Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΗΝ 35Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ


Recommended Posts

Καλησπερα!!!θα ηθελα να ρωτησω ποιες μανουλες γεννησαν την 35η εβδομαδα, ποσο ζυγιζε το μωρο, εαν υπηρξε καποιο παθολογικο προβλημα του βρεφους και εαν μπηκε θερμοκοιτιδα.Ανησυχω γιατι εδω και 5 μερες ειμαι στο κρεβατι με συσπασεις και θα ηθελα να ξερω τι γινεται σε περιπτωση που δεν αποφυγουμε τον προωρο τοκετο.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου και με το καλο το μωρακι σου

εγω γεννησα στην 28η εβδομαδα την κορη μου 900γρ!!!!

ηταν πολυ επικινδυνη καταστα ση γιατι ηταν πολυ μικρη, παρολα αυτα ολα πηγαν κατ ευχην και τωρα ειναι 8 ετων μια χαρα

γνωριζω οτι αν γεννησεις μετα την 34η και το παιδι ειναι πανω απο 2 κιλα μπορει να μη μπει καν θερμοκοιτιδα η θα μπει για πολυ λιγο

παντως ειχα κανει και κατι ενεσεις που βοηθουσαν την αναπτυξη των πνευμονων

δεν ξερω αν τις κανουν και στη δικη σου εβδομαδα η οχι γιατι το παιδι ειναι αρκετα μεγαλο

σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να το κρατησει οσο περισσοτερο μπορεις

αν δεν τα καταφερεις ομως πιστευω οτι δε χρειαζεται να ανησυχεις

ολα θα πανε καλα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στην 35η εβδομαδα το μπεμπουλη μου.

 

Γεννηθηκε 3400 με 52 εκατοστα υψος και μπηκε στη θερμοκοιτιδα για 2 ωρες μονο, οπως νομιζω ολα τα μωρακια οταν γεννιουνται.

 

Ο γιατρος μου μου εκανε αυτες τις ενεσεις που σου γραψανε, γιατι ειχα και εγω συσπασεις και μυριστηκε οτι ο μπεμπης ηθελε να βγει.

 

Ως τωρα ειναι ολα καλα με το μωρακι μου, αναπτυσσεται κανονικα και δεν εχει κανενα αναπνευστικο ή αλλου ειδους προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στην 35η εβδομαδα το μπεμπουλη μου.

 

Γεννηθηκε 3400 με 52 εκατοστα υψος και μπηκε στη θερμοκοιτιδα για 2 ωρες μονο, οπως νομιζω ολα τα μωρακια οταν γεννιουνται.

 

Ο γιατρος μου μου εκανε αυτες τις ενεσεις που σου γραψανε, γιατι ειχα και εγω συσπασεις και μυριστηκε οτι ο μπεμπης ηθελε να βγει.

 

Ως τωρα ειναι ολα καλα με το μωρακι μου, αναπτυσσεται κανονικα και δεν εχει κανενα αναπνευστικο ή αλλου ειδους προβλημα.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να σου ζησει

καλα ποσο θα εβγαινε αν πηγαινε μεχρι το τελος;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!

και η κορη μου παραλιγο να βγει στις 34 εβδομαδες και μου τις ειχαν κανει αυτες τις ενεσεις (κορτιζονη ειναι) για την ταχεια ανπτυξη των πνευμονων. Τελικα ομως γεννηθηκε 37+4. Ο νεος ομως μου φαινεται πιο βιαστικος....

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις καθολου

οπως βλεπεις τα μωρακια ειναι πανετοιμα μετα τις 34 εβδομαδες

σημασια εχει να ειναι γερο και τυχερο μωρο

με το καλο και οποτε γινει

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε ολα καλα!!!με το καλο ολες οι μανουλες που περιμενουν και να σας ζησουν τα παιδακια σας!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ποτε αποφασιζεται η ενεση για τα πνευμονακια;;;;;...εγω απο την αρχη της κυησης εχω συσπασεις κ απο τον 4ο παιρνω yutopar....θα τα σταματησω μαλλον 7,5 μηνων....

Δλδ αν γεννηθει στον 8ο δεν υπαρχει προβλημα εεε;;;;...(ιατρικη της παλιας σχολης;;;!!!)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα με το καλο σου ευχομαι!!!!

Γεννησα την κορημου 36 εβδομαδων ακριβως ειχα συσπασεις απο τον 7ο και μαλιστα στην 31η εβδομαδαμπηκα στο Ιασω με συσπασεις τοκετουκαι ευτυχως το προλαβαμε , εκατσα στο κρεβατι και επαιρνα πρεπαρ ανα δυωρο συνεχεια, την ημερα που εκανα τα πρεπαρ ανα τετραωρο γιατι ετσι μου ειχε πει ο γιατρος αρχισαν εντονες συσπασεις και την επομενη γεννησα την μικρη μου 2.650, ειχαμε κανει ενεσεις κορτιζονης λογω των συσπασεων αλλα δυστυχως η μικρη παρουσιασε ταχυπνοια και μπηκε στην μοναδα 6 μερες και 2 στην απλη παρακολουθηση, βεβαια θεωρω οτι ενας λογος που μπηκε θερμοκοιτιδα ηταν και το οικονομικο καθως απο οτι εμαθα μετα η μικρη δεν χρειαστηκε καθολου οξυγονο και την κρατησανε μεσα λογω οριακης προωροτητας οπως εγραφε το πορισμα του Ιασω. Συμβουλη μου ειναι να μεινεις οσο μπορεις ξαπλα και να συνεχισεις τα πρεπαρ μεχρι να συμπληρωσεις και την 37η εβδομαδα για να αποφυγεις την ταλαιπωρια. Παντως ακομα και να γεννησεις μην ανησυχεις καθολου , η μικρη μου τωρα ειναι μια χαρα και αναπτυσσεται περισσοτερο και απο τα τελειομηνα της ηλικιας της (ειναι 4 μηνων 7 κιλα)

Link to comment
Share on other sites

τελικα μυθος οτι ο 8ος ειναι επικινδυνος

αν γεννησεις μετα την 34η εβδομαδα κα βαρος πανω απο 2 κιλα και χωρις προβληματα υγειας εννοειται παιρνεις το μωρο σου κανονικα

 

αρα ο ελαχιστος στοχος ειναι 34 εβδομαδες

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

nikijo εγω γεννησα μολις μπηκα στην 36η εβδομαδα ακριβως. Κι εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης επαιρνα utrogestan μετα στον 4ο μηνα επειδη εια σπαστικη κολιτιδα απο πριν κ δεν ημουν σιγουρη αν ηταν αυτο η συσπασεις αυτα που ενιωθα επαιρνα yutopar μεχρι την 33η εβδομαδα μισο ανα 12ωρο. Μετα, στις 33 και 4 ημερες ενιωσα λιγο ασχημα πηγα για καρδιοτοκογραφο και οι συσπασεις βαρουσαν κοκκινο!δεν το ειχα καταλαβει,και αν αργουσα εστω και λιγο ακομα θα μου το επαιρναν με καισαρικη. Τρομαξα παρα πολυ!να μη σουτα πολυλογω, η γιατρος μου εκανε εισαγωγη στην κλινικη αμεσως (ουτε στο σπιτι δεν με αφησαν να παω), κατευθειαν ενδοφλεβιο yutopar και 2 ενεσεις για τα πνευμονια του παιδιου για παν ενδεχομενο. Τοτε οπως σου ειπα ημουν στις 33ω και 4 ημερων. Νομιζω αν εχεις συμπτωματολογια εντονη (νοσηλεια στο κρεβατι και ενδειξεις οτι πας για προωρο τοκετο με καισαρικη βεβαια) ο γιατρος σου αποφασιζει και τοτε σου τις κανουν.Μπορεις να ρωτησεις τον γιατρο σου.. Εισαι στο κρεβατι?ποσα χαπια την ημερα παιρνεις? σου ειπε ο γιατρος σου οτι μπορει να γεννησεις προωρα?εγω οταν μετα απο 2 ημερες βγηκα απο κλινικη ημουν με ενα ολοκληρο χαπι αν 4ωρο, την μεγιστη δοση δηλαδη. Μετα απο μια βδομαδα ξανανοσηλευθηκα γιατι παλι δεν ενιωθα καλα δεν μου εκαναν αλλες. Περιμενω νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

κατερινα 23 σαν να σε βλεπω ενα πραγμα!κι εμενα η κορη μου γεννηθηκε 2650, ακριβως 36η εβδομαδα κι εας το βιβλιαριο γραφει οριακη προωροτης. Τωρα η μικρη μας ειναι 6,5 μηνω και εχει σχεδον τριπλασιασει το βαρος της !(ειναι περιπου 7700)και με υψος στο τελος της καμπυληε για αυτη την ηλικια 70 ποντους!(καλα, πως φαινεται η μαμα κουκουβαγια ε?χιχι!).nikijo οπως σου λεει η κατερινα ξεκουρασου οσο μπορεις περισσοτερο, εγω εκανα πολλες βλακειες σε αυτο το θεμα δεν εβαζα τον κωλο μου κατω και παιρνε το φαρμακακι κανονικα. Θα πρεπει να το κοψεις(οπως μου ειχε πει εμενα η γιατρος μου) περιπου στο τελος της 35ης εβδομαδας αλλιως κινδυνευεις απο αιμορραγιες.Εγω επαθα συνδρομο στερησης τοτε χα!(πλακα κανω , απο την τρομαρα μου μην συμβει τιποτα δεν ηθελα να το κοψω ομως ολα πηγαν μια χαρα). Φιλια πολλα, με το καλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στο τέλος της 35ης εβδομάδας. Η κορούλα μου γεννήθηκε 2450γρ. χωρίς κανένα πρόβλημα ή ανάγκη για θερμοκοιτίδα... Μου επέστησαν την προσοχή όμως και της έδωσαν συμπληρωματικό γάλα εκτός θηλασμού όταν έπεσε στα 2300γρ, γιατί μου είπαν ότι δεν είχα περιθώρια να χάσει άλλο βάρος το παιδί και έκανε και ίκτερο, αρκετά μεγάλο... Όλα πήγαν καλά όμως...

Link to comment
Share on other sites

κατερινα μου εδω στην κομοτηνη στην κλινικη που γεννησα δεν ειναι και πολυ εξοπλισμενοι..εχουν μονο θερμοκοιτιδα στην οποια βαζουν ΟΛΑ τα μωρακια αμεσως μετα την γεννηση για μερικες ωρες και οξυγονο για τις μαμαδες και τα μωρακια... και αν συμβει κατι επειδη το νοσοκομειο της κομοτηνης δεν εχει μοναδα προωρων, ερχεται ασθενφορο κ μεταφερει το μωρακι στο πανεπιστημιακο της αλεξανδρουπολης...εγω επειδη εκανα συχνα καρδιοτοκογραφους, βλεπαμε οτι η μικρη μας δεν ειχε ουτε ταχυκαρδια ουτε βραδυκαρδια, δεν δυσφορουσε δηλαδη..το μονο προβλημα ηταν οι συνεχεις συσπασεις που ειχα ακομα και με τα φαρμακα 9σταματουσαν εντελως μονο με την ενδοφλεβα ντοπα). βεβαια, η γιατρος μου μας ειπε οτι η μικρη μας ειχε και μια περιτυλιξη ομφαλιου λωρου οχι ομως τετοια που να δυσφορει το παιδι...οταν γεννηθηκε δεν με αφησαν να τη δω καθολου, ηταν ολη ηκλινικη σε alarm λογω οριακης προωροτητας του παιδιου, την πηρε κατευθειαν ο παιδιατρος για εξεταση σε αλλη αιθουσα...πρωτα την ειδε ο ανδρας μου, η μανα μου η πεθερα μου οι κουμπαροι μας και τελευταια εγω..πολυ με πειραξε...αλλα αφου ηταν καλα το ξεχασα και σταματησε να με στεναχωρει...Οταν γεννηθηκε η κορη μας (με βαση αυτα που μου ειπε ο ανδρας μου) στην αρχη δεν ανεπνεε καλα, ζοριζοταν λιγο...μετα απο λιγο ξερογλειφοταν!ο παιδιατρος ειπε στον ανδρα μου τοτε:παιδι που πειναει μην το φοβαστε!βλεπεις, λογω επερχομενου χειρουργειου ειχα μεινει νηστικια απο τις 9 το πρωι κ γεννησα τρεις το μεσημερι και η μπουμπου μου ειχε ξελιγωθει! εμεινε 3 ωρες προληπτικα στην θερμοκοιτιδα, αλλα οπως σου ειπα παραπανω εκει βαζουν ολα τα μωρακια στην κλινικη...Μεχρι τωρα ολα πανε μια χαρα!εσεις ειστε 4 μηνων και 7 κιλα?!!!!!!μπραβο στο ζουζουνι κ σε σενα που τα καταφερατε τοσο καλα!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα μου εδω στην κομοτηνη στην κλινικη που γεννησα δεν ειναι και πολυ εξοπλισμενοι..εχουν μονο θερμοκοιτιδα στην οποια βαζουν ΟΛΑ τα μωρακια αμεσως μετα την γεννηση για μερικες ωρες και οξυγονο για τις μαμαδες και τα μωρακια... και αν συμβει κατι επειδη το νοσοκομειο της κομοτηνης δεν εχει μοναδα προωρων, ερχεται ασθενφορο κ μεταφερει το μωρακι στο πανεπιστημιακο της αλεξανδρουπολης...εγω επειδη εκανα συχνα καρδιοτοκογραφους, βλεπαμε οτι η μικρη μας δεν ειχε ουτε ταχυκαρδια ουτε βραδυκαρδια, δεν δυσφορουσε δηλαδη..το μονο προβλημα ηταν οι συνεχεις συσπασεις που ειχα ακομα και με τα φαρμακα 9σταματουσαν εντελως μονο με την ενδοφλεβα ντοπα). βεβαια, η γιατρος μου μας ειπε οτι η μικρη μας ειχε και μια περιτυλιξη ομφαλιου λωρου οχι ομως τετοια που να δυσφορει το παιδι...οταν γεννηθηκε δεν με αφησαν να τη δω καθολου, ηταν ολη ηκλινικη σε alarm λογω οριακης προωροτητας του παιδιου, την πηρε κατευθειαν ο παιδιατρος για εξεταση σε αλλη αιθουσα...πρωτα την ειδε ο ανδρας μου, η μανα μου η πεθερα μου οι κουμπαροι μας και τελευταια εγω..πολυ με πειραξε...αλλα αφου ηταν καλα το ξεχασα και σταματησε να με στεναχωρει...Οταν γεννηθηκε η κορη μας (με βαση αυτα που μου ειπε ο ανδρας μου) στην αρχη δεν ανεπνεε καλα, ζοριζοταν λιγο...μετα απο λιγο ξερογλειφοταν!ο παιδιατρος ειπε στον ανδρα μου τοτε:παιδι που πειναει μην το φοβαστε!βλεπεις, λογω επερχομενου χειρουργειου ειχα μεινει νηστικια απο τις 9 το πρωι κ γεννησα τρεις το μεσημερι και η μπουμπου μου ειχε ξελιγωθει! εμεινε 3 ωρες προληπτικα στην θερμοκοιτιδα, αλλα οπως σου ειπα παραπανω εκει βαζουν ολα τα μωρακια στην κλινικη...Μεχρι τωρα ολα πανε μια χαρα!εσεις ειστε 4 μηνων και 7 κιλα?!!!!!!μπραβο στο ζουζουνι κ σε σενα που τα καταφερατε τοσο καλα!

 

Καταλαβα να σου ζησει!!!

Ναι ειμαστε 4 μηνων και 7 κιλα και γενικα σε ολα ειναι πολυ ανεπτυγμενο παιδι οπως ειπε και η παιδιατρος εχουμε θεαματικη αναπτυξη:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!

Ευστρατια δεν ειμαι ξαπλα....ημουν τους 4 πρωτους μηνες λογω αποκολλησης κ αιμορραγιων.... απο 4,5 μηνων εκοψα τα ουτροτζεσταν κ αρχισα τα γιουτοπαρ (μισο ανα 8ωρο)εξαιτιας των συσπασεων.....μικρες κ λιγες αλλα υπαρχουν ως κ σημερα....μου παρουσιαστηκε κ υδραμνιο(αυξημενο αμνιακο υγρο-τωρα ειναι στα φυσιολογικα) οποτε αυτοι οι 2 λογοι ειναι που με φοβιζουν για προωρο τοκετο....

Πρεπει να μην περπαταω κ να μην κουραζομαι....ο γιατρος ειπε πως πρεπει να προσεχω...χωρις τπτ αλλο...

 

Αρα οι ενεσεις μπορει να γινουν κ την τελευταια στιγμη;;;;δλδ αν δει συσπασεις για τοκετο;;;τσακ κανεις κ την ενεσουλα;;;κ περιμενεις;;;;:)

 

Να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!!!!!:)

ααα....παντως εγω οσα 7μηνιτικα ξερω ειναι 1,80 κ 100 κιλα!!!!!οποτε δεν υπολοιπονται αναπτυξης:)

beloved με το καλο:):)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

beloved mou min anisixeis !

kane oti lene ta koritsia , ksekourasou kai pairne ta farmakakia sou

ego gennisa stis 36 kai 2d.. to moro itan 2850, eixa kanei kai ego tis eneseis kortizonis giati eixa allo problima bebaia (konto traxilo) alla mia xara o mpempakos mas , oyte 8ermokoitida mpike ...kai tora einai pano apo 7 kila !!

kai opos sou leei kai i katerina ksekourasouuuuu (8a to ksanapo 0 alla i katerina mas exei dikio opos kaina to kanoume ...kaimia panemorfi koroulaaa!!

edo eimaste gia oti 8es !! min agxonesai !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριιστω jend:D:D

Να ξερετε κοριτσια απο οτι λενε ολοι οι γιατροι αλλα το ειδα και εγω στην πραξη η ξεκουραση στις συσπασεις ειναι πολυ σημαντικη και οχι απλη ξεκουραση ξαπλα τελειως. Προς το τελος ειχα φτασει στο σημειο να σηκωνομαι να παω τουαλετα και να μετραω αμετρητες συσπασεις στην διαδρομη παρολη την μεγιστη δοση πρεπαρ που επαιρνα , αφου καθε μερα ελεγα παει αυτο ητανε γενναω, την πρωτη μερα που μπηκα στον 9ο και σηκωθηκα να κανω 2-3 δουλιτσες στο σπιτι γιατι δεν αντεχα αλλο στο κρεβατι με επιασαν οι πονοι και την επομενη γεννησα. Παντα σκεφτομαι πως αν ειχα κατσει αλλη μια βδομαδουλα στα αυγα μου οπως με παρακαλαγε ο αντρας μου θα ειχαμε αποφυγει ολη αυτην την περιπετεια:(:(

Nikijo νομιζω πως οι κορτιζονες πρεπει να γινουν τουλαχιστον 12 ωρες πριν τον τοκετο για να ειναι αποτελεσματικες εγω λογω ιστορικου τις ειχα κανει 28 η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα.

Παντως για να πουμε και κατι θετικο το καλο των συσπασεων ειναι οτι προετοιμαζεται πολυ καλα η μητρα και θα γεννησετε πανευκολα γεννησα μεσα σε 3 ωρες απο την ωρα που μπηκα στις ωδινες και δεν ενιωσα καθολου πονο κατα την διαρκεια των συσπασεων μονο στις εξωθησεις πονεσα ελαχιστα αφου μετα ελεγα στον αντρα μου οτι ετσι γενναω 10 παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα 23 ακριβως( μα ακριβως) τα ιδια περασα κι εγω. Τι κι αν επαιρνα ενα ολοκληρο χαπι ανα τετραωρο?ολη την ημερα ενιωθα την κοιλια μου να πετρωνει. Και αγχωνομουν γιατι σκεφτομουν "εδω κοντεψα να γεννησω και δεν το καταλαβα" (οταν πηγα για εξεταση ρουτινας στην 33η εβδομαδα και με μπουζουριασε η γιατρος στην κλινικη αρον αρον με 100αρες συσπασεις), τωρα πως να αξιολογησω αυτα που νιωθω?καθε μερα ελεγα οτι "παει θα γεννησω, αυτο ηταν". Με το που μπηκα στην 36η εβδομαδα περασα την χειροτερη νυχτα απ ολες καθε λιγο ελεγα να ξυπνησω τον ανδρα μου να παμε κλινικη, πως κρατηθηκα κι εγω δεν ξερω. Οσον αφορα τις ενεσεις κορτιζονης, νικκι κι εμενα μου ειπαν αυτο που σου ειπε παραπανω η κατερινα, πρεπει να γινουν τουλαχιστον 12 ωρες πριν τον τοκετο. Η ξαπλα και οχι απλα η ξεκουραση ειναι το πιο σημαντικο πραγμα οπως σουλεει κ η κατερινα. Εμενα δεν με εβαλε να χρησιμοποιησω παπια (συγνωμη κοριτσια) γιατι της βεβαιωσα οτι η τουαλετα ειναι ακριβως διπλα απο το κρεβατι στο οποιο επρεπε να ειμαι ξαπλωμενη στο πλαι κ οχι ανασκελα (ζοριζοταν το παιδι ετσι μου ειχε πει). Γιαυτο ασε τις δουλειες σε κανεναν αλλο κ προσπαθησε να μενεις ξαπλωμενη κ ηρεμη (και αυτο εχει μεγαλη σημασια)οσο περισσοτερο μπορεις. Κατερινα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το γεγονος οιτ σε εβαλαν να γεννησεις φυσιολογικα. Η γιατρος μου, αλλα και μια μαια που εργαζεται στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο της αλεξανδρουπολης μου ειπαν οτι πριν την 37η εβδομαδα ΠΑΝΤΑ βαζουν τις γυναικες να γεννουν με καισαρικη για τον φοβο περιγεννητικου σοκ του παιδιου (επειδη συνηθως ειναι χαμηλοτερου βαρους απο τα τελειομηνα). Αντε η ιδιωτις γιατρος να σου προωθει την καισαρικη αλλα και στο νοσοκομειο??μου εκανε μεγαλη εντυπωση, πως ετσι?τι σου ειχαν πει?

9συγνωμη αν βγαινω εκτος τοπικ αλλα πραγματικα με ενδιαφερει)...

Link to comment
Share on other sites

Beloved καλημέρα,

Εγώ γέννησα στις 35 εβδομάδες ακριβώς και το μωρό μου βγήκε 2770, χρειάστηκε θερμοκοιτίδα για κάποια ταχύπνοια που έκανε (δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αναγκαία ή εκμετάλλευση τελικά) έκατσε 2 ημέρες και μετά στην απλή αυξημένη μονάδα παρακολούθησης.

 

Με το καλό ο μπεμπούλης σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Beloved!Ο μπέμπης μου γεννήθηκε 35+ 2 ημερών 2.480 βάρος, έκλαψε αμέσως όμως εμφάνησε ταχύπνοια και έμεινε στην μονάδα- θερμοκοιτίδα 6 μέρες και 5 στην απλή παρακολούθηση. Το είδα και μόνη μου πως δυσπνοούσε και χρειαζόταν βοήθεια την πρώτη μέρα ( όπως και πολλά μωράκια). Άπαξ και μπει σε θερμοκοιτίδα, σε ιδιωτικό νοσοκομείο δύσκολα το δίνουν πριν περάσουν 5 μέρες, και κερδίζουν οικονομικά και είναι καλυμμένοι μην τυχόν συμβαίνει κάτι στο παιδάκι. Φταίω εγώ αποκλειστικά για την προωρότητα, δεν ξεκουράστηκα καθόλου, δούλευα και έχω και μεγαλύτερο παιδάκι, παρόλο που είχα συσπάσεις τους τελευταίους μήνες...

Τώρα ο μπέμπης είναι μια χαρούλα, αλλά νιώθω πως είναι πιο επιρρεπής σε ιώσεις... τουλάχιστον μου έχει μπει αυτή ή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...