Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΣΠΙΡΑΛ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΚΑΝΕΙΣ;


yola

Recommended Posts

Έχω ένα θέμα με τα κουβαδάκια που θα στολίσω στα τραπέζια.

Δυστυχώς τον Ιούνιο που τα πήρα από το Jumbo δεν πήρα και τα γλυφυτζούρια με τα οποία ήθελα να τα γεμίσω γιατί λέω άσε να τα πάρω αρχές Σεπτεμβρίου. Έλα όμως που τα απέσυραν όλα και θα φέρουν καινούργια από τα Χριστούγεννα και μετά.

Πήρα τη Relcon και έχουν τελειώσει και σε αυτούς. Κρίμα για τί είχαν μόνο 0,40 το τεμάχιο.

Ψάχνω για μία παρόμοια τιμή για 50 περίπου μεγάλα και ψηλά πολύχρωμα στρογγυλά ή μακρόστενα σπιράλ γλυφιτζούρια. Έχει εντοπίσει καμία πουθενά;

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε ποια Jumbo? Γιατί εγώ στα Jumbo της θηβών που πήγα πριν μια βδομάδα ήταν ΤΙΓΚΑ στο πολύχρωμο γλειφιτζούρι που μόλις είχαν βγάλει στη φόρα!

 

 

Μήπως να πάρεις τηλ στο κατάστημα τους και να μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ που μου άνοιξες τα μάτια γιατί έψαχνα αλλού και δεν θα ξαναπήγαινα στα Jumbo. Πήρα τηλ και στο κοντινό μου και ξαναέφεραν τον κωδικό τώρα όχι μετά τα Χριστούγεννα όπως μου είχε πει μια άσχετη πηλήτρια. Τρέχω σήμερα κιόλας!!!

 

Και πάλι ευχαριστώ και η ώρα η καλή στον Ωρίωνα

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με τα κουβαδάκια που θα στολίσω στα τραπέζια.

Δυστυχώς τον Ιούνιο που τα πήρα από το Jumbo δεν πήρα και τα γλυφυτζούρια με τα οποία ήθελα να τα γεμίσω γιατί λέω άσε να τα πάρω αρχές Σεπτεμβρίου. Έλα όμως που τα απέσυραν όλα και θα φέρουν καινούργια από τα Χριστούγεννα και μετά.

Πήρα τη Relcon και έχουν τελειώσει και σε αυτούς. Κρίμα για τί είχαν μόνο 0,40 το τεμάχιο.

Ψάχνω για μία παρόμοια τιμή για 50 περίπου μεγάλα και ψηλά πολύχρωμα στρογγυλά ή μακρόστενα σπιράλ γλυφιτζούρια. Έχει εντοπίσει καμία πουθενά;

Εγώ πριν κάποιες ώρες αγόρασα κάποια ωραία γλυφιτζούρια

IMG_0189.jpg

Έχω βάλει τα τσιγάρα για να καταλάβεται το μέγεθος / το χωνάκι παγωτό είναι ένα αφρώσδες γλυκάκι για παιδιά που είναι σε συσκευασία των 5 και κάνουν 1,1€ μόνο. Η πελαλούδα κοστίζει 1,00€ και το άλλο 1,5€. Στο ίδιο μαγαζί είδα αυτά που λες με 0,50€. Είναι ένα μαγαζί στην Ηρακλείου 230 ν. ιωνια με τρένο βολεύει που έχει και ξηρούς καρπόυς.

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια απορία που έχω...

Δεν είναι πολύ μα πολύ ακριβά τα μεγάλα στρογγυλά γλυφιτζούρια;;; Θέλω κι εγώ να δώσω στα παιδάκια γλυφιτζούρια στη βάπτιση και να στολίσω και τα τραπέζια μάλλον ( το γνωστό κουβαδάκι με το χαρτί αφής και τα γλυφιτζούρια) αλλά τα λυπάμαι ΤΟΟΟΟΟΣΑ λεφτά. Άσε που τα παιδάκια, από την εμπειρία μου, θα το ανοίξουν αμέσως μόλις το δουν, θα το γλύψουν 10 φορές, θα τους πέσει, ή μπορεί και να τους πέσει πριν το ανοίξουν καν και να σπάσει. Άν δεν τους πέσει, τότε, στην 11 γλυψιά θα λιγωθούν και θα πουν ῾μαμά, δε θέλω άλλο᾽...

Στο τραπέζι, θα επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό με τα γλυφιτζούρια των τραπεζιών. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι μαμάδες δεν θα αφήσουν τα παιδιά να τα φάνε λόγω ζάχαρης,συντηρητικών, χρωμάτων κλπ.

Και λέω ...

Εκτός από κάποια decor για τα τραπέζια (που σε τέτοια τιμή ίσως παίρνεις και φρέσκα λουλούδια) δεν αξίζει πιο πολύ να παίρναμε τα μικρά ίδια στρογγυλά πολύχρωμα γλυφιτζούρια που έχουν στη συσκευασία των 40 12,80 ευρώ (32 λεπτά το ένα δηλαδή) από ένα καραμελάδικο στην Ευριπίδου, ο οποίος στην ίδια τιμή έχει και τους κόκορες/πεταλούδες (τα κόκινα γλυφιτζούρια από τα πανηγύρια για όσες θυμούνται) ή άλλα μικρότερα ακόμη, τα οποία θα μπορέσουν να κρατήσουν και να φάνε τα παιδάκια χωρίς να τους πέσουν ή να πάθουν ζάχαρο.

Εγώ έχω σχεδόν πειστεί να το κάνω έτσι τελικά αν και μέχρι εχτές σκεφτόμουν να πάρω 100 από το My Tree επειδή θέλω άσπρο-πορτοκαλί...

Και θέλω 60...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω μια απορία που έχω...

Δεν είναι πολύ μα πολύ ακριβά τα μεγάλα στρογγυλά γλυφιτζούρια;;; Θέλω κι εγώ να δώσω στα παιδάκια γλυφιτζούρια στη βάπτιση και να στολίσω και τα τραπέζια μάλλον ( το γνωστό κουβαδάκι με το χαρτί αφής και τα γλυφιτζούρια) αλλά τα λυπάμαι ΤΟΟΟΟΟΣΑ λεφτά. Άσε που τα παιδάκια, από την εμπειρία μου, θα το ανοίξουν αμέσως μόλις το δουν, θα το γλύψουν 10 φορές, θα τους πέσει, ή μπορεί και να τους πέσει πριν το ανοίξουν καν και να σπάσει. Άν δεν τους πέσει, τότε, στην 11 γλυψιά θα λιγωθούν και θα πουν ῾μαμά, δε θέλω άλλο᾽...

Στο τραπέζι, θα επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό με τα γλυφιτζούρια των τραπεζιών. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι μαμάδες δεν θα αφήσουν τα παιδιά να τα φάνε λόγω ζάχαρης,συντηρητικών, χρωμάτων κλπ.

Και λέω ...

Εκτός από κάποια decor για τα τραπέζια (που σε τέτοια τιμή ίσως παίρνεις και φρέσκα λουλούδια) δεν αξίζει πιο πολύ να παίρναμε τα μικρά ίδια στρογγυλά πολύχρωμα γλυφιτζούρια που έχουν στη συσκευασία των 40 12,80 ευρώ (32 λεπτά το ένα δηλαδή) από ένα καραμελάδικο στην Ευριπίδου, ο οποίος στην ίδια τιμή έχει και τους κόκορες/πεταλούδες (τα κόκινα γλυφιτζούρια από τα πανηγύρια για όσες θυμούνται) ή άλλα μικρότερα ακόμη, τα οποία θα μπορέσουν να κρατήσουν και να φάνε τα παιδάκια χωρίς να τους πέσουν ή να πάθουν ζάχαρο.

Εγώ έχω σχεδόν πειστεί να το κάνω έτσι τελικά αν και μέχρι εχτές σκεφτόμουν να πάρω 100 από το My Tree επειδή θέλω άσπρο-πορτοκαλί...

Και θέλω 60...

 

Δεν έχεις κι άδικο.... σε ποιο ύψος περίπου είναι αυτός? Αυτά τα γλυφιτζούρια τα πήρα για τα γεννέθλια της μπουμπούς και δεν θέλω αρκετά κομμάτια αλλά μου άρεσαν αισθητικά...

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο κάτω από την Αθηνάς στο αριστερό σου χέρι, δίπλα στο Μπαχάρ (νομίζω έτσι το λένε, ένα με μπαχάρια που είναι γεμάτο τσουβάλια κάτω), είναι σχετικά μικρό μαγαζάκι αλλά έχει αρκετά καλές τιμές (ο Τσακανίκας στη γωνία με Αθηνάς έχει τα ίδια γλυφιτζούρια 6 ευρώ πιό ακριβά τη σαραντάδα) και συμπαθητικό πωλητή, έναν ψηλό μακρυμάλλη.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει κι εγω...δεν ηταν και λιγα 45 ευρω που εδωσα για 30 γλειφιντζουρια και αμφιβαλλω αν τα εφαγαν ουτε οι μισοι .......

 

 

Αλλα δεν το μετανοιωνω που τα πηρα γιατι εκαναν τη δουλεια τους αψογα!!!! Εντυπωσιασαν, ηταν πρωτοτυπα, μεγαλα, ποιοτικα εδειχναν καλα (σε αντιθεση με φθηνοτερα που εβλεπα αλλου) στολισαν απιστευτα οπου τα εβαλα (κουβαδακια, γυαλες, μπομπονιεροκουβαδακια και μπομποκαραβακια).....ακομα κι αν δεν τα εφαγαν μονο και μονο ως στολιδι εκαναν αψογα την δουλεια τους.....

 

Και σαν λεφτα για ντεκορ μια χαρα ηταν........κι ας μη τα εφαγαν (που ναι δικο τους θεμα βεβαια, μπορει να μη φανε ουτε τα πιο φθηνα γλειφιντζουρια....εγω προσωπικα δεν θα τα τρωγα, ποτε δεν τα εμπιστευομουν). Σαμπως φαγανε αλλα πραγματα? Αμφιβαλλω αν εφαγαν ολοι και τα γλυκα που εδωσα που ηταν και φθηνοτερα και εξαιρετικης ποιοτητας........το θεμα για μενα στα γλειφιντζουρια ειναι καθαρα διακοσμητικο και κει σκισανε........αλλιως δεν θα προσφερα καν γλειφιντζουρια αφου προσωπικα τα θεωρω ανθυγειινα....

 

Σαφως και θα τα χρησιμοποιησω σε αλλα βαφτισια και παρτυ, απλα θα τα πορω πιο φθηνα απο κει που τα παραγγελνει το my tree (αναφερει τη διευθυνση η Βενια στο τοπικ με τα "μπλε γλειφιντζουρια")

 

ΥΣ. Παντως τα ειδα σε αρκετα σπιτια φιλων ως διακοσμητικα.....μερικοι λυπηθηκαν και να τα φανε επειδη ηταν τοσο ομορφα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα σκεφτει κι εγω...δεν ηταν και λιγα 45 ευρω που εδωσα για 30 γλειφιντζουρια και αμφιβαλλω αν τα εφαγαν ουτε οι μισοι .......

 

 

Αλλα δεν το μετανοιωνω που τα πηρα γιατι εκαναν τη δουλεια τους αψογα!!!! Εντυπωσιασαν, ηταν πρωτοτυπα, μεγαλα, ποιοτικα εδειχναν καλα (σε αντιθεση με φθηνοτερα που εβλεπα αλλου) στολισαν απιστευτα οπου τα εβαλα (κουβαδακια, γυαλες, μπομπονιεροκουβαδακια και μπομποκαραβακια).....ακομα κι αν δεν τα εφαγαν μονο και μονο ως στολιδι εκαναν αψογα την δουλεια τους.....

 

Και σαν λεφτα για ντεκορ μια χαρα ηταν........κι ας μη τα εφαγαν (που ναι δικο τους θεμα βεβαια, μπορει να μη φανε ουτε τα πιο φθηνα γλειφιντζουρια....εγω προσωπικα δεν θα τα τρωγα, ποτε δεν τα εμπιστευομουν). Σαμπως φαγανε αλλα πραγματα? Αμφιβαλλω αν εφαγαν ολοι και τα γλυκα που εδωσα που ηταν και φθηνοτερα και εξαιρετικης ποιοτητας........το θεμα για μενα στα γλειφιντζουρια ειναι καθαρα διακοσμητικο και κει σκισανε........αλλιως δεν θα προσφερα καν γλειφιντζουρια αφου προσωπικα τα θεωρω ανθυγειινα....

 

Σαφως και θα τα χρησιμοποιησω σε αλλα βαφτισια και παρτυ, απλα θα τα πορω πιο φθηνα απο κει που τα παραγγελνει το my tree (αναφερει τη διευθυνση η Βενια στο τοπικ με τα "μπλε γλειφιντζουρια")

 

ΥΣ. Παντως τα ειδα σε αρκετα σπιτια φιλων ως διακοσμητικα.....μερικοι λυπηθηκαν και να τα φανε επειδη ηταν τοσο ομορφα......

 

Συμφωνώ ότι σαν ντεκορ θα κάνουν άψογα την δουλειά τους!

VERA για πες μου κάτι! Αν το κάθε γλυφιτζούρι το τοποθετήσω μέσα σε ένα πορτοκαλί χαρτί διακόσμησης, που στην αφή θυμίζει ύφασμα (δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω!) και το δέσω με μπλε κορδέλα, για να κάνει λίγο μπούγιο. Σκεφτόμουν να το τοποθετήσω μέσα στα χωνάκια που έφτιαξα...

9nmkvw5dw0dfc70zuykm_thumb.jpg

 

Θα βγάλω την ροκάνα που έχω μέσα και θα την δώσω ξεχωριστά!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα δεν το μετανοιωνω που τα πηρα γιατι εκαναν τη δουλεια τους αψογα!!!! Εντυπωσιασαν, ηταν πρωτοτυπα, μεγαλα, ποιοτικα εδειχναν καλα (σε αντιθεση με φθηνοτερα που εβλεπα αλλου) στολισαν απιστευτα οπου τα εβαλα (κουβαδακια, γυαλες, μπομπονιεροκουβαδακια και μπομποκαραβακια).....ακομα κι αν δεν τα εφαγαν μονο και μονο ως στολιδι εκαναν αψογα την δουλεια τους.....

 

Και σαν λεφτα για ντεκορ μια χαρα ηταν........κι ας μη τα εφαγαν (που ναι δικο τους θεμα βεβαια, μπορει να μη φανε ουτε τα πιο φθηνα γλειφιντζουρια....εγω προσωπικα δεν θα τα τρωγα, ποτε δεν τα εμπιστευομουν). Σαμπως φαγανε αλλα πραγματα? Αμφιβαλλω αν εφαγαν ολοι και τα γλυκα που εδωσα που ηταν και φθηνοτερα και εξαιρετικης ποιοτητας........το θεμα για μενα στα γλειφιντζουρια ειναι καθαρα διακοσμητικο και κει σκισανε........αλλιως δεν θα προσφερα καν γλειφιντζουρια αφου προσωπικα τα θεωρω ανθυγειινα....

 

Σαφως και θα τα χρησιμοποιησω σε αλλα βαφτισια και παρτυ, απλα θα τα πορω πιο φθηνα απο κει που τα παραγγελνει το my tree (αναφερει τη διευθυνση η Βενια στο τοπικ με τα "μπλε γλειφιντζουρια")

 

ΥΣ. Παντως τα ειδα σε αρκετα σπιτια φιλων ως διακοσμητικα.....μερικοι λυπηθηκαν και να τα φανε επειδη ηταν τοσο ομορφα......

 

Συμφωνώ μαζί σου... Γι'αυτό και έχω προβληματιστεί κι εγώ. Θα ψάξω να βρω το άλλο ποστ της Βένιας που λες μπας και πάρω τελικά τα άσπρα πορτοκαλί που μου έκατσαν... Πάντως κατά βάθος πιστεύω πως και τα μικρότερης διαμέτρου γλυφιτζούρια κάνουν την ίδια δουλειά τελικά, και ποιοτικά είναι ακριβώς τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι κανει την διαφορα? Το μεγεθος και τα χρωματα.......αυτα εντυπωσιαζουν.........εγω εκανα ενα σωρο πραγματα στη βαφτιση και αυτα στα οποια ορμησαν ολοι αμεσως ηταν τα συγκεκριμενα γλειφ και τα μαρςμελοους τυρκουαζ απο την Νικη Νταιφωτη (να ναι καλα η Λουλου!).....πολυ νοστιμα και εντυπωσιακα.......

 

Σε προδιεθεταν να τα παρεις........και στα λεω αυτα γιατι το ψαξα πολυ.....ειδα διαφορα γλειφ, που ηταν και ακριβοτερα (3 ευρω) και μεγαλυτερα αλλα ποιοτικα εδειχναν χαλια.......μπορει κι αυτα ποιοτικα να μη λενε αλλα δεν το δειχνουν! :wink: κι ειναι κατι διαφορετικο, ασυνηθιστο........γι αυτο εντυπωωσιαζουν.....τα αλλα τα γνωστα δεν θα τα κοιταξουν.......ουτε θα τα φανε πιστευω εκτος κι αν εχεις λιμαρικα παιδια....... :lol:

 

Μαλιστα μου εκανε εντυπωση η γυναικα ενοςξαδερφου που μου πε για μια κοινη μας φιλη που κανει μονο "χαι" εκλδηλωσεις και μου τονισε πως "κι αυτη εκανε βαφτιση με γλειφιντζουρια!" τετοια γλειφ δλδ.......

 

Οτι ειναι πολλα τα λεφτα ειναι, γι αυτο και πηρα μονο 30....ισα ισα για το μπουφε που εστησα και οτι εμεινε να γινει δωρο.......

 

Γιατι για τα αλλα λιγα εδωσα νομιζεις? Τα πολυχρωμα κουφετακια ειχαν 12 ευρω το κιλο και απο γευση τιποτα σπουδαιο........απο εμφανιση ομως υπεροχα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτά του τζάμπο τρώγοντια ή θα πάθει τίποτα κανα παιδάκι; Έχει φάει κανείς σας;

 

Μωρέ πολύ κοντά, καχεκτικά και πολύ κινέζικα ρε παιδάκι μου!!!!! :lol::lol::lol::lol: Μόνο τα σχιστά μάτια τους λείπουν! :lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oyte gia asteio den τα δοκιμαζω......

 

Παντως στη γιορτη του Αλεξανδρου εβαλα στον μπουφε τα γνωστα γλειφ (που να τρεχω τωρα!!!) και μαρςμελλοους και δεν αγγιξαν ουτε ενα....τζαμπα τα πηρα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εχω λυση...εχω λυση οεεεοοο :P:P:P ΜΑΚΡΟ κοριτσαρες τα ιδια γλυφιτζουρια φθηνοτερα και πιο φρεσκα :wink:

Εγω ηθελα τα μπαστουνακια γλυφιτζουρι για να τα κρεμασω σε μια σκαλα...τα βρηκα στο τζαμπο 0.50 και στο μακρο 0.30 αν παρεις πολλα η διαφορα ειναι αρκετη!! Εκει ειδα επισης τα σπιραλ και διαφορα αλλα...γενικα συμφερουν και οι καραμαλες του.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι κανει την διαφορα? Το μεγεθος και τα χρωματα.......αυτα εντυπωσιαζουν.........εγω εκανα ενα σωρο πραγματα στη βαφτιση και αυτα στα οποια ορμησαν ολοι αμεσως ηταν τα συγκεκριμενα γλειφ και τα μαρςμελοους τυρκουαζ απο την Νικη Νταιφωτη (να ναι καλα η Λουλου!).....πολυ νοστιμα και εντυπωσιακα.......

 

Αχ αυτό το μέγεθος... Κι εμένα με έχουν ξετρελλάνει, αλλά θέλει κανείς 40 άσπρα-πορτοκαλί γλυφιτζούρια;;;;;;;;;;;

 

Κανείς;;;;;;; :roll:

Link to comment
Share on other sites

ίσως ενδιαφέρομαι εγώ!

2 ερωτήσεις για τα 40 γλειφιτζούρια

 

 

1. τι τιμή έχουν

2. πότε θα τα έχουμε (την κυριακή βαπτίζω :lol: )

 

Αχ... 10 μέρες λένε στο mytree... Δεν τα έχω παραγγείλει ακόμα :cry:

Να τους πάρω τηλ. αύριο το πρωϊ μπας και γίνει τίποτε αλλά μου φαίνεται δύσκολο... 1,50 ευρώ έχει το ένα. Τα γνωστά...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τηλ. από το Mytree να μου πούνε

1. Αν μπορούνε να μας φτιάξουνε λευκά-πορτοκαλί

2. Αν θα τα έχουμε μέχρι το Σάββατο για τον Ωριωνάκο

 

Γενικά λένε πως κρατάνε κάποιο stock από λευκά-τυρκουάζ και λευκά-ροζ γιατί γενικά φεύγουνε. Τα λευκά-πορτοκαλί που θέλω εγώ η γκαβή (τι ήθελα και τα είδα, για τυρκουάζ ξεκίνησα...) δεν τα ζητάνε γενικά οπότε δεν φτιάχνουν συχνά.

Θα με πάρει σε καμμιά ώρα λέει να μου πει.

Θα βόλευαν όμως και τα τυρκουάζ αν δεν γίνεται το πορτοκαλί;;; Τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλί γιόκ :( Θέλει 150 παραγγελία για να τα φτιάξει και είναι πάρα πολλά για μένα. Έχει όμως λευκό-τυρκουάζ που μπορούμε να παραγγείλουμε και λιγότερα από 100.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...