Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3ήμερο σε Αίγινα, Αγκίστρι, Τζιά


babies

Recommended Posts

Θέλουμε κάποια στιγμή μέσα στον Αύγουστο να πάμε ένα 2ήμερο - 3ήμερο σε ένα από τα παρακάτω νησάκια: Αίγινα, Αγκίστρι ή Τζιά.

Ποιο θα προτείνατε και σε ποιο μέρος του νησιού; Προτιμάται φυσικά να είναι σε μέρος δίπλα στη θάλασσα ώστε να μην παίρνουμε αμάξι για το μπάνιο μας. Τι έχετε να μου προτείνετε;

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμείς κάθε χρόνο πάμε ένα τριήμερο αγκίστρι.

Είναι πολύ κοντά δεν χρειάζεται καν να πάρεις αμάξι μαζί σου, πας με το δελφίνι και εκεί που σε αφήνει έχει τα πάντα ξενοδοχεία εστιατόρια παραλία.

είναι πολύ μικρό νησάκι και έχει πολύ ωραία θάλασσα και καλό φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάθε χρόνο πάμε ένα τριήμερο αγκίστρι.

Είναι πολύ κοντά δεν χρειάζεται καν να πάρεις αμάξι μαζί σου, πας με το δελφίνι και εκεί που σε αφήνει έχει τα πάντα ξενοδοχεία εστιατόρια παραλία.

είναι πολύ μικρό νησάκι και έχει πολύ ωραία θάλασσα και καλό φαγητό.

 

Καλό ακούγεται. Εάν μπορώ να αποφύγω το αμάξι ακόμα καλύτερα. Η παραλία εκεί που λες είναι καθαρή; Γιατί εάν είναι κοντά στο λιμάνι πόσο καθαρά θα είναι;

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται. Εάν μπορώ να αποφύγω το αμάξι ακόμα καλύτερα. Η παραλία εκεί που λες είναι καθαρή; Γιατί εάν είναι κοντά στο λιμάνι πόσο καθαρά θα είναι;

 

 

μια χαρά είναι η παραλία και είναι δίπλα στο λιμάνι αλλά δεν έχει πολύ κίνηση και έτσι είναι καθαρή, και είναι και αρκετά μεγάλη οπότε μπορείς να πας πιο μακριά απο το λιμάνι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε. Άρα να κοιτάξω για Σκάλα; Έχεις υπόψη σου και κάποιο ενοικιαζόμενο ή ξενοδοχείο να μου προτείνεις; Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω εγώ; Αν και προβληματίζομαι λιγάκι, για δημόσιο φόρουμ, γιατί το Αγκίστρι είναι ένα καλά κρυμμένο μυστικό... Τα παιδάκια εκεί, δεν είναι αντάρτες... Γενικά είναι ένα ήσυχο μέρος, όχι ακριβό και κοντά στην Αθήνα.

 

Λοιπόν, δωμάτια στο Abatis, μέσα στα πεύκα. Είναι ξενοδοχείο αρκετά φιλικό για οικογένειες - αλλά και οι οικογένειες είναι ήσυχες... Άνετα δωμάτια, για τα χρήματά τους καλά. Είναι 10 λεπτά με τα πόδια από τη Σκάλα, με όμορφη διαδρομή, μέσα σε πεύκα.

 

Μπάνιο κάτω απο το Quattro cafe, στην παραλία πλησίον της Σκάλας. Δεν είναι τόσο αμμουδερή, όπως στη Σκάλα, αλλά ειναι κατάλληλη για παιδιά και έχει πλήρη ανεφοδιασμό από το cafe και μπόλικη σκιά, ούτως ώστε μπορεί κανείς να περάσει εκεί όλη τη μέρα. Ακολούθως, το απόγευμα, που αραιώνει ο κόσμος, στην αμμουδερή παραλία της Σκάλας, μπορεί κανείς να μετακινηθεί προς τα εκεί. Α, στο quattro, μπορείς να αφήσεις το παιδί στον αντρούλη και να χαζέψεις στο ιντερνετ:mrgreen:

 

Φαγητό έχει και στο κέντρο της Σκάλας. Εμείς παίρναμε σουβλάκια στο χέρι, όσο ήταν μικρά τα παιδιά και τα τρώγαμε στην παραλία.

 

Πιο καλό φαγητό και ατμόσφαιρα, έχει στην περιοχή του Abatis, πάνω από το γκρεμό με τα πεύκα, αλλά δεν θυμάμαι πώς λένε το μέρος. Εκεί πάλι, δεν είναι τόσο φιλικό στα παιδιά. Και καλύτερα, γιατί χρειάζονται και τέτοια μέρη!

 

Αν πάτε με ταχύπλοο, θα σας αφήσει όχι στη Σκάλα, αλλά στο άλλο λιμάνι, λίγα λεπτά μακρυά με το αυτοκίνητο. Για τα εισητήρια προς και από Αγκίστρι υπάρχει ένα περίεργο καθεστώς. Τα αγοράζεις μόνο από το λιμάνι αυθημερόν, αλλά καλύτερα ρώτα τι ισχύει αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αθηνά για την απάντησή σου. Πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα (π.χ. εάν μείνεις στο abatis) να μην πάρω αυτοκίνητο (δηλαδή μπορείς αν κινηθείς με τα πόδια έχοντας μωρό 20 μηνών και έγκυος στον 7ο) ή θα είναι κουραστικό; Θα θέλαμε να πάμε κάπου χωρίς αμάξι, για αποτοξίνωση... φυσικά βαριέται και πολύ ο άνδρας μου τα πλοία όταν χρειάζεται να έχεις αμάξι, βγάζει σπυριά...

το abatis φαίνεται πραγματικά πολύ ωραίο.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αθηνά για την απάντησή σου. Πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα (π.χ. εάν μείνεις στο abatis) να μην πάρω αυτοκίνητο (δηλαδή μπορείς αν κινηθείς με τα πόδια έχοντας μωρό 20 μηνών και έγκυος στον 7ο) ή θα είναι κουραστικό; Θα θέλαμε να πάμε κάπου χωρίς αμάξι, για αποτοξίνωση... φυσικά βαριέται και πολύ ο άνδρας μου τα πλοία όταν χρειάζεται να έχεις αμάξι, βγάζει σπυριά...

το abatis φαίνεται πραγματικά πολύ ωραίο.

 

Καρότσι δεν θα πάρετε; Θα χρειαστεί να το σπρώχνει ο άντρας σου, κοντά στο Abatis που είναι σε ένα ύψωμα. Η διαδρομή μέχρι την παραλία του Quattro είναι κάτι παραπάνω από 10 λεπτά, χαλαρό περπάτημα. Έγραψα ότι εμείς δεν επιστρέφαμε το μεσημέρι στο δωμάτιο για τον ύπνο του παιδιού, αλλιώς το πήγαινε-έλα είναι κάπως μανούβρα... Αν θέλεις κάτι πιο κοντά στην παραλία, έχει κάποια ξενοδοχεία, αλλά δεν είναι τόσο γραφικά.

 

Για να δώσω μια αίσθηση της απόστασης, η παραλία του Quattro στην εικόνα του λινκ είναι μπροστά μπροστά στο μεγάλο αρμυρίκι. Το Abatis είναι στο ύψωμα, στο βάθος, εκεί που τελειώνουν τα σπίτια και αρχίζουν τα πεύκα. Η δημοφιλής παραλία της Σκάλας είναι στο μέσον της διαδρομής, εκει περίπου που διακρίνεται μια εκκλησία, απέναντι από το μικρό λιμανάκι.

 

http://www.agistri-studios.gr/UserFiles/Image/skala.jpg

 

Γενικά, ναι, χωρίς αμάξι γίνεται. Καλό είναι βέβαια να δείτε και πώς θα φτάσετε Πειραιά. Ίσως με ταξί;

Link to comment
Share on other sites

Καρότισι φυσικά θα πάρουμε, δεν το συζητάω.. Τώρα αυτό το ύψωμα με ζορίζει κάπως. Δεν είναι μόνο το μωρό, είναι και η εγκυμοσύνη, ίσως με δυσκολέψει. Μήπως τότε να κοιτάξω σε κάτι πιο κοντά στην παραλία.

Για το αμάξι, θα ήθελα πολύ να το αποφύγω, αλλά ίσως τελικά πρέπει να το πάρω να έχω το μυαλό μου ήσυχο...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πάω αρκετά συχνά στο Αγκιστρι.....Να σας πω κάτι χαρακτηριστικό που λατρεύω??? Η θάλασσα εκεί κάτω απο την εκκλησούλα στο Λιμάνι δεξιά....Μυρίζει καρπούζι κάθε φορά που κάνω μπανάκι....Την λατρεύω....

 

Μένουμε στον Dionyso και έχει 45 - 65 ευρώ η βραδιά για δίκλινο!!!

 

http://www.greekhotel.com/saronic/agistri/dionysos/home.htm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...