θέλουν διόρθωση!

Θα σου πω τα δικά μου μπας και πάρεις μια ιδέα.

 

1) Μεγάλα παιδικά υπνοδωμάτια οπωσδήποτε! Εμάς είναι κούτσικα και ΔΕΝ θα χωράνε ούτε τα παιδιά...πόσο μάλλον τα παιχνίδια τους κλπ κλπ...

2) Πλακάκια με νερά ή πιτσιλιές ή κάτι τέλοσπάντων... ώστε να μη δείχνει το κάθε ψίχουλο κι η κάθε τρίχα και να πρέπει να σκουπίζεις-σφουγγαρίζεις 10 φορές τη μέρα! Προς Θεού όχι άσπρα! :lol:

3) Σίτες στα πορτοπαράθυρα για να μην μπαίνουν μέσα ζωύφια, φύλλα, χνούδια και το καλοκαίρι δροσίζεις το χώρο χωρίς το φόβο των κουνουπιών.

4) Τέντες ή πέργκολες στη δυτική πλευρά για να γλιτώνεις τη ζέστη το καλοκαίρι.

5) Αν έχεις την οικονομική άνεση.... μόνωση καλή! Και ειδικά στην ταράτσα.

6) Η νησίδα να σου πω την αλήθεια... αν είναι μεγάλη η κουζίνα και θέλεις να τη χωρίσεις από τον υπόλοιπο χώρο καλό θα είναι (αν θες να τη χρησιμοποιήσεις και σαν τραπέζι) να είναι φαρδιά ή να έχει προέκταση η οποία να διπλώνει και να ξεδιπλώνει ή να κρύβεται. Έτσι όταν θα τρώτε θα ανοίγεις την προέκταση και θα φαρδαίνει η νησίδα οπότε είστε και πιο άνετοι.

7) Σκαλάκια μες στο σπίτι θα σε κάνουν να μαρτυρήσεις! Έχει η μάνα μου στο δικό της και κοντεύει να πάθει μηνίσκο!

8 ) Ηλιακό οπωσδήποτε, αποθήκη επίσης, χώρους για ρούχα όπως ντουλάπες μη λυπηθείς ας φτάνουν μέχρι το ταβάνι!

9) Βεράντα ή μπαλκόνι οπωσδήποτε να έχει λίγο χώρο να βάλεις ωραία έπιπλα βεράντας να απολαμβάνεις τις καλοκαιρινές νύχτες, να κάνεις τα μπάρμπεκιου, να καλείς τους φίλους σου...

10) Στην κουζίνα μπορείς να βάλεις ντουλάπες με ράφια όπου μέσα θα βάλεις συρταρωτά ίνοξ "καλάθια" όπου μπορείς να βάλεις τρόφιμα, πιάτα, ποτήρια....κι απλά ανοίγεις το ντουλάπι, τραβάς το συρταρωτό "καλάθι" και έχεις φάτσα φόρα όλο το περιεχόμενο του ραφιού! Έχω πετάξει κι αν έχω πετάξει ληγμένα φαγώσιμα που ήταν στο βάθος της τροφιμαποθήκης και δεν τα είχα εντοπίσει όταν τα χρειαζόμουν...

11)Επίσης πιτσιλωτός πάγκος στην κουζίνα στυλ μωσαϊκού γιατί με τα χρόνια αν τον πάρεις ανοιχτόχρωμο θα μουτζώνεσαι όταν θα βλέπεις τις στάμπες από διάφορα που έβαψαν ή "έστυψαν" κι έκαναν χάλια τον πάγκο σου!

Αν σκεφτώ τπτ άλλο θα επανέλθω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...