Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως τελικά η πολλή ενημέρωση βλάπτει?


Recommended Posts

Είμαι άνθρωπος που θέλει να είναι όσο γίνεται πιο ενημερωμένος για τα πάντα, να ξέρω τι με περιμένει, πιθανά σενάρια, εκδοχές, τα πάντα!! Φανταστείτε τώρα που αποφασίσαμε να κάνουμε μωρό!! Μήνες πριν παρθεί η απόφαση έχω κατακλύσει το Internet και το You Tube για να μάθω -και να δω......- όσο γίνεται περισσότερα....

Αποτέλεσμα? Ακόμα περιμένω αποτελέσματα προγεννητικού για να ξεκινήσουμε προσπάθειες, αλλά νιώθω πως έχω γεννήσει ήδη 2-3 φορές!!!

Όλη μέρα σκέφτομαι και ασχολούμαι με αυτό το θέμα, ξέρω πιο πολλά και από μαμάδες 3 παιδιών!! Ο γιατρός μου κουφάθηκε, του τα λεγα εγώ αντί να τα λέει αυτός!!!

Φοβάμαι πως όταν τελικά γίνει το θαύμα θα το καταστρέψω φέρνοντας στο μυαλό μου όσα έχω διαβάσει και δει!!

Μήπως τελικά η πολλή ενημέρωση βλάπτει? Για μας τις αγχωτικές, όχι τις φυσιολογικές!!!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... έκανα και εγώ τα ίδια από τότε που ξεκινήσαμε να προσπαθούμε έως ακόμα και σήμερα (μπαίνω στον έβδομο σε λίγες μερες). Μιλάμε για πολύ διάβασμα (ούτε για το πτυχίο δεν διάβασα τόσο!!!). Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ αγχωτικό και όχι τόσο όταν προσπαθείς αλλά περισσότερο ακόμα όταν θα μείνεις εγκυος. Σε κάθε εξέταση (αυχενική, β επιπέδου κτλ ) θα πηγαίνεις με απίστευτο αγχος γιατι θα έχεις διαβάσει για τόσες ασχημες περιπτώσεις που θα φρίξεις....

Η συμβουλή μου είναι να είσαι ενημερωμένη αλλά να καταλάβεις πως οι περισσότερες εγκυμοσύνες δεν εχουν προβλήματα . Και να ξέρεις πως στο internet ανατρεχουν κυρίως κοπέλες που παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα και ζητούν συμβουλές από άλλες εγκύους. Το forum αυτό είναι πολύ καλό και πολύ ενημερωτικό... εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.. αλλα προς θεού σταματα να διαβάζεις άρθρα για τα προβλήματα της εγκυμοσύνης γιατί θα τρελαθείς ( και μην ξεχνας πως το άγχος είναι ο κυριότερος παραγοντας για να δυσκολευτείς να μείνεις έγκυος). Σου εύχομαι να τα καταφέρεις πολύ γρήγορα και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη... Και μην ανησυχείς.... όλες τα ίδια περασαμε και περνάμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι η πολλή ενημέρωση βλάπτει. Απεναντίας όσο πιο καλά πληροφορημένος είσαι ειδικά όταν πρόκειται για πρώτη εγκυμοσύνη που όλα σου φαίνοντια πρωτόγνωρα και το παραμικρό μπορεί να σε αγχώσει η επαρκής ενημέρωση είναι αναγκαία.

Άλλωστε πολλές φορές θα έρθεις στο δίλημμα να ακολουθήσεις ή να μην ακολουθήσεις κάτι που σου προτείνουν ή ακόμη να έρθεις και σε διαφωνία με το γιατρό σου κι εκεί πρέπει να έχεις τα κατάλληλα επιχείρηματα χωρίς να δέχεσαι άκριτα ότι σου λένε.

Σκέψου να είχαμε άγνοια για σημαντικά θέματα και να περιμέναμε απ' τους άλλους να αποφάσιζαν για κάτι τόσο πολύτιμο όσο το μωρό μας χωρίς εμείς να γνωρίζουμε τα υπέρ και τα κατά.

Από την άλλη αυτό που πιστεύω ότι βλάπτει στην ενημέρωση είναι το υπερβολικό άγχος και η αίσθηση του ξερόλα που προκύπτει από την τόση ενημέρωση.

Ναι, μεν θέλουμε να ξέρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα αλλά πρέπει να τα περνάμε όλα από φιλτράρισμα και προπαντώς να μην θεωρούμε ορθή ό,τι πληροφορία λαμβάνουμε. Πόσες φορές δεν αγχώθηκα άδικα όταν μέσα στην μανία μου για υπερβολική ενημέρωση δεν διάβαζα πράγματα που μπορεί να μην ίσχυαν και να μεγαλοποιούσα καταστάσεις.

Σε όλα λοιπόν μέτρο. Και ευτυχώς το forum εδώ με έχει σώσει απ' την παράνοια πολλές φορές καθώς στα τόσα πολλές φορές περιττά ερωτήματα μου πάντα είχα τις σωστές και λογικές απαντήσεις που με καθησύχαζαν και επανέφεραν στην πραγματικότητα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απο αυτές που θεωρούν ότι η πολλή ενημέρωση βλάπτει..και αυτό όχι γιατί είναι κακό να ξέρει κάποιος τί του συμβαίνει και τι μπορεί πιθανόν να συμβεί, αλλά επειδή δεν είμαστε σε θέση πιστεύω να ελέγχουμε το άγχος που γεννάει η ενημέρωση αυτή..το αποτέλεσμα???δεν χαιρόμαστε την ωραιότερη ίσως περίοδο της ζωής μιας γυναίκας...γιατί πεστε μου αν έχω άδικο...πόσες απο μας διάβασαν κατι κακό και δεν αναρωτηθηκαν μήπως το νιώθουν και εμείς, ή μήπως μας συνέβη και δεν το καταλάβαμε, και μήπως μας συμβεί στο μέλλον?και , και, και....

δυστυχώς εγώ αυτό πιστεύω..όσο πιο πολύ ενημερωνόμαστε τόσο πιο πολύ αγχωνόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω καλύτερα να ξέρεις λίγα. Όταν ξεκίνησε η πρώτη εγκυμοσύνη μου ήμουν Η άσχετη. Ζήτησα απ'το γιατρό μου να μου συστήσει τί να διαβάσω και μου είπε να μη διαβάσω απολύτως τίποτα εκτός απ'τα δικά του και μου έδωσε δύο φυλλάδια με οδηγίες διατροφής και με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης και εξήγηση των εξετάσεων που γίνονται σε κάθε στάδιο.

 

Στην αρχή λοιπόν δεν τον άκουγα. Μπήκα μερικές φορές στο ίντερνετ και διάβασα. Ε, αγχώθηκα τρελά. Εντωμεταξύ, όλα τα σχετικά κείμενα μοιραία ασχολούνται με τα προβλήματα, δε θα γράψει κανείς βιβλίο ή άρθρο αν είναι να πει για μια καλή εγκυμοσύνη... Οπότε παντού έβλεπα πρόβλημα.

 

και τελικά έκοψα το διάβασμα και ησύχασα.

 

βέβαια, είναι λογικό να θες να διαβάζεις σχετικά, αλλά γιατί δε διαλέγεις κάτι άλλο σχετικό; Ας πούμε, μπορείς να διαβάσεις κάτι για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών, κάτι για την ψυχολογία τους (όχι για τις αρρώστιες έτσι :lol::lol: ). Θα είναι πιο χρήσιμο νομίζω και δε θα σε αγχώσει στην παρούσα φάση ενώ παράλληλα θα σου επιτρέπει να ασχολήσαι με αυτό που σε απασχολεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικα δυσκολο το θεμα και δε ξερω τι να πω..... Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου (καθολου πριν) εψαχνα παρα πολυ στο ιντερνετ ο,τιδηποτε σχετικο με καθε φαση αναπτυξης του παιδιου.... Το τι φωτογραφιες τερατων ειδα, τι συνδρομα ανακαλυψα μη σας λεω ...... Ο αντρας μου και η μαμα μου με κραζανε καθολη τη διαρκεια των τελευταιων μηνων γιατι παντα εβαζα κακο στο μυαλο μου, απο την αλλη ομως θεωρω οτι να εισαι απλα μεσα στην τρελη χαρα και να μην εχεις επιγνωση του τι γινεται σε καθε φαση, τι πιθανους κινδυνους εχεις και τι ειναι η καθε εξεταση μας γυριζει στα χρονια των μαμαδων μας που οι γιατροι ακουγαν τους χτυπους της καρδιας με χωνι..

 

Απλα οσο κι αν ειναι δυσκολο θελει να κρατας ισορροπιες, εγω το προσπαθησα δεν το καταφερνα βεβαια παντα, υπηρχαν φορες που φοβομουν τα χειροτερα...

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχεις και ενημέρωση απ'το γιατρό, δεν είναι καλύτερο αυτό; Εγώ σημείωνα τις ερωτήσεις μου (την κάθε παπαριά που μου'ρχοτανε) και τον ρώταγα, βέβαια μου την έλεγε ότι είμαι υπερβολική σε κάποια πράγματα, αλλά αφού το είχα σκεφτεί το ρώταγα.

 

Δηλαδή, δε σημαίνει ότι είσαι στην κοσμάρα σου επειδή δε διαβάζεις στο ίντερνετ ιατρικά άρθρα που στο κάτω κάτω δύσκολα θα είσαι σε θέση να τα αξιολογήσεις. Για να μη μείνεις στην εποχή του χωνιού, καλύτερα η κουβέντα με το γιατρό νομίζω, γιατί όντως θα ανακαλύψει κανείς πολλά σύνδρομα και δεν υπάρχει λόγος να το περνάς αυτό σε μια περίοδο όπου το στομάχι σου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... έκανα και εγώ τα ίδια από τότε που ξεκινήσαμε να προσπαθούμε έως ακόμα και σήμερα (μπαίνω στον έβδομο σε λίγες μερες). Μιλάμε για πολύ διάβασμα (ούτε για το πτυχίο δεν διάβασα τόσο!!!). Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ αγχωτικό και όχι τόσο όταν προσπαθείς αλλά περισσότερο ακόμα όταν θα μείνεις εγκυος. Σε κάθε εξέταση (αυχενική, β επιπέδου κτλ ) θα πηγαίνεις με απίστευτο αγχος γιατι θα έχεις διαβάσει για τόσες ασχημες περιπτώσεις που θα φρίξεις....

Η συμβουλή μου είναι να είσαι ενημερωμένη αλλά να καταλάβεις πως οι περισσότερες εγκυμοσύνες δεν εχουν προβλήματα . Και να ξέρεις πως στο internet ανατρεχουν κυρίως κοπέλες που παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα και ζητούν συμβουλές από άλλες εγκύους. Το forum αυτό είναι πολύ καλό και πολύ ενημερωτικό... εμένα τουλάχιστον με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.. αλλα προς θεού σταματα να διαβάζεις άρθρα για τα προβλήματα της εγκυμοσύνης γιατί θα τρελαθείς ( και μην ξεχνας πως το άγχος είναι ο κυριότερος παραγοντας για να δυσκολευτείς να μείνεις έγκυος). Σου εύχομαι να τα καταφέρεις πολύ γρήγορα και να έχεις μια πολύ καλή εγκυμοσύνη... Και μην ανησυχείς.... όλες τα ίδια περασαμε και περνάμε...

συμφωνώ απόλυτα!!!

και εγώ διάβαζα ότι κουλό υπήρχε και είχα τρελαθεί!!!ο άντρας μου φώναζε ότι θα μου κόψει το ιντερνετ!!!!! :lol::lol:

όμως λόγω της ενημέρωσης γλίτωσα τον πρόωρο τοκετό στον 7ο μήνα!!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα διαβαζα παντοτε για τα φυσιολογικα αναμενομενα μιας εγκυμοσυνης και απο αυτα μπορουσα να ξερω επιγραμματικα καποιες πιθανες καταστασεις αλλα ποτε δεν ενετρεχα να μαθω λεπτομερειες εφοσον αμεσα δεν με αφορουσαν. Αυτο που με αγχωνε ειναι οι εξετασεις τυπου αυχενικη (ο σκοπος της),pap a, β επιπεδου κλπ..παλιοτερα αυτα δεν υπηρχαν και ετσι δεν υπηρχε προβλημα αγχους απο τις εγκυμονουσες αλλα γεννιοντουσαν παιδια με προβληματα ανατομικα η με διαφορα συνδρομα που τωρα μπορουν να προβλεφθουν σε ικανοποιητικο σημειο..

αρα καταλαβα οτι οι εξετασεις αυτες ειναι ως ενα βαθμο οφελιμες..

παρολα αυτα μου ετυχαν δυο ασχημα (διαφορετικα) γεγονοτα σε δυο κυησεις που με αναγκασαν να ψαξω περισσοτερο στο internet και να μιλησω και με αλλες κοπελες. Ηταν ψυχοφθορο και καμια φορα μου επηρεασαν την κριση διαφορα που μαθαινα.

Μια φιλη που δεν ασχοληθηκε ποτε με ολα αυτα και απλα εκανε οτι της ελεγε ο γιατρος της την ωρα που επρεπε σας πληροφορω οτι ειχε πολυ καλυτερη εγκυμοσυνη, χωρις αγχος και χωρις σκοτουρες..ειναι αυτο που λεμε οτι καμια φορα η αγνοια σε κανει να ζεις πιο ξεγνοιαστα..

τελικα ολα ομως ειναι σχετικα και θεμα τυχης..ειτε ξερεις πολλα ειτε ξερεις λιγα αν ειναι να γινει κατι ασχημο γινεται..

αφηστε δε που οσες παραξερουμε κολλαμε στη λεπτομερεια εκει που δεν χρειαζεται και ταλαιπωρουμαστε ψυχικα..

αρα δεν υπαρχει σωστο η λαθος στο συγκεκριμενο ζητημα..

σημασια εχει να ξερουμε που απευθυνομαστε..για ιατρικες συμβουλες σε γιατρους και για εμπειρικες - φιλοσοφικες συζητησεις σε site οπως καλη ωρα αυτο..και προπαντων να υπαρχει σχεση εμπιστοσυνης με τους γιατρους μας..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν κάτι σου εμφανιστεί, ένα πρόβλημα, οκ, τότε το καταλαβαίνω, διάβασε, για να μπορείς και να συνεννοηθείς καλύτερα με το γιατρό.

 

Αλλά χωρίς λόγο να διαβάζεις για πιθανά προβλήματα νομίζω ότι είναι κακό, για σένα την ίδια πρωτίστως.

 

Βέβαια, μπορεί κάποιος να ανακουφίζεται, δεν ξέρω, να νοιώθει πιο μεγάλη ασφάλεια. Προσωπικά, όση γνώση απέκτησα με άγχωσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου την έχουν πει πολλές φορές οτι ψειρίζω τη μαιμού! Ακόμα και η μάνα μου.

Έτσι ειμαι όμως και μου αρέσει πολύ, ειμαι αναλυτικός άνθρωπος και θέλω να ειμαι ενήμερη για τα θέματα που με αφορούν και τις τελευταίες τάσεις. Σπούδασα και έμαθα τον εγκέφαλο μου να λειτουργεί αλλιώς. Δεν μπορώ να εχω τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν επαγγελματία γυναικολόγο, παιδίατρο κτλ...δεν μου το επιτρέπει η μόρφωση μου αν θέλετε.

Συμφωνό να μην το παρακάνουμε γιατί μπαίνουμε σε άσκοπες ανησυχίες αλλα άμα το χεις μέσα σου ειναι δύσκολο χούι να το κόψεις :)

 

Βλέπω τη φίλη μου που γέννησε πριν 40 μέρες...οτι της είπαν κάνει και με το θηλασμό και με όλα....έκανε καισαρική και τώρα δεν νιώθει την κοιλιά της, το γάλα κοντεύει να της κοπεί απο τις παπαρίες που της είπαν, έχει κάτσει σαν χαζή 40 ημέρες μεσα στην ντάλα ζέστη γιατί κάνει ότι λένε οι αλλοι (γιατροί, γιαγιάδες, παπάδες κτλ).....Sorry but my brain functions very well :)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Τι είπες τώρα!!! Για μας τις αγχωτικές;;; Από τότε που ανακάλυψα το ίντερνετ θα μπορούσα να έχω γίνει η χειρότερη γιατρός του κόσμου! Σε διάφορα θέματα, όχι μόνο την εγκυμοσύνη! Η ενημέρωση δεν βλάπτει, η κακή της πρόσληψη και χρήση βλάπτουν....παράδειγμα:

 

διαβάζω ένα άρθρο για τον διαβήτη πχ...:"Χριστέ μου Παναγιά μου , μήπως έχω και δεν το ξέρω;;;" :shock: Ο άντρας μου: "βρε αγάπη για κοίτα έδω τι λέει, κι εδώ κι εδώ..."

 

και ρωτάω: Είναι δυνατόν να διαβάζουμε το ίδιο άρθρο, εγώ να υποφέρω ήδη από συμπώματα και αυτός να ...διαβάζει απλά ένα άρθρο;;

 

συμπέρασμα: η ζωή είναι και δυσάρεστη, το ξέρουμε, αλλά αν είναι να κάνεις διαγνώσεις από μόνη σου καλύτερα να διαβάζεις μόνο τα ευχάριστα ή χρήσιμα..

για τα υπόλοιπα διαλέγεις έναν καλό γιατρό!Τι σπούδαζε τόσα χρόνια ο άνθρωπος! :lol:

 

Αυτό έχω αρχίσει να κάνω κι εγώ... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο άντρας μου είχε φρικάρει με το ιντερνετ!!!! Μου απαγόρεψε να διαβάζω το οτιδήποτε είχε σχέση με εγκυμοσύνη γιατί αγχωνόμουνα για οτιδήποτε διάβαζα!!!

Ίσως είναι και θέμα ανθρώπου,αν δηλ δεν μπορείς να διαχειριστείς αυτά που διαβάζεις και τα κάνεις όλα δικά σου ,άστα να πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλες δίκιο έχετε, και καλό και κακό είναι να ενημερώνεσαι τοοοοοσο πολύ.

Εγώ όμως που είμαι υπερβολική και κατά φαντασίαν ασθενής συνεχώς δε ξέρω....τι να πω..θα δείξει...το κάθε πράγμα στο καιρό του λένε...

Πάντως τόσο λίγο καιρό, ούτε μήνα στο Parents και έχω μάθει πράγματα που ούτε φανταζόμουν, όλα χρήσιμα, γιατί δεν είναι θεωρίες από βιβλία αλλά γεγονότα που συνέβησαν σε όλες σας!! Και υπάρχει και παντού ένα κοινό σημείο: πως το μόνο που έχει σημασία είναι να κρατήσεις το υγιές μωρό σου στο τέλος!!! Και τα ξεχνάς όλα....ανυπομονώ!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε...και εγώ σε κάθε φάση της ζωής μου αν δεν βρω ένα forum να ξεψαχνίσω το εκάστοτε αντικείμενο (χομπυς, διορισμός, γάμος, παιδί κλπ) μέχρι αηδίας δεν πρόκειται να ησυχάσω....το έχει η φύση μου...

 

στην φάση όμως της εγκυμοσύνης όντως από τις πρώτες μέρες αγχωνόμουνα πολύ με όσα διάβαζα εδώ και νόμιζα ότι θα μου τύχουν και μένα και ακόμη το παθαίνω αυτό...ο άντρας μου και οι φίλοι μου φυσικά μου την λένε ακόμη που το ψάχνω τόσο πολύ και αγχώνομαι αλλά όλοι έχουν πειστεί (ελπίζω δηλαδή) κατά καιρούς πόσο πολύτιμη είναι η γνώση που έχω βρει πολλές φορές στο internet :wink:

προσπαθώ όμως πλέον να διαβάζω καθαρά ΜΟΝΟ ότι με αφορά άμεσα για να μην αγχώνομαι...όντως έχω διαπιστώσει ότι η ψυχικά ηρεμία μου έχει ταραχτεί από κάποια θέματα για αυτό προσπαθώ απλά να τα αποφεύγω... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να μην βλαπτει, αλλα σιγουρα αγχωνει παιδια. Γενικα εγω δεν ασχολιομουν πολυ με το ιντερνετ για αλλα θεματα, ουτε καν για την εγκυμοσυνη, παρα μονο οτι αφορουσε τη δουλεια μου. Ωσπου στις αρχες του δευτερου τριμηνου κολλαω τον κυτταρο μεγαλοϊό και αρχιζω να ξεψαχνιζω τα παντα και εννοειται να τρελαινομαι. Και στη συνεχεια ακολουθησαν κι αλλα προβληματα με τις αρτηριες, τον πλακουντα τα NST και καθε φορα που εμπαινα να τα ψαξω, τσακονομουν με τον καλό μου γιατι μετα το διαβασμα το κλαμα πηγαινε ποταμι....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαφοροποιήσουμε όμως την ενημέρωση και την παρανοικότητα σ'αυτό το σημείο :)

 

Άλλο να ενημερωθείς ας πουμε για το θηλασμό για το τι συμβαίνει σε κάθο στάδιο της εγκυομύνης και άλλο να ψάξεις ότι κακό μπορεί να πάει στραβά και να κάτσεις να αγχωθείς μην σου συμβεί!

Εγω εχω μάθει πάρα πολλά απο το φόρουμ αλλα βάζω και ενα όριο στο να μην παρασυρθώ απο άτυχη γεγονότα που συνέβησαν σε κάποιους....θέλω να πω οτι καταχωρώ την πληροφορία στο πίσω μέρος του μυαλού μου και προχωρώ παρα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

και άλλο να ψάξεις ότι κακό μπορεί να πάει στραβά και να κάτσεις να αγχωθείς μην σου συμβεί!

Δε λεω για το τι μπορουσε να πάει στραβα, αλλα για αυτα που συνεβαιναν και τι συνεπειες ειχαν...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ξέρεις τί γίνεται κορίτσια!

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να γλιτώσεις πολλά περιττά που οι γιατροί θέλουν να σου περάσουν ως απαραίτητα....ναι, ναι, με τους γιατρούς τα έχω βάλει εγώ!!!

Ο καθένας λέει άλλα και το κίνητρό τους είναι συνήθως οικονομικό :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μανιωδώς ό,τι έχει σχέση με την εγκυμοσύνη. Έχω ξετινάξει στην κυριολεξία το ίντερνετ, ψάχνω τα πάντα...

Μ' αρέσει να μαθαίνω όσο το δυνατόν περισσότερα για τα θέματα που με ενδιαφέρουν, το έκανα και πριν μείνω έγκυος για άλλα πράγματα. Τώρα διαβάζω για το έμβρυο, την ανάπτυξή του, τα πιθανά προβλήματα, τον τοκετό, τις επιπλοκές, όλα! Θέλω να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ενημερωμένη, ειδικά σε ό,τι αφορά τον τοκετό.

Δεν επηρεάζομαι καθόλου, ούτε αγχώνομαι, γιατί μέχρι τώρα τα πάντα πηγαίνουν πάρα πολύ καλά με το μωράκι μου :D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η ενημέρωση βοηθάει στο να κάνουμε τις κατάλληλες ερωτήσεις. Πριν απ' όλα πρέπει να έχουμε ένα γιατρό που τον εμπιστευόμαστε και να αντιλαμβανόμαστε ότι οι αντιλήψεις του σχετικά με τα ιατρικά αλλά και τα μη-ιατρικά θέματα θέματα της εκγυμοσύνης είναι κοντά στις δικιές μας. Είναι όμως τόσο διαφορετική η εγκυμοσύνη της κάθε γυναίκας, ο οργανισμός, η φυσιολογία της, οι συναισθηματικές και βιοχημικές της αντιδράσεις, η ζωή της ολόκληρη, ώστε σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να μας πανικοβάλει η διαφορετικότητα ή η μοναδικότητα μιας κατάστασης. Εγώ είχα περάσει μία βασανιστική ώρα από τη στιγμή που πήρα τα αποτελέσματα της δεύτερης εξέτασης τη β-χοριακής, και θεωρούσα, μέχρι να μιλήσω με τη γιατρό μου, ότι το μωρό το έχω χάσει. Η αύξηση δεν ήταν η αναμενόμενη. Βέβαια, δεν ήταν η αναμενόμενη σύμφωνα με όσα ήξερα και είχα διαβάσει, αλλά αν ήταν όλα τόσο απλά, θα γεννούσαμε χωρίς γιατρούς και μαίες! Μέχρι αυτή τη στιμγή πάντως, όλα είναι μια χαρά, και εύχομαι να το λέω αυτό μέχρι το τέλος. Η ενημέρωση μας βοηθάει να σκεφτόμαστε με το σωστό τρόπο και να αναζητάμε τις σωστές και έγκυρες πληροφορίες, να είμαστε προετοιμασμένες και υπεύθυνες.

an1cERGHus01210MTY0ZHwwMDA1NjY5ZGF8RGlvbmVcJ3Mgam91cm5leS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση έχει και τα θετικά και τα αρνητικά της. Το θετικό είναι ότι μπορείς να κατανοήσεις καλύτερα όλα όσα σου συμβαίνουν και είσαι προετοιμασμένη για διάφορα ενδεχόμενα. Εγώ με το να διαβάζω και να ενημερώνομαι νιώθω πως ξέρω τι με περιμένει. ΑΑΑΑΑΑΑ και κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ είναι να μαθαίνω τι καινούριο κάνει κάθε εβδομάδα το μωρό μου. Χωρίς το internet πώς θα τα ήξερα όλα αυτά;

Όμως εκτός από τα θετικά υπάρχουν και τα αρνητικά. Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις - έτσι δε λένε; Λοιπόν μερικές φορές διαβάζω διάφορα πράγματα και με πιάνει πανικός. Είναι λογικό νομίζω - το άγχος μας για να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη και τελικά να φτάσουμε στο ποθητό αποτέλεσμα που είναι ένα μωράκι στην αγκαλιά μας είναι τόσο μεγάλο που το παραμικρό μπορεί να μας κάνει να φοβηθούμε. Εμένα αυτό που με τρόμαζε περισσότερο ήταν όταν διάβαζα για τις επιπλοκές της εγκυμοσύνης, για τον προγεννητικό έλεγχο και τέλος για τη γέννα... Αχ αυτή η γέννα - φοβάμαι τόσο πολύ (κι όμως δε σταματάω να διαβάζω γιατί θέλω να ξέρω τι θα μου συμβεί...)

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...