Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σετ μαχαιροπιρουνα για μωρα


Recommended Posts

καλησπερα,

 

τυχαια απο διαφιμιστικο link ειδα αυτο

 

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=652&gclid=CNDm4Ny38aYCFUEOfAod1RdGFg

 

και προσφατα αναρωτιωμουν απο ποτε μπορω να εμπιστευομαι το ¨μαγκα¨ μου να τρωει ή εστω να αρχισει τις προσπαθειες να τρωει μονος του. Τα συγκεκριμενα μου φανηκαν ασφαλες (χωρις να τα εχω δει απο κοντα).

Ηθελα την αποψη απο μανουλες με αναλογη εμπειρια σε μωρακια της δικης μας ηλικιας.

Αν υπαρχει μανουλα που τα εχει και τα πουλαει ή ξερει που μπορω να τα βρω εκτος του συγκεκριμενου site (γιατι μου φανηκαν ψιλοακριβα) θα με ενδιεφερε. Το κυριοτερο ομως θελω να μαθω κατα ποσο ειναι ασφαλες και εφικτο να τα χρησιμοποιησει ενα μωρο αυτης της ηλικιας.

 

Ευχαριστω!:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα StellaTD, έχω παραγγείλει τα συγκεκριμένα μαχαιροπίρουνα από το ίδιο site όμως δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη (είναι πολύ μικρή), είναι αρκετά καλά θα έλεγα, πιστεύω να τα χρησιμοποιήσουμε. Τυχαία προχθές είδα κάτι παρόμοιο και πολύ πιο οικονομικό

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090105&itmid=2094

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματι μικρουλι το δικο σου μωρακι,να σου ζησει! τα εχω δει κ εγω αυτα στο Λητω αλλα νομιζω οτι αυτα που εχεις αγορασει κ εσυ πρεπει να εουν πιο κοντο και χοντρο χερουλι για πιο ευκολο κρατημα απο το πιτσιρικι.

ευχαριστω για την απαντηση :-))

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, έχω σκοπό να τα χρησιμοποιήσω αμέσως μόλις μπούμε στις στέρεες τροφές (σε 2 μήνες περίπου) κι ας γίνεται χάλια, απλά για να μαθαίνει, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τρώει μόνος του εδώ και ένα μήνα περίπου (από το τέλος του 14ου δηλ.). Του έδινα από την αρχή το κανονικό κουταλάκι του σερβίτσιου μου και μερικές φορές ένα πλαστικό της nuby που απλά βόλευε εμένα. Το σφουγγάρισμα πήγε σύννεφο και στην αρχή απλά έπαιζε με το κουτάλι και έτρωγε με τα χέρια. Και τώρα ακόμη τρώει με τα χέρια στις περισσότερες περιπτώσεις, αλλά χρησιμοποιεί αρκετά επιδέξια το κουτάλι και το πιρούνι όταν θέλει.

 

Ίσως τα συγκεκριμένα να βοηθούν περισσότερο στη λαβή, όμως τελικά νομίζω ότι όπως όλα τα πράγματα δεν είναι μόνο θέμα επιδεξιότητας αλλά και νοητικής ωριμότητας που έρχεται και με τον καιρό και με την εξάσκηση. Προσέξτε μόνο τα πλαστικά να είναι bpa free, χωρίς φθαλικούς εστέρες και να τα αλλάζετε συχνά, όπως τα μπιμπερό και τις πιπίλες. Επειδή είμαι πολύ τεμπέλα προτίμησα τα ανοξείδωτα κουταλοπίρουνα που δεν έχουν τέτοιου είδους κινδύνους, απλά φρόντισα τα πιρούνια να είναι παιδικά (με στρογγυλεμένες άκρες) και όχι τα μικρά του φρούτου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο κοντινό που βρίσκω είναι αυτό http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090105&itmid=1161196#. Απλά για να πάρεις μια ιδέα. Το ψάχνω κι εγώ τώρα γιατί δε μου αρέσει να έχουν πλαστική λαβή ή λαβή μελαμίνης. Μόλις βρω κάτι καλύτερο θα σε ενημερώσω σχετικά. Άντε καλές μάσες....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαλλον επρεπε ηδη να του ειχα δωσει την ευκαιρια να προσπαθησει.κοιταζω και ξανακοιταζω το βιντεο στο πρωτο μου link και απογωητευομαι που εμεις ακομη δεν μπορουμε να φαμε μονοι μας.... :-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

τυχαια απο διαφιμιστικο link ειδα αυτο

 

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=652&gclid=CNDm4Ny38aYCFUEOfAod1RdGFg

 

και προσφατα αναρωτιωμουν απο ποτε μπορω να εμπιστευομαι το ¨μαγκα¨ μου να τρωει ή εστω να αρχισει τις προσπαθειες να τρωει μονος του. Τα συγκεκριμενα μου φανηκαν ασφαλες (χωρις να τα εχω δει απο κοντα).

Ηθελα την αποψη απο μανουλες με αναλογη εμπειρια σε μωρακια της δικης μας ηλικιας.

Αν υπαρχει μανουλα που τα εχει και τα πουλαει ή ξερει που μπορω να τα βρω εκτος του συγκεκριμενου site (γιατι μου φανηκαν ψιλοακριβα) θα με ενδιεφερε. Το κυριοτερο ομως θελω να μαθω κατα ποσο ειναι ασφαλες και εφικτο να τα χρησιμοποιησει ενα μωρο αυτης της ηλικιας.

 

Ευχαριστω!:):)

 

αν θέλεις την γνωμη μου χωρίς να στην επιβάλω μην τα πάρεις γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις.....αν θες ομως να δοκιμάσεις πάρε κάτι πιο φτηνο......ότι έχω πάρει δεν το χρησιμοποιησα....φαντάσου τα κουτάλια που ειχα αγοράσει για τις βρεφικές κρεμες η κορη μου τα έχει για να παιζει και επειδη ειναι με μεγαλη λαβη τρωει που και που τα γιαουρτια της....η δικιά μου απο ενος έτους ηθελε να τρωει μονη της και απο 1,5 χρονων έμαθε στο σχολειο να τρωει με κανονικά κουταλια και πιρουνια.....όλα τα πλαστικα δεν την βόλευαν στο να τσιμπάει τις τροφές και τα πέταγε.....τα παιδιά έχουν ένστικτο....και μαθαινουν γρηγορα

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον επρεπε ηδη να του ειχα δωσει την ευκαιρια να προσπαθησει.κοιταζω και ξανακοιταζω το βιντεο στο πρωτο μου link και απογωητευομαι που εμεις ακομη δεν μπορουμε να φαμε μονοι μας.... :-(

 

Καλέ μη χειρότερα. Σιγά το ζήτημα. Άλλα παιδιά τα ταΐζουν αλεσμένα μέχρι τα τρία, μην τρελαθούμε κιόλας. Απλά άσε το παιδί να πειραματιστεί για λίγο. Αν θες τη γνώμη μου επένδυσε σε σφουγγαρίστρα και όχι σε κουταλοπίρουνα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις την γνωμη μου χωρίς να στην επιβάλω μην τα πάρεις γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις.....αν θες ομως να δοκιμάσεις πάρε κάτι πιο φτηνο......ότι έχω πάρει δεν το χρησιμοποιησα....φαντάσου τα κουτάλια που ειχα αγοράσει για τις βρεφικές κρεμες η κορη μου τα έχει για να παιζει και επειδη ειναι με μεγαλη λαβη τρωει που και που τα γιαουρτια της....η δικιά μου απο ενος έτους ηθελε να τρωει μονη της και απο 1,5 χρονων έμαθε στο σχολειο να τρωει με κανονικά κουταλια και πιρουνια.....όλα τα πλαστικα δεν την βόλευαν στο να τσιμπάει τις τροφές και τα πέταγε.....τα παιδιά έχουν ένστικτο....και μαθαινουν γρηγορα

 

 

εχουν πραγματι ενστικτο δυνατο τα καθαρματακια. Καπου καπου κ ο δικος μου το ζηταει να κανει τα δικα του με κουταλια και πιρουνια αλλα δεν τον εχω αφησει ακομη . Ειναι καιρος νομιζω....:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...