Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ???


KISS !!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΕΖΩ ΛΙΓΟ ΒΓΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΥΓΡΟ ΔΙΑΦΑΝΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΤΣΕΚ ΑΠ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??? ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΥΓΡΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ??? :confused::confused::confused:

664332kudkur4ig0.gif

Θαύματα γίνονται,αρκεί να το πιστέψεις, απλα πραγματοποιούνται πάντα μια μέρα αργότερα από όταν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσι! προσωπικα δεν εχω ιδεα κ δεν ξερω να σου πω αλλα γνωμη μου εινα να πας στο γιατρο σου κ ισως ενας υπερηχος αν το εκρινε απαρετητο κ ο ιατρος σου να σε εβγαζε απο καθε αγωνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Kiss, σε πονάει το στήθος αρκετά και πολλές μέρες πριν την περίοδο?

Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις τη προλακτίνη σου. Συνήθως κάτι τέτοια τα κάνει αυτή η ορμόνη η οποία έχει ένα καλό, ότι σου δείχνει απο τώρα ότι θα θηλάζεις όταν με το καλό... και το δευτερο, κακό, ότι όταν είναι ανεβασμένη δεν είσαι και πολύ γόνιμη.

Κάνε ενα search στο google ''προλακτίνη''.... επίσης δες στο forum το θέμα ''προλακτινοχτυπημένες''

 

Πάντως να ξέρεις ότι ρυθμίζεται με ένα χαπάκι και το νουμερό ένα που την ανεβάζει είναι το άγχος!!! Έγω πριν απο λίγες μέρες ανακάλυψα οτι το έχω πάλι το πρόβλημα (πονάει υπερβολικά το στήθος μου πολλές μέρες και όταν πιέζω τις θηλές μου βγαίνει το ίδιο υγρό όπως το περιγράφεις και στην ίδια ποσότητα) και μέσα στην εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού με γιατρό... όταν το είχα παλαιότερα δεν έκανα κάτι γιατί ήμουν μικρή και δε με ένοιαζε το θέμα παιδί και επίσης δεν ήταν και πολύ πάνω απο το όριο. Αυτά για την ώρα, ελπίζω να βοήθησα.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΕΖΩ ΛΙΓΟ ΒΓΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΥΓΡΟ ΔΙΑΦΑΝΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΤΣΕΚ ΑΠ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??? ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΥΓΡΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ??? :confused::confused::confused:

KISS εχεισ κανει εξεταση προλακτινησ??

Link to comment
Share on other sites

Είναι ειδική εξέταση αυτή ή είναι μαζί με τις ορμονικές που κάνουμε?

δε ξερω τι ορμονικεσ εχεισ κανει, αυτη την κανεισ την 3 μερα του κυκλου σου.εξεταση αιματοσ ειναι..αλλα να πασ το πρωι χαλαρη γιατι ανεβαινει με το αγχοσ...

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι ορμονικεσ εχεισ κανει, αυτη την κανεισ την 3 μερα του κυκλου σου.εξεταση αιματοσ ειναι..αλλα να πασ το πρωι χαλαρη γιατι ανεβαινει με το αγχοσ...

Ευχαριστώ. Αυτό με την τρίτη μέρα δεν το ήξερα.Ερώτηση δευτερη γιατί είναι η μέρα της απορίας σήμερα...Οταν έχεις υψηλή προλακτίνη οι εκκρίσεις που έχεις δεν είναι γαλακτώδεις??

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό με την τρίτη μέρα δεν το ήξερα.Ερώτηση δευτερη γιατί είναι η μέρα της απορίας σήμερα...Οταν έχεις υψηλή προλακτίνη οι εκκρίσεις που έχεις δεν είναι γαλακτώδεις??

αυτο δε το γνωριζω..εγω επειδη εχω κανει εξετασεισ για προλακτινη κ επειδη ηταν΄λιγο τσιμπημενη με ρωτησε ο γιατροσ αν εχω υγρο στο στηθοσ μου...εγω βεβαια δεν ειχα...μπορεισ να ρωτησεισ ομωσ το γιατρο σου..παντωσ ειναι ενα απο τα συμπτωματα τησ αυξημενησ προλακτινησ οταν εχεισ υγρο , ενα ακομα ειναι η αστατη περιοδοσ κ η δυσκολια συλληψησ...εγω δεν ειχα καποιο συμπτωμα που να με υποψιαζει οτι εχω αυξημενη προλακτινη...το αγχοσ επισησ παιζει μεγαλο ρολο στην αυξηση τησ ορμονησ αυτησ..λεγεται κ ορμονη του αγχουσ...εγω απο αγχοσ αλλο τιποτα..,:confused: γι αυτο λενε οταν πασ για αυτη την εξεταση να σαι ηρεμοσ, να χεισ κοιμηθει καλα την προηγουμενη...αυτα περιπου...παντωσ δεν ειναι κατι σοβαρο συνηθως:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 27 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ??? ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΣ ???? ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ????

664332kudkur4ig0.gif

Θαύματα γίνονται,αρκεί να το πιστέψεις, απλα πραγματοποιούνται πάντα μια μέρα αργότερα από όταν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ 27 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΣΕ ΑΥΤΟ??? ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΣ ???? ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ????

σε μικροβιολογικο γινεται ναι, δε θυμαμαι ποσο κανει αλλα δεν ειναι κ πολυ ακριβη...απλα να πασ ηρεμη παιζει μεγαλο ρολο αυτο!!!καλα αποτελεσματα!!!α!!κ να σαι στην 3 μερα του κυκλου..αλλα γι αυτο μπορεισ να ρωτησεισ κ το γιατρο σου...εγω που χω 28 μερεσ κυκλο την εκανα την 3 μερα του κυκλου..(νομιζω σου δινουν κ ενα περιθοριο 3 - 5 μερα του κυκλου)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΕΖΩ ΛΙΓΟ ΒΓΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΥΓΡΟ ΔΙΑΦΑΝΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΤΣΕΚ ΑΠ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ??? ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΥΓΡΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ??? :confused::confused::confused:

 

 

 

Το έχω περάσει.

Είχα βέβαια θηλάσει 1 χρόνο και ακριβώς 1 χρόνο μετά κ αφού είχα αρχίσει να ψάχνομαι για την "δευτεροπαθή" υπογονιμότητά μου, το στήθος μου (ο ένας μαστός περισσότερο και ο άλλος λιγότερο) άρχισαν να τρέχουν γάλα...

 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ: το γάλα που παράγεται στην αρχή, δεν είναι "γαλακτερό", αλλά υγρό περίπου διαφανές. Στο θηλασμό το "πηχτό" γάλα κατεβαίνει μετά από λίγη ώρα.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με το γιατρό σου.

 

Εγώ έκανα τα ακόλουθα βήματα:

 

Μέτρηση προλακτίνης: φυσιολογική

(αν είναι αυξημένη, το επόμενο στάδιο είναι να αποκλειστεί το λεγόμενο "προλακτίνωμα" = αδένωμα που αναπτύσσεται στην υπόφυση του εγκεφάλου και πιέζει το νεύρο που είναι υπεύθυνο για την παραγωγή της προλακτίνης. Συνήθως σε νευρολόγο απευθυνόμαστε σ΄ αυτήν την περίπτωση, η θεραπεία είναι εύκολη και περιλαμβάνει λήψη ορμονών από το στόμα).

 

Παρά τη φυσιολογική προλακτίνη, απευθύνθηκα σε νευρολόγο, ήταν του στενού φιλικού μας περιβάλλοντος κ έκανα ακτινογραφία εγκεφάλου κ συγκεκριμένα "τουρκικού εφίππιου"

(πιο συνηθισμένη είναι η μαγνητική εγκεφάλου, εφόσον βέβαια ανιχνευτούν και ιδιαίτερα υψηλές τιμές προλακτίνης)

 

Εν συνεχεία πήγα στο γιατρό μου και πήραμε δείγμα του υγρού, χωριστά για το κάθε στήθος, που εστάλη για καλλιέργεια και για κυττταρολογική εξέταση: Αρνητικό για κακοήθεια και σύσταση νορμάλ (για γάλα)

 

Μάζεψα και τη μαστογραφία που είχα κάνει λίγους μήνες πριν και πήγα σε γυναικολόγο εξειδικευμένο στα προβλήματα στήθους, ο οποίος συνέστησε κ επιπλέον υπέρηχο στήθους για συμπλήρωση των εξετάσεων. Όλα βρέθηκαν οκ και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ανήκα στις περιπτώσεις εκείνες που "τυχαίνει ιδιαίτερα αν έχουν θηλάσει πολύ κατά το παρελθόν, να έχουν μια μικρή ροή εξαιτίας μηχανικών αιτίων" (μηχανικών εφόσον αποκλείστηκε το ορμονικό αίτιο).

 

Η σύσταση ήταν να μην πιέζω-ερεθίζω το στήθος κ τίποτα άλλο. Τώρα έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε, δεν ξαναείχα αντίστοιχο "θεματάκι", η προλακτίνη μου είναι πάντα μέσα στα φυσιολογικά όρια κ εγώ εξακολουθώ υπογόνιμη...

 

Εύχομαι να είναι απλή η περίπτωσή σου, να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και να γίνεις σύντομα μανούλα, αν βέβαια το επιθυμείς!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...