Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος στο forum.

Χθες πάθαμε ένα μικρό σοκ με τον σύζυγό μου. Ξέραμε ότι έχουμε τρίδυμα μετά από φυσιλογική σύλληψη και χθες μάθαμε ότι είναι μονοζυγωτικά (πιθανότητα 1 στο 1εκατ). Είμαι 35 ετών και είναι τρίτη στην ουσία εγκυμωσύνη (έχω ένα παιδάκι 4 ετών από πρώτη, όμως η δέυτερη εγκυμωσύνη ήταν εξωμήτρια κύηση με αποτελέσμα να γίνει αφαίρεση σάλπιγγας). Είμαι στην 14 εβδομάδα και χθες κάναμε αυχενική διαφάνεια.... αποτελέσματα δεν πήραμε ακόμη (το πρόγραμμα του κέντρου που βγάζει αυτόματα αποτελέσματα βάση των μετρήσεων, δεν προέβλεπε την δικιά μας περίπτωση "μονοζυγωτικά τρίδυμα" γιατί είναι εξαιρετικά σπάνια). Έχω αγχωθεί όμως γιατί οι μετρήσεις έδειξαν 2.5mm, 2.3mm, 1.90mm στα τρία έμβρυα. Υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει τρίδυμα και να γνωρίζει αν αυτές οι τιμές είναι στα φυσιλογικά πλαίσια για τρίδυμες κυήσης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μονοζυγωτικά τρίδυμα??? Ουάου!! Ιωάννα μου, δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημά σου, απλά θα πω συγχαρητήρια και μια όμορφη εγκυμοσύνη να έχεις!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

σαν να πιάσατε το τζακ ποτ μου ακούγεται....

 

συγχαρητήρια

κι όσο για την αυχενική μην αγχώνεσαι

σου δίνει πιθανότητες....τίποτα σίγουρο

 

ίσως να χρειαστεί κάποια περαιτέρω εξέταση την οποία εγώ θα την έκανα έτσι κι αλλίως αν είχα μια τέτοια κύηση ακόμα και αν οι τιμές έβγαιναν τέλειες

 

για να σου τύχει μια τόσο σπάνια περίπτωση δε μπορεί να μην πάνε όλα καλά

 

έχεις τη τύχη με το μέρος σου...έτσι να σκέφτεσαι

με το καλό!!!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιατρός για λαχείο μου έλεγε.... Δεν έχει ξαναδει τέτοια περίπτωση

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Διαβάζω αρκετά και κατέληξα ότι ίσως παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία, είμαι 35 ετών...

Θα περιμένω να βγουν και αποτελέσματα τα οποία στείλαν αρχικά στην Αθήνα και ύστερα στην Γερμανία.

Θετική σκέψη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες χωρις κανενα πόνο, το πρωι που ξυπνησα ειδα λιγο αίμα. Το μεσημερι καναμε υπερυχο που δεν εδειξε τιποτα, δηλαδη δεν υπαρχει καποια αποκολληση, τα μωρακια ειναι καλά, πλακουντας καλα. Ξεκξνησα να περνω Utrogestan 3 χαπια την ημερα και ξαπλα για να σταματησει το αιμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωαννα μου καλησπερα δεν μπορω να σε βοηθησω με το ερωτημα σου ηθελα ομως να σου πω συγχαρητηρια και να εχεις μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη με 3 γερα ζουζουνια....ξαπλωσε ,ξεκουρασου και ολα να σου πανε καλα.....

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites

mpouli,σε ευχαριστω. Και μενα μου ειπαν καθε 7-10 μερες θα πηγαινω για υπερηχο. Καλυτερα, ετσι μπορεις να προλαβεις οτιδήποτε.... με κατατρομαξαν με πολλους κινδυνους που μπορουν να παρουσιαστουν. Ωχ, καποιες ημερες ειμαι πολυ χαλια, με το αγχος αν θα παν ολα καλα, να μην γεννησω πολυ προωρα. Ειμαι και σε διλλημα να κανω ή να μην κάνω περιδεση τραχηλου. Πριν μια εβδομαδα μετρησαμε τραχηλο και ηταν 30mm. Εχω ακομη περιθωριο 2 εβδομαδες ( εως την 17 ) να αποφασήσω αν θα κανω ή όχι. Μηπως υπαρχει περιπτωση να σκασει η μητρα? Μπορει να ακουγεται χαζο αλλα ολα μπορουν να συμβουν, 3 μωρα ειναι μεσα, αν δεν θα εχει περιθωριο να μεγαλωνει και αλλο και η "εξοδος" ειναι κλειστη...? Εχω κανει και καισαρικη τομη, και αυτο παιζει ρολο. Δεν ξερω τελικα τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα!!! Έπιασες τον πρώτο λαχνό!!! Εγω με τα διδυμα δυσκολεύτηκα αρκετα στην εγκυμοσύνη, φαντάζομαι εσένα! Προσπάθησε να εισαι χαλαρή και να ξεκουράζεσαι. Τα ιατρικά δεν τα πολυκατεχω, διαισθητικά μονο θα ήμουν υπέρ της περιδεσης. Ακούω τις περισσότερες κοπέλες με πολυδιμες κυήσεις που δεν ρισκάρουν να μην κάνουν καθώς φοβούνται την προωροτητα. Ελπιζω ο γιατρός σου να σε κατατοπίσει καλυτερα.

Ευχομαι να πάρεις την καλύτερη αποφαση και με το καλό!!!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν εκανα περίδεση αλλα θεωρω οτι με τριδυμα ισως να εινσι απαραίτητο μειώνοντας ετσι τις πιθανότητες πρόωρου τοκετου.και εγω οταν ειχα διαβασει στο ιντερνετ ειχα τρελαθει!!η γιατρος ηθελε να σταματήσω την δουλεια απο τον 3,σταμάτησα στον 7 αλλα οντως ειχα ζοριστεί πολυ.καθε 1-2 εβδομαδες πηγαινα για υπερυχο οχι στην γυναικολογο μου αλλα με εστειλε σε ειδικο υπερυχογραφο αφου φοβόμασταν την υποκλοπη

Link to comment
Share on other sites

Αλλο και αυτό, υποκλοπη, και δεν μπορεις να καταλαβεις αν συμβει, μόνο με υπερυχο.... για αυτο πρεπει να γινεται τακτικά. Σε 4 ημερες θα παω ξανα σε ειδικό γιατρο, με εστειλε η γυναικολογος που με παρακολουθουσε, και πλεον θα με αναλάβει αυτός. Ειναι ειδικος στις κυήσεις υψηλού κινδυνου. Θα παρω γνωμη και από αυτον για περιδεση. Καθημερινα παιρνω 3 χαπια Utrogestan των 200mg. Αν δεν κανω περιδεση, μου ειπε ο γιατρος οτι και η αγωγή αυτή προστατευει πολύ. Ααα, με πηραν σήμερα τηλ. από ιατρειο που εκανα την αυχενικη και ειπαν οτι τελικα δεν μπορουν να υπολογισουν τις αντιστοιχίες ουτε στο εξωτερικο, οπου εστειλαν τις μετρησεις... Τι να πω? Τωρα θα περιμενω την Β επιπεδου για να δουμε αναλυτικά όλα πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μερες εχω να μπω. Ειμαι στην 17 εβδομαδα. Τα μωρακια ειναι καλα. Καθε εβδομαδα πηγαινω για υπερηχο και μετραω τις μερες. Απο φαρμακα μόνο Utrogestan 1 την ημερα και Ασβεστιο. Σιδερο με ειπε ο γιατρος να το κοψω προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπράβο Ιωάννα! Χαίρομαι που η εγκυμοσύνη πάει καλά! Εύχομαι να πάνε όλα εξίσου καλά μέχρι τέλους! Καλή δύναμη για τη συνέχεια!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...