Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρωτιτιδα=στειροτητα?


Recommended Posts

 

καλησπερα σε ολους!

εχω μπει σε διαδικασια εξωσωματικης.αυτο σημαινει πως εχουμε κανει με τον αντρα μου πολλα σπερμοδιαγραμματα που εχουν δειξει πολυ καλο αριθμο σπερμ/ριων,πολυ καλη κινιτηκοτητα μετα απο επεμβαση κιρσοκυλης κ τα εμβρυα μας εχουν γονιμοποιηθει απτα 12 που βγαλαμε τα 10.

1η εμβρ/ρα κατεληξε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.

το θεμα μου λοιπον κ σε σας παρακαλω αν ξερετε βοηθηστε γιατι κοντευω να τρελαθω.

ο αντρας μου μετα απο κατι που ειπαμε ανοιξα το παιδικο βιβλιαριο του κ ειδα οτι πριν 33χρονια οταν ηταν 1 μηνων περασε παρωτιτιδα(μαγουλαδες).ξερω πως σπανια προκαλειται στειροτητα κ εχω τρελαθει.

ρωταω λοιπον αν ειχαμε θεμα στειροτητας

1= θα ειχαμε τοσα εκατομυρια σπερματοζωαρια?

2= μηπως εχουμε αλλα κ ας γονιμοποιουνται δεν μεγαλωνουν?

ή

3=οταν εχεις στειροτητα θα φαινοταν απτο σπερμοδιαγραμα δηλαδη λιγα σπερμ/ρια.

 

βοηθηστε μπηκε κατι στο μυαλο μου κ κοντευω να σκασω.

θα τηλ αυριο κ την εξωσωματικο μου να την ρωτησω να μου πει κ αυτη.

 

ευχαριστω παντως πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αμαρρυλίδα μη πανικοβαλεσαι.Νομιζω το σπερμοδιαγραμμα ειναι η μονη εξεταση που διχνει την γονιμοτητα του ανδρα,κ αφου το σπερμοδιαγραμμα ηταν καλο...

επισης αν υπαρχει περιπτωση στειροτητας τα ωαρια πως γονιμοποιηθηκαν?

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

 

καλησπερα σε ολους!

εχω μπει σε διαδικασια εξωσωματικης.αυτο σημαινει πως εχουμε κανει με τον αντρα μου πολλα σπερμοδιαγραμματα που εχουν δειξει πολυ καλο αριθμο σπερμ/ριων,πολυ καλη κινιτηκοτητα μετα απο επεμβαση κιρσοκυλης κ τα εμβρυα μας εχουν γονιμοποιηθει απτα 12 που βγαλαμε τα 10.

1η εμβρ/ρα κατεληξε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.

το θεμα μου λοιπον κ σε σας παρακαλω αν ξερετε βοηθηστε γιατι κοντευω να τρελαθω.

ο αντρας μου μετα απο κατι που ειπαμε ανοιξα το παιδικο βιβλιαριο του κ ειδα οτι πριν 33χρονια οταν ηταν 1 μηνων περασε παρωτιτιδα(μαγουλαδες).ξερω πως σπανια προκαλειται στειροτητα κ εχω τρελαθει.

ρωταω λοιπον αν ειχαμε θεμα στειροτητας

1= θα ειχαμε τοσα εκατομυρια σπερματοζωαρια?

2= μηπως εχουμε αλλα κ ας γονιμοποιουνται δεν μεγαλωνουν?

ή

3=οταν εχεις στειροτητα θα φαινοταν απτο σπερμοδιαγραμα δηλαδη λιγα σπερμ/ρια.

 

βοηθηστε μπηκε κατι στο μυαλο μου κ κοντευω να σκασω.

θα τηλ αυριο κ την εξωσωματικο μου να την ρωτησω να μου πει κ αυτη.

 

ευχαριστω παντως πολυ!!!

 

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει ουτε μια περιπτωση στο εκατομυριο να συμβαινει αυτό που λες. Πρώτον η πιθανότητα η παρωτίτιδα να δημιουργήσει καποιο πρόβλημα στον αντρα είναι όταν την περάσει σε μεγαλη ηλικια. Και δευτερον από την στιγμη που υπάρχει γονιμοποιηση των ωαρίων δεν τίθεται θέμα στειρότητας σε καμια περιπτωση. Αν θα έψαχνα κάτι στη θέση σου θα ήταν το dna του σπερματος και γενικά η ποιότητα των γονιμοποιημένων ωαριων.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!κ ο αντρας μου νευριαζει που καθομαι κ στεναχωριεμαι κ ψαχνωμαι αλλα τι να κανω?οταν καταλαβω πως ολο αυτο με αγχωνει ισως μηνω κ εγκυος!!!

το dna γιατι το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Aμαρρυλιδα καλημερα!

Μαγουλαδες περασαν και τα αδελφια μου οταν ηταν μικρα!Ο ενας εχει ενα μωρακι 3 μηνων και ο αλλος αφησε την γυναικα του εγκυο.. αλλα δυστηχως το χασανε για αλλους λογους στον 6ο μηνα!

Και μαλιστα τα αδελφια μου ειναι (διδυμα) 41 ετων!Μην αγχωνεσαι σε καθε τι που συναντας!Και κυριως απο τη στιγμη που γονιμοποιουνται!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!κ ο αντρας μου νευριαζει που καθομαι κ στεναχωριεμαι κ ψαχνωμαι αλλα τι να κανω?οταν καταλαβω πως ολο αυτο με αγχωνει ισως μηνω κ εγκυος!!!

το dna γιατι το κανεις?

 

Αμαρρυλίδα μου εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος...Μόνο κοίτα όσο μπορείς να ηρεμήσεις, αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στον άντρα σου θα το είχαν δεί...Μην τον στεναχωρείς κι αυτόν όλα καλά θα πάνε θα το δείς...!Να είστε δεμένοι κι όλα θα γίνουν όπως τα έχετε ονειρευτεί!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

ευχαριστω πολυ αληθεια!εχετε δικιο σε ολα αν ηταν καποιο θεμα στειροτητας δεν θα φαινοταν στο σπερ/μα?αλλα λεω μηπως δεν φαινετε?

αλλα τι να εχεις πολλα σπερ/ρια καλη κινητικοτητα αλλα κατι να μην ειναι καλο?ελπιζω πως οχι.

 

ευχαριστω πλυ κοριτσια μακαρι ολες γρηγορα να εχουμε γερα μωρακια στην αγκαλια μας!

Link to comment
Share on other sites

Aμαρυλλίδα καλημέρα,

εμείς που είχαμε άθλιο σπερμ/μα από πλευράς κινητικότητας, φάνηκε το πρόβλημα αμέσως σε 2 σπερμοδιαγραμματα που κάναμε. Το πρόβλημα προήλθε είτε από παρωτίτιδα που πέρασε μικρός και δεν τον προσέξανε είτε από προστατίτιδα.

Αλλά με εξωσωματική και μικρογονιμοποίηση, το λύσαμε το πρόβλημα μας.

 

Οπότε καλά σου είπανε τα κορίτσια, ψάξτε το αλλού.

Link to comment
Share on other sites

στειροτητα ισον απουσια ζωντανου σπερματος....εσεις δεν ανηκεται σε αυτη την κατηγορια...σπερμα εχετε,κινητικοτητα εχετε...το τι συμβαινει με τα εμβρυα και την αναπτυξη τους,δεν εχει καμμια σχεση που να αφορα το θεμα στειροτητα...ουτε να το ξανασκεφτεις για τετοιο θεμα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Aμαρυλλίδα καλημέρα,

εμείς που είχαμε άθλιο σπερμ/μα από πλευράς κινητικότητας, φάνηκε το πρόβλημα αμέσως σε 2 σπερμοδιαγραμματα που κάναμε. Το πρόβλημα προήλθε είτε από παρωτίτιδα που πέρασε μικρός και δεν τον προσέξανε είτε από προστατίτιδα.

Αλλά με εξωσωματική και μικρογονιμοποίηση, το λύσαμε το πρόβλημα μας.

 

Οπότε καλά σου είπανε τα κορίτσια, ψάξτε το αλλού.

 

alexele και εμεις μικρογονιμοποιηση κανουμε οποτε αφου περνουνε καλα σπερματοζωαρια αδικα ο φοβος μου.

βρε κοριτσια ο ανιψιος του αντρα μου ειναι 2,5χρ απλα εβγαλε ενα κουρμπαλακι κατω απο το αυτι του κ ο γιατρος ειπε ειναι ιος θα περασει με αντιβιωση αν δεν περασει θα κανουν αιματολογικες κ βλεπουνε τι ειναι.λεω μηπως ειναι καμια μαγουλαδα κ δεν το ξερουνε ακομα κ κολησουμε κ εμεις.

ειμαστε για τετοια τωρα?τα πεθερικα μου που βλεπουν το μωρο αλλα κ εμας αν παιζει κατι τετοιο μπορουν να μας κολησουν?

 

απλα ειμαι υπερβολικη πρωτα πρωτα χαλαω τον εαυτο μου κ μετα τον αντρα μου αλλα επειδη η προσπαθεια της εξωσωμτικης ειναι υπερβολικα ψυχοφθορα(αν κ χαιρομαι που την κανω) να εχουμε κ αυτο στο μυαλο μας?

 

παντως συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ευχαριστω πολυ ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...